Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kamilstany
Posty: 138
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 40 times
Been thanked: 64 times

Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: kamilstany »

Cześć :)

W ten weekend było mi dane zagrać pierwszy raz w Lords of Waterdeep.
Gra bardzo mi się spodobała i chciałbym sobie nabyć coś podobnego - żeby nie powielać pozycji jakie już mają znajomi :P

To co mi się spodobało to:
* prostota zasad (nawet angielska wersja gry nie była problemem dla współgraczy)
* Połączenie mechanik ( Głównie workerPlacement)
* Szybka rozgrywka - brak dłuższych przestojów ( jedna akcja, efekt i kolejna osoba... rozgrywka na 5 graczy zamknęłą nam się w 1,5h)
* Jakaś tam negatywna interakcja - jak widzieliśmy że komuś idzie za dobrze to stawał się celem intryg :)

Podsumowywując szukam czegoś podobnego, o prostych zasadach ale nie banalnych. Do zagrania na 3-4 graczy a gdyby działało na 5 to już w ogóle bomba :) Z syndromem rozegrania jeszcze jednej partii (rewanżowej)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: mat_eyo »

Ojciec Chrzestny powinien być świetnym wyborem.
kamilstany
Posty: 138
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 40 times
Been thanked: 64 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: kamilstany »

mat_eyo pisze: 17 maja 2021, 08:01 Ojciec Chrzestny powinien być świetnym wyborem.
A nie jest za długa? Jest syndrom jeszcze jednej/rewanżowej partii zaraz po?
Nie ma tam zagmatwanych zasad?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: mat_eyo »

Jeśli chodzi o zasady, to na pewno nie są trudniejsze od LoW, a wydają się ciekawsze. Ojciec trwa 60-90 minut, więc jest nawet krótszy od LoW, można grać w max. 5 osób i jest miks mechanik - worker placement i area control + wypełnianie kontraktów. Co do syndromu jeszcze jednej partii to jest to zbyt subiektywne, żeby móc ocenić. Ja bardzo rzadko gram na jednym spotkaniu więcej niż raz w dany tytuł, chyba że to jakiś filer/imprezówka.
Vijas
Posty: 58
Rejestracja: 02 kwie 2020, 10:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: Vijas »

Podepnę się i spytam jak ze skalowanie Ojca Chrzestnego? Dobrze działa w mniej osób?

A co do tematu - sam szukam czegoś podobnego. Sporo osób poleca Yedo, ale jakoś do mnie to nie trafia. Tak samo Wojownicy Midgardu, ale tutaj możesz mieć spory problem z dostępnością.

Może gry w stylu Alien Frontiers/Misja: Czerwona planeta?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: mat_eyo »

Gra bardzo dobrze się skaluje na 3 i 4 osoby. Przy pięciu nadal działa ok, ale w oczywisty sposób musimy zaakceptować spory chaos i zmienność na planszy.

Wariant dwuosobowy jest zaskakująco dobry, biorąc pod uwagę, jak istotna w grze jest kontrola obszarów. Jest to jednak gra do pierwszego błędu i jednak lepiej mi się grało we trójkę i czwórkę. Tak czy inaczej polecam, ja bez żalu sprzedałem Lords of Waterdeep właśnie dlatego, że mam Ojca Chrzestnego.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Z gier Worker Placement, które spełniają Twoje założenia polecam :

- Wojowników Midgardu
- Najeźdźców z północy
- 51 stan
- Zaginiona wyspę Arnak
- Ocaleni
kamilstany
Posty: 138
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 40 times
Been thanked: 64 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: kamilstany »

Mortinista pisze: 17 maja 2021, 08:54 Cześć,

Z gier Worker Placement, które spełniają Twoje założenia polecam :

- Wojowników Midgardu
- Najeźdźców z północy
- 51 stan
- Zaginiona wyspę Arnak
- Ocaleni
Z gier wymienionych przez Ciebie to zastanawiałem się nad:
* 51 Stan - ale raczej do gry we dwoje tylko
* Zaginiona wyspa Arnak - nie sądziłem, że ta gra jest podobna lub ma zbliżony feeling do Lordsów


Ale ten ojciec chrzestny to chyba teraz numer jeden na radarze :)
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: Peter1975 »

myślę że możesz jeszcze śmiało popatrzeć w kierunku Diuny Imperium.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: Asurmar »

Dla mnie LoW jest definicją gry, która daje baaaardzo dużo frajdy. To nigdy nie była gra innowacyjna, za to wykorzystująca już znane mechaniki w fajny sposób. Jeśli chodzi Ci właśnie o taką grę, to tutaj z worker placement polecam takie gry jak: Everdell, Zaginiona wyspa Arnak. Polecam też spojrzeć na grę Small World (albo lepiej Small World of Warcraft), bo jeśli gracie na 5 osób to jest to idealna prosta przy której można się po prostu świetnie bawić.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: Mortinista »

Peter1975 pisze: 17 maja 2021, 10:01 myślę że możesz jeszcze śmiało popatrzeć w kierunku Diuny Imperium.
Do premiery zostało jeszcze trochę czasu. Ciekawy tytuł, mam go na radarze. Zobaczymy czy rozgrywka dorówna "fejmowi" 😉
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: kwiatosz »

Lordów trudno jest zastąpić, jakieś 10 lat od zakupu i dalej gram to regularnie, bardzo sprawnie to jest zrobione. Godfather ma dużo więcej negatywnej interakcji, trzeba być na to gotowym. Jest np karta pogróżka, która odbiera przeciwnikowi 3 karty pieniędzy z walizki - z mojego doświadczenia te karty są chomikowane i jeśli ktoś użyje jej pierwszy, to natychmiast leci kolejna abo dwie (są 3 w talii) na tego samego przeciwnika (bo niskie karty już oddał), w praktyce moich partii to de facto jest wybranie jednego gracza, którego wyłącza się z walki o zwycięstwo w trakcie jednej kolejki. Nie wiem czy to uniwersalne doświadczenie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kamilstany
Posty: 138
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 40 times
Been thanked: 64 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: kamilstany »

Asurmar pisze: 17 maja 2021, 10:28 Dla mnie LoW jest definicją gry, która daje baaaardzo dużo frajdy. To nigdy nie była gra innowacyjna, za to wykorzystująca już znane mechaniki w fajny sposób. Jeśli chodzi Ci właśnie o taką grę, to tutaj z worker placement polecam takie gry jak: Everdell, Zaginiona wyspa Arnak. Polecam też spojrzeć na grę Small World (albo lepiej Small World of Warcraft), bo jeśli gracie na 5 osób to jest to idealna prosta przy której można się po prostu świetnie bawić.
Everdell posiadam, ładne to i w ogóle ale jakoś nie sprawia mi takiej radości jak LoW
Arnak, zastanawiam się od dłuższego czasu...
Smallworld grałem w podstawkę i podziemia, a ostatnio w naszej ekipie wpadła właśnie wersja Warcraft więc nie będe dublował

Ale Ci Lordsi mają to coś... Naprawdę przyjemnie się grało :)
Jeśli faktycznie nie znajdę jakieś alternatywy to kupię sobie i złamie zasadę nie dublowania tytułów ze znajomymi :P
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1037
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Lords of waterdeep - co podobnego polecicie?

Post autor: karmazynowy »

Te założenia:
kamilstany pisze: 17 maja 2021, 07:27 * prostota zasad (nawet angielska wersja gry nie była problemem dla współgraczy)
* Połączenie mechanik ( Głównie workerPlacement)
* Szybka rozgrywka - brak dłuższych przestojów ( jedna akcja, efekt i kolejna osoba... rozgrywka na 5 graczy zamknęłą nam się w 1,5h)
* Jakaś tam negatywna interakcja - jak widzieliśmy że komuś idzie za dobrze to stawał się celem intryg
czyli gra na 5 graczy, szybkie tury, dosyć łatwe zasady, nie za długa, z interakcją - u mnie w kolekcji spełniają:

- Hansa Teutonica
- Smartphone Inc.
- Pan Am
- Godfather
- Caylus 1303
- Architekci ZK
- Wyspa Skye
- Ethnos

https://www.youtube.com/watch?v=4XwGXGiQKTU
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
ODPOWIEDZ