Kolejna gra.Co wybrać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: TheAdam93 »

Witam od kilkunastu tygodni wciągnęły mnie planszówki. W swojej kolekcji mam:
-Azul letni pawilon
-Carcassonne + dwa pierwsze dodatki
-7 cudów świata pojedynek z dodatkiem agora
-Orbis
-Jaipur
-Agricola wersja rodzinna
-Century korzenny szlak
Grałem też dość często w splendora ale nie mam go na własność i na razie nie mam potrzeby żeby go kupić.Szukam zarówno tytułów do gry w dwie osoby jak i 3-4 graczy. Najczęściej gram z żoną i 8 letnim synem.
Mam na swojej liście propozycji kilka tytułów ale prosiłbym o pomoc w wyborze a może jakiś ciekawy tytuł którego nie znam. Zastanawiam się na wsiąść do pociągu Europa(prędzej czy później na pewno kupie), Osadnicy Narodziny Imperium, Cytadela, Na skrzydłach, Reef, Puerto Rico,Naga Raja, Nowy wspaniały świat, K2, Zew przygody. Czekam na Wasze porady i opinie.
panpikus
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2019, 11:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: panpikus »

Wypowiem się co do tytułów, które mam/mają znajomi a masz na swojej liście.
wsiąść do pociągu Europa - do takiego rodzinnego grania super. Problem może powstać jak w moim przypadku - przeczytałem gdzieś (pewnie tu na forum) jak się naprawdę gra w tę grę no i w dwóch partiach ze znajomymi, którzy grali "normalnie" zostali totalnie rozjechani i w zasadzie ani ja nie mam potrzeby z nimi w to grać, ani oni chyba ze mną również.

Cytadela - na 3 osoby będzie działać sprawnie. Nie ma co się podpalać na granie w 8 osób. Raz tak zagrałem i nigdy więcej. Kolega przez pół godziny nie zrobił w grze nic, bo 2 razy stracił turę przez zabójcę. Sama gra przyjemna, chociaż wraz z powiększaniem kolekcji coraz rzadziej na stole.

Nowy wspaniały świat - bardzo wkręciłem się w to ostatnio. Nawet mimo tego, że jestem w to totalnie beznadziejny, to mam ochotę grać dalej, bo po prostu dobrze się bawię.

Zastanówcie się czy chcecie wchodzić w bardziej wymagające planszówki i wtedy ja osobiście poszedłbym w Puerto Rico, a jeśli nie, to brałbym coś o czym pisałem wyżej.
LukaszLozz
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 84 times
Been thanked: 78 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: LukaszLozz »

Hej,
dla takiego zestawu graczy polecam, z doświadczenia:
Pandemic
Brzdek (dowolny, ja preferuje w kosmosie)
Calico
Everdell

Wydaje mi się ze to na tyle urozmaicony zestaw, ze zapewni sporą wymiennosc i świeżość na kilka tygodni / miesięcy. Ciekawe mechaniki, proste zasady.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11171
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: japanczyk »

Podpisuje się pod przedmówca

Do ww. dorzuciłbym Hero Realms, Sagrade, Abyss

Darowałbym sobie Reef, NWŚ i Zew Przygody.

Polecam tez dorwac, bo jest za bezcen Aure (bardzo ciekawa i konfrontacyjna gra)

Z nadchodzących gier polecam wrzucic na radar dodrukiem Por Roku i Pięciu Klanów
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: TheAdam93 »

Widzę że nikt nie poleca gry Osadnicy Narodziny Imperium czyli raczej odpuścić? Jeszcze czytałem gdzieś o grze Gizmos ktoś na doświadczenie z nią?
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: autopaga »

ONI Bardzo dobra gra polecam, gizmos z gier splendoropodobnych jest całkiem niezły.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: marper81 »

panpikus pisze: 25 maja 2021, 21:38 Wypowiem się co do tytułów, które mam/mają znajomi a masz na swojej liście.
wsiąść do pociągu Europa - do takiego rodzinnego grania super. Problem może powstać jak w moim przypadku - przeczytałem gdzieś (pewnie tu na forum) jak się naprawdę gra w tę grę no i w dwóch partiach ze znajomymi, którzy grali "normalnie" zostali totalnie rozjechani i w zasadzie ani ja nie mam potrzeby z nimi w to grać, ani oni chyba ze mną również.
Pytam bez ironii: jak się naprawdę gra w tą grę? Masz na myśli trollowanie innych żeby nie zbudowali swoich połączeń? Posiadam i nie wiem czy gram "właściwie".
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: TheAdam93 »

Tyle tych gier że człowiekowi ciężko coś wybrać póki co że swoich zakupów jestem zadowolony w każda z posiadanych lubię pograć i chciałbym żeby kupiona gra była chętnie używana 😊 chyba kupie dwie ale to nie zmienia faktu że dalej nie wiem które muszę chyba jeszcze o każdej poczytać zobaczyć wideo recenzje, przebieg gry 🙂 do tego wszystkiego dochodzi cena.. Polecana aura wychodzi bardzo korzystnie w stosunku cena-jakoś, kupując grę za +/- 150 chciałbym mieć poczucie efektu wow.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: Pieter1989 »

O:NI to jedna z moich pierwszych gier. Bardzo ją lubię, bardzo podoba mi się to, jak ona wygląda. Dodatki urozmaicają rozgrywkę, więc bardzo cieszę się, że mam w swojej kolekcji. Jedno 'ale' - gram w nią najczęściej sam, bo tak odpowiada mi najbardziej :) Jeśli zatem gra solo, pobijanie wyników etc.jest czymś, co lubisz to wg mnie warto ją mieć w swojej kolekcji. Jeśli jednak solo granie jest rzadkie lub wcale, to inne wspomniane gry sprawdzą się znacznie lepiej. Takie moje zdanie:)
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: Pieter1989 »

A co do efektu wow to myślę, że za tą cenę (ok 150zł) Everdell da go najwięcej :)
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: TheAdam93 »

A jak wygląda sprawa z dodatkami do Everdell i ich wpyływie na grę? 🙂 jak cała gra wychodzi w porównaniu z Na Skrzydłach? Czy to dwie zupełnie inne typy gier i poziomy trudności?
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: Pieter1989 »

Everdella mam też w całości, z wszystkimi dodatkami. Staramy się ogrywać wszystkie w miarę po równo (mam na myśli duże dodatki), ale najmniej podoba mi się Perłowy Potok. Generalnie kupując Everdell to na początek dokupiłbym małe dodatki (legendy, więcej więcej) i tyle - nam na 20kilka partii wystarczyło :)
I na pewno pierwsza partia podobała mi się bardziej od np.Na skrzydłach. Dla mnie ciekawsza, dla mnie ładniejsza, dla mnie bardziej ekscytująca, no i po prostu milej czas przy tym nam mija :)
panpikus
Posty: 32
Rejestracja: 20 paź 2019, 11:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: panpikus »

marper81 pisze: 26 maja 2021, 14:23 Pytam bez ironii: jak się naprawdę gra w tą grę? Masz na myśli trollowanie innych żeby nie zbudowali swoich połączeń? Posiadam i nie wiem czy gram "właściwie".
W tej grze nie chodzi o wypełnianie biletów, tylko budowanie 5-6 wagonikowych odcinków. Bierzesz 2 na początek, bo musisz. Jak się trafi jakiś, który wpisuje się w taktykę budowania długich odcinków, to go robisz, a jak takiego nie wylosujesz, to bierzesz takie, za których nie skończenie będziesz miał jak najmniej minusowych punktów. Grając tak, jeszcze ani razu nie przegrałem z osobami, które robiły trasy i się męczyli z 1-2 wagonowymi odcinkami, za które jest mało punktów.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Kolejna gra.Co wybrać?

Post autor: marper81 »

panpikus pisze: 28 maja 2021, 21:34
marper81 pisze: 26 maja 2021, 14:23 Pytam bez ironii: jak się naprawdę gra w tą grę? Masz na myśli trollowanie innych żeby nie zbudowali swoich połączeń? Posiadam i nie wiem czy gram "właściwie".
W tej grze nie chodzi o wypełnianie biletów, tylko budowanie 5-6 wagonikowych odcinków. Bierzesz 2 na początek, bo musisz. Jak się trafi jakiś, który wpisuje się w taktykę budowania długich odcinków, to go robisz, a jak takiego nie wylosujesz, to bierzesz takie, za których nie skończenie będziesz miał jak najmniej minusowych punktów. Grając tak, jeszcze ani razu nie przegrałem z osobami, które robiły trasy i się męczyli z 1-2 wagonowymi odcinkami, za które jest mało punktów.
Kurcze, trudno mi uwierzyć, że to się zbilansuje z karnymi punktami za niezrealizowane połączenia.. Muszę przetestować. :D Dzięki za poradę!
ODPOWIEDZ