Projekt Gaja vs Anachrony

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Projekt Gaja czy Anachrony?

Projekt Gaja
28
74%
Anachrony
8
21%
inne euro sci-fi (jakie?)
2
5%
 
Liczba głosów: 38

pioter123
Posty: 109
Rejestracja: 30 gru 2019, 13:38
Has thanked: 48 times
Been thanked: 10 times

Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: pioter123 »

Witam!
Tym razem mamy zagwozdke z cyklu sredniociezkiego euro w klimatach sci-fi. Po malym rozeznaniu zostaly na placu boju dwie gry: Projekt Gaja i Anachrony. Pomijajac dostepnosc/cene - ktora Waszym zdaniem jest ciekawsza i daje wiecej mozliwosci? Ktora lepiej dziala na 2 osoby? A moze sa na tyle rozne, ze warto miec obie w kolekcji?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1021
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 428 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: karmazynowy »

pioter123 pisze: 16 cze 2021, 22:49 Witam!
Tym razem mamy zagwozdke z cyklu sredniociezkiego euro w klimatach sci-fi. Po malym rozeznaniu zostaly na placu boju dwie gry: Projekt Gaja i Anachrony. Pomijajac dostepnosc/cene - ktora Waszym zdaniem jest ciekawsza i daje wiecej mozliwosci? Ktora lepiej dziala na 2 osoby? A moze sa na tyle rozne, ze warto miec obie w kolekcji?
Ciężko je porównać, zupełnie inne gry. Obie dobrze chodzą na 2 graczy. Ja brałbym obie do kolekcji jeśli możesz sobie na to pozwolić.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: seki »

A ja zdecydowanie w ramach przedstawionych warunków polecę Projekt Gaja. PG jest dla mnie grą wybitną, Anachrony co najwyżej bardzo dobrą. I zdecydowanie w grze dwuosobowej w Anachrony czuję się brak innych graczy, jest nieco zbyt mała rywalizacja na planszy a rozpatrywanie kary za pożyczki z przyszłości są do bólu zero jedynkowe "albo ty albo ja". Mnie to przeszkadza. W Anachrony po kilku partiach czuję powtarzalność, budynki są dość mocno jednorodne, powtarzalne. Zmiany frakcji są przyjemne ale nieco zbyt nakierowują na schemat gry i znów odczuwam pewien zgrzyt. W Projekt Gaja z kolei regrywalnośc jest niemal nieograniczona i po kilkudziesięciu partiach dopiero jesteś w stanie liznąć każdą frakcje, której wybór ma bardzo istotny wpływ na gry ale nadal pozwala na eksperymenty i gra nie jest tak oczywista.
mineralen
Posty: 969
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 568 times
Been thanked: 645 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: mineralen »

Ja mam obie i obie mi się podobają. W te gry gra się zupełnie inaczej więc nie widzę problemu posiadać obie. Obie zresztą trafiają u mnie na stół równie rzadko :P

PS. Jak Anachrony to z miniaturami. Nie wyobrażam sobie grać inaczej. Tzn. wyobrażam sobie, no ale jak miałbym zagrać bez to bardzooo by mi tego brakowało.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 254 times
Been thanked: 76 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: obo_bb »

Jeszcze info odnośnie Anachrony >> potrzebuje dość dużo miejsca na stole.
Nie zmieści się na każdym..
https://boardgamegeek.com/thread/210633 ... 4#30635614
grzesss
Posty: 47
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:50
Lokalizacja: Leżajsk
Been thanked: 8 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: grzesss »

A gdzie kupisz Projekt Gaja? Cena na al.... 400-500zł. Wolę chyba poczekać. Może do śmierci:)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1282 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: seki »

grzesss pisze: 17 cze 2021, 12:20 A gdzie kupisz Projekt Gaja? Cena na al.... 400-500zł. Wolę chyba poczekać. Może do śmierci:)
Anachrony masz niewiele taniej w wersji PL. Oba tytuły śmiało można kupować ENG albo niemiecką wersję. Zależność językowa jest prawie żadna.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: Brylantino »

Anachrony to po prostu worker placement - ma on ciekawy setting itp. ale still to bardzo standardowa gra, z paroma mini twistami. Gaja to gra pod kątem mechaniki bez konkurencji - co mamy podobengo? Terrę, która stanowi starszego i mimo wszystko gorszego brata i Klany Kaledonii, które są prostszą ale też przez to mniej regrywalną wersją Gai.
Ja mam na koncie jakieś 100 gier i dalej się Gają nie znudziłem. Dla porównania Anachrony jakoś po 3 grach przestał mnie interesować i po prostu mam ciekawsze gry do wyjęcia na stół.
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: Filut »

grzesss pisze: 17 cze 2021, 12:20 A gdzie kupisz Projekt Gaja? Cena na al.... 400-500zł. Wolę chyba poczekać. Może do śmierci:)
Na amazon za 285 zł, darmowa dostawa. Gra jest niezależna językowo a instrukcja PL dostępna w sieci (po wpisaniu tajnych kodów).

W Anachrony nie grałem, ale polecam w ciemno bo ma figurki. Za to Gaji nie poleciłbym nawet wrogowi, jeszcze by się nieszczęśnik uzależnił jak ja, i chciał tracić na to czas mając za sobą ponad 100 partii. Tymczasem są w życiu ważniejsze sprawy niż jakiejś tam hobby dla bladych zdechlaków w spodniach-rurkach i płóciennych espadrylach, popijających sojową late.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: Pan_K »

Mam obie gry i gdybym nie miał, chciałbym mieć obie. Faktycznie PG jest wyżej, ale A również bardzo wysoko. Przy czym A z dodatkiem Fractures of Time dodatkowo zyskuje na odczuciach z rozgrywki.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: eveni »

Obie gry są niezłe, ale nie kupowałabym ich w zawyżonych cenach, nie są tego warte. To dobre gry, ale nie wybitne (w mojej opinii). Projekt Gaja jest ciaśniejszy, w Anachrony można zrobić zdecydowanie więcej. Anachrony koniecznie z figurkami, niestety jeszcze bardziej windują cenę.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: NestorZolo »

eveni pisze: 19 cze 2021, 19:52 Obie gry są niezłe, ale nie kupowałabym ich w zawyżonych cenach, nie są tego warte. To dobre gry, ale nie wybitne (w mojej opinii). Projekt Gaja jest ciaśniejszy, w Anachrony można zrobić zdecydowanie więcej. Anachrony koniecznie z figurkami, niestety jeszcze bardziej windują cenę.
Na czym polega "konieczność" figurek? Autor pytał, która gra jest ciekawsza, daje więcej możliwości i która działa lepiej na dwie osoby.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2021, 16:11 przez NestorZolo, łącznie zmieniany 1 raz.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1683
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 280 times
Been thanked: 881 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: XLR8 »

Anachrony to gra tak na 4 razy. Zagrasz każdą frakcją raz i nie czujesz zbytniej chęci, żeby po nią sięgnąć kolejny raz, bo to one narzucają styl gry.
PG to arcydzieło optymalizacji.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Projekt Gaja vs Anachrony

Post autor: eveni »

NestorZolo pisze: 20 cze 2021, 09:49
Spoiler:
Na czym polega "konieczność" figurek. Autor pytał, która gra jest ciekawsza, daje więcej możliwości i która działa lepiej na dwie osoby.
A grałeś w Anachrony z figurkami i bez? Ja po grze z figurkami nie wyobrażam sobie grać żetonami. Figurki dają fajny klimat, którego tej grze moim zdaniem brakuje. Z suchego euro robią euro z lekkim klimatem.

A odpowiadając na pytanie autora wątku - na dwóch graczy wg mnie lepiej kupić Anachrony.
ODPOWIEDZ