Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Gizmoo »

Planowałem założyć ten temat już dawno temu, ale tak naprawdę do pracy zmotywowała mnie nieszczęsna dyskusja o tym, czy „gry są dziełem sztuki”. Zasmuciły mnie bowiem głosy na siłę udowadniające, że gry to tylko „zabawki” i sztuki w nich nie ma. Że "prawdziwa sztuka nie może być powielana". Myślę, że wszyscy muzycy, filmowcy, czy ilustratorzy właśnie, zgodzą się z tym argumentem. :lol:

Anyways... żeby nie bić już piany dalej, bo nie o tym miał być wątek, pragnąłbym zaprosić do niego wszystkich miłośników sztuki. Wszystkich, którzy doceniają dobre rzemiosło i talent ilustratorów gier planszowych.

Zdaję sobie przy tym sprawę, że większość graczy nie zwraca uwagi na nazwiska autorów gry, a co dopiero na nazwiska ilustratorów. Zazwyczaj oceniamy grę w kategoriach „ładna/nieładna, czytelna/nieczytelna, kolorowa/bezbarwna, UI działa/UI nie działa”. I tyle. Rzadko pochylamy się nad niuansami, a jeszcze rzadziej siedzimy z lupą nad planszą i wpatrujemy się w kunszt z jakim namalowane są detale. O eksploracji BGG pod kątem artystów nawet nie wspominam. Ale... Myślę, że znajdą się na naszym forum ludzie, dla których oprawa gier planszowych jest ważna i czasami (lub często) nazwisko ilustratora powoduje automatyczne zainteresowanie danym tytułem. I dla nich jest ten wątek. ;)

Zapraszam niniejszym do sporządzenia swojej pierwszej dziesiątki ilustratorów gier planszowych. Fajnie by było, by przy każdym nazwisku pojawiło się kilka tytułów, a jeszcze fajniej, gdyby pojawiło się uzasadnienie swoich konkretnych wyborów. Ale... Pozostawiam dowolność tej topki, bo narzucanie sztywnych reguł często hamuje twórczość. No i oczywiście nie obrażę się, jeżeli ktoś umieści w swojej topce Klemensa Franza. Ale w tym, jedynym wypadku, poproszę o zaświadczenie od okulisty. :lol: :lol: :lol: Albo solidne uzasadnienie.

Moje TOP 10:

1. Michael Menzel (Epoka Kamienia, Filary Ziemi, A Castle of All Seasons, Agra i wiele innych) – Absolutny mistrz. Jego styl jest niemal od razu rozpoznawalny. Maestro detalu, precyzji i jeden z niewielu artystów, który potrafi połączyć przepych z niebywałą czytelnością. IMHO Agra to najpiękniejsza gra planszowa pod słońcem! Obcowanie z tą planszówką to prawdziwa uczta dla oka. Dzieło sztuki!

2. Ryan Laukat (City of Iron, The Ancient World, Górą i Dołem, Islebound, i wiele innych) – Jestem chyba najbardziej zagorzałym fanem Laukata na forum. Uwielbiam wszystkie jego gry, bo jest w nich tchnienie magii. Jak nikt inny tworzy w swoich grach unikalny klimat właśnie dzięki oryginalnej oprawie. Kto miał przed sobą rozłożone The Ancien World, albo Empires of the Void II, ten wie, że w jego świat można totalnie wsiąknąć. Niemal wszystko czego się dotknął jest magiczne. I można zobaczyć jak wiele się nauczył od początku swojej drogi. Jest coraz lepszy zarówno jako twórca, jak i ilustrator.

3. Vincent Dutrait (Lewis and Clark, Discoveries, Museum, Wyspa Skarbów i wiele innych) – Kocham jego kreskę! Jest bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. Absolutny gigant, który zapewne wylądowałby na mojej liście na pierwszym miejscu, gdyby nie zbyt silna konkurencja. To co zrobił w Odkryciach, wgniotło mnie w fotel. W mojej opinii nie powstały i raczej już nie powstaną, piękniejsze karty w grze planszowej! Chodzi nie tylko o genialne ilustracje, ale o fenomenalny design tych kart. Cudo! Dla mnie to geniusz i kropka.

4. Franz Vohvinkel (Raiatea, Fortuna, Adventure Land, Targi, Francis Drake i wiele, wiele innych ) najbardziej znany naśladowca stylu Michaela Menzla. I jest w tym mega dobry. Tak dobry, że często łatwo pomylić jego dzieła z dziełami mistrza. :lol: Większość zna go pewnie jako ilustratora wielu kart z Magic: The Gathering (i Dominiona), ale dopiero w planszówkach rozwinął skrzydła. I jest chyba obecnie najbardziej płodnym twórcą (506 pozycji na BGG!!!), a przy tym – najbardziej elastycznym. Jego prace można znaleźć i w prostych karciankach i w ciężkich euro dla geeków. Gigant i tytan pracy. Za to co zrobił na planszy w Raiatei i Fortunie ma u mnie dozgonne miejsce w serduszku.

5. Andrew Bosley (Everdell, Citadels, Tungaru, Cylus 1303 i inne) – Ech, cokolwiek bym nie napisał i tak większość kojarzy go wyłącznie z Everdelem. Absolutnie piękną planszówką, ale prawda jest taka, że Bosley zasłużył sobie na miejsce w topce jak nikt inny. Jest gościem mega pracowitym, który wciąż doskonali swój styl i we wszystkim jest coraz lepszy. Nie mogę nachwalić się nad jego ilustracjami, które są zrobione z niebywałą precyzją, a przy tym wszystkim widać, że wkłada w swoją pracę mnóstwo serducha. Nie mogę się już doczekać Merchant of the Dark Road! :wink:

6. Miguel Coimbra (7 Wonders, Coralia, Outlive, Smallworld i wiele innych) – Charakterystyczna, bardzo precyzyjna kreska. Gość, który doskonale potrafi malować ludzkie postaci (7CŚ), ale również świetnie odnajduje się w anatomii różnych dziwnych stworów (Smallworld). Wszystko, czego się dotknie – jest po prostu piękne.

7. Mihajlo “Mico” Dimitrievski (Robin Hood and The Merry Men, Najeźdźcy z Północy, Cavern Tawern, Rise to Nobility i wiele innych) – Chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać i zwyczajnie nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu! Najbardziej charakterystyczna kreska ze wszystkich ilustratorów. Rozpoznawalna na pierwszy rzut oka. Mico jest mega pracowity, co czasami kończy się słabo (vide Dice Settlers), ale w większości wypadków tworzy rzeczy doskonałe. Szczytowym osiągnięciem jest moim zdaniem Rise to Nobility, gdzie zarówno plansza, jak i karty wykonane są z zaskakującą precyzją.

8. Luís Brüeh (Seria Dwar7s, Covil, Valknut) – Luis jest moim ulubieńcem. Niepowtarzalny styl, który można rozpoznać po jednym rzucie oka. Świetna, pewna siebie kreska, bajkowy, przesłodki klimat, w którym nawet potwory wyglądają tak, że chce się je przytulić. :lol: Polecam zerknąć na karty z Covil. Mistrzostwo! Uwielbiam jego gry i kocham ich oprawę. Byłby wyżej na liście gdyby nie skromniutki na razie dorobek.

9. Xavier “Naïade” Gueniffey Durin (Tokaido, The Big Book of Madness, Seasons, Lords of Xidit i wiele innych) – Jeden z tych ilustratorów, którego kreskę również można rozpoznać niemal od razu. Każdy, kto grał w Seasons i zachwycał się ilustracjami od razu jest w stanie rozpoznać jego inne prace. Postaci z Tokaido, są nie zapomniane! Całą suchość nie do końca udanego The Big Book of Madness ratuje doskonała oprawa jego autorstwa.

10. Paul Mafayon (Ilos, Looney Quest, Bunny Kingdom, Welcome to the Dungeon) – Pewnie postawiłbym go wyżej niż Naiade, ale dorobek Mafayona jest niestety skromniejszy. Jednak to, co zrobił w Bunny Kingdom, czy Ilos udowadnia, że jest wybitnym ilustratorem i nie może go zabraknąć na mojej liście.

Na sam koniec kilka nazwisk, które niestety nie dostały się do mojego Top 10. Nie zmieściły się w zasadzie o włos, i być może, w niedalekiej przyszłości, będę musiał aktualizować swoją listę. Niniejszym „Honorable mention”:

Kyle Ferrin (Root, Fort, Oath) – Root jest w mojej opinii jedną z najlepiej zilustrowanych gier wszech czasów. Kyle ma genialny, z miejsca rozpoznawalny styl. Nie dostał się do mojej topki wyłącznie z tego powodu, że przed oczami, na żywo, z jego gier miałem jedynie Root. A to za mało, żeby ocenić całokształt twórczości.

Christoppe “Biboun” Fossard (Dice Forge, Profesor Evil and the Citadel of Time, Lutecja) – Kapitalny artysta, ale na razie ze zbyt małym dorobkiem, by mógł przebić się do topki

Vincent Joubert (Moa, Via Nebula, Cairn) – Jak wyżej. Wymienione gry, które zilustrował są przepiękne, jednak to za mało, by ocenić, czy ma swój unikalny, niepowtarzalny styl. Będę jednak obserwował jego przyszłe prace z niebywałą atencją, bo to co zrobił do tej pory jest kapitalne!

Zapraszam do dzielenia się swoimi typami! ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: garg »

Fajny temat :)

Ja dopisałbym jeszcze Sabrinę Miramon, której komiksowa i lekko bajkowa kreska już sprzedała mi kilka gier.

A komentując Twoje wybory:

1) Menzel - Uwielbiam jego ilustracje, choć z czasem dostrzegam, że są często na jedno kopyto. Ale piękne są zawsze.

2) Vohwinkel - chyba najbardziej wszechstronny ilustrator, jakiego znam. I to w tym sensie, że potrafi stworzyć ilustracje tak różne od siebie, że nigdy nie podejrzewałbym o to jednego autora. Potrafi dopasować swój styl do gry i staje się jakby "przezroczysty".

3) Coimbra - jak zobaczyłem Cyclady, to nie mogłem oderwać oczu od elementów i pudełka. Do dzisiaj zostaje mi zachwyt nad ta grą. A było to w czasach, kiedy gry były raczej czytelne, niż piękne.

4) Mico - czytelny, ale nie lubię jego stylu i gdybym mógł zagrać w Paladynów z innymi ilustracjami, chętnie bym to zrobił.

5) Naiade - dla mnie zbyt barokowe są te ilustracje i niespecjalnie mnie przekonują do grania.

6) Dutrait - trochę zbyt przestylizowane ilustracje (jak wiele francuskich komiksów), ale lubię je mimo to.

A może przyznać też antywyróżnienia? :lol: Bo myślę, że Franz i Lohausen byliby często wspominani :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: donmakaron »

1. Vincent Dutrait mistrz - zbierałbym jego gry dla samych grafik, gdyby nie było ich tak dużo!
2. Xavier Gueniffey Durin - Seasons, Big Book of Madness, Tokaido, Taluva... przepiękne gry.
3. Kyle Ferrin - Root i Oath to rewelacyjnie zilustrowane gry, z pazurem i jajem. Kyle jedyny w swoim rodzaju.
4. Kwanchai Moriya - Dinosaur Island, Cryptid, Pret-a-Porter, Sidereal Confluence, Falling Skies... wszystko bardzo ładne i bardzo charakterystyczne.
5. Andrew Bosley - za to że jego rysunki wyglądają często jak Durina ;)
6. Christophe Fossard - też bardzo plastyczny styl, podoba mi się
7. David Cochard - jego prace dla CGE są gorsze i lepsze, ale te lepsze są naprawdę dobre.
8. Xavier Collette - Abyss, Mysterium, Dixit, Mysterium Park
9. Ben Goldman i Catherine Hamilton za wspaniałą pracę nad serią Evolution.
10. Ian O'Tool - nic konkretnego, ale dużo dobrego ;)

Nie wszystko w kolejności, pewnie o kimś zapomniałem, ale te nazwiska na pewno warto wymienić.

Kompletnie nie rozumiem za to zachwytu nad Michaelem Manzelem, Klemensem Franzem i im podobnym ozdabiaczom euro gier. Dla mnie nudy bez wyrazu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: warlock »

Menzel robi piękne plansze, ale z postaciami to różnie bywa.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: kdsz »

warlock pisze: 22 cze 2021, 14:36 Menzel robi piękne plansze, ale z postaciami to różnie bywa.
Postaci są najwyraźniej bardzo trudne. Franz rysuje zmutowanych ludzi, ale wszystko inne jest dla mnie ok, chociaż ktoś może dostać zawału po tych słowach. Port Royal i O mój zboże to całkiem estetyczne gry. A ikonografia i czytelność u pana Klemensa to często mistrzostwo świata.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Neoptolemos »

Klemens robi gry paskudne, ale zgoda, że czytelne.

Ja nie będę jakoś bardzo stopniował, ale do top10 weszliby chyba: Vincent Dutrait, Tomasz Jędruszek, Michael Menzel, Naïade, Miguel Coimbra, David Cochard, Sami Laakso, Beth Sobel, Ryan Laukat, Franz Vohwinkel.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4490
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: garg »

Neoptolemos pisze: 22 cze 2021, 15:32 Klemens robi gry paskudne, ale zgoda, że czytelne.

Ja nie będę jakoś bardzo stopniował, ale do top10 weszliby chyba: Vincent Dutrait, Tomasz Jędruszek, Michael Menzel, Naïade, Miguel Coimbra, David Cochard, Sami Laakso, Beth Sobel, Ryan Laukat, Franz Vohwinkel.
Faktycznie! Zapomniałem o Beth Sobel :oops: . Jej ilustracje są doskonałe zarówno pod względem estetyki, jak i czytelności.

A Iana O'Toole'a traktuję trochę z dystansem. Niby jego gry są czytelne, ale ich estetyka jest dla mnie zbyt sterylna.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Gizmoo »

warlock pisze: 22 cze 2021, 14:36 Menzel robi piękne plansze, ale z postaciami to różnie bywa.
Hmm.... Chyba nie grałeś w Bruges, Agrę i Column of Fire? Moim zdaniem są tam jedne z najlepszych portretów w całej historii gier planszowych.
kdsz pisze: 22 cze 2021, 15:17 ikonografia i czytelność u pana Klemensa to często mistrzostwo świata.
Hmm... To chyba graliśmy w inne Lorenzo, i zdecydowanie innego Newtona. No chyba, że miałeś jakąś wersję deluxe? :lol:
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1236 times
Been thanked: 1455 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Cyel »

Chyba ciężko byłoby wybrać najlepszych, kiedyś nawet kojarzyłem jakieś nazwiska, teraz pewnie w samym Magic the Gathering mają z 50 digital artistów i każdy produkuje prace dopieszczone co do piksela za to wszyscy zlewają się w jedną (niesamowicie utalentowaną) masę.

List typu
KLIK
KLIK
można wygooglać na pęczki.

Tak więc po artystę, którego pamiętam jako "game-changera" (sic!) dla mnie muszę sięgnąć w przeszłość. I wyciągam Paula Bonnera - pierwsza edycja Warzone w połowie lat 90tych była dla mnie graficznym szokiem. Przywykłem, że dobre arty to najwyżej były na pudełku gry/okładce rulebooka a reszta to jakieś tam mniej lub bardziej amatorskie, czarno-białe maziaje. Warzone z całym rulebokiem w full color i z rozlicznymi artami na całą stronę... niezapomniane wrażenie i ilustracje, które jako jarający się nastolatek oglądałem godzinami, wypatrując coraz to nowszych detali. Gość mógłby mieć dla mnie ksywę Paul "Nerd-boner"
Spoiler:
Z nowszych artystów, którzy w podobnym stylu dodają życia światom, w których toczą się moje rozgrywki - Andrea Uderzo

https://www.deviantart.com/andreauderzo - galeria artysty na Deviantart
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: warlock »

Gizmoo pisze: 22 cze 2021, 16:26
warlock pisze: 22 cze 2021, 14:36 Menzel robi piękne plansze, ale z postaciami to różnie bywa.
Hmm.... Chyba nie grałeś w Bruges (...) Moim zdaniem są tam jedne z najlepszych portretów w całej historii gier planszowych.
Bruges mam i bardzo lubię i wiele postaci jest tam super, ale nie przesadzajmy że to jakiś światowy top. Wyjąłem 6 pierwszych z talii i - szanujmy sie - arcydzieła to to nie są ;). Ale do klimatu gry pasują jak najbardziej.

Obrazek

Ale mimo wszystko jak patrzę na gry ilustrowane przez Menzela (np. Asante czy Catan: Pojedynek) to aż chcę w nie grać, bo facet potrafi malować/rysować światy i miejsca, w których aż chce się być ;).
Ostatnio zmieniony 23 cze 2021, 08:48 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Neoptolemos »

Gizmoo pisze: 22 cze 2021, 16:26
kdsz pisze: 22 cze 2021, 15:17 ikonografia i czytelność u pana Klemensa to często mistrzostwo świata.
Hmm... To chyba graliśmy w inne Lorenzo, i zdecydowanie innego Newtona. No chyba, że miałeś jakąś wersję deluxe? :lol:
Lorenzo jest świetnie zaprojektowane, nawet jeśli paskudne. Pamiętam, że to były moje pierwsze dwa wrażenia z tej gry - "ale to jest brzydkie", a niedługo potem "ale to jest logicznie zaprojektowane i czytelne".
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
tommyray
Posty: 1353
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 416 times
Been thanked: 573 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: tommyray »

Z artystów, którzy wywarli na mnie największe wrażenie to Ania Kryczkowska, ilustratorka Gloom of Kilforth. Pracowała bodajże dwa lata nad obrazami dla tej gry i ten czas i ogrom włożonej pracy widać. Szkoda, że rozeszły się jej drogi z Hall or Nothing.

Drugi to Piotr Foksowicz - genialne obrazy dla Tainted Grail, myślę że nie obraziłby się za to stwierdzenie ale to wyśmienity kontynuator malarstwa Franka Frazetty.

Trzeci artysta, inna kategoria, ale sprawił na mnie dobre wrażenie to Mihajlo Dimitrievski czyli ilustrator Architektów Zachodniego Królestwa.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 778
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 692 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: anitroche »

ja jestem eurosucharzystką i mało która gra w tym gatunku ma grafiki, które można powiedzieć, że są dziełem sztuki ;). Ale przejrzałam na szybko, kto ilustrował gry, które kupiły mnie m.in. wyglądem lub czytelnością i wyszła mi taka lista:

1. Kyle Ferrin - Root to zdecydowanie kreska w moim guście :). Mój mąż się śmieje, że jakby była apokalipsa i moglibyśmy pomóc tylko jednej osobie na świecie, to byłby to Kyle Ferrin, żeby mógł nam coś narysować :D
2. Ian O'Toole - bo każda gra, w którą grałam i którą on ilustrował jest nie dość, że ładna (zwłaszcza ilustracje na pudełkach), to w dodatku czytelna, a w grach euro bardzo ciężko to osiągnąć
3. Andrew Bosley - głównie za Everdell, chociaż Tapestry też ładne
4. Michael Menzel - wiadomo, nie będę powtarzała za przedmówcami ;)
5. Ryan Laukat - specyficzna kreska, ale bardzo przyjemna dla oka
6. Xavier Gueniffey Durin (aka Naïade) - za Taluvę i Tokaido
7. Paolo Voto - póki co ocena za grafiki w grze, której jeszcze nie ma na rynku, a mowa o Darwin's Journey. Bardzo spodobał mi się styl grafik od tego Pana i nie mogę się doczekać momentu, jak gra trafi w moje łapki
8. Hendrik Noack - bo Glen More II bardzo ładne jest
9. Mateusz Mizak - za Iwari (nie mogę się napatrzyć na karty w tej grze, choć to zdaje się tylko 5 w kółko powielanych ilustracji) i Tang Garden
10. Villo Farkas, Laszlo Fejes - duet od Trickeriona na szarym końcu, bo jednak te ilustracje postaci, to nie do końca mi wpadają w oko, ale za to czytelność planszy i wszystkich elementów na bardzo duży plus.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: shod »

Cyel pisze: 22 cze 2021, 16:32 Tak więc po artystę, którego pamiętam jako "game-changera" (sic!) dla mnie muszę sięgnąć w przeszłość. I wyciągam Paula Bonnera - pierwsza edycja Warzone w połowie lat 90tych była dla mnie graficznym szokiem. Przywykłem, że dobre arty to najwyżej były na pudełku gry/okładce rulebooka a reszta to jakieś tam mniej lub bardziej amatorskie, czarno-białe maziaje. Warzone z całym rulebokiem w full color i z rozlicznymi artami na całą stronę... niezapomniane wrażenie i ilustracje, które jako jarający się nastolatek oglądałem godzinami, wypatrując coraz to nowszych detali. Gość mógłby mieć dla mnie ksywę Paul "Nerd-boner"
Uwielbiałem te grafiki a część z tych plansz stanowiło okładki Magii i Miecza :). Mam gdzieś jeszcze i trochę czasopism i rozlatujący się podręcznik do Warzone. a tą przebitą czaszkę to przerysowałem sobie na plecak ;).

poza większością wymienionych grafików podoba mi się większość artystów pracujących dla FFG a głównie Anna Christenson, Jordan Kerbow czy Mariusz Gandzel. Choć z polskich to wolę Morano :).
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: kdsz »

Gizmoo pisze: 22 cze 2021, 16:26
kdsz pisze: 22 cze 2021, 15:17 ikonografia i czytelność u pana Klemensa to często mistrzostwo świata.
Hmm... To chyba graliśmy w inne Lorenzo, i zdecydowanie innego Newtona. No chyba, że miałeś jakąś wersję deluxe? :lol:
Akurat tych gier nie miałem przyjemności poznać, więc nie wiem jak z czytelnością. Na pewno po przejrzeniu zdjęć na BGG nie zbierało mi się na wymioty. Klasyczny nieładny Franz. Klemens od lat zdaniem graczy dzierży palmę najgorszego ilustratora, ale dla mnie Dennis Lohausen i Harald Lieske są dużo gorsi. Nie mówiąc już o Patrici Raubo, autorce oprawy graficznej do gry Aeroplany: Pionierzy Lotnictwa.

A żeby nie było całkowitego offtopu... Jeśli chodzi o mój top, to pewnie musiałbym powtórzyć nazwiska, które już się pojawiały w tym wątku, szczególnie w poście Neoptolemosa. Widać mam bardzo pospolity gust. Z niewymienionych wcześniej ilustratorów dodam Bartłomieja Kordowskiego. Nawet trochę żałuję, że córka wyrosła z tak pięknych gier jak Domek i Spy Club. Jarek Nocoń też jest znakomity.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2021, 08:43 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: mat_eyo »

Gizmoo pisze: 22 cze 2021, 16:26
kdsz pisze: 22 cze 2021, 15:17 ikonografia i czytelność u pana Klemensa to często mistrzostwo świata.
Hmm... To chyba graliśmy w inne Lorenzo, i zdecydowanie innego Newtona. No chyba, że miałeś jakąś wersję deluxe? :lol:
Co tam jest nieczytelnego? Można nie lubić grafik Klemensa, bo faktycznie są pokraczne, ale bądźmy sprawiedliwi. Ikonografia dowolnej gry Franza to mistrzostwo świata przy Twoim ukochanym Laukacie. Widziałeś ikonę punktów zwycięstwa w Górą i Dołem? Wygląda jak monety, kiedy monety nie wyglądają w ogóle na monety, raczej na pezety właśnie :D

Ogólnie szykanowanie Klemensa Franza na każdym kroku, a jednocześnie posiadanie Laukata tak wysoko w zestawieniu przypomniało mi to:
Spoiler:
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: MsbS »

Większość moich ulubionych już się pojawiła, dorzucę dwa typy:
- Ilya Baranovsky - znam go głównie z PnP (Maquis, 12 Patrols), ale widzę, że robi też Dune.
- Piotr Socha - choćby Super Farmer i CV.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: gogovsky »

Nie znam żadnego przegrałem ze 100 tytułów i bez złośliwości pytam czy to dobrze czy źle?:p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: hipcio_stg »

Absolutny top topów:

1. John Avon
2. Rob Alexander
...
długoo nic
i Klemens Franz
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: donmakaron »

gogovsky pisze: 23 cze 2021, 09:40 Nie znam żadnego przegrałem ze 100 tytułów i bez złośliwości pytam czy to dobrze czy źle?:p
Zdecydowanie źle. Dobrze by było wygrać ze 100 tytułów ;)

Znać z nazwiska to nie takie oczywiste, ale strzelam, że jakby mieć wybrać 10 najładniejszych gier, to będą się pojawiać ci sami artyści za nimi, których tu wymieniamy.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: Gizmoo »

mat_eyo pisze: 23 cze 2021, 08:43 Ogólnie szykanowanie Klemensa Franza na każdym kroku, a jednocześnie posiadanie Laukata tak wysoko w zestawieniu przypomniało mi to:
Ogólnie uważam, że stawianie w jednym szeregu talentu malarskiego Laukata i Franza za nie do końca poważne. Klemens może i potrafi zaprojektować rozkład elementów na planszy, ale każda jego ilustracja to mały potworek. I to zarówno jeżeli chodzi o perspektywę, jak i proporcje. A jeżeli chodzi o ikonografię Franza, to często robi on taśmówkę na zamówienie jednego wydawnictwa/autora i te ikonki wyglądają niemal wszędzie tak samo - a więc suma summarum są intuicyjne. Przy czym znów powrócę do Newtona, gdzie tej intuicyjności zabrakło. Jednocześnie pragnę zauważyć, że ty Maćku, na każdym kroku hejtujesz Laukata. Tylko dlatego, że nie podeszły Ci gry jego autorstwa. :P
hipcio_stg pisze: 23 cze 2021, 09:54 Absolutny top topów:

1. John Avon
2. Rob Alexander
Zgodziłbym się, ale to trochę naciągane. :wink: To najlepsi ilustratorzy medżikowych kart. Ale niestety nie zajmują się ilustrowaniem planszówek. :( Swoją drogą, to jestem zdziwiony, że jeszcze nikt ich nie zatrudnił. Być może są zbyt drodzy. ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: mat_eyo »

Gizmoo pisze: 23 cze 2021, 13:55 Ogólnie uważam, że stawianie w jednym szeregu talentu malarskiego Laukata i Franza za nie do końca poważne. Klemens może i potrafi zaprojektować rozkład elementów na planszy, ale każda jego ilustracja to mały potworek. I to zarówno jeżeli chodzi o perspektywę, jak i proporcje. A jeżeli chodzi o ikonografię Franza, to często robi on taśmówkę na zamówienie jednego wydawnictwa/autora i te ikonki wyglądają niemal wszędzie tak samo - a więc suma summarum są intuicyjne. Przy czym znów powrócę do Newtona, gdzie tej intuicyjności zabrakło. Jednocześnie pragnę zauważyć, że ty Maćku, na każdym kroku hejtujesz Laukata. Tylko dlatego, że nie podeszły Ci gry jego autorstwa. :P
Hejtuję Laukata bo jego gry są beznadziejne, a na dodatek brzydkie. Na całe szczęści odpowiada on zarówno za projekt mechaniczny, jak i ilustracje, więc nie muszę się rozdrabniać i mogę spokojnie walić w jednego gościa :D Mimo wszystko napisałeś jedną rzecz, do której chcę się odnieść - "talent" (bo dla mnie te ilustracje są paskudne) malarski Laukata vs. umiejętności ilustratorskie Franza. Bo dla mnie planszówka, zwłaszcza euro, ma być schludna i przejrzysta, a nie ładna i pełna smaku.

Przy czym podkreślę jeszcze raz, żeby ktoś przypadkiem źle mnie nie zrozumiał - ilustracje Laukata nie są ani przejrzyste, ani ładne.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: hipcio_stg »

Gizmoo pisze: 23 cze 2021, 13:55
mat_eyo pisze: 23 cze 2021, 08:43 Ogólnie szykanowanie Klemensa Franza na każdym kroku, a jednocześnie posiadanie Laukata tak wysoko w zestawieniu przypomniało mi to:
Ogólnie uważam, że stawianie w jednym szeregu talentu malarskiego Laukata i Franza za nie do końca poważne. Klemens może i potrafi zaprojektować rozkład elementów na planszy, ale każda jego ilustracja to mały potworek. I to zarówno jeżeli chodzi o perspektywę, jak i proporcje. A jeżeli chodzi o ikonografię Franza, to często robi on taśmówkę na zamówienie jednego wydawnictwa/autora i te ikonki wyglądają niemal wszędzie tak samo - a więc suma summarum są intuicyjne. Przy czym znów powrócę do Newtona, gdzie tej intuicyjności zabrakło. Jednocześnie pragnę zauważyć, że ty Maćku, na każdym kroku hejtujesz Laukata. Tylko dlatego, że nie podeszły Ci gry jego autorstwa. :P
hipcio_stg pisze: 23 cze 2021, 09:54 Absolutny top topów:

1. John Avon
2. Rob Alexander
Zgodziłbym się, ale to trochę naciągane. :wink: To najlepsi ilustratorzy medżikowych kart. Ale niestety nie zajmują się ilustrowaniem planszówek. :( Swoją drogą, to jestem zdziwiony, że jeszcze nikt ich nie zatrudnił. Być może są zbyt drodzy. ;)
Podejrzewam, że ciężko konkurować planszówce z MTG. To w tej chwili potężny kombajn, a i rysunków Avona i Alexandra rzadko można uświadczyć. Też szukają nowych tańszych alternatyw.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Wasze Top 10 Ilustratorów Gier Planszowych

Post autor: tomb »

Topu nie dam, nie dałbym rady złożyć listy, bo grafiki rzadko są istotnym czynnikiem przy zakupie.

Wymienię jednak dwa nazwiska.

Dutrait to świetny miks dobrej ręki, fajnych kolorów i czytelności. W zasadzie niczego mi u niego nie brakuje i nic nie przeszkadza. Gdybym był jeszcze bardziej rozpuszczonym kolekcjonerem, niż już jestem, to mógłbym kupować gry tylko dla jego rysunków. Ale staram się powstrzymywać takie rozpasanie.

Mico - Lucrum właśnie zapowiedziało karciankę Imperium, o której wcześniej nie słyszałem. Czytając jej opis, mój entuzjazm narastał i narastał, aż do momentu przedstawienia ilustratora. Och, co za rozczarowanie. Nie to, że Mico źle rysuje - ale (nie tylko) jego cartoonowy styl trochę mi przeszkadza. Mam 2 czy 3 gry przez niego ilustrowane i stwierdzam, że dłuższe obcowanie z tego typu estetyką wywołuje u mnie niechęć do gry. Nie wiem, czemu tak się dzieje, ale się dzieje.

Zapowiedź Lucrum i nagła negatywna emocja względem ilustratora przypomniała mi o tym wątku. Czyli, słowem podsumowania, niby grafiki nie są takie ważne, ale jednak trochę ważne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ