Everdell (James A. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tomekmani3k »

EsperanzaDMV pisze: 09 lip 2021, 13:40
tomekmani3k pisze: 08 lip 2021, 09:36 Rebel ogłosił przedsprzedaż dodatków do everdella. Ceny bardzo przyjemne :D
Ja to 'przyjemne' traktuję jako żart w tej wypowiedzi. Przecież te ceny to jakiś kosmos :shock: Nastawiałem się mocno na kupno pakietu all-in w wersji polskiej, ale po zobaczeniu cen zwątpiłem...
Wie ktoś do kiedy trwa Late Pledge'a na KS, by zamówić sobie taniej wszystko w wersji ENG?
Tam wychodziło koło 1000 PLN już z podatkiem i przesyłką (sam pledge $200), tutaj w zależności od pakietu all-in wychodzi drożej o jakieś +400-500zł... Nawet w sklepach nie będzie to nawet zbliżone do cen z KS.
Oczywiście że należy traktować tamto zdanie jako żart. Everdell to chyba moja jedyna gra gdzie podstawka jest najtańszym elementem (no może świętem lata i drobnicą). A zawartość dodatków jest dla mnie bardzo nieekonomiczna. Po co mi kolejne meple zwierzaków jak już mam ich tyle że potrzebuję z 80%? Podstawka jest powiedzmy warta swojej ceny ale dodatki? Ale jak wspomniałem wcześniej to wydatki żony to co będę jej zabraniał :D
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1365
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 164 times
Been thanked: 169 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Zet »

EsperanzaDMV pisze: 09 lip 2021, 13:40 Wie ktoś do kiedy trwa Late Pledge'a na KS, by zamówić sobie taniej wszystko w wersji ENG?
Nie ma ustalonej daty, póki co jest, a dadzą znać ok. 2 tyg. przed zamknięciem, żeby ludzie zdążyli się zdecydować.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: mineralen »

Też byłem zainteresowany big boxem z dwoma nowymi dodatkami, ale po zobaczeniu cen przeszło mi :)
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Dopiero 2 kwartał 2022...? to przecież prawie rok.. ech:( Wydaje mi sie ,że w innych sklepach będzie coś koło 180-190 zł za dodatki. Tak jak za ziomwy szczyt zawsze bym zapłacił te 180-190 zł tak tutaj muszę się wszytać w tych 2 nowych dodatkach co w końcu dostraniemy:) pozdrawiam
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: SoloGram »

Ja tylko na chwilkę pozwolę sobie przerwać dyskusję o dodatkach, ale w temacie Everdella pozostać, bo chciałem tylko poinformować o pełnej rozgrywce solo z Krostawcem Szubrawcem, która ukazała się na kanale SoloGram. Także jeżeli ktoś chciałby zobaczyć jak wygląda podstawowy wariant solo, zapraszam.
Pozdrawiam
Jakub
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
RaYell
Posty: 426
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: RaYell »

Czy Complete Collection będzie zawierało to samo pudło co Big Ol' Box of Storage czy jakieś większe? Na stronie Rebela napisane jest, że Complete Collection będzie miało miejsce na Deluxe Resource Vessels, natomiast przy Big Boxie takiego opisu nie ma.
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: poxi »

Myślę, że jest to dopisane, by zaznaczyć, że Deluxe Resource Vessels nie ma w komplecie. W założeniach Big Ol' Box of Storage ma być tym samym pudełkiem wraz z zestawem wyprasek by pomieścić wszystkie elementy gry z dodatkami i ulepszeniami włącznie.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Yuri »

Rebel uruchomił przedsprzedaż drewnianego, licencjonowanego drzewka do tej gry. Cena 102zl.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rogal »

Yuri pisze: 20 sie 2021, 10:22 Rebel uruchomił przedsprzedaż drewnianego, licencjonowanego drzewka do tej gry. Cena 102zl.
twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Yuri »

rogal pisze: 20 sie 2021, 18:09
Yuri pisze: 20 sie 2021, 10:22 Rebel uruchomił przedsprzedaż drewnianego, licencjonowanego drzewka do tej gry. Cena 102zl.
twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Dobre, dobre 🤣🤣 nie gralem nigdy w Everdell, ale słyszałem że to drzewko mocno się eksploatuje i niszczy. Może warto? :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
tomekmani3k
Posty: 601
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: tomekmani3k »

Yuri pisze: 20 sie 2021, 18:13
rogal pisze: 20 sie 2021, 18:09
Yuri pisze: 20 sie 2021, 10:22 Rebel uruchomił przedsprzedaż drewnianego, licencjonowanego drzewka do tej gry. Cena 102zl.
twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Dobre, dobre 🤣🤣 nie gralem nigdy w Everdell, ale słyszałem że to drzewko mocno się eksploatuje i niszczy. Może warto? :)
Drzewko się głównie niszczy jak się je rozkłada i składa co grę. Po kilku grach i początkowym zaciekawieniu trójwymiarowym dodatkiem przechodzi ochota na rozkładanie drzewa gdzie i tak karty są źle widoczne :D to drzewo jest tylko po to żeby przyciągnąć nowych klientów ładnym widokiem gry :D nawet jeden z dodatków zastępuje drzewo płaska planszetką.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Grzdyll »

Yuri pisze: 20 sie 2021, 18:13
rogal pisze: 20 sie 2021, 18:09
Yuri pisze: 20 sie 2021, 10:22 Rebel uruchomił przedsprzedaż drewnianego, licencjonowanego drzewka do tej gry. Cena 102zl.
twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Dobre, dobre 🤣🤣 nie gralem nigdy w Everdell, ale słyszałem że to drzewko mocno się eksploatuje i niszczy. Może warto? :)
Nawiasem mówiąc Twoje zdjęcie profilowe świetnie również pasuje do cen wszystkich dodatków. Z pewnością nie braknie jednak takich,
co widzą zasadność zakupu zarówno ich jak i drewnianego drzewka.

Nawet abstrahując od tych cen po przeglądnięciu wszystkich tych super-duper dodatków mam noeodparte wrażenie, że im więcej się do niego doda i go skomplikuje tym więcej ta gra paradoksalnie na tym straci... Podstawka jest dla mnie zgrabną zamkniętą całością, jedyne czego mi brakuje to możliwość gry w 5 osób ale z tego co widzę to chyba tylko kwestia zorganizowania dodatkowych meepli bo w dodatku Bellfaire nic się z istotnych rzeczy nie zmienia.
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: litk »

Drzewko się głównie niszczy jak się je rozkłada i składa co grę. Po kilku grach i początkowym zaciekawieniu trójwymiarowym dodatkiem przechodzi ochota na rozkładanie drzewa gdzie i tak karty są źle widoczne :D to drzewo jest tylko po to żeby przyciągnąć nowych klientów ładnym widokiem gry :D nawet jeden z dodatków zastępuje drzewo płaska planszetką.
Drzewko tak czy inaczej dodaje jednak sporo klimatu. W tych nowych dodatkach mają być jakieś podstawki na te karty na drzewku co by lepiej były widoczne. Ja raz zagrałem z tym dodatkiem co zastępuje drzewko i powiem że kolejne rozgrywki i tak grałem z drzewkiem. Ja tego drzewa nigdy nie składałem stoi sobie tylko złożone, jedynie kurzem obrosło i jest jak nowe.
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rogal »

Grzdyll pisze: 20 sie 2021, 19:28
Yuri pisze: 20 sie 2021, 18:13
rogal pisze: 20 sie 2021, 18:09

twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Dobre, dobre 🤣🤣 nie gralem nigdy w Everdell, ale słyszałem że to drzewko mocno się eksploatuje i niszczy. Może warto? :)
Nawiasem mówiąc Twoje zdjęcie profilowe świetnie również pasuje do cen wszystkich dodatków. Z pewnością nie braknie jednak takich,
co widzą zasadność zakupu zarówno ich jak i drewnianego drzewka.

Nawet abstrahując od tych cen po przeglądnięciu wszystkich tych super-duper dodatków mam noeodparte wrażenie, że im więcej się do niego doda i go skomplikuje tym więcej ta gra paradoksalnie na tym straci... Podstawka jest dla mnie zgrabną zamkniętą całością, jedyne czego mi brakuje to możliwość gry w 5 osób ale z tego co widzę to chyba tylko kwestia zorganizowania dodatkowych meepli bo w dodatku Bellfaire nic się z istotnych rzeczy nie zmienia.
grałem raz w 5 osob samą podstawką -i było ok. ciasno, prawie brakowało kart już na samym końcu no i downtime był dłuższy niż zazwyczaj ale i tak było spoko
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Grzdyll pisze: 20 sie 2021, 19:28
Yuri pisze: 20 sie 2021, 18:13
rogal pisze: 20 sie 2021, 18:09

twoje zdjęcie bardzo odzwierciedla cene tego drzewka :)
Dobre, dobre 🤣🤣 nie gralem nigdy w Everdell, ale słyszałem że to drzewko mocno się eksploatuje i niszczy. Może warto? :)
Nawiasem mówiąc Twoje zdjęcie profilowe świetnie również pasuje do cen wszystkich dodatków. Z pewnością nie braknie jednak takich,
co widzą zasadność zakupu zarówno ich jak i drewnianego drzewka.

Nawet abstrahując od tych cen po przeglądnięciu wszystkich tych super-duper dodatków mam noeodparte wrażenie, że im więcej się do niego doda i go skomplikuje tym więcej ta gra paradoksalnie na tym straci... Podstawka jest dla mnie zgrabną zamkniętą całością, jedyne czego mi brakuje to możliwość gry w 5 osób ale z tego co widzę to chyba tylko kwestia zorganizowania dodatkowych meepli bo w dodatku Bellfaire nic się z istotnych rzeczy nie zmienia.
To ja się tutaj w ogóle nie zgodzę.

1. Bellfaire wprowadza mega smaczki jak targowisko ( nie musisz się tak bić o drewno czy kamień szczególnie na 2 graczy) + zdolności zwierzątek są mega fajne.
2. Sam dodatek legendy moim zdaniem daje mega dużą regrywalność
3. Dla mnie podstawka jest ciut po pewnym czasie za prosta i schematyczna i dodanie dodatku Zimowy szczyt daje jej taki power level , że gra staje się dopiero wtedy kompletna:)
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Grzdyll »

szymuss pisze: 22 sie 2021, 01:14 To ja się tutaj w ogóle nie zgodzę.

1. Bellfaire wprowadza mega smaczki jak targowisko ( nie musisz się tak bić o drewno czy kamień szczególnie na 2 graczy) + zdolności zwierzątek są mega fajne.
2. Sam dodatek legendy moim zdaniem daje mega dużą regrywalność
3. Dla mnie podstawka jest ciut po pewnym czasie za prosta i schematyczna i dodanie dodatku Zimowy szczyt daje jej taki power level , że gra staje się dopiero wtedy kompletna:)
pozdrawiam.
Dzięki za ciekawy głos, zapewne wszystko zależy od tego czego oczekujemy od tej gry.

Jeśli ktoś szuka większego skomplikowania zasad i większej liczby możliwości to rzeczywiście dodatki typu Zimowy Szczyt, New Leaf, proste targowisko z Bellfaire, czy specjalne zdolności zwierzaków (nawiasem mówiąc wolałbym aby nie były na stałe przypisane do "ras" ale można je było losować) będą świetne. Jak ktoś chce dodać jeszcze więcej losowości będzie zadowolony z "Legend" oraz "Więcej, więcej". Jeśli dla kogoś ważne są walory estetyczne z radością doda Perłowy Potok czy też drewniane drzewo. Jak kogoś z kolei radują różne kolorowe, drewniane zwierzaczki kupi z radością wszystkie dodatki.

Mi akurat sama podstawka Everdella wydaje się bardzo dobrze zbalansowana w swojej kategorii "przyjemnego zarządzania losowością", a złożoność i czas trwania partii wydają się dla moich familijnych potrzeb skrojone idealnie. Nie raz się już przekonałem, że dodawanie nowego "contentu", szczególnie do gier, które z założenia nie mają być ciężkie sprawia, że u mnie takie gry zamiast zyskiwać, tracą na atrakcyjności (inne przykłady to Carcassonne czy Queendomino). Dokładnie tego samego się spodziewam tutaj, dlatego nie planuję ich zakupu, nawet gdyby były w bardziej normalnych cenach. Chcąc zagrać w "coś cięższego" wyciągnę po prostu Pupile Podziemi albo Alchemików ale oczywiście dla wielu osób optymalne może być właśnie dokładanie odpowiednich dodatków do Everdella.
rogal pisze: 20 sie 2021, 23:47 grałem raz w 5 osob samą podstawką -i było ok. ciasno, prawie brakowało kart już na samym końcu no i downtime był dłuższy niż zazwyczaj ale i tak było spoko
Ano właśnie. Jedyne, czego zatem brakuje to tematyczne meeple - najtaniej byłoby pewnie zakupić "Krostawca" z kompletem czarnych. Ewentualnie dodać "Więcej, więcej"- tych kilkanaście kart zabezpieczy akurat przed tym "prawie brakiem" pod koniec.
rogal
Posty: 249
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: rogal »

jako, że posiadam dodatek zimowy szczyt to tam był zestaw albo nawet 2 zestawy meepli jaszczurki i coś jeszcze więc figurki były :)
wszystko w rzuciłem do podstawki
Awatar użytkownika
arashee
Posty: 38
Rejestracja: 23 lut 2021, 13:31
Has thanked: 24 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: arashee »

Grzdyll pisze: 22 sie 2021, 14:37 proste targowisko z Bellfaire, czy specjalne zdolności zwierzaków (nawiasem mówiąc wolałbym aby nie były na stałe przypisane do "ras" ale można je było losować)
Obrazek
No przecież się losuje :roll:

btw. Zanim kupiłam Święto Lata miałam okazję zagrać w 5 osób z podstawką (+Więcej Więcej). Jeden zestaw robotników był wzięty z Roota. :mrgreen: A ciasnotę na leśnej polanie rozwiązałam dodaniem piątej karty lasu.
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: szymuss »

Grzdyll pisze: 22 sie 2021, 14:37
szymuss pisze: 22 sie 2021, 01:14 To ja się tutaj w ogóle nie zgodzę.

1. Bellfaire wprowadza mega smaczki jak targowisko ( nie musisz się tak bić o drewno czy kamień szczególnie na 2 graczy) + zdolności zwierzątek są mega fajne.
2. Sam dodatek legendy moim zdaniem daje mega dużą regrywalność
3. Dla mnie podstawka jest ciut po pewnym czasie za prosta i schematyczna i dodanie dodatku Zimowy szczyt daje jej taki power level , że gra staje się dopiero wtedy kompletna:)
pozdrawiam.
Dzięki za ciekawy głos, zapewne wszystko zależy od tego czego oczekujemy od tej gry.

Jeśli ktoś szuka większego skomplikowania zasad i większej liczby możliwości to rzeczywiście dodatki typu Zimowy Szczyt, New Leaf, proste targowisko z Bellfaire, czy specjalne zdolności zwierzaków (nawiasem mówiąc wolałbym aby nie były na stałe przypisane do "ras" ale można je było losować) będą świetne. Jak ktoś chce dodać jeszcze więcej losowości będzie zadowolony z "Legend" oraz "Więcej, więcej". Jeśli dla kogoś ważne są walory estetyczne z radością doda Perłowy Potok czy też drewniane drzewo. Jak kogoś z kolei radują różne kolorowe, drewniane zwierzaczki kupi z radością wszystkie dodatki.

Mi akurat sama podstawka Everdella wydaje się bardzo dobrze zbalansowana w swojej kategorii "przyjemnego zarządzania losowością", a złożoność i czas trwania partii wydają się dla moich familijnych potrzeb skrojone idealnie. Nie raz się już przekonałem, że dodawanie nowego "contentu", szczególnie do gier, które z założenia nie mają być ciężkie sprawia, że u mnie takie gry zamiast zyskiwać, tracą na atrakcyjności (inne przykłady to Carcassonne czy Queendomino). Dokładnie tego samego się spodziewam tutaj, dlatego nie planuję ich zakupu, nawet gdyby były w bardziej normalnych cenach. Chcąc zagrać w "coś cięższego" wyciągnę po prostu Pupile Podziemi albo Alchemików ale oczywiście dla wielu osób optymalne może być właśnie dokładanie odpowiednich dodatków do Everdella.
rogal pisze: 20 sie 2021, 23:47 grałem raz w 5 osob samą podstawką -i było ok. ciasno, prawie brakowało kart już na samym końcu no i downtime był dłuższy niż zazwyczaj ale i tak było spoko
Ano właśnie. Jedyne, czego zatem brakuje to tematyczne meeple - najtaniej byłoby pewnie zakupić "Krostawca" z kompletem czarnych. Ewentualnie dodać "Więcej, więcej"- tych kilkanaście kart zabezpieczy akurat przed tym "prawie brakiem" pod koniec.
Ooo widzisz:) Carcassonne samo w sobie jest mega nudne. Musi być dodatek karczmy i katedry + kupcy i budowniczowie . I nic w sumie nie potrzeba do niego.. Można ,ale nie trzeba. Polecam CI kiedyś zagrac z Legendami + Świętem lata i te ,,mini'' dodatki sprawią mega regrywalność ,a nie wnoszą nic specjalnie do zasad. Ze zdolnościami możesz ,ale nie musisz grać. I przecież nie musisz mieć wszystkich meepli ,żeby grać ze zdolnościami . Bo nie ma znaczenia ,że grasz np myszami ,a wylosowałeś zdolność jaszczurek:) pzdr
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Grzdyll »

arashee pisze: 22 sie 2021, 23:28 No przecież się losuje :roll:
Faktycznie, coś mi się pomieszało, dzięki za korektę.
arashee pisze: 22 sie 2021, 23:28 btw. Zanim kupiłam Święto Lata miałam okazję zagrać w 5 osób z podstawką (+Więcej Więcej). Jeden zestaw robotników był wzięty z Roota. :mrgreen: A ciasnotę na leśnej polanie rozwiązałam dodaniem piątej karty lasu.
Heh, nie mam Roota a meeple z Kolejki czy Lewisa i Clarka niestety klimatycznie średnio wyglądają ;)
szymuss pisze: 23 sie 2021, 00:32 Polecam CI kiedyś zagrac z Legendami + Świętem lata i te ,,mini'' dodatki sprawią mega regrywalność ,a nie wnoszą nic specjalnie do zasad
Dzięki, może kiedyś się skuszę :)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 477
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 235 times
Been thanked: 217 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: wrojka »

Grzdyll pisze: 23 sie 2021, 09:47 Heh, nie mam Roota a meeple z Kolejki czy Lewisa i Clarka niestety klimatycznie średnio wyglądają ;)
Zawsze jest dodatek zwany Krostawiec, który dodaje meeple :D
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: paracelsus444 »

Widziałem w tym wątku posty na temat ulepszania klejem wiecznego drzewa everdell tak aby się nie rozwarstwiało.
Postanowiłem podzielić się doświadczeniami z dzisiejszej pracy aby zachęcić lub ułatwić innym zmodyfikowanie swojego drzewa. Może niektórzy dzięki temu nie kupią drewnianego zamiennika za 100zł, można te pieniądze wydać na inne gry :D
Na wstępie przepraszam za moje dłonie na zdjęciach - są pofarbowane od obierania kilku kilogramów śliwek :D
Dziękuję Shimrod za wskazówki których udzielił mi kilka miesięcy temu kiedy szykowałem się do przerobienia tego drzewa :)
Jeśli chcecie się za to zabrać to śmiało - myślałem że będzie mnie to kosztowało więcej czasu i nerwów, a pracy było na 1-2godziny.
Wszyscy polecają klej Magic - ja użyłem po prostu kleju introligatorskiego z castoramy, jest to taki sam rodzaj kleju jak magic, biały, lejąco- klejący który schnie dosyć długo co sprawia że fajnie się z nim pracuje. Rozlałem kilka kropelek na karton i korzystałem z niego maczając pędzelek podczas malowania klejem.
Spoiler:
Wszystkie krawędzie przeciągnąłem papierem ściernym 400, wyciąłem z papieru prostokąt wielkości ok 10cm x 10cm który złożyłem na pół i jeszcze raz na pół. Dzięki temu mamy odpowiednio gruby kawałek papieru. Szlifować należy wzdłuż krawędzi aby papier się nie rozwarstwiał od szlifowania, tak samo należy uważać przy wyciąganiu papieru ze szczelin.
Przeszlifować należy przede wszystkim wewnętrzne szczeliny konarów i liści na których stawiamy meple. Zewnętrzne można delikatnie przejechać ale nie jest to konieczne. Tutaj uwaga - miejsce na szczycie konarów które jest ostre(jak ustawicie jeden z konarów pionowo, to jest to jego szczyt) lekko bym zaokrąglił papierem ale jest juz za późno, wy możecie się nad tym zastanowić. To te:
Spoiler:
Po delikatnym wyszlifowaniu powierzchni wg preferencji, można przystąpić do malowania. Malowałem pędzelkiem najmniejszym jaki był w sklepie nie był to idealny pędzel do precyzyjnej pracy ale okazuje się że nie musi być jakiś super. Jeśli wyjdzie wam klej na powierzchnię drzewa, to zrobi się przezroczysty i nie będzie nic widać więc małymi śladami nie musicie się przejmować, bo i tak się pobrudzi tak jak tu:
Spoiler:
Malować należy tak, aby zostawała widoczna warstwa, a nie tylko mokra. Klej się wchłonie, a trzeba jednak utwardzić krawędzie:
Spoiler:
Spoiler:
Podczas malowania szczelin wewnętrznych, można robić tak, że moczycie cały pędzel, trochę go wycieracie o coś co tam macie pod ręką, byle nie w firane żony, no i malujecie obie krawędzie jednocześnie środkiem pędzla, inaczej końcówką byłoby ciężko nałożyć tam klej.
Spoiler:
Po wyschnięciu można na najbardziej wrażliwe miejsca czyli wszelkie szczyty konarów, szczeliny, narożniki, nałożyć dodatkową warstwę kleju.
Spoiler:
Zostawiłem do wyschnięcia na kilka godzin, jak widać na zdjęciach - na kieliszkach do jajek, żeby klejące brzegi nie daj boże nie przykleiły mi się do kartonu użytego jako podkladka. Myślę że kieliszek do wódki też się nadadzą, ale radzę jeden napełnić i używać w trakcie pracy. Wpływa to negatywnie na precyzję aplikacji kleju ale jest przyjemniej.
To chyba wszystko... Na koniec jeszcze wrzucam jakieś fotki. Jak widać na koniec drzewo ma takie fajne błyszczące brzegi, wygląda jak ce sklejki, jest o wiele wytrzymalsze, mój rozwarstwiony szczyt konara jest teraz znowu solidny. Tutaj edit: żona się śmieje z mojego rozwarstwionego szczytu konara który jest znowu solidny... Proszę nie doszukiwać się podtekstu erotycznego. :wink: Jeśli macie już troche rozwarstwiony, można go wcześniej przygnieść na kilka godzin przed malowaniem jakąś książką, a po pomalowaniu klejem przykryć jakąś bibułą żeby nie zniszczyć książki i też przygnieść jakimś tomem encyklopedii czy coś. Wtedy się ładnie naprostuje i klej ściągnie w odpowiedniej pozycji.
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
I przepraszam jeśli post nadaje się do sekcji DIY ale biorąc pod uwagę że chcą od ludzi wyciągać ok 100zł za niepotrzebne drzewo ze sklejki uważam, że warto pokazać jak małym kosztem i odrobiną wysiłku można sobie zrobić alternatywę, a w tym temacie więcej zainteresowanych na to trafi i się skusi. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Hardkor »

Hm ciekawe co piszecie o drzewie. U mnie się kompletnie nie sprawdziło. Pierwsze dwie partie z nim zagrałem i odkładałem do salonu, gdzie zbierało kurz. Ostatecznie rozebrałem i leży ciągle spakowane, a karty i meeple z niego leza obok planszy. Za duzo zabawy z nim wg mnie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: dave20_ »

My caly czas gramy z drzewem. :) Jakoś dodaję tej grze uroku. Nam nie przeszkadza w ogóle w grze. :)

Zamowilem dodatki, szkoda ze tak dłuuuugo trzeba czekać. :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2598 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Gizmoo »

Zamiast kupowania drzewa - polecam przeznaczyć te środki na dodatek "Bellfaire", czyli po naszemu "Święto lata".

Skutecznie zastępuje wszystkie miejsca na drzewie, a dodaje masę świetnych rzeczy jak: rynek, kilka znakomitych pól do lasu, umiejki naszych zwierzaków, bardzo fajne eventy. Dla mnie Bellfaire to kapitalny dodatek i już ZAWSZE będę grał z nim. Drzewo poszło w odstawkę, bo poza tym, że składanie i rozkładanie tego jest upierdliwe, to przede wszystkim - przeszkadza w rozgrywce. Owszem, wygląda to na stole efektownie, ale funkcjonalność niespecjalna, a często przesłania ludziom widok, by mogli sprawnie śledzić, co dzieje się u innych graczy. W każdym razie jestem zdania, że każdy fan Everdella powinien w Święto Lata zainwestować. ;)

Osobiście bardzo lubię Pearlbrook, ale wiem, że nie wszystkim się ten dodatek podoba, bo jednak rozwadnia trochę talię i wydłuża rozgrywkę. Ja po kilku grach doceniam go coraz bardziej, bo jest tam kilka świetnych kart, pola rzeki są bardzo ciekawe, a wyścig po monumenty dostarcza emocji.

"Zimowy Szczyt" świeżo zakupiony, ale jeszcze nie ograny. Mam nadzieję, że doczeka się rozgrywki w przyszłym tygodniu. Po lekturze instrukcji jestem zaintrygowany, aczkolwiek - nie podobają mi się karty wydarzeń, które na pierwszy rzut oka są strasznie upierdliwe i wydają się mocno ograniczać pole manewru.

Obecnie posiadam już wszystko, co wyszło i dla mnie, jest to już na chwilę obecną produkt skończony. Nic już więcej do szczęścia w temacie Everdell nie potrzebuję (no może przydałyby mi się naklejki na zwierzo-meeple :lol: . No i może więcej Adornment cards).

Newleaf, po lekturze instrukcji wydaje mi się ewidentnie przekombinowany i rozwadnia talię jeszcze bardziej niż Pearlbrook. (59 Kart!? Przecież to masakra!). Dodatkowo na bank będzie mocno wydłużał rozgrywkę i to bardziej niż Pearlbrook. Mistwood jest głównie dla graczy solo (a graczem solo nie jestem). No jeszcze niby jest tryb dla dwóch graczy, ale w tym składzie gram zdecydowanie najrzadziej. Trochę będzie mi szkoda tych nowych kart legend i ciekawego zestawu farm, ale to za mały magnes dla mnie, żeby kupować dla nich cały dodatek. W mojej opinii, zarówno Newleaf, jak i Mistwood, to już mimo wszystko trochę na siłę odcinanie kuponów, a cenowo - wychodzi niestety już totalna masakra. :?
ODPOWIEDZ