Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: szymuss »

Hej Maniacy czerwonej planety ! Pytanie dla tych co zjedli zęby na oryginalnej grze lub chociaż kilkanaście razy pograli w Terraformacja marsa. Sama gra jakoś ,aż tak mnie nie urzekła dużo nie jasności dla mnie w instrukcji itp chociaż sama oprawa graficzna i pomysł dla mnie mega. Czy jej ,,następca'' zupelnie ,,inna'; gra https://www.wydawnictworebel.pl/games/t ... -5138.html według was będzie się sporo różniła? Widzicie jakieś plusy /minusy na wstępie? Czym się różni na 1 rzut oka? Prosiłbym o jakieś ciekawe odpowiedzi ,bo akurat nad wersją z 2021 roku jestem dość mocno zainteresowany:) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: kurdzio »

Wg opisów i instrukcji Ares będzie połączeniem wyboru akcji ala Race for the Galaxy + skondensowane, szybsze budowanie silniczka znane z Terraformacji. Dla mnie skrócenie czasu rozgrywki i ładniejsza oprawa są wystarczającymi powodami dla których zamieniam zwykłą TM na Ares.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 16 sie 2021, 12:26 Wg opisów i instrukcji Ares będzie połączeniem wyboru akcji ala Race for the Galaxy + skondensowane, szybsze budowanie silniczka znane z Terraformacji. Dla mnie skrócenie czasu rozgrywki i ładniejsza oprawa są wystarczającymi powodami dla których zamieniam zwykłą TM na Ares.
Z tego co czytałem to też lekko prostsza i jak piszesz szybsza wersja. ALe chyba nie tak Okrojona jak Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec co do dużej Agricoli?:) pzdr
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: hipcio_stg »

Czas rozgrywki aresa wcale nie ma być dużo krótsze. Ja mam obawy, że po graniu w podstawową TM z kompletem dodatków przy aresie będę się czół jak bym grał w demo. Tę opinię jednak będę mógł dopiero potwierdzić po rozegraniu kilku parii.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: kurdzio »

Ja grałem w TM tylko z Preludium i nasze rozgrywki i tak trwały ok. 3 godzin, dlatego nawet jeśli zejdziemy w Ares do 2h to uznam to za plus :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 16 sie 2021, 23:23 Ja grałem w TM tylko z Preludium i nasze rozgrywki i tak trwały ok. 3 godzin, dlatego nawet jeśli zejdziemy w Ares do 2h to uznam to za plus :)
Wg. Ciebie instrukcja do Aresa bardziej zrozumiała od instrukcji oryginału TM> Bo o nią było sporo pytań w dziale zasad:) Pewnie do Aresa też będą dodatki w przyszłości?:) pzdr
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: kurdzio »

szymuss pisze: 18 sie 2021, 01:06 Wg. Ciebie instrukcja do Aresa bardziej zrozumiała od instrukcji oryginału TM> Bo o nią było sporo pytań w dziale zasad:) Pewnie do Aresa też będą dodatki w przyszłości?:) pzdr
Jak dla mnie obie instrukcje są zrozumiałe, a wątpliwości i tak bedą pojawiać się za każdym razem. Jak gra się dobrze sprzeda to pewnie bedą i dodatki ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
menelobej
Posty: 409
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: menelobej »

Mam już Master of Orion i traktuję to jako "TM light" i mam takie wrażenie, że operowanie samymi kartami w porównaniu do pełnej TM jako połączenia kart i planszy to jednak inne odczucia i sposób gry. A samo systemowe nawiązanie do Race for the Galaxy wątpię aby uczyniło z Ekspedycji Ares grę równie genialną jak RftG.
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: szymuss »

kurdzio pisze: 18 sie 2021, 07:10
szymuss pisze: 18 sie 2021, 01:06 Wg. Ciebie instrukcja do Aresa bardziej zrozumiała od instrukcji oryginału TM> Bo o nią było sporo pytań w dziale zasad:) Pewnie do Aresa też będą dodatki w przyszłości?:) pzdr
Jak dla mnie obie instrukcje są zrozumiałe, a wątpliwości i tak bedą pojawiać się za każdym razem. Jak gra się dobrze sprzeda to pewnie bedą i dodatki ;)
Chodzi mi o to czy Ares będzie wg. Ciebie( można przecież już przeczytać nową instrukcje + zawartość Aresa) jakby zupełnie inną grą ,ale nie tak okrojną jak właśnie Agricola ,a Agricola Chłopi i ich zwierzyniec, lub 7 cudów świata ,a 7 cudów swiata pojedynek:) . Sam jak pisałem gralem z 2 razy maks w TM i jakoś nie podeszła mi. Ta nowa wersja wydaje mi się bardziej przejrzysta: )pzdr
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: Beskid »

sądząc po recenzjach Ares nie jest pomysłem, który ma zastąpić TM

tu ciekawe porównanie i komentarze pod nim
https://www.youtube.com/watch?v=lgKaFw_HlG0
szymuss
Posty: 409
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Terraformacja marsa orginał czy Ekspedycja Ares?

Post autor: szymuss »

Beskid pisze: 31 sie 2021, 23:11 sądząc po recenzjach Ares nie jest pomysłem, który ma zastąpić TM

tu ciekawe porównanie i komentarze pod nim
https://www.youtube.com/watch?v=lgKaFw_HlG0
No ,ale to ma być chyba szybsza i mniej rozbudowana gra. Po prostu alternatywa:)
ODPOWIEDZ