Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
hola0000
Posty: 49
Rejestracja: 22 mar 2015, 09:58
Lokalizacja: Boronów
Has thanked: 47 times
Been thanked: 8 times

Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Post autor: hola0000 »

Jak w temacie jedno czy drugie cenowo podobnie ale nie umiem się zdecydować.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1625
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 748 times
Been thanked: 1110 times

Re: Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Post autor: ave.crux »

Niedługo dodruk gloomhaven i pewnie cena wskoczy na poziom 240zł. Uśpieni bogowie w przyszłym roku w sierpniu.


Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Post autor: arturmarek »

Nie grałem w żadną z tych gier, więc się wypowiem.

Po pierwsze Gloomhaven to seria optymalizacyjnych łamigłówek pod przykrywką gry przygodowej (nie piszę tego jako wadę, dla mnie to wręcz zaleta), natomiast Uśpieni Bogowie to gra z księgą przygód, taka paragrafówka na sterydach. Więc tutaj zależy jakie masz preferencje, ale też jak często i jak intesywnie zamierzasz grać oraz czy masz stałą ekipę. Ja np. zaczynałem Tainted Grail (podobnie jak w Uśpionych Bogach bardzo rozbudowana fabuła i gigantyczna księga przygody), które bardzo mi się podobało, ale jak nie zagraliśmy parę tygodni to już było praktycznie niemożliwe wrócić, podobnie nie miałoby sensu granie w kolejnych rozdziałów w innym gronie (choć teoretycznie jest taka możliwość). Natomiast, z tego co rozumiem, w Gloomhaven można w miarę bezboleśnie grać kolejne scenariusze w różnym gronie, gra się ponoć genialnie skaluje i można mieszać postacie doświadczone z nowymi.

Nie wiem też czy masz na myśli Szczęki Lwa czy "duże" Gloomhaven. W przypadku dużego Gloomhavena dochodzi jeszcze aspekt wielkości, żeby przejść grę to pewnie będziesz potrzebował 50-200h.

EDIT: napisałem wcześniej głupotę o liczbie godzin na dużego Gloomhavena.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2021, 16:59 przez arturmarek, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 984
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 437 times

Re: Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Post autor: aeiou871 »

arturmarek pisze: 30 wrz 2021, 12:34
Nie wiem też czy masz na myśli Szczęki Lwa czy "duże" Gloomhaven. W przypadku dużego Gloomhavena dochodzi jeszcze aspekt wielkości, żeby przejść grę to pewnie będziesz potrzebował 500-1000h.
Z 500-1000 h trochę jednak przestrzeliłeś.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3392
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2066 times

Re: Uśpieni bogowie vs Gloomhaven

Post autor: Ardel12 »

Pytanie czego szukasz, w jakiej ekipie grasz i ile czasu w jakich odstępach chcesz poświęcić? Ja GH duże przeszedłem i bardzo polecam tą grę, ale to kolos. 80h minimum grania. Dodatkowo raczej trzeba ogrywać w rozsądnych interwałach by nie wypaść z fabuły(miałkej, ale jednak) jak i mechaniki. Spamiętanie zasad ruchu potworów to gra w grze :) GH dobrze się skaluje, ale im więcej graczy tym dłuższa gra(scenariusze trwają dłużej, tak samo faza miasta).

W Uśpionych nie grałem, ale naczytałem się tonę materiałów. Tutaj główne skrzypce gra księga skryptów. Akcje w porównaniu do GH będą uproszczone i bardziej niż na zagadki taktyczne należy nastawić się na przygodę(odkrywanie nowych rejonów, badanie ich itp.). Gra zyskuje tym, że kampanie są krótsze(15-20h) i możemy notować, które miejsca już zwiedziliśmy, by w kolejnym podejściu nie robić tego samego.

Z tych dwóch to gdybym w żaden nie grał to GH byłoby moim pierwszym wyborem. W sumie Uśpionych obecnie nie musisz wspierać jeśli nie interesuje Cię najwyższe wsparcie(tylko tam mamy dodatki eskluzywne), bo gra pojawi się w sklepach i nie będzie się niczym różnić(prócz ceny, ale czy na plus czy minus to się okaże). Z kolei GH mały jak i duży są dostępne albo niedługo znowu będą i mogą umilić czas na polskie wydanie bogów.
ODPOWIEDZ