This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Faza Intruzów nie jest Starciem. To nie walka, lecz próba obniżenia Ran/Szkód.
Zmiana broni może nastąpić tylko w Starciu, np. na Wyprawie (Patrz Dziennik, FAQ 900).
0bcy
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2021, 13:52

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: 0bcy »

Oczywiście chodziło mi o wyprawę.

Jednak jest możliwe że w fazie intruzów intruzi "atakują" 2 razy - czy można dać na warcie osobie dwie bronie? Pistolet z 1 nabojem i nóż?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Tak specyficzną sytuację wymusza karta Wydarzenia "Fala rozbojów". Dziennik ani żadne FAQ w Księdze Skryptów nie precyzuje, co dokładnie można wtedy zrobić. Ja gram na logikę - raz przyszli intruzi, więc pogoniłem ich pistoletem; potem przyszli kolejni intruzi, a że skończyły mi się naboje, to wziąłem do obrony nóż.
0bcy
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2021, 13:52

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: 0bcy »

A jak gracie - czy jak się bronisz np pistoletem ale cię okradną to tracisz pistolet czy jest on "bezpieczny" bo był u broniącego czy też może zostać odebrany?
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: aduko »

0bcy pisze: 12 lip 2021, 23:05 A jak gracie - czy jak się bronisz np pistoletem ale cię okradną to tracisz pistolet czy jest on "bezpieczny" bo był u broniącego czy też może zostać odebrany?
Jest bezpieczny, tracisz zasoby ze schowka.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Matti_C »

aduko pisze: 12 lip 2021, 23:36
0bcy pisze: 12 lip 2021, 23:05 A jak gracie - czy jak się bronisz np pistoletem ale cię okradną to tracisz pistolet czy jest on "bezpieczny" bo był u broniącego czy też może zostać odebrany?
Jest bezpieczny, tracisz zasoby ze schowka.
Puki wartownik żyje jego broń nie zostanie skradziona.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Postać ma na swoim żetonie stanów tylko jedną białą kropkę. Oznacza to, że postać ta może:
a) wykonać tylko pierwszą akcję
czy
b) wykonać tylko jedną akcję, w dowolnej (pierwszej, drugiej lub trzeciej) fazie Akcji Dziennych.
:?:
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Matti_C »

Erni pisze: 04 wrz 2021, 18:46 Postać ma na swoim żetonie stanów tylko jedną białą kropkę. Oznacza to, że postać ta może:
a) wykonać tylko pierwszą akcję
czy
b) wykonać tylko jedną akcję, w dowolnej (pierwszej, drugiej lub trzeciej) fazie Akcji Dziennych.
:?:
a)
chyba, że wykonując tę akcję odblokuje sobie kolejne (np spanie w łóżku gdy jedynie zmęczenie blokuje kolejne akcje lub dojenie / zabicie kozy gdy głód blokuje reszte akcji) - jeśli tylko zmęczenie Cie limituje to możesz spać np 2 akcje z rzędu by wykonać akcje w trzeciej / czwartej fazie.
lolek261
Posty: 10
Rejestracja: 06 gru 2010, 21:13

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: lolek261 »

Mam pytanie..
1.
Gram w This War of Mine Czas Oblężenia. Ukończyłem I Akt i nigdzie nie natrafiłem na żetony fabularne i postaci fabularne czy coś robiłem nie tak?
2. Piszą by umieścić 1 żeton przeszukiwania na 1 karcie miejsca i odrzucić po przeszukaniu a jednocześnie że nie ma ograniczenia liczby żetonów, jak może trafić tam z powrotem na tą samą kartę miejsca?
3. Po zakończeniu aktu I skrypt h450 opisuje zapisywanie gry ( stany postaci,miejsca,postaci fabularne) a co z wybudowanymi sprzętami, poziomem chłodu, nie wykorzystanymi kartami specjalnymi, żetonami ze schowka, zdobytą bronią, zasobami, żetonami desek?? Zaczynam akt II bez tego?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

@lolek261
Ad. 1)
Być może grałeś zbyt zachowawczo ;) Otwórz się na rozgrywkę, brnij w kolejne skrypty, ryzykuj, a na pewno spotkasz niejedną postać fabularną.
Ad. 2)
Jest co najmniej jeden skrypt (być może nigdy na niego nie trafisz), który pozwala umieścić żetony przeszukiwania na już odwiedzonych i przeszukanych lub nieprzeszukanych lokacjach.
Ad. 3)
Przeczytaj dokładnie cały skrypt h450, zwłaszcza punkty 5 i 6.
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: bendoza »

This War of Mine Czas Oblężenia. Mam pytanie odnośnie talii kart Miejsc Mapy, instrukcja oraz pojawiające się wydarzenia mówią o tasowaniu tej talii... Może coś źle interpretuje albo czegoś nie doczytalem. Jaki mi sens tasowanie tych karty skoro wyruszając na wyprawę do "nieodkrytych dzielnic" wyszukuję z tej talii odwiedzane miejsce? Ta talia nie powinna być "jawna" ?
I jeszcze jedno pytanie bo szczerze zapomniałem (dawno w ekipie nie było Romana) czy na warcie Roman też rzuca żółtą kością?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

@bendoza - nie pamiętam dokładnie, czy chodziło o karty Miejsc Mapy czy o karty Miejsc Specjalnych, ale kojarzę jakiś skrypt, który nakazywał dobranie losowo kart z którejś z tych talii. W każdym razie - lepiej je zawsze tasować :wink:
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

bendoza pisze: 27 wrz 2021, 21:57
I jeszcze jedno pytanie bo szczerze zapomniałem (dawno w ekipie nie było Romana) czy na warcie Roman też rzuca żółtą kością?
Zdolność specjalna Romana może zostać użyta tylko w Starciu. A Faza Intruzów to nie Starcie. Czyli - na Warcie Roman może użyć żółtej kości tylko wtedy, gdy ma nóż lub siekierę.
bendoza
Posty: 65
Rejestracja: 23 maja 2017, 11:13
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: bendoza »

Dzięki jak zawsze!
Kantel
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2021, 23:37
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Kantel »

Potrzebuję fachowca od This War of Mine :) jesteśmy świeżymi graczami tej gry po Robinsonie i Terraformacji, większość zasad już wpoilismy np że kartę wydarzeń w pierwszym dniu się nie rozpatruje itd.

Mam jedynie wątpliwości przy kartach z napisem Prywatne. Dla przykładu tutaj na zdjęciu, jeżeli wyciągnę te kartę podczas wyprawy, to jeżeli ją ZIGNORUJE to mam ją wedle faq wtasować do talii bez rozpatrywania, ale do której? Do przeszukiwania? Czy mogę ją dać do odrzuconych? Nastepnie po zignorowaniu ciągne kartę z moich wybranych kart Nieznanych czy z Przeszukiwania?

Druga rzecz, jeżeli rozpatrze kartę Przeszukaj Spiżarnie i wezmę kartę z Talii Znalezisk i otrzymam z niej fanty, co się wtedy dzieje w związku, że jest to karta Prywatne? Nie mogę tego nigdzie doczytać...czy muszę wtedy pociągnąć Mieszkańca?

Obrazek
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Erni »

Kantel pisze: 03 paź 2021, 17:22 Mam jedynie wątpliwości przy kartach z napisem Prywatne.
W pierwszym dniu również musisz rozpatrzeć Wydarzenie. Przeczytaj dokładnie kartę opisaną jako "Rozdział I".

"Zignoruj kartę" po odkryciu karty Przeszukiwania z talii Nieznanego oznacza wtasowanie tej karty do talii Przeszukiwania. Następnie dobierasz kolejną kartę Przeszukiwania z talii Nieznanego.

Jeśli zabierzesz fanty z karty Prywatne, zazwyczaj nie dzieje się nic szczególnego, chyba że na Polu Przeszukiwania masz kartę np. Cywile, która nakazuje w takim przypadku rzut na Empatię.
Kantel
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2021, 23:37
Has thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Kantel »

Erni pisze: 03 paź 2021, 17:53 W pierwszym dniu również musisz rozpatrzeć Wydarzenie. Przeczytaj dokładnie kartę opisaną jako "Rozdział I".
Z tym dobraniem Wydarzenia w pierwszy dzień widziałem dyskusję na początku, gdzie jeden z autorów twierdził, że w pierwszy dzień nie rozpatrujemy wydarzeń. Drugi autor miał inne zdanie. Jest już jakaś oficjalna wersja? :) dzięki za resztę, która mi rozjaśniła :)
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 144 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: aduko »



Z tym dobraniem Wydarzenia w pierwszy dzień widziałem dyskusję na początku, gdzie jeden z autorów twierdził, że w pierwszy dzień nie rozpatrujemy wydarzeń. Drugi autor miał inne zdanie. Jest już jakaś oficjalna wersja? :) dzięki za resztę, która mi rozjaśniła :)
Dobierasz, to był błąd w druku. Dodruki mają już poprawne karty, tutaj jest FAQ i errata: http://bit.ly/faq_twom
Ostatnio zmieniony 03 paź 2021, 18:19 przez aduko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Panowie, proszę o nieco rozsądniejsze cytowanie. Jak widać da się zacytować odpowiedni fragment, nie trzeba od razu zamieszczać całości razem ze zdjęciami.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Czy osoba z trzema ranami moze isc na wyprawe?mi sie wydaje ze nie?
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Pollus89 »

osa1908 pisze: 08 sty 2022, 14:31 Czy osoba z trzema ranami moze isc na wyprawe?mi sie wydaje ze nie?
Może iść na wyprawę, nie może jedynie wykonywać akcji podczas fazy dnia.
lear74
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:23
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: lear74 »

Było już kiedyś podobne pytanie ale pozostało bez odpowiedzi więc zapytam ponownie.

Faza Intruzów.
Do schronienia wpadają intruzi którzy zadają 8 szkód (tylko żetony) i 5 ran
Schronienie zabite deskami (3 deski) broni jedna postać z siekierą i wyrzuca na żółtej kości 2 noże. W schowku są trzy żetony towarów/przedmiotów.

Jak rozpatrywać zadane szkody i rany?
a) 3 deski + 2 noże na kości zapobiegają 5-ciu ranom; tracimy 3 żetony przedmiotów bo więcej nie ma a brakujące 5 szkód przepada (na niekorzyść intruzów);
b) ponieważ brakuje żetonów przedmiotów na pokrycie 8-śmiu szkód (mamy tylko 3) 3 deski + 2 noże z kości pokrywają brakujące żetony a 5 ran musimy przyjąć na postać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: Odi »

Zawsze grałem tak, że wybieram rozwiązanie a). Nie pamiętam już dlaczego, ale wydawało mi się ono zgodne z zasadami.
ari23
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2018, 08:38
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: ari23 »

jak masz 8 szkod i 5 ran oraz 3 zetony w schowku to przy sukcesie 5 (3 deski+2 noz) najsensowniejsza opcja bedzie zniwelowanie ran... jak pojdziesz w niwelowanie szkod to i tak zostana CI jeszcze 3 szkody wiec te zetony stracisz...
lear74
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2020, 14:23
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine - zasady, wątpliwości

Post autor: lear74 »

W zasadach jest zdanie, że punkty z rzutu kością + deski odejmuje się od szkód/ran w dowolnej kombinacji o której decyduje gracz.

Ja zawsze wybierałem wariant b) - nie wiem czy dobrze - rozumując to w ten sposób:
W podanym przykładzie suma szkód + ran wynosi 13. Deski + kostka redukują nam te szkody o 5 czyli teoretycznie powinniśmy rozpatrzeć jeszcze 8 szkód/ran.
Ponieważ posiadałem tylko 3 żetony pozostawało mi do rozdzielenia jeszcze 5 szkód/ran które z braku żetonów przyjmowałem na postać i tym samym kończył on żywot a ja niedługo potem grę.

Nie wiem czy wybierając opcję b) za bardzo nie utrudniałem sobie gry. Opcja a) z kolei wydawała mi się zbyt łagodna patrząc na to, że to najgorsza z kart intruzów którą można wylosować.

Fabularnie tłumaczyłem sobie to tak: wpada rozwścieczona banda (czy jakoś tak ta karta się nazywa) nie ma za bardzo co ukraść to z wściekłości wsadza kosę nieszczęśnikowi na warcie.
ODPOWIEDZ