Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Właśnie znaleźliśmy babola w instrukcji polskiej. Wg polskiej wersji decyduje tor federacji, który wg instrukcji jest wyraźnie oddzielony od toru kolejności gracza czyli patrzymy na prawą stronę karty.
Spoiler:
W ang. jak wyżej zacytowano patrzymy na kolejność graczy czyli lewą stronę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: mbuka »

Z tego co ja rozumiem to nie jest babol - wg angielskiej patrzymy na kolejność graczy ustaloną po ostatniej rundzie, czyli zadecyduje to, co wynika z toru federacji, czyli wychodzi na to samo.

W Twoim przypadku remisu, gdy nikt się nie poruszył na torze federacji, zadecyduje kolejność grania z ostatniej rundy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

mbuka pisze: 05 paź 2021, 13:06 Z tego co ja rozumiem to nie jest babol - wg angielskiej patrzymy na kolejność graczy ustaloną po ostatniej rundzie, czyli zadecyduje to, co wynika z toru federacji, czyli wychodzi na to samo.

W Twoim przypadku remisu, gdy nikt się nie poruszył na torze federacji, zadecyduje kolejność grania z ostatniej rundy
Nie to nie jest to samo. Nigdzie w PL nie ma napisane, że decyduje tor kolejności. Napisane jest za to, że decyduje tor federacji, a na tym torze remisujemy. Różnica jest taka, że po angielsku ktoś wygrał, a po polsku zremisował.
Nie było by problemu gdyby tłumacz trzymał się tłumaczenia, a nie stosował wymiennie tych 2 terminów wedle własnego uznania.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
dago120
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 11:50

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: dago120 »

co w takiej sytuacji: obaj gracze osiągają maksa na torze federacji. Znacznik gracza A jest na znaczniku gracza B. Gracz B zdobywa kolejne punkty federacji. Czy pomimo braku możliwości przesunięcia znacznika gracz B umieszcza swój znacznik na znaczniku gracza A ?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: bogas »

dago120 pisze: 30 sty 2023, 20:32 co w takiej sytuacji: obaj gracze osiągają maksa na torze federacji. Znacznik gracza A jest na znaczniku gracza B. Gracz B zdobywa kolejne punkty federacji. Czy pomimo braku możliwości przesunięcia znacznika gracz B umieszcza swój znacznik na znaczniku gracza A ?
Tak. Jest to gdzieś w instrukcji, ale nie chce mi się szukać dokładnie gdzie (instrukcję czytałem wczoraj, więc mam w miarę na świeżo).
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 721
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 148 times
Been thanked: 151 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: Seykan »

Grałem wczoraj w Podwodne Miasta i miałem zagwozdkę - jest taki kontrakt nr 6 na wybudowanie 3 symbiotycznych (bordowych) miast.

Czy miasta muszą być po prostu wybudowane aby kontrakt zdobyć czy może trzeba mieć je połączone tunelem do sieci? Na karcie jest tylko 3x bordowa kopuła, także na dwoje babka wróżyła :P

W sumie taką samą rozkminę miałbym do innych kontraktów gdzie coś się buduje - np kontrakt na 2 ulepszone tunele i 2 ulepszone farmy - czy farmy musiałyby być podłączone do miasta czy liczą się już takie, które stoją tam, gdzie miasto może zostać postawione.
Albo 2x miasto z trzema różnymi budynkami - musi być w sieci takie miasto?
tellariusz
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2021, 17:03

Podwodne miasta plus biokopuła

Post autor: tellariusz »

Takie szybkie pytanie. Czy jednym musi więcej niż jedną biokopułę to warto dodawać wszystkie do gry czy to jest bez sensu i najlepiej mieć jedną?
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 490 times
Been thanked: 272 times

Re: Podwodne miasta plus biokopuła

Post autor: Irka »

Seykan pisze: 28 wrz 2023, 10:36 Czy miasta muszą być po prostu wybudowane aby kontrakt zdobyć czy może trzeba mieć je połączone tunelem do sieci?
Wg BGG kontrakty zawsze wymagają, żeby elementy były połączone z siecią:
"Government Cards always refer to connected cities / structures". https://boardgamegeek.com/thread/218554 ... and-errata


tellariusz pisze: 03 paź 2023, 09:41 Takie szybkie pytanie. Czy [gdy się ma] więcej niż jedną biokopułę to warto dodawać wszystkie do gry czy to jest bez sensu i najlepiej mieć jedną?
Poprawiłam Twoje pytanie, bo coś Ci namieszała autokorekta.
Zasada na karcie mówi, że biokopułę dostaje ten gracz, który jako pierwszy będzie miał 3 połączone miasta w swojej sieci.
Stąd wnioskuję, że w grze może być tylko jedna.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Podwodne Miasta - pytania i wątpliwości

Post autor: Rigidigi »

Ja mam pytanie, czy jest jakaś określona zasada budowania ulepszeń, czy miast.
Bo:
- czasem napisane jest zbuduj płacąc normalny koszt,
- czasem napisane jest zbuduj za darmo
- A czasem napisane jest tylko "zbuduj".. Np karta Naukowiec.

I co w tym trzecim przypadku?
W naszej ostatniej rozgrywce mieliśmy dylematu przy kilku kartach. Nie wiadomo jak to interpretować.
ODPOWIEDZ