Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
shuji
Posty: 1270
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 218 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: shuji »

morthi pisze: 06 paź 2021, 09:36 A dlaczego chcesz usuwać dworce z gry?
Europa stoi dworcami bo wiele tras ma podobny przebieg i tylko dworcami można taką trasę zaliczyć.
nie wiem czemu kolega chce usuwać, ale my to robimy na dwie osoby, żeby było trochę ciaśniej. Jednak na 2 osoby jest za luźno jeszcze z dworcami
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: morthi »

shuji pisze: 06 paź 2021, 12:01
morthi pisze: 06 paź 2021, 09:36 A dlaczego chcesz usuwać dworce z gry?
Europa stoi dworcami bo wiele tras ma podobny przebieg i tylko dworcami można taką trasę zaliczyć.
nie wiem czemu kolega chce usuwać, ale my to robimy na dwie osoby, żeby było trochę ciaśniej. Jednak na 2 osoby jest za luźno jeszcze z dworcami
Punkcik tu, punkcik tam, weźmiesz więcej tras i zdobywasz po 200 pkt - bez dworców nie wyobrażam sobie gry (szczególnie z dodatkiem 1912). dworców nie trzeba stawiać - więc dlaczego je usuwać ?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 93 times
Been thanked: 42 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: Damon22 »

Marcin1974 pisze: 06 paź 2021, 08:31 Jak działa Wsiąść do Pociągu Europa w rozgrywce dla 2 graczy usuwając dworce i grając bez tego ułatwienia? Graliście tak może? Ma to sens?
Mało, że się da tak grać i ma to sens to jeszcze można nie rozkładać zachodniej części mapy i usunąć sobie bilety z tymi miejscowościami "ukrytymi". Polecam na 2 osoby!
marta89
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2021, 09:59

Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: marta89 »

Cześć. Mam pytanie odnośnie zasad stawiania dworców. Czy dopuszczalne jest blokowanie przeciwnika zajmując mu trasę (w tym konkretnym przypadku Athina-Smyrna- czarne wagoniki), stawiając później w tych dwóch miastach dworce (uniemożliwiając postawienie dworca przeciwnikowi)? Dodam tez, ze gracz zrobił to nie na potrzeby realizacji Biletu, a wyłącznie aby zablokować przeciwnika. Załączam zdjęcie ustawienia graczy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: Lothrain »

Edit: Moja interpretacja była niewłaściwa.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2021, 11:33 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
marta89
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2021, 09:59

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: marta89 »

Czarny gracz zasłania się zapisem z Instrukcji: „Dworzec można wybudować w dowolnym niezajętym jeszcze mieście, nawet jeśli nie prowadzi do niego żadna zajęta trasa”. Jak dla mnie ważny jest fakt, ze według Instrukcji (ja to tak rozumiem) dworzec można postawić tylko na potrzebę realizacji Biletu. Czy się mylę?
Thomas8977
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2021, 10:56

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: Thomas8977 »

Moim zdaniem jest to zgodne z zasadami i sprytne taktycznie. Nie ma obowiazku informowania odrazu przy stawianiu dworca jaką trase chce wykorzystac, bo przecież można postawić dworzec gdziekolwiek. Jest to czeste przy grze 3 i 4 osobowej kiedy jest ciasno i Lizbona, Cadis i Edenburg są oblegane.
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: morthi »

marta89 pisze: 01 gru 2021, 10:28 Czy dopuszczalne jest blokowanie przeciwnika zajmując mu trasę (...)? Dodam tez, ze gracz zrobił to nie na potrzeby realizacji Biletu, a wyłącznie aby zablokować przeciwnika.
Jest dopuszczalne tylko po co tracić aż dwa ruchy plus dwie kolejki na dobieranie kart, kiedy można w tym czasie wybudować swoją linię i zgarnąć więcej punktów?

ps.
W grze dwuosobowej i trzyosobowej trasa Wiedeń-Budapeszt nie może być zajęta przez dwa kolory (żadna trasa podwójna nie może być zajęta przez więcej niż jednego gracza).

Pro tip
Spoiler:
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: sirafin »

Przecież to niczym się nie różni od zajęcia fragmentu trasy, na który nie ma się biletu :) Blokowanie przeciwnika to też sposób na zyskanie przewagi punktowej. Podobnie jak morthi, w tym konkretnym przypadku nie jestem pewien, czy było warto. Zastanawia mnie jednak, jakim cudem czarny gracz się domyślił, że czerwony chce użyć połączenia do Aten?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: Lothrain »

sirafin pisze: 01 gru 2021, 13:10 Przecież to niczym się nie różni od zajęcia fragmentu trasy, na który nie ma się biletu :) Blokowanie przeciwnika to też sposób na zyskanie przewagi punktowej. Podobnie jak morthi, w tym konkretnym przypadku nie jestem pewien, czy było warto. Zastanawia mnie jednak, jakim cudem czarny gracz się domyślił, że czerwony chce użyć połączenia do Aten?
Długich tras nie ma dużo. Edynburg - Ateny widać jak na dłoni.
marta89
Posty: 3
Rejestracja: 01 gru 2021, 09:59

Re: Wsiąść do pociągu: Europa. Zasada stawiania dworców.

Post autor: marta89 »

Czarny gracz lubi utrudniać grę ;) Czyli nie miałam racji. Dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi i sprostowania.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: gath »

Hej.
Interesują mnie wagoniki THE MERCURY z tego zestawu
https://3trolle.pl/23436-zestaw-ekskluz ... ciagu.html
Czy ktoś wie gdzie i czy można je kupić oddzielnie od zestawu?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Wsiąść do Pociągu Europa bez dworców dla 2 graczy?

Post autor: Nidhogg »

shuji pisze: 06 paź 2021, 12:01
morthi pisze: 06 paź 2021, 09:36 A dlaczego chcesz usuwać dworce z gry?
Europa stoi dworcami bo wiele tras ma podobny przebieg i tylko dworcami można taką trasę zaliczyć.
nie wiem czemu kolega chce usuwać, ale my to robimy na dwie osoby, żeby było trochę ciaśniej. Jednak na 2 osoby jest za luźno jeszcze z dworcami
My zazwyczaj gramy bez dworców w europę czy to na 2 czy 4 osoby, nie ma wtedy ciągłego dobierania biletów.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Wsiąść do Pociągu

Post autor: E2MD »

gath pisze: 08 sty 2022, 19:50 Hej.
Interesują mnie wagoniki THE MERCURY z tego zestawu
https://3trolle.pl/23436-zestaw-ekskluz ... ciagu.html
Czy ktoś wie gdzie i czy można je kupić oddzielnie od zestawu?
Tutaj
http://littleplastictrain.com/product/m ... train-set/
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1469
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 254 times
Been thanked: 713 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: arturmarek »

Uwaga odnośnie Wsiąść do Pociągu: Niemcy. Moim zdaniem dość koślawo jest opisane punktowanie pasażerów i musiałem się upewnić w angielskiej instrukcji. W polskiej instrukcji:
Na koniec gracze otrzymują punkty za Pasażerów, których pozyskali w trakcie rozgrywki. Gracz, który posiada najwięcej Pasażerów w dowolnym kolorze, otrzymuje 20 punktów, a gracz, który posiada drugą największą ich liczbę, trzymuje 10 punktów.
Moim zdaniem nie do końca wynika z tego, że to punktowanie jest dla każdego koloru i można by to zinterpretować tak, że każdy gracz sprawdza w jakim kolorze ma najwięcej i te maksima się porównuje między graczami. W angielskiej instrukcji jest jednak jasno napisane:
Finally, each player scores additional points for the Passengers they collected during the game. A player will score 20 points per color he leads in and 10 points per color he has the second most Passengers in.
Axles
Posty: 3
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:33

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Axles »

Hej. Mam pytanie odnośnie budowania tras, czy muszę realizować (inni nie znają moich tras) trasy z biletów, czy mogę zupełnie je zignorować i budować trasy między miastami jakie mi się podobają by zdobywać punkty za najdłuższe docinki (4 wagoniki, 5 i 6 dają sporą liczbę punktów). Chodzi o to czy mogę sobie wybierać dowolne najdłuższe odległości między dwoma miastami i obstawiać je wagonikami, CZY muszę być połączone z moimi trasami?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: xilk »

Trasy możesz budować dowolnie. Pamiętaj jednak, że za niezrealizowane połączenia, na koniec gry zostaną Ci odjęte punkty tzn. jeśli masz bilet miedzy miastami wart 10 punktów i nie połączych tych miast, to od końcowego wyniku odliczysz te 10 punktów.
Axles
Posty: 3
Rejestracja: 04 wrz 2010, 13:33

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Axles »

Tak wiem, że odejmuje się, ale mając początkowe trasy które zrealizuję później opłaca się bardziej łączyć miasta za 5i więcej wagoników niż losować karty.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

Axles pisze: 26 lis 2022, 19:56 Tak wiem, że odejmuje się, ale mając początkowe trasy które zrealizuję później opłaca się bardziej łączyć miasta za 5i więcej wagoników niż losować karty.
Jeszcze bardziej opłaca się łączyć miasta za 5 i więcej wagoników JEDNOCZEŚNIE realizując trasy. Ogólnie to jest dość prosta gra i właśnie to kiedy (i czy w ogóle) dobierać nowe trasy to w zasadzie jedyne w niej decyzje "strategiczne", łączące się z ryzykiem.
anulargn
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2022, 22:06

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: anulargn »

Cześć,
Czy mogę zrealizować trasę A-D jeśli: A-B należy do przeciwnika, B-C do mnie, C-D do przeciwnika i postawię dworce na B i C?


A-----B+++++C------D
Majek
Posty: 62
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Majek »

Tak
Melafir
Posty: 48
Rejestracja: 04 maja 2013, 16:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Melafir »

Hej

Jedno pytanie odnośnie liczenia punktów za tunele.
Jeżeli realizuje połączenie z tunelem za 4, następnie wyciągam 3 karty i okazuje się że muszę dodać 2 wagoniki (które mam i wydaje), to finalnie otrzymuje punkty za 4 czy 6?

Sprawiedliwiej wydaje się za 6, chociaż mało prawdopodobne, poniewaz nie ma punktacji za 5, 7, 9. :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: Nidhogg »

Melafir pisze: 21 sty 2023, 12:39 Hej

Jedno pytanie odnośnie liczenia punktów za tunele.
Jeżeli realizuje połączenie z tunelem za 4, następnie wyciągam 3 karty i okazuje się że muszę dodać 2 wagoniki (które mam i wydaje), to finalnie otrzymuje punkty za 4 czy 6?

Sprawiedliwiej wydaje się za 6, chociaż mało prawdopodobne, poniewaz nie ma punktacji za 5, 7, 9. :)
Punkty dostajesz za długość trasy nie ważne ile kart musiałeś zużyć.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
nds
Posty: 48
Rejestracja: 10 paź 2020, 20:08
Has thanked: 17 times
Been thanked: 10 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: nds »

Witam.

Mam pytanie, ponieważ nie znalazłem odpowiedzi w instrukcji. A sytuacja zdarzyła mi się w wersji na PC. Końcówka gry mi zostało 5 wagoników przeciwnikowi 8 sztuk. Wykonuje ostatni ruch wykorzystując wszystkie 5 wagoników. Przeciwnik robi swój ostatni ruch. No i przychodzi pora na mój ostatni ruch, którego nie mogę spasować nie mając więcej wagoników. Pewnie tak skończyło by się grając na stole. Ale komputer wymusza jakiś ruch, jedyny dostępny to pociągniecie nowych tras. I żadna się nie pokrywa, więc trzeba wybrać najmniejsze zło jak najmniej minusowych punktów za niezrealizowanie trasy. I teraz moje pytanie czy w wersji planszowej też powinniśmy postąpić w taki sposób?
Ty widzisz i nie grzmisz, a ja miałem robić za piorunochron.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Wsiąść do pociągu: Europa - pytania i wątpliwości

Post autor: xilk »

nds pisze: 09 lut 2023, 22:56 I teraz moje pytanie czy w wersji planszowej też powinniśmy postąpić w taki sposób?
Nie wiem, co wymusza komputer na PC. Jednak normalnie, jeśli nie chcesz podejmować ryzyka ciągnięcia nowych biletów, powinieneś wziąć karty wagonów/lokomotywy.
ODPOWIEDZ