Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: eveni »

gath pisze: 05 paź 2021, 20:17 Hejka. Może ktoś z właścicieli gry podać średnicę żetonów energii? Dzięki
24 mm
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Gambit »

dwaduzepe pisze: 05 paź 2021, 20:39 Mam wrazenie, ze gra sie brzydko zestarzala. Wyszlo tyle karcianek z mieleniem zasobow/generowaniem punktow, ze u mnie Pory Roku sie juz nie bronia. Wole juz wyciagnac taka Res Arcane. Ktos tez ma takie wrazenie, ze o ile kiedys sie gra bronila to teraz juz nie?
U mnie nadal się broni.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: dwaduzepe »

hmm ciekawe, to u mnie po latach cos nie kliknelo jak kiedys
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Gambit »

dwaduzepe pisze: 05 paź 2021, 23:45 hmm ciekawe, to u mnie po latach cos nie kliknelo jak kiedys
Bo to gra planszowa :) Każdy ma inną "wrażliwość" i inny odbiór. Jakby każdy myślał o każdej grze tak samo jak inni, byłoby nudno :)
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Babik »

U mnie wręcz przeciwnie, jak początkowo zakochałem się w wyglądzie, a mechanicznie nie "kliknęło", to z biegiem czasu zachwyt nad szatą graficzną pozostał, a synergie między kartami, smaczki i bardziej lub mniej finezyjne zagrania zaczęły sprawiać coraz większą przyjemność. Grywam nadal, zarówno analogowo, jak i online.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: EsperanzaDMV »

U mnie Seasons cały czas jest oceniana jako zacna mechanicznie i do tego bajecznie wykonana. Z chęcią zagram zawsze i wszędzie, oczywiście z kartami z dodatków, zwiększającymi regrywalność.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: KurikDeVolay »

Od początku planszowej przygody mój gust zdecydowanie ewoluował, ale Pory Roku zawsze w modzie. Wykonanie, dopasowywanie się do kostek połączone z realizacją planu. Wychodzą ciągle nowe gry, ale Seasons nadal "świeżo pachnie". A to sama podstawka. Ciekaw jestem co mi gra pokaże, jak kiedyś będzie wolny pieniądz na dodatki.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: bartekb8 »

KurikDeVolay pisze: 06 paź 2021, 15:05 Od początku planszowej przygody mój gust zdecydowanie ewoluował, ale Pory Roku zawsze w modzie. Wykonanie, dopasowywanie się do kostek połączone z realizacją planu. Wychodzą ciągle nowe gry, ale Seasons nadal "świeżo pachnie". A to sama podstawka. Ciekaw jestem co mi gra pokaże, jak kiedyś będzie wolny pieniądz na dodatki.
Zgadzam się. Pory Roku to jedna z tych gier których szkoda się pozbywać. I nie chodzi tylko o wygląd, mechanicznie też jest super. Dodatki wnoszą niesamowitą regrywalność i bardzo ciekawe karty, także jak Rebel wyda, nie ma się co zastanawiać.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Dr_Kecaj »

Wiecie czy były jakieś karty promo wydawane w PL?
Jeśli tak, to jak można było je wyłapać?
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 310
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 225 times
Been thanked: 93 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: scraber »

Dr_Kecaj pisze: 14 cze 2023, 20:09 Wiecie czy były jakieś karty promo wydawane w PL?
Jeśli tak, to jak można było je wyłapać?
Wiem o istnieniu 4 kart po polsku.
Na pewno były do zdobycia razem z podstawką na którymś PYLu.
Poza tym może jakieś konwenty
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Munchhausen »

Dr_Kecaj pisze: 14 cze 2023, 20:09 Wiecie czy były jakieś karty promo wydawane w PL?
Jeśli tak, to jak można było je wyłapać?
Rebel dorzucał promosy do polskiego wydania "Lords of Xidit", ale wypuścił ich więcej.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Miszon »

W wersjach zagranicznych też do Xiditow dodawali promosy do Seasons.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 446
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: wrojka »

A mógłby ktoś potwierdzić, czy karta promo "Igramul" jest normalnie w dodatku "Ścieżka przeznaczenia"? Czy była dołączana tylko jakoś w pierwszym druku?
mery85mery
Posty: 13
Rejestracja: 03 sie 2020, 20:48
Has thanked: 6 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: mery85mery »

scraber pisze: 14 cze 2023, 20:19
Dr_Kecaj pisze: 14 cze 2023, 20:09 Wiecie czy były jakieś karty promo wydawane w PL?
Jeśli tak, to jak można było je wyłapać?
Wiem o istnieniu 4 kart po polsku.
Na pewno były do zdobycia razem z podstawką na którymś PYLu.
Poza tym może jakieś konwenty
Potwierdzam, w pakiecie promo były 4 dodatkowe karty. Mnie udało się je zdobyć na zeszłorocznych Planszówkach w Spodku, także warto pytać na konwentach.
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 446
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: wrojka »

Podpytałem o kartę "Igramul Karcący" i taką odpowiedź dostałem od Rebela:
Informujemy, że wskazany element promocyjny był dokładany wyłącznie do pierwszego druku dodatku do gry i obecnie jest niedostępny.
wspomnianym dodatkiem są Ścieżka Przeznaczenia jeśli się nie mylę.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: noowy »

Dziwne z tą kartą Igramula.
Występuje w elektronicznej wersji instrukcji jako 21/20. W spisie komponentów wydawca podaje 21 kart Mocy. Jest też na renderach. A rzeczywiście w pudełku jest tylko 20 kart Mocy i brak Igramula?
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: raphaell7 »

noowy pisze: 02 sie 2023, 14:47 Dziwne z tą kartą Igramula.
Występuje w elektronicznej wersji instrukcji jako 21/20. W spisie komponentów wydawca podaje 21 kart Mocy. Jest też na renderach. A rzeczywiście w pudełku jest tylko 20 kart Mocy i brak Igramula?
Z tego co wiem Igramul był dodawany tylko do pierwszego druku dodatku.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: noowy »

raphaell7 pisze: 02 sie 2023, 15:06Z tego co wiem Igramul był dodawany tylko do pierwszego druku dodatku.
Tak, już pisano o tym powyżej, jest nawet przytoczona odpowiedź samego wydawcy. Ale w takim razie Rebel w opisie produktu podaje błędne informacje. Czy ktoś może potwierdzić, że w pudełku Ścieżki Przeznaczenia jest tylko 20 kart Mocy?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: kuleczka91 »

Wiecie co....swoim poprzednim wpisem narobiłam zamieszania. Nie dawało mi to spokoju i przejrzałam całe pudełko z podstawki i drugie gdzie myślałam, że są tylko karty z dodatku (a rzeczywiście wyszło, że mam wszystko zmieszane razem :roll: ) i znalazłam te dwie kopie Igramula. Ma oznaczenie 21/20 tak jak jest w instrukcji. Karta pochodzi z dodatku Ścieżka przeznaczenia, więc wychodzi na to, że jest, ale innych kart promo już się raczej dostać nie da. Żeby nie wprowadzać dalej w błąd usunę tamten wpis :oops:
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: noowy »

Mogę potwierdzić, Igramul Karcący jest normalnie w pudełku Ścieżki Przeznaczenia, które jest aktualnie w sprzedaży.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: XLR8 »

Ostatnio natrafiłem na dwie dość pochlebne opinie na temat tej gry od graczy, którzy grają tylko w bardzo zaawansowane tytuły.
Stąd moje pytanie do wszystkich którzy ją dobrze ograli.
Czy to piękna gra, która po prostu jest ok czy faktycznie to kawał świetnej karcianki z draftem kości ukryta pod otoczka pięknej i lekkiej gry?

Zagrałem kiedyś dwie partie i było ok ale byłem wtedy zbyt młody i nieobeznany w grach żeby coś więcej powiedzieć.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: KurikDeVolay »

Najpierw podchodzi się do tej gry jako do przyjemnego tableau ze ślicznymi grafikami i miłym klimacikiem. Po jakimś czasie staje się optymalizacyjnym potworkiem i grą na noże, żeby w meta game stać się optymalizatorem z miłym klimacikiem, tak bym powiedział. Postrzeganie tej gry bardzo zmienia się w zależności od ilości rozegranych partii i ogólnego doświadczenia planszowego.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Gizmoo »

XLR8 pisze: 08 mar 2024, 13:32 czy faktycznie to kawał świetnej karcianki z draftem kości ukryta pod otoczka pięknej i lekkiej gry?
Osobiście Seasons uwielbiam, zagram o każdej porze dnia i nocy. Nie jestem jednak jakimś specjalistą, ot rozegrałem na razie osiem partyjek w samą podstawkę. Dodatki oczywiście kupione, ale mam wrażenie że podstawkę ledwie liznąłem - tyle tam jest do odkrywania.

Niestety, ale nie jest to gra dla każdego. Po pierwsze - stoi draftem. I to nie tylko na sam start draft kart, z którymi zaczynamy, ale przez całą grę draftujemy kości. Plan na grę musimy mieć od samego początku, a później to jest bardziej "kościanka", niż "karcianka". Draft kości oczywiście jest bardzo ciekawy, ale jeżeli ktoś nie znosi tej mechaniki, to nie ma czego w Seasons szukać. A jak wszyscy wiemy (i tutaj jest "po drugie"), draft wymaga ogrania i znajomości kart w talii, by być draftem świadomym. Pierwsza gra jest bardzo bolesna i przy partii zapoznawczej można się odbić. Sam się tak odbiłem, ale chciałem zagrać jeszcze raz i siadło niemiłosiernie. I wreszcie po trzecie - ze względu właśnie na znajomość kart - lepiej mieć do tej gry stałą ekipę. Doświadczony gracz, nawet po tych trzech partiach - wciągnie początkujących nosem. I wreszcie po czwarte - jest tutaj sporo kart "take that". Niektórzy nie znoszą takiej negatywnej interakcji i mogą się przez to źle bawić, bo ktoś Im coś "psuje".

Dla mnie Seasons są ciekawsze i lepiej się przy nich bawię, niż przy takim Res Arcana. No ale radzę zagrać samemu, żeby wyrobić sobie opinię i to najlepiej przynajmniej dwa razy. I ostrzegam - pierwsza partia nie powinna być na cztery osoby. W takim gronie, to gracze muszą już draftować karty po samej ilustracji. Inaczej gra się strasznie ciągnie. ;)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Vester »

XLR8 pisze: 08 mar 2024, 13:32 Ostatnio natrafiłem na dwie dość pochlebne opinie na temat tej gry od graczy, którzy grają tylko w bardzo zaawansowane tytuły.
Stąd moje pytanie do wszystkich którzy ją dobrze ograli.
Czy to piękna gra, która po prostu jest ok czy faktycznie to kawał świetnej karcianki z draftem kości ukryta pod otoczka pięknej i lekkiej gry?

Zagrałem kiedyś dwie partie i było ok ale byłem wtedy zbyt młody i nieobeznany w grach żeby coś więcej powiedzieć.

Bierz, chłopie, to jest bardzo dobra gra. Za tę cenę https://aleplanszowki.pl/wyprzedaz-wios ... zenia.html grzech nie wziąć, imho. Tytuł ładny, jadowity i przede wszystkim, bardzo regrywalny. I wcale nie lekki. Mówię to jako oldskulowiec i antypasjansowiec - cokolwiek to znaczy. :)

A nieobeznanie w grach to w sumie fascynująca rzecz. Mnie parę lat przed wejściem w świat planszówek kolega próbował nauczyć Tygrysu i Eufratu, bo się jarał jak busz w Australii. A ja miałem oczy wywalone jak bezpieczniki. Z przerażenia. Zero kumacji.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Post autor: Argue »

Gizmoo pisze: 08 mar 2024, 13:56
Osobiście Seasons uwielbiam, zagram o każdej porze dnia i nocy. Nie jestem jednak jakimś specjalistą, ot rozegrałem na razie osiem partyjek w samą podstawkę. Dodatki oczywiście kupione, ale mam wrażenie że podstawkę ledwie liznąłem - tyle tam jest do odkrywania.

Niestety, ale nie jest to gra dla każdego. Po pierwsze - stoi draftem. I to nie tylko na sam start draft kart, z którymi zaczynamy, ale przez całą grę draftujemy kości. Plan na grę musimy mieć od samego początku, a później to jest bardziej "kościanka", niż "karcianka". Draft kości oczywiście jest bardzo ciekawy, ale jeżeli ktoś nie znosi tej mechaniki, to nie ma czego w Seasons szukać. A jak wszyscy wiemy (i tutaj jest "po drugie"), draft wymaga ogrania i znajomości kart w talii, by być draftem świadomym. Pierwsza gra jest bardzo bolesna i przy partii zapoznawczej można się odbić. Sam się tak odbiłem, ale chciałem zagrać jeszcze raz i siadło niemiłosiernie. I wreszcie po trzecie - ze względu właśnie na znajomość kart - lepiej mieć do tej gry stałą ekipę. Doświadczony gracz, nawet po tych trzech partiach - wciągnie początkujących nosem. I wreszcie po czwarte - jest tutaj sporo kart "take that". Niektórzy nie znoszą takiej negatywnej interakcji i mogą się przez to źle bawić, bo ktoś Im coś "psuje".

Dla mnie Seasons są ciekawsze i lepiej się przy nich bawię, niż przy takim Res Arcana. No ale radzę zagrać samemu, żeby wyrobić sobie opinię i to najlepiej przynajmniej dwa razy. I ostrzegam - pierwsza partia nie powinna być na cztery osoby. W takim gronie, to gracze muszą już draftować karty po samej ilustracji. Inaczej gra się strasznie ciągnie. ;)
Res Arcana to w sumie tylko taki poprawny tytuł dla mnie. Natomiast inne pytanie, bo swego czasu połączenie kości i kart skusiło mnie do kupna Ashes Odrodzenie z Popiołów, i ta gra totalnie nas z małżonką zawiodła, jesteś w stanie porównać te 2 tytuły? Kiedyś miałem na radarze Seasons, ale po sparzeniu się na Ashes spadło z wishlisty.
ODPOWIEDZ