Tainted Grail - zasady, pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
tomekmani3k
Posty: 599
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: tomekmani3k »

jediwolf pisze: 18 maja 2021, 13:22
grzeslaw90 pisze: 18 maja 2021, 13:14 Zazwyczaj ostatnia karta mówi 'zdupcyliście coś czasowo, macie tu karę i zresetujcie talię wydarzeń wg określonych reguł'.
Zgadzam się, ale tutaj właśnie było zupełnie inaczej i to nas zastanowiło :D Kolejna karta z rozdziału, jakby nam podpowiedziała, że tego graala tam nie ma i tak naprawdę kartę z zadaniem 3A część 4 mogliśmy wywalić nawet tego zadania nie robiąc bo poznaliśmy odpowiedź.
Spoiler:
Na zdjęciu w 3.4 widać przywołania wydarzenia specjalnego a, na który umieszczany te losowe. Jak zużyjesz losowe z góry i dojedziesz do wydarzenia a to pewnie nakaże ono zrobić coś i umieścić znowu na nim ileś losowych. Powtarzasz cykl tak długo aż znajdziesz rozwiązanie. 3.5 dobierasz dopiero jak masz takie polecenie.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: kmd7 »

Dopiero co przerwaliśmy rozgrywkę, bo pojawiła się spora niejasność. Pytanie dotyczy sytuacji, gdy mapa składa się z jednej karty, bez menhiru, szczegóły w spojlerze:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 386
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 162 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Fyei »

kmd7 pisze: 01 lip 2021, 00:28 Dopiero co przerwaliśmy rozgrywkę, bo pojawiła się spora niejasność. Pytanie dotyczy sytuacji, gdy mapa składa się z jednej karty, bez menhiru, szczegóły w spojlerze:
Spoiler:
Jeżeli pytasz o rozdział 3B,
Spoiler:
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

Jak jesteście w Kamelocie i wygasa ostatni menhir, to zgodnie z instrukcją przenosicie się na najbliższą lokację która jest połączona z menhirem, zdejmujecie menhir, ale nie lokacje odkryte wokół niego i musicie jakoś go aktywować.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: kmd7 »

Fyei pisze: 01 lip 2021, 10:50
Spoiler:
No i tak trzeba będzie zrobić, poniosło nas
Spoiler:
Dzięki!
Awatar użytkownika
bexolini
Posty: 218
Rejestracja: 02 kwie 2020, 23:04
Has thanked: 61 times
Been thanked: 137 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: bexolini »

Pytanie odnośnie Odwrotu z walki:

Na stronie 12 instrukcji przy akapicie z Strażnikami jest zapis:
"Jeśli wykonujesz Odwrót ze Spotkania ze Strażnikiem, umieść jego kartę na Lokacji, w której doszło
do Spotkania. Na Początku każdego Dnia rzuć kością Strażników:"


Natomiast na stronie 14 przy akapicie "Odwrót walki"

"Gracz może zdecydować się na Odwrót w każdej chwili, podczas Aktywacji swojej Postaci. Traci wtedy 1 energi i otrzymuje Atak
w Odsłonięcie, opisany na karcie Spotkania. Następnie umieszcza kartę Spotkania na dole jego talii, przetasowuje swoją talię Walki i odkłada ją na bok"


Jak to w końcu jest strażnik zostaje na mapie czy jego karta idzie na spód talii ? W jakich innych momentach wgl straznicy sie pojawiają na mapie? jestem po dluzszej przerwie i teraz wgl nie rzucam kostką dla strażników bo ich poprostu nie ma na mapie :D
Mój wątek sprzedażowy: viewtopic.php?f=65&t=66909
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

bexolini pisze: 12 lip 2021, 14:28
Spoiler:
Zwykle spotkania odkładasz na spód ich talii. Strażnicy to trochę inne spotkania. Zostają na mapie do momentu aż ich pokonasz, albo są usuwani poprzez wynik rzutu kości, albo - o ile się nie mylę - jeśli karta na której stoją zostanie usunięta z obszaru gry (menhir zgaśnie). Jak strażnik... to strażnik. Błąka się i szuka ciebie.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
ArtsPe
Posty: 12
Rejestracja: 24 kwie 2021, 00:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: ArtsPe »

Kilka pytań po ostatniej partii się pojawiło:

1. Usuwanie Menhira
Rozpoczyna się dzień, przesuwamy licznik menhira na 1, robimy zadania, kończy się dzień, rozpoczyna nowy dzień i wg instrukcji jest - najpierw usuń wygasłe (w sumie jeszcze nie jest wygasły, bo jest na 1), a kolejne dopiero przesuń licznik - stąd też pytanie czy dogrywamy znowu dzień i dopiero teraz ten menhir usuwamy z pola czy jednak powinniśmy w tym dniu poprzednim?

2. Kamelot
Spoiler:
3. Karta walki Beor
Spoiler:
4. 3 karty w walce/dyplomacji
Dobieramy 3 karty na początku, nie wykonujemy żadnej akcji i dostajemy w kolejnej jedną kartę, więc mamy 4. Gdzieś rzuciło mi się w oczy że zawsze możemy mieć tylko 3 karty w ręce więc co robimy: tej jednej nie dobieramy, dobieramy i odrzucamy od razu, dobieramy i wybieramy kartę do odrzucenia, dobieramy i losujemy kartę do odrzucenia? Tak samo przy umiejętności potwora, chyba szarża albo defensywa, że rozpoczynamy z tylko jedną kartą - dobieramy jedną czy dobieramy 3 i odrzucamy? Każdy członek rozpoczyna z jedną czy tylko pierwszy aktywny?

5. Osobista karta, więzienie - pytanie z ciekawości ;)
Spoiler:
na ten moment chyba tyle, dzięki za wszystkie odpowiedzi
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Seba2000 »

1. Gdy licznik pod menhirem wskazuje 1 i masz go obniżyć to zamiast tego usuwasz go (tzn. licznik). I to jest ostatni dzień aktywności tego menhiru. Na początku kolejnego dnia usuwasz menhir.
2. Nie sumujesz reputacji (ani żadnych innych wymaganych w danym momencie zasobów, chyba że dziennik wyraźnie mówi że jest inaczej) tylko bierzesz pod uwagę postać w drużynie, która ma tej reputacji najwięcej (w tym wypadku to ona musi mieć 6).
3. Tak.
4. Limit kart obowiązuje tylko na końcu rundy (po aktywacji wszystkich postaci w drużynie). W czasie swojej aktywacji limit kart na ręce nie obowiązuje.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

To raczej pytanie nie do zasad, tylko rozgrywki ale...

Jak rozbudowujecie postać? Raczej wydajecie XP na karty, czy podbijacie statsy powyżej 2, żeby zakupić te bonusowe umiejętności?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

Miszon pisze: 15 paź 2021, 17:59 To raczej pytanie nie do zasad, tylko rozgrywki ale...

Jak rozbudowujecie postać? Raczej wydajecie XP na karty, czy podbijacie statsy powyżej 2, żeby zakupić te bonusowe umiejętności?
Ja od samego początku (grając solo - zaznaczę od razu) pakowałem wszystko w podstawowe umiejętności postaci (kluczowe dla niej od samego początku - agresja u Beora dla przykładu). Jak się już rozwinąłem na tyle, że mi to odpowiadało, to wtedy poszedłem w karty i większość punktów zużyłem na rozwój obu talii. Kiedy już uznałem, że na chwilę obecną niczego ciekawego do talii nie dodam, wróciłem do rozwoju umiejętności związanych z dyplomacją, bo tutaj szło mi nieco gorzej i ciężej było wykręcić bonusy. Myślę, że trzeba obserwować postać i jak sobie radzi na poszczególnych płaszczyznach. Kiedy widać, że pewne rzeczy wymagają większego wysiłku warto zastanowić się nad ich ulepszeniem.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Fenrisek83 »

Miszon pisze: 15 paź 2021, 17:59 To raczej pytanie nie do zasad, tylko rozgrywki ale...

Jak rozbudowujecie postać? Raczej wydajecie XP na karty, czy podbijacie statsy powyżej 2, żeby zakupić te bonusowe umiejętności?
Najpierw statusy bo są potrzebne do testów aby pachnąć fabułę do przodu... Później karty walki dyplomacji i w międzyczasie umiejętności do statystyk.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

A macie jakieś ulubione/must have karty dyplomacji/walki/umiejętności dla któregoś z bohaterów?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Miszon »

Szukając filmików o malowaniu figurek do tej gry, znalazłem jeden od Ezoterycznego Zakonu Graczy. Co oznaczało, że zapewne mają także na swojej stronie skrót zasad, bo takie przygotowują do wielu gier.
I faktycznie takowy jest :-) :
https://www.orderofgamers.com/downloads ... l_v1.2.pdf
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: sorfal »

U mnie wątpliwość taka: jeśli fioletowa karta spotkania każe przyznać nieuchronne obrażenia, a mam kartę sekretu, która pozwala uniknąć obrażeń z fioletowych spotkań, to przyznaje takie nieuchronne obrażenia czy nie?

No i może jeszcze kwestia kart umiejętności, bo jakoś nie doczytałem w końcu: gdy kupujemy kartę umiejętności dla danego atrybutu, wybieramy dowolną, czy się je dobiera, aż się na konkretny atrybut trafi?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 419
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 177 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: aduko »

sorfal pisze: 23 sty 2022, 11:05 No i może jeszcze kwestia kart umiejętności, bo jakoś nie doczytałem w końcu: gdy kupujemy kartę umiejętności dla danego atrybutu, wybieramy dowolną, czy się je dobiera, aż się na konkretny atrybut trafi?
Karty atrybutów są jawne i wybierasz co ci odpowiada.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

sorfal pisze: 23 sty 2022, 11:05 U mnie wątpliwość taka: jeśli fioletowa karta spotkania każe przyznać nieuchronne obrażenia, a mam kartę sekretu, która pozwala uniknąć obrażeń z fioletowych spotkań, to przyznaje takie nieuchronne obrażenia czy nie?
Nieuchronne obrażenia są... nieuchronne. Gdybyś miał otrzymać w wyniku standardowej walki, to wtedy unikniesz. Gdzieś to już kiedyś czytałem, niestety nie potrafię przytoczyć gdzie. Ale ja tak właśnie grałem. Nieuchronnych obrażeń nie unikałem. Czasem po prostu się nie da, bez względu na wszystko.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: sorfal »

Jeśli dobrze rozumiem, to gdy ponownie odkrywam kartę lokalizacji (po tym jak została odrzucona po wygaśnięciu menhira) to leżący na niej przed odrzuceniem żeton czasu już na nią nie wraca?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: sorfal »

Ok, zupełnie zapomniałem, że żetony czasu usuwa się z karty już następnego "dnia" ;)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

sorfal pisze: 05 lut 2022, 22:40 Jeśli dobrze rozumiem, to gdy ponownie odkrywam kartę lokalizacji (po tym jak została odrzucona po wygaśnięciu menhira) to leżący na niej przed odrzuceniem żeton czasu już na nią nie wraca?
sorfal pisze: 05 lut 2022, 23:39 Ok, zupełnie zapomniałem, że żetony czasu usuwa się z karty już następnego "dnia" ;)
Tak, czy owak, jeśli menhir zgaśnie, usuwa się wszystko, co było na karcie lokacji pochłoniętej przez mrok.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Thanes
Posty: 74
Rejestracja: 28 gru 2016, 20:19
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Thanes »

tomekmani3k pisze: 18 maja 2021, 13:41
jediwolf pisze: 18 maja 2021, 13:22
grzeslaw90 pisze: 18 maja 2021, 13:14 Zazwyczaj ostatnia karta mówi 'zdupcyliście coś czasowo, macie tu karę i zresetujcie talię wydarzeń wg określonych reguł'.
Zgadzam się, ale tutaj właśnie było zupełnie inaczej i to nas zastanowiło :D Kolejna karta z rozdziału, jakby nam podpowiedziała, że tego graala tam nie ma i tak naprawdę kartę z zadaniem 3A część 4 mogliśmy wywalić nawet tego zadania nie robiąc bo poznaliśmy odpowiedź.
Spoiler:
Na zdjęciu w 3.4 widać przywołania wydarzenia specjalnego a, na który umieszczany te losowe. Jak zużyjesz losowe z góry i dojedziesz do wydarzenia a to pewnie nakaże ono zrobić coś i umieścić znowu na nim ileś losowych. Powtarzasz cykl tak długo aż znajdziesz rozwiązanie. 3.5 dobierasz dopiero jak masz takie polecenie.
Chciałbym się podpytać o tą sytuację bo jestem tu teraz. Mam 3a5 na tym specjal a na tym 4 losowe. Robie zadanie 3a4 i mam przejść od razu do 3a5. Czy specjal też spada nawet jak nigdy nie był użyty? Dziwny ten komentarz "pamiętajcie aby zachować kolejność reszty talii wydarzeń" skoro wszystko zleciało. Czy to zadanie będzie bez losowych w trakcie?
Caelremon
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2017, 12:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: Caelremon »

Pytanie do nastepującej sytuacji: stoję sobie w jakiejś lokacji i jest tam też inny gracz, który rozgrywa swoją turę.
W wyniku jego eksploracji dochodzi do spotkania.

Czy ja też uczestniczę w tym spotkaniu, skoro jestem w tej samej lokacji? Nawet jeśli nie byłem członkiem drużyny?

Jeśli nawet nie, to czy mogę dołączyć żeby wspomóc towarzysza?

Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

Caelremon pisze: 13 lut 2022, 12:32 Pytanie do nastepującej sytuacji: stoję sobie w jakiejś lokacji i jest tam też inny gracz, który rozgrywa swoją turę.
W wyniku jego eksploracji dochodzi do spotkania.

Czy ja też uczestniczę w tym spotkaniu, skoro jestem w tej samej lokacji? Nawet jeśli nie byłem członkiem drużyny?

Jeśli nawet nie, to czy mogę dołączyć żeby wspomóc towarzysza?

Z góry dzięki za odpowiedź
Z tego co pamiętam żeby dołączyć trzeba wydać ekstra energię więc nie uczestniczysz w drużynie jeśli jej nie wydałeś. A dołączyć chyba nie możesz z tego co pamiętam, ewentualnie chyba były efekty miejsc które działały na wszystkie osoby w lokacji.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Można kupić umiejętność (kartę) nie mając wcześniej dwóch kostek na planszetce? Innymi słowy czy można mając jedną kostkę albo nawet 0 rozwinąć ją poprzez kartę? Czy też kolejność obowiązująca jest taka, że najpierw 2 kostki na planszetce i dopiero można pójść w karty?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Re: Tainted Grail - pytania i wątpliwości

Post autor: hamish »

detrytusek pisze: 16 lut 2022, 11:32 Można kupić umiejętność (kartę) nie mając wcześniej dwóch kostek na planszetce? Innymi słowy czy można mając jedną kostkę albo nawet 0 rozwinąć ją poprzez kartę? Czy też kolejność obowiązująca jest taka, że najpierw 2 kostki na planszetce i dopiero można pójść w karty?
Dopiero trzecia kostka to karta zdolności. Zawsze zaczynasz z jakimiś kostkami i nie są do nich przypisane z automatu randomowe karty zdolności.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
ODPOWIEDZ