Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1118 times
Been thanked: 1283 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

W życiu bym nie przypuszczał, że gram źle. Ten zapis był oczywisty. Jak widać na forum bgg wielu ludzi też było zdziwionych. Bardzo kiepsko złożony tekst na karcie. Ktoś wie o jeszcze innych tego typu błędach?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

seki pisze: 26 mar 2021, 10:01 W życiu bym nie przypuszczał, że gram źle. Ten zapis był oczywisty. Jak widać na forum bgg wielu ludzi też było zdziwionych. Bardzo kiepsko złożony tekst na karcie. Ktoś wie o jeszcze innych tego typu błędach?
absolutnie się zgadzam, że ten zapis wygląda na oczywisty, ale jak weźmiesz pod uwagę, że karta drugiego rzędu miałaby po prostu zadawać 3 obrażenia Gravehold, a jako alternatywę pozwolić na odrzucenie aż sześciu Klejnotów, to te kary nie wydają się współmierne ;)
Bohr
Posty: 167
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 37 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Bohr »

To tylko odrzucenie 6 klejnotów :) A 18 punktów życia w gravehold przy Nemesis cisnącym w nasz dom - to kaplica murowana. 18 punktów to jest przegięcie w drugą stronę :)
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Bohr pisze: 26 mar 2021, 15:03 To tylko odrzucenie 6 klejnotów :) A 18 punktów życia w gravehold przy Nemesis cisnącym w nasz dom - to kaplica murowana. 18 punktów to jest przegięcie w drugą stronę :)
No ale porównaj:
Odrzucenie 6 Klejnotów vs 3 obrażenia
Odrzucenie 6 Klejnotów vs 18 obrażeń

dla mocy 2. rzędu. 18 obrażeń to bardzo dużo, ale dość łatwo można temu zapobiec. Odrzucenie 6 Klejnotów, zwłaszcza na 2 graczy, nie jest też łagodną karą - może oznaczać, że plany danego gracza najbliższą turę na zakup karty/otwarcie bramy/doładowanie umiejętności nie wypalą.
sasquach
Posty: 1838
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 935 times
Been thanked: 588 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sasquach »

Swoją drogą tej karcie kompletnie brak balansu dla różnych grup graczy. Solo to prawie zabójstwo, a dla czterech magów to banał.
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Cześć.

Mam pytanie dotyczące wyzwolenia Marnotrawnego. Pisze w nim: „Zmiana pozycji. Następnie: Dowolny gracz odrzuca połączone Zaklęcie. ALBO Gravehold otrzymuje 3 obrażenia.” I to jest dla mnie jasne. Co się dzieje jednak, gdy jest dwukrotne wyzwolenie, np. z bramy II na IV? Czy zatrzymuję się na III i rozważam odrzucenie zaklęcia lub otrzymania 3 obrażeń w Gravehold, a następnie robię to samo na IV bramie? Czy nie byłoby to trochę przegięte i jednocześnie mało logiczne? No bo czemu mam być „karany” za posiadanie zaklęcia na III bramie, skoro to i tak, finalnie, nie jest brama połączona? Zwłaszcza, że karty ataku poza tekstem o dwukrotnym wyzwoleniu mają dodatkowy tekst, np „Dowolny gracz otrzymuje 2 obrażenia”, albo „Gravehold otrzymuje 3 obrażenia” lub inne.
Ma ktoś potwierdzone info jak to interpretować, czy pozostaje to rozstrzygać samemu?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

marper81 pisze: 25 kwie 2021, 09:42 Cześć.

Mam pytanie dotyczące wyzwolenia Marnotrawnego. Pisze w nim: „Zmiana pozycji. Następnie: Dowolny gracz odrzuca połączone Zaklęcie. ALBO Gravehold otrzymuje 3 obrażenia.” I to jest dla mnie jasne. Co się dzieje jednak, gdy jest dwukrotne wyzwolenie, np. z bramy II na IV? Czy zatrzymuję się na III i rozważam odrzucenie zaklęcia lub otrzymania 3 obrażeń w Gravehold, a następnie robię to samo na IV bramie? Czy nie byłoby to trochę przegięte i jednocześnie mało logiczne? No bo czemu mam być „karany” za posiadanie zaklęcia na III bramie, skoro to i tak, finalnie, nie jest brama połączona? Zwłaszcza, że karty ataku poza tekstem o dwukrotnym wyzwoleniu mają dodatkowy tekst, np „Dowolny gracz otrzymuje 2 obrażenia”, albo „Gravehold otrzymuje 3 obrażenia” lub inne.
Ma ktoś potwierdzone info jak to interpretować, czy pozostaje to rozstrzygać samemu?
Przy każdym Wyzwoleniu rozpatrujesz efekt "Zmiana pozycji", a potem masz do wyboru: odrzucić połączone Zaklęcie albo pozwolić Gravehold przyjąć 3 obrażenia. Nie jest to przegięte, Marnotrawny próbuje utrudnić Ci rzucanie Zaklęć w niego właśnie przez sprawianie, że musisz te Zaklęcia odrzucać. Dodatkowe efekty z kart, któe wymieniasz, rozpatrujesz też obowiązkowo. Powodzenia!
marper81
Posty: 55
Rejestracja: 08 lut 2021, 13:01
Has thanked: 49 times
Been thanked: 13 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: marper81 »

Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Zagrałem dzisiaj wg właściwych zasad. I tak: wylosowałem Remnanta i Mist. W wylosowanych zaklęciach było m.in. "Więź z Otchłanią" (3 obrażenia + aktywacja zaklęcia sojusznika). Dzięki zdolności tego pierwszego wpompowałem w Gravehold 15hp, a obaj magowie mieli w sumie 3 "Więzi..", z których non stop korzystałem. I tylko dzięki temu wygrałem (Gravehold zostało 7hp, magom odpowiednio 1hp i 2hp). Trudno mi sobie wyobrazić jak można wygrać z Marnotrawnym nie mając w zanadrzu albo wsparcia hp dla Gravehold albo dla magów (ok, może odrzucanie mocy i ataku przez Adelheima, albo niwelowanie obrażeń przez Phaedraxa coś tu jeszcze może pomóc). Będę testował :)
mariuspapirus
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2021, 11:51

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mariuspapirus »

Mam pytanie w kwestii Pani Pustej Korony: Po zakończeniu podstawowej talii (wszystkie 3 poziomy przeżyte), pozostało mi dwóch Akolitów. Teoretycznie gdy kończy się talia Nemezis gracze wygrywają (jeśli nic już nie leży na stole). Ale akolici mi zostali. Co w tym momencie się dzieje gdy dochodzi do tury Nemezis?

Grałem Brimą i Mazahaedronem - czyli ciągłe leczenie siebie i stolicy.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mariuspapirus pisze: 28 kwie 2021, 16:08 Mam pytanie w kwestii Pani Pustej Korony: Po zakończeniu podstawowej talii (wszystkie 3 poziomy przeżyte), pozostało mi dwóch Akolitów. Teoretycznie gdy kończy się talia Nemezis gracze wygrywają (jeśli nic już nie leży na stole). Ale akolici mi zostali. Co w tym momencie się dzieje gdy dochodzi do tury Nemezis?

Grałem Brimą i Mazahaedronem - czyli ciągłe leczenie siebie i stolicy.
Strona 18 instrukcji:
"Dobierzcie kartę Nemezis:
• Jeżeli talia Nemezis jest pusta, a trzeba dobrać kartę Nemezis,
zamiast tego następuje trzykrotne Wyzwolenie."

Czyli w turze Nemezis rozpatrujesz trzykrotne Wyzwolenie, dopóki nie pozbędziesz się Akolitów - wtedy wygrywasz.
mariuspapirus
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2021, 11:51

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mariuspapirus »

Dzięki. Czyli jednak udało by mi się wygrać :D
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Phate »

Cześć.
Po trzech rozdziałach w AE:Legacy naszły nas dwie wątpliwości:
1) Czy płacąc odpowiedni koszt można wzmocnić / otworzyć bramę drugiemu graczowi (sojusznikowi) ?
2) Czy karty mocy, które mają możliwość odrzucenia po uiszczeniu odpowiedniej (np. 6 eteru) zapłaty można odrzucić "składając" się na ten koszt ? Np. ja płacę trzy a drugi mag kolejne brakujące trzy eteru ?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Phate pisze: 28 kwie 2021, 22:56 Cześć.
Po trzech rozdziałach w AE:Legacy naszły nas dwie wątpliwości:
1) Czy płacąc odpowiedni koszt można wzmocnić / otworzyć bramę drugiemu graczowi (sojusznikowi) ?
2) Czy karty mocy, które mają możliwość odrzucenia po uiszczeniu odpowiedniej (np. 6 eteru) zapłaty można odrzucić "składając" się na ten koszt ? Np. ja płacę trzy a drugi mag kolejne brakujące trzy eteru ?
Ad. 1. Płacąc koszt, nie można. Można wyłącznie za pomocą kart, które dają taki efekt.
Ad. 2. Nie można.
jendrusz
Posty: 24
Rejestracja: 20 gru 2016, 16:02
Has thanked: 45 times
Been thanked: 8 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: jendrusz »

A.E. Legacy. Odrodzone Wszechostrze. W turze szturmu dociągamy kartę Obelisku i dodatkowo kartę z talii Nemezis czy z Nemezis nie dociągamy ?
Podobają mi się ilustracje Klemensa Franza.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

jendrusz pisze: 10 lip 2021, 09:49 A.E. Legacy. Odrodzone Wszechostrze. W turze szturmu dociągamy kartę Obelisku i dodatkowo kartę z talii Nemezis czy z Nemezis nie dociągamy ?
Nie grałem jeszcze tego rozdziału w polskiej wersji, ale w angielskiej ta karta szturmu (assault) działa jak każda karta tury Nemezis z tym, że dodatkowo zadajesz Gravehold 1 obrażenie za każdy obelisk (beacon w grze). Czyli po dobraniu tej karty zadajesz obrażenia Gravehold za kazdy obelisk (ale nie dobierasz nowej karty obelisku), po czym rozpatrujesz karty popleczników/mocy w grze, po czym dobierasz jedna kartę z talii Nemezis i rozpatrujesz ją
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 606
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Bludgeon »

jendrusz pisze: 10 lip 2021, 09:49 A.E. Legacy. Odrodzone Wszechostrze. W turze szturmu dociągamy kartę Obelisku i dodatkowo kartę z talii Nemezis czy z Nemezis nie dociągamy ?
Oczywiście że z talii nemesis też dociągamy.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mecenas »

Jak do końca działają karty, które każą nam spojrzeć na wierzchnią kartę "Turn Order Deck", gdy ten jest pusty? Ignorujemy wtedy taką umiejętność, czy mimo wszystko tasujemy talię i patrzymy czyja tura zaraz będzie?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Bludgeon pisze: 21 lip 2021, 06:54
jendrusz pisze: 10 lip 2021, 09:49 A.E. Legacy. Odrodzone Wszechostrze. W turze szturmu dociągamy kartę Obelisku i dodatkowo kartę z talii Nemezis czy z Nemezis nie dociągamy ?
Oczywiście że z talii nemesis też dociągamy.
Nie "też", a dobieramy wyłącznie kartę z talii Nemezis (karty Obelisku dobieramy w momencie Wyzwolenia).
mecenas pisze:Jak do końca działają karty, które każą nam spojrzeć na wierzchnią kartę "Turn Order Deck", gdy ten jest pusty? Ignorujemy wtedy taką umiejętność, czy mimo wszystko tasujemy talię i patrzymy czyja tura zaraz będzie?
Zawsze kiedy masz dobrać lub odkryć kartę z talii, w której brakuje kart, tworzysz tę talię na nowo, czyli w przypadku talii tur tasujesz wszystkie karty tur i dobierasz kartę z wierzchu (jeśli kartę miałby dobrać gracz, to odwraca stos kart odrzuconych i dobiera z wierzchu).
kubajakub
Posty: 64
Rejestracja: 13 cze 2010, 09:59
Has thanked: 65 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: kubajakub »

Jeśli rozsypałem,rozwaliłem karty :D z Aeon's end podstawka. Jeszcze nimi nie grając, jak je poskładać. Które karty Nemezis do których kart rynku? Jest gdzieś zapis tego?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

kubajakub pisze: 09 wrz 2021, 23:04 Jeśli rozsypałem,rozwaliłem karty :D z Aeon's end podstawka. Jeszcze nimi nie grając, jak je poskładać. Które karty Nemezis do których kart rynku? Jest gdzieś zapis tego?
Powinieneś mieć osobny arkusz, który instruuje jak zagrać wprowadzającą rozgrywkę i pewnie da się po numerach kart odtworzyć początkowo złożone do tego talie. Wydaje mi się to jednak gra nie warta świeczki. Przeczytaj instrukcję, weź odpowiednie karty podstawowe Nemezis i złóż talię dla Gnieworodnego, wylosuj sobie rynek, ustalając np. że mają być w nim 3 stosy Klejnotów, 2 Artefaktów i 4 Zaklęć, przygotuj do gry magów (na początek np. Kadir i Jian) i po prostu rozegraj pierwszą rozgrywkę. W Aeon's End wszystkie składowe rozgrywki (Nemezis, magów, rynek) możesz losować i nic przy tym nie tracisz.
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Czy jeśli aktywuje to zaklęcie na bramie ktora daje +1 do obrażeń przy aktywacji mając w sumie otwarte np. 3 bramy, to zadaje 2+1 dodatkowe +1 za kazda bramę (w sumie 6), czy 2+1 dodatkowe +2 dodatkowe za każda bramę (w sumie 9)?
Obrazek
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 213
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 37 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Spoiler:

Dla mnie max 7. 2 zaklęcie + 4 bramy jeśli wszystkie otwarte + 1 od bramy nr 3 albo 4.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

W sumie 6.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Erni »

Maksymalna moc tego Zaklęcia w standardowej grze:
2 obrażenia z Zaklęcia
plus
4 obrażenia za wszystkie cztery otwarte Bramy
plus
1 obrażenie dodatkowe za otwartą Bramę nr 3 lub 4.
Razem maksymalnie 7 obrażeń.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2021, 21:52 przez Erni, łącznie zmieniany 2 razy.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Erni pisze: 16 paź 2021, 21:30 Maksymalna moc tego Zaklęcia w standardowej grze:
2 obrażenia z Zaklęcia
plus
4 obrażenia za wszystkie cztery otwarte Bramy
plus
2 obrażenia dodatkowe za otwarte Bramy nr 3 i 4.
Razem maksymalnie 8 obrażeń.
Nie, 2 obrażenia + maksymalnie 4 obrażenia za 4 otwarte bramy + 1 obrażenie, jeśli zaklęcie jest przygotowane na otwartej bramie 3. lub 4 = maksymalnie 7 obrażeń
ODPOWIEDZ