Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: warlock »

Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Losiek »

Bardzo nieczytelne choć ładne ale wolę moją starą, brzydką, czytelną wersję.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Furan »

Podobnie jak w poprzedniej polskiej wersji, nie zdecydowano się na cyfry w każdym z 4 naroży karty. Serio? :( Nie da się przewidzieć, że nie każdemu będzie się chciało obracać kartę?
Nadal niedoścignione jest jednak wydanie Pro Ludo! A to się aż prosiło o polską wersję z kreską kajkokokoszową zamiast pseudoasteriksowej Pro Ludo. Egmoncie, gdzie byłeś? :P
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: kisiel365 »

Zdecydowanie wygrzeb roku. A samo Schotten Totten bardzo fajna gra. Kiedyś z kumplem łupaliśmy w to w pociągu podczas kilkugodzinnej trasy z Poznania do Krakowa i byliśmy zniesmaczeni faktem, że już dotarliśmy na miejsce. W zasadzie jakikolwiek temat się doklei do tej mechaniki będzie dobrze. Aż dziw, że jeszcze nie ma wersji z krasnalami i kosmicznym cthulu.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 183 times
Been thanked: 227 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: bardopondo »

Mam te wersję ST od Cube Factory. Graficznie jest to tak straszne, że często wygrywam walkowerem zaraz po otwarciu pudełka.

Ale czy chce mieć tę grę z ładnymi grafikami?
Nie wiem. . Moja żona mówi cyt. "Nienawidzę tej gry jak psa".
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: prz616 »

Zagrałem wczoraj pierwszą partię w "Spór o bór"... a potem cztery kolejne ;)

Nie grałem wcześniej w Schotten-Totten, ale byłem zdecydowany sprawdzić ten tytuł (#kniziafan). Gra jest wciągająca, szybka i daje sporo satysfakcji. Wchodzi na stałe do zestawu wyjazdowych gier na 2 osoby. Nie zauważyłem problemów z czytelnością, oznaczenia kart na wszystkich rogach pewnie byłyby ok, ale dla mnie nie są niezbędne. Podobnie z opisami kart specjalnych, jest ich 10 i są stosunkowo proste w działaniu, więc z mojej perspektywy nie ma tu mowy wysokim progu wejścia. Ilustracje rekompensują mi ew. problemy i bardzo ułatwiają w namówieniu partnerki na rozgrywkę (tzn. w sumie wcale nie musiałem namawiaćJ).
Ostatnio zmieniony 27 paź 2021, 16:55 przez prz616, łącznie zmieniany 1 raz.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: dwaduzepe »

Polska nazwa tej gry to jakis dramat. Jak jakas gierka dla dzieci.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 766
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 667 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Schotten-Totten

Post autor: anitroche »

dwaduzepe pisze: 27 paź 2021, 16:24 Polska nazwa tej gry to jakis dramat. Jak jakas gierka dla dzieci.
Jak dla mnie oryginał wyglądał i miał nazwę bardziej kojarzącą mi się z grą dla dzieci :)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
azazelmo
Posty: 887
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 276 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: azazelmo »

Zdaje się, że oryginalna nazwa była w jakiś sposób kontrowersyjna. Przynajmniej w dzisiejszych „oświeconych” czasach. Może lepiej nie drążyć tego tematu tutaj. To forum zawsze mocno rezonuje…
Wszystkie gry są dla dzieci. Gracze to dzieci w każdym wieku.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Otorek »

Ja posiadam wersje Battle line: Medival i pewnie bym jej na Spór nie zamienił, ale dla młodszych, moim zdaniem rewelacja wydanie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: kaszkiet »

Cześć - zapraszam do przeczytania mojej recenzji Sporu o Bór.
Są to najwyższej próby doznania literackie.
Co do samej gry - trzeba przeczytać.
https://planszowesuchary.znadplanszy.pl ... -toporami/
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: PytonZCatanu »

Proponuję dodać "Spór o Bór" do tytuły wątku - w końcu to oficjalne polskie tłumaczenie ;)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Schotten-Totten

Post autor: FortArt »

Furan pisze: 23 paź 2021, 12:56 A to się aż prosiło o polską wersję z kreską kajkokokoszową zamiast pseudoasteriksowej Pro Ludo. Egmoncie, gdzie byłeś? :P
O, to to! "Spór o bór" z ilustracjami z Borostworów, oh 😍
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: kisiel365 »

PytonZCatanu pisze: 15 lis 2021, 13:06 Proponuję dodać "Spór o Bór" do tytuły wątku - w końcu to oficjalne polskie tłumaczenie ;)
Sorry, ale o sporze w borze za pol roku nikt nie bedzie pamietac a Battle Line / Schotten-totten to rozpoznawalna marka
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: vder »

Ja bym dodał, nie że od razu zastąpił, ale dodał. Swoją drogą to rzeczywiście dość odważne posunięcie, ja na początku pomyślałem, ze to pomyłka z tą recenzją tutaj.
No i normalnie na grę pod tytułem 'spór o bór' nawet bym nie spojrzał, a tak to przy jakiś kolejnych zakupach pewnie dodam do koszyka.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: dwaduzepe »

vder pisze: 16 lis 2021, 11:04 Ja bym dodał, nie że od razu zastąpił, ale dodał. Swoją drogą to rzeczywiście dość odważne posunięcie, ja na początku pomyślałem, ze to pomyłka z tą recenzją tutaj.
No i normalnie na grę pod tytułem 'spór o bór' nawet bym nie spojrzał, a tak to przy jakiś kolejnych zakupach pewnie dodam do koszyka.
tak, tytul tej gry to cos przez co nie odniesie sukcesu
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Marek Ch. »

Cześć wszystkim - z tej strony sprawca całego zamieszania - polski wydawca gry Spór o Bór.

A skoro winien jestem zamieszania, to winny musi się wytłumaczyć :).

W polskiej wersji zdecydowaliśmy się na zmianę tematyki (która umówmy się - jest bardzo umowna i nie ma żadnego wpływu na mechanikę gry). Po 1: bijące się szkockie klany już w Polce były, po 2: to raczej niezbyt uniwersalna tematyka - Szkoci raczej rzadko występują w naszej kulturze dowcipu. Oczywiście rozważaliśmy pójście w Battle Line - tutaj jednak tematyka wojenna dość mocno obiegała od naszego portfolio. Naszym celem było zarówno przywrócenie tego świetnego tytułu na polski rynek, jak i przystosowanie go do szerszej publiczności, bo z pewnością na to zasługuję. Zdecydowaliśmy się na tematykę zwierzęcą.
Na polską nazwę zrobiliśmy konkurs, zainteresowanie było przeogromne. Wybraliśmy tytuł "Spór o Bór" ponieważ według nas to strzał w dziesiątkę. Mówi o jakimś konflikcie (walce), zawiera w sobie tematykę gry i rytmicznie bardzo przypomina Schotten Totten.
Furan pisze:Podobnie jak w poprzedniej polskiej wersji, nie zdecydowano się na cyfry w każdym z 4 naroży karty. Serio? :( Nie da się przewidzieć, że nie każdemu będzie się chciało obracać kartę?
Oczywiście, że dało się przewidzieć. Zdecydowaliśmy się jednak na takie wydanie, żeby wyciągnąć jak najwięcej z bajecznych ilustracji. Próbowaliśmy zniwelować delikatnie ten problem poprzez rewers, który podpowiada kierunek karty (samemu go mając). Musieliśmy w tym wypadku pójść na kompromis. Proporczyki mają natomiast różne kształty, dzięki czemu mogą w to zagrać osoby mające kłopot z rozróżnieniem kolorów.
warlock pisze:Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Rozmyślaliśmy na tym. Niestety w przypadku niektórych kart zabierałoby to praktycznie całą ilustrację. Zdecydowaliśmy się nie dawać tekstów na kartach - tak jak zrobiło to Iello.
kisiel365 pisze:Sorry, ale o sporze w borze za pol roku nikt nie bedzie pamietac a Battle Line / Schotten-totten to rozpoznawalna marka
Gra 3 tygodnie z rzędu jest w top 10 (ostatnio na 2 miejscu) sprzedanych tytułów w Aleplanszówkach, nam się kończy niemały nakład, dodruk zaplanowany :).


Dziękuję wszystkim za dyskusję przy tym tytule - w razie pytań jestem do dyspozycji :). Wiem, że komuś nie przypasuje tematyka, ktoś wolałby większe liczby na kartach, a kogoś boli nazwa. Przy próbie dogodzenia wszystkim niestety zazwyczaj nic nie wychodzi. Tu nie będę skromny - wyszło nam świetne wydanie świetnej gry, w kapitalnej cenie.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Szewa »

Targetem wydawcy nie bylo trzech użytkowników, którzy pamiętają ST, a setki nowych do których można trafić z grą :)

Piękne ilustracje, dobra decyzja z tytułem gry.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: polwac »

Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31
Furan pisze:Podobnie jak w poprzedniej polskiej wersji, nie zdecydowano się na cyfry w każdym z 4 naroży karty. Serio? :( Nie da się przewidzieć, że nie każdemu będzie się chciało obracać kartę?
Oczywiście, że dało się przewidzieć. Zdecydowaliśmy się jednak na takie wydanie, żeby wyciągnąć jak najwięcej z bajecznych ilustracji. Próbowaliśmy zniwelować delikatnie ten problem poprzez rewers, który podpowiada kierunek karty (samemu go mając). Musieliśmy w tym wypadku pójść na kompromis. Proporczyki mają natomiast różne kształty, dzięki czemu mogą w to zagrać osoby mające kłopot z rozróżnieniem kolorów.
warlock pisze:Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Rozmyślaliśmy na tym. Niestety w przypadku niektórych kart zabierałoby to praktycznie całą ilustrację. Zdecydowaliśmy się nie dawać tekstów na kartach - tak jak zrobiło to Iello.
Dla mnie zawsze obsługa gry > ilustracje
Dlatego jestem zawiedziony tym w jaką stronę poszły tutaj decyzje.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: vder »

Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31 Gra 3 tygodnie z rzędu jest w top 10 (ostatnio na 2 miejscu) sprzedanych tytułów w Aleplanszówkach, nam się kończy niemały nakład, dodruk zaplanowany :).
Kurde będę musiał się pospieszyć :D
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: Marek Ch. »

vder pisze: 17 lis 2021, 12:18
Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31 Gra 3 tygodnie z rzędu jest w top 10 (ostatnio na 2 miejscu) sprzedanych tytułów w Aleplanszówkach, nam się kończy niemały nakład, dodruk zaplanowany :).
Kurde będę musiał się pospieszyć :D
My jako wydawnictwo nie stosujemy raczej FOMO (nie ten target odbiorców), ale w tym wypadku nie mogę obiecać, jak długo jeszcze będzie w sklepach. Mocno wierzyliśmy w tę grę, zapas był spory - ale sukcesywnie maleje. Chciałbym móc powiedzieć, że do świąt starczy dla wszystkich zainteresowanych, ale to różnie bywa.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Lothrain »

Wspominałem o tym gdzie indziej, ale wyrzuciłem z koszyka Battle Line i wziąłem Spór o Bór. Cyfry w jednym rogu nie przeszkadzają w rozgrywce, ilustracje są rewelacyjne. Ikonek na kartach specjalnych niestety trzeba się nauczyć, ale to w końcu szybka gra i po kilku rozgrywkach z instrukcją będzie ją pewnie można odłożyć na bok. Dla mnie świetnie odświeżony klasyczny tytuł. Gratulacje dla wydawcy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1929 times

Re: Schotten-Totten

Post autor: warlock »

polwac pisze: 17 lis 2021, 12:07
Marek Ch. pisze: 17 lis 2021, 11:31
Furan pisze:Podobnie jak w poprzedniej polskiej wersji, nie zdecydowano się na cyfry w każdym z 4 naroży karty. Serio? :( Nie da się przewidzieć, że nie każdemu będzie się chciało obracać kartę?
Oczywiście, że dało się przewidzieć. Zdecydowaliśmy się jednak na takie wydanie, żeby wyciągnąć jak najwięcej z bajecznych ilustracji. Próbowaliśmy zniwelować delikatnie ten problem poprzez rewers, który podpowiada kierunek karty (samemu go mając). Musieliśmy w tym wypadku pójść na kompromis. Proporczyki mają natomiast różne kształty, dzięki czemu mogą w to zagrać osoby mające kłopot z rozróżnieniem kolorów.
warlock pisze:Nie rozumiem dlaczego karty specjalne w tej edycji nie mają treści, a jedynie ikony. To strasznie podnosi próg wejścia.
Rozmyślaliśmy na tym. Niestety w przypadku niektórych kart zabierałoby to praktycznie całą ilustrację. Zdecydowaliśmy się nie dawać tekstów na kartach - tak jak zrobiło to Iello.
Dla mnie zawsze obsługa gry > ilustracje
Dlatego jestem zawiedziony tym w jaką stronę poszły tutaj decyzje.
Iello zrobiło też duży błąd z tym, że dwie strony karty pomocy mają po prostu ten sam spis układów - rewers można było wykorzystać na tekstowy opis kart specjalnych, to byłby jakiś kompromis. Jak z tym jest w Sporze o Bór?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: jax »

Gratuluję wszystkim kupującym Spór o Bór.
Wyszło Schotten Totten 2 o oblężeniu twierdzy (świetna gra btw).
Ciekawe jak teraz będzie wyglądał ten Spór o Bór 2 ? (jesli w ogóle wyjdzie). Żubry taranujące rogami palisadę wzniesioną przez zające?
Ech...
Schotten Totten i szkockie klimaty rządzą.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: autopaga »

Wyszło już dawno, ale jest niekoniecznie lepsze.
ODPOWIEDZ