Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: dude2332 »

Chodzi mi o grę, w której będzie się mieliło surowce lub po prostu budowało silniczek. Jak coś to z podobnych gier mam Splendor, Little Town. Z tego co może mi podpasować, to widziałem Res Arcanę (może ktoś się coś o tym wypowiedzieć :)). Kojarzę jeszcze Century i Wiek pary. Chce, żeby ta gra była nastawiona głównie lub jedynie na mielenie surowców/budowanie silniczka, ewentualnie z lekkim elementem worker placement (może też zawierać jakiś draft, czy coś). Od razu dodam, że gram praktycznie 99 procent czasu na dwóch graczy, także ta gra ma dobrze działać na 2 osoby. Dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1035
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: karmazynowy »

51 Stan Master Set jest tym, czego szukasz. Century odpusc, to spoko gra ale jak gracie w NWS to Century będzie za prostackie i szybko się znudzi. Za jakiś czas wychodzi jeszcze nowa wersja NWS dedykowana dla 2 graczy, wprowadzi więcej interakcji i mechanikę blefu.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: dude2332 »

karmazynowy pisze: 27 paź 2021, 22:04 51 Stan Master Set jest tym, czego szukasz. Century odpusc, to spoko gra ale jak gracie w NWS to Century będzie za prostackie i szybko się znudzi. Za jakiś czas wychodzi jeszcze nowa wersja NWS dedykowana dla 2 graczy, wprowadzi więcej interakcji i mechanikę blefu.
Wiem, mówisz o It's a Wonderful Kingdom. Ale oglądałem stream z wydawnictwem Fox Games i na razie chyba nie mają planów wydawać tego po polsku. Bardzo chętnie kupiłbym jeden z dodatków do tej gry, ale nie wydali go w Polsce i nie wiadomo, czy w ogóle wydadzą (niestety ta gra nie zaskoczyła tak, jak myśleli). 51 Stan rzeczywiście chciałem kupić, ale na razie nie było dodruku, chyba w przyszłym roku ma się coś w końcu ruszyć. A poza tymi tytułami coś polecasz? :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1035
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: karmazynowy »

Jeśli nie musi być karcianka ani tym bardziej ładna to warto rozważyć Łe Havre. Bardzo dużo się tam mieli surowców.

Z nowości Furnace ale opinie raczej umiarkowanie pozytywne. Sam nie grałem.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1028
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: Beskid »

Teo?
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 503
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 219 times
Been thanked: 350 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: itsthisguyagain »

Ja bym wybrał "Najeźdźcy ze Scytii" ale tu nie ma czystego mielenia surowców a raczej posiadanie surowców daje ci możliwości, których nie mają gracze tych surowców pozbawieni. Polecam ze względu, że moim zdaniem nie ma sensu szukać gry takiej którą już masz ale inną.

Do Nowy Wspaniały Świat najbardziej pasuje "51 stan" ale skoro nie chcesz z 2 ręki to może Osadnicy: Narodziny Imperium (+ wersja Królestwa Północy)? O:NI to "51 stan" wersja lite ale jakbym miał wybierać "51 stan" czy któraś z wersji Osadników to bez wahania wezmę "51 stan".

No i słoń na scenie: Everdell worker placement z budowaniem silniczka i mieleniem surowców.
O Diuna: Imperium nie wspominam bo nie wiem jak chodzi na 2 graczy - zawsze grałem na min 3.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1035
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 437 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: karmazynowy »

Jeszcze chyba nadchodzące Anno 1800 łapie się pod definicje mielenia surowców. Premiera jakoś w połowie listopada.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: Argue »

Z niewymienionych:

Master Of Orion - przyjemne przerabianie zasobów z fajniejszymi zależnościami względem NWŚ
Valeria Karciane Królestwa - w mojej opinii ciekawsza ze względu na fajnie wbudowaną mechaniką opartą na kościach.

Ja na NWŚ trafiłem po tych grach i NWŚ było dla mnie jedną z bardziej odtwórczych gier ever, Res Arcana też bym postawił wyżej.
vuvool
Posty: 1
Rejestracja: 23 lip 2019, 21:13

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: vuvool »

Dokładnie mój typ gier.

Zerknij może też na poniższe tytuły. Z tym że gram głównie na 3 i więcej graczy, także trzebaby sprawdzić jak inni oceniają je na dwóch graczy...
* Pory Roku (+2 dodatki)
* Aquatica (+dodatek)
* Red Rising (specyficzny ten "silniczek", bo tworzy go właśnie to, co masz na ręce)
* Enachanters/Zaklinacze (+dodatki) (też specyficzny ten "silniczek" - budowanie artefaktu - najlepiej sprawdź w necie o co chodzi)
* Nanaki
...oraz Łowców Kryształów (tu "silniczek" też jest specyficznie budowany)
i może Dolinę Nilu (prostsze).

Sprawdź też Charterstone - mielenie zasobów i kręcenie silniczka jak najbardziej, a na dodatek w wersji legacy. Nam bardzo podeszło...
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1028
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: Beskid »

Aquatica lata teraz w fajnych cenach i gra mocno niedoceniana imho.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Szukam gry podobnej do gry Nowy Wspaniały Świat

Post autor: JimmyPL »

Beskid pisze: 17 lis 2021, 00:09 Aquatica lata teraz w fajnych cenach i gra mocno niedoceniana imho.
Też bym polecił, świetna szybka gierka.

Ale ogólnie to szukasz 51 Stanu ;-)
ODPOWIEDZ