Great Western Trail (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: roadrunner »

Polscy wydawcy też znają pojęcie słów "hajp" i "marża". Cena wyjsciowa GWT 2ed zanosi sie w rejonie Maracaibo. Gdybym nie miał pierwszej, brałbym asap.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: autopaga »

Jak dla mnie nawet przebije :D
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 477 times
Been thanked: 447 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

Na pre-orderach w Wielkiej Brytanii GWT 2ed jest obecnie dostępna po około 35 funtów (gdzie SCD podają 43 GBP), czyli po dzisiejszym kursie około 186 zł. No i za jakiś czas przekonamy się czy będzie to kolejna gra po Szczękach Lwa, której wersja PL będzie droższa niż angielska.

Przykładowe linki:
https://www.board-game.co.uk/product/gr ... d-edition/
https://meeplescorner.co.uk/product/gre ... d-edition/
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Hardkor »

W sumie nie wspomniałem. Będąc na Planszowkach w Spodku mogłem poogladac drugą edycję. Jeśli cena będzie niewiele większa niż pierwszej to warto - dwuwarstwowe planszetki robią mocno robote. Ale cała reszta? Meeh. No wygląda to troche lepiej, ale dużej różnicy nie ma.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Hardkor pisze: 10 wrz 2021, 11:44 W sumie nie wspomniałem. Będąc na Planszowkach w Spodku mogłem poogladac drugą edycję. (...) No wygląda to troche lepiej, ale dużej różnicy nie ma.
Pastelowe apaszki bandytów i chłopczyki (dziewczynki?) od stawiania domów też :?:
Spoiler:
A abstrahując już od kwestii czysto estetycznych, czy nie fetyszyzujecie trochę dwuwarstwowych planszetek?
Ja rozumiem, że w Terraformacji Marsa te standardowe, płaskie planszetki to był dramat, bo w tej grze układa się na planszetkach pierdyliardy śliskich plastikowych kosteczek, które bardzo łatwo się przesuwają.

Tymczasem w GWT układa się płaskie tekturowe żetony (jeden obok drugiego) albo - przeważnie - płaskie dyski. Czy naprawdę zdarzyło się Wam choć raz potrącić te planszetki na tyle mocno, że znaczniki i żetony przesunęły się tak daleko, że trudno było odtworzyć ich układ? Ewentualnie, czy tak często je trącacie, że owa dwuwarstwowość planszetki jest faktycznie istotna?

Odnoszę czasem wrażenie, że dwuwarstwowe planszetki uważane są za upgrade sam w sobie, powiew luksusu i posmak Milupy (pozdro dla kumatych zgredów! :D ), niezależne, czy ich zastosowanie w danej grze ma większy sens praktyczny czy nie :wink:

Ale może czegoś nie dostrzegam.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2021, 13:31 przez Bruno, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

Też mi się wydaje, że w przypadku GWT to jest trochę bajer, szczególnie, że dyski są dość płaskie i mam trochę podejrzenie, że będą upierdliwe w wyciąganiu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Hardkor »

No w GWT nie jest to taki problem jak w TM, ale jest to bajer, który bardzo lubie :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Bruno pisze: 10 wrz 2021, 13:16
Hardkor pisze: 10 wrz 2021, 11:44 W sumie nie wspomniałem. Będąc na Planszowkach w Spodku mogłem poogladac drugą edycję. (...) No wygląda to troche lepiej, ale dużej różnicy nie ma.
Pastelowe apaszki bandytów i chłopczyki (dziewczynki?) od stawiania domów też :?:
Spoiler:
A abstrahując już od kwestii czysto estetycznych, czy nie fetyszyzujecie trochę dwuwarstwowych planszetek?
Ja rozumiem, że w Terraformacji Marsa te standardowe, płaskie planszetki to był dramat, bo w tej grze układa się na planszetkach pierdyliardy śliskich plastikowych kosteczek, które bardzo łatwo się przesuwają.

Tymczasem w GWT układa się płaskie tekturowe żetony (jeden obok drugiego) albo - przeważnie - płaskie dyski. Czy naprawdę zdarzyło się Wam choć raz potrącić te planszetki na tyle mocno, że znaczniki i żetony przesunęły się tak daleko, że trudno było odtworzyć ich układ? Ewentualnie, czy tak często je trącacie, że owa dwuwarstwowość planszetki jest faktycznie istotna?

Odnoszę czasem wrażenie, że dwuwarstwowe planszetki uważane są za upgrade sam w sobie, powiew luksusu i posmak Milupy (pozdro dla kumatych zgredów! :D ), niezależne, czy ich zastosowanie w danej grze ma większy sens praktyczny czy nie :wink:

Ale może czegoś nie dostrzegam.
Meeple z nadrukami to też bajer ale cieszy oko i ludzie wydają na nie kase(albo przynajmniej ja wydaje xD). Uwielbiam dwuwarstwowe planszetki bo są grube i jednak zawsze ciut usprawnia. Tak jak napisales - to trochę jest fetysz bo nawet jak nie są to dwuwarstwowe planszetki a gruba tektura zamiast papieru to już się ciesze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Mam nadzieję,że za pół roku zrobią 3-warstwowe :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Hardkor pisze: 10 wrz 2021, 11:44 Jeśli cena będzie niewiele większa niż pierwszej to warto - dwuwarstwowe planszetki robią mocno robote.
Ja mam nakładki z pleksi i jest spoko.
Jak już to zwracam się w stronę tych kolejnych odsłon GWT niż ta pierwsza.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 976
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 688 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bart Henry »

Cztery najtańsze nakładki pleksi to koszt około 60 zł plus wysyłka. Podstawkę GWT można było spokojnie kupić w okolicy 130 zł, więc jak nowa wersja będzie poniżej 190 zł, to można to uznać za sensowną cenę, biorąc pod uwagę, że zmian będzie więcej niż tylko to (chociażby insert, który też swoje kosztuje). Oczywiście nie trzeba kupować nowej wersji, tak samo jak nie trzeba kupować nakładek z pleksi. Spokojnie można grać w tą starą.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Bart Henry pisze: 10 wrz 2021, 17:34 Cztery najtańsze nakładki pleksi to koszt około 60 zł plus wysyłka. Podstawkę GWT można było spokojnie kupić w okolicy 130 zł, więc jak nowa wersja będzie poniżej 190 zł, to można to uznać za sensowną cenę, biorąc pod uwagę, że zmian będzie więcej niż tylko to (chociażby insert, który też swoje kosztuje). Oczywiście nie trzeba kupować nowej wersji, tak samo jak nie trzeba kupować nakładek z pleksi. Spokojnie można grać w tą starą.
Tylko, że ja jeszcze mam dodatek, czyli full pakiet.
Dla mnie kupowanie tego samego jest bez sensu, dlatego jak już to te następne odsłony.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: kruker »

W jednym ze sklepów pojawiła się przedsprzedaż angielskiej wersji za 189 zł. Nie jest chyba źle.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: hipcio_stg »

Czy ktoś wie gdzie można dostać jeszcze metalowe monetki do GWT?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1604
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 551 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: eveni »

hipcio_stg pisze: 21 wrz 2021, 18:32 Czy ktoś wie gdzie można dostać jeszcze metalowe monetki do GWT?
https://moedaseco.lojaintegrada.com.br/ ... tern-trail
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: hipcio_stg »

eveni pisze: 22 wrz 2021, 00:07
hipcio_stg pisze: 21 wrz 2021, 18:32 Czy ktoś wie gdzie można dostać jeszcze metalowe monetki do GWT?
https://moedaseco.lojaintegrada.com.br/ ... tern-trail
A jest szansa na coś bliżej i w jakieś walucie którą kojarzę? Nie chce mi sie wieżyć, że taka posucha jest z tymi monetkami.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4137
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 942 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

hipcio_stg pisze: 22 wrz 2021, 00:33
eveni pisze: 22 wrz 2021, 00:07
hipcio_stg pisze: 21 wrz 2021, 18:32 Czy ktoś wie gdzie można dostać jeszcze metalowe monetki do GWT?
https://moedaseco.lojaintegrada.com.br/ ... tern-trail
A jest szansa na coś bliżej i w jakieś walucie którą kojarzę? Nie chce mi sie wieżyć, że taka posucha jest z tymi monetkami.
https://m.olx.pl/d/oferta/great-western ... KKdZ6.html
To nie moje jakby co. Przebitka niezła. Radziłbym poczekać na kolejną forumowa zbiórke z Brazylii. Nie pamiętam ile płaciłem ale chyba ok połowy tego.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: hipcio_stg »

brazylianwisnia pisze: 22 wrz 2021, 01:13
hipcio_stg pisze: 22 wrz 2021, 00:33
A jest szansa na coś bliżej i w jakieś walucie którą kojarzę? Nie chce mi sie wieżyć, że taka posucha jest z tymi monetkami.
https://m.olx.pl/d/oferta/great-western ... KKdZ6.html
To nie moje jakby co. Przebitka niezła. Radziłbym poczekać na kolejną forumowa zbiórke z Brazylii. Nie pamiętam ile płaciłem ale chyba ok połowy tego.
Oczy wyskoczyły z orbit! Dzięki jednak za cynk do forumowej zbiórki. Może uda się na jakąś falę załapać, lub podpytać jak ogarnąć temat zamówienia.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: ixi24 »

Właśnie zagrałem w wariant solo z automą i bawiłem się świetnie ;) (znaleziony tutaj https://planszsolo.pl/tryb-solo/great-w ... rail-solo/)
Automa specjalizuje się w jednym rodzaju pomocników i poprzez wykonywanie różnych akcji (aż 15) potrafi naprawdę świetnie imitować drugiego gracza.
Już nie mogę sie doczekać kolejnych partii z innymi specjalizacjami, a potem wypróbuje rozgrywkę na 2/3 wirtualnych graczy :)
W pierwszej partii dostałem niezłe baty (100 do 64).
Jeżeli ktoś jeszcze nie grał, polecam sprawdzić ;)
https://planszsolo.pl/wp-content/uploa ... szsolo.pdf - polska instrukcja i karty automy

PS
Widzę, że jest to identyczny tryb solo jak ten, który będzie dostępny w drugiej edycji gry ;)
https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... 525e12a631
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Bruno »

Nie trzeba nic drukować - znane z BGG automy: anwei oraz wgerken są dostępne z poziomu strony internetowej:
http://boardgames.bplaced.net/gwt/
:wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 193 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: elayeth »

kruker pisze: 16 wrz 2021, 08:00 W jednym ze sklepów pojawiła się przedsprzedaż angielskiej wersji za 189 zł. Nie jest chyba źle.
Właśnie tę ofertę widziałem. Jako, że pierwszą edycje oddałem w dobre ręce to muszę kupić drugą… pytanie tylko czy niedługo będzie polska wersja, czy brać angielską?
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 110 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

elayeth pisze: 13 paź 2021, 19:24 Właśnie tę ofertę widziałem. Jako, że pierwszą edycje oddałem w dobre ręce to muszę kupić drugą… pytanie tylko czy niedługo będzie polska wersja, czy brać angielską?
Z tego, co pamiętam, z przecieków bezpośrednio z Lacerty, plany były na przełom 21/22, ale patrząc jakie są trudności teraz z produkcją i transportem z Chin, to spodziewam się Q1 2022. Ja czekam na polskie wydanie.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: arturmarek »

elayeth pisze: 13 paź 2021, 19:24
kruker pisze: 16 wrz 2021, 08:00 W jednym ze sklepów pojawiła się przedsprzedaż angielskiej wersji za 189 zł. Nie jest chyba źle.
Właśnie tę ofertę widziałem. Jako, że pierwszą edycje oddałem w dobre ręce to muszę kupić drugą… pytanie tylko czy niedługo będzie polska wersja, czy brać angielską?
Wspierajmy polskich wydawców!

Ja rozumiem, że każdy chce mieć wcześniej, że ryzyko, że nie będzie dodatków itd. Sam kiedyś kupowałem nowości prawie wyłącznie po angielsku, głównie z obawy przed tym, że nie będzie dodatków po polsku. Jednak to jest samospełniająca się przepowiednia, jeśli będziemy kupować angielskie edycje, to polskie sprzedadzą się gorzej, więc nie będzie się opłacało wydawać dodatków... Wtedy większe wydawnictwa dojdą do słusznego wniosku, że lepiej wydawać gry dla dzieci i imprezówki, bo ciężkie euro i tak ludzie kupią po angielsku.

Żeby nie było offtopu, to ja dokupiłem dodatek do starej edycji i na razie przy niej zostaje. Z tego co rozumiem największym mechanicznym plusem drugiej edycji, przy założeniu, że posiada się dodatek do pierwszej, jest tryb solo. Ja solo nie gram.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 813 times
Kontakt:

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

https://www.youtube.com/watch?v=s4ihP4O5-UU

Unboxing nowej edycji i porównanie ze starą.

Wygląd i styl: poprzednie wydanie wygrywa. Plansza ma więcej szczegółów i o dziwo całość wydaje się czytelniejsza. Cała oprawa jest też bardziej wiarygodna i realistyczna. To nowe jest bajkowe i mam wrażenie, że w każdej chwili zamiast krowy pojawi się jednorożec :lol: .
Poprawki i balans - jedyny argument za nowym wydaniem moim zdaniem. Te grubsze planszetki są dobrą opcją, ale nigdy nie miałem problemów ze zrzucaniem komponentów ze stołu. Solo nie gram.
No i trzeba będzie czekać do nowego roku na dodatek.
emka
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Great Western Trail (Alexander Pfister)

Post autor: emka »

Starsza edycja zdecydowanie lepsza.
ODPOWIEDZ