Res Arcana - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Res Arcana

Post autor: kurdzio »

grymir pisze: 04 lis 2020, 19:01 Pytanie co do tego czy dobrze rozumie działanie karty; KAMIEŃ FILOZOFÓW
Zapytam na przykładzie czy jest poprawny;

Aktywuje ten komponent +2 esencje życia + 15 esencji życia - otrzymuje 15 złota

Pytam bo osoba która tak zagrała rozniosła dzisiaj system :D
Wszystko się zgadza, mocne zagranie :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Donia12215
Posty: 1
Rejestracja: 03 lut 2021, 21:06

Re: Res Arcana

Post autor: Donia12215 »

Hej mam kilka pytań odnośnie gry
1. Jaka dokładnie jest moc Wieszczki? Co oznacza „ułóż w dowolnej kolejności, odłóż”?
2. Czy dobrze rozumiem, że dla karty Skarbiec w fazie zbierania niezależnie od tego ile złota jest na karcie, zebrać można dwie esencje (oprócz złota)?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana

Post autor: Curiosity »

Donia12215 pisze: 03 lut 2021, 21:16 1. Jaka dokładnie jest moc Wieszczki? Co oznacza „ułóż w dowolnej kolejności, odłóż”?
Należy to rozumieć dosłownie. Układasz na górze to co chcesz szybko dobrać, a niżej to, na czym Ci aktualnie nie zależy.
2. Czy dobrze rozumiem, że dla karty Skarbiec w fazie zbierania niezależnie od tego ile złota jest na karcie, zebrać można dwie esencje (oprócz złota)?
Tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
LukaszLozz
Posty: 182
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 75 times
Been thanked: 72 times

Re: Res Arcana

Post autor: LukaszLozz »

Donia12215 pisze: 03 lut 2021, 21:16 Hej mam kilka pytań odnośnie gry
1. Jaka dokładnie jest moc Wieszczki? Co oznacza „ułóż w dowolnej kolejności, odłóż”?
2. Czy dobrze rozumiem, że dla karty Skarbiec w fazie zbierania niezależnie od tego ile złota jest na karcie, zebrać można dwie esencje (oprócz złota)?
1. Możesz ułożyć 3 wierzchnie karty z talii w dowolnej kolejności. Również na monumentach.
2. Dokładnie tak
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana

Post autor: dwaduzepe »

O co chodzi z zapisem w instrukcji, ze punkty daja ,,aktytowowane komponenty'' ? Czyli nie wystarczy ich zagrac zeby dawaly punkty?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Res Arcana

Post autor: kurdzio »

dwaduzepe pisze: 23 lut 2021, 19:38 O co chodzi z zapisem w instrukcji, ze punkty daja ,,aktytowowane komponenty'' ? Czyli nie wystarczy ich zagrac zeby dawaly punkty?
Możesz zacytować fragment instrukcji o który Ci chodzi? Punkty dają wszystkie zagrane komponenty, aktywowane czy nie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana

Post autor: dwaduzepe »

kurdzio pisze: 23 lut 2021, 19:42
dwaduzepe pisze: 23 lut 2021, 19:38 O co chodzi z zapisem w instrukcji, ze punkty daja ,,aktytowowane komponenty'' ? Czyli nie wystarczy ich zagrac zeby dawaly punkty?
Możesz zacytować fragment instrukcji o który Ci chodzi? Punkty dają wszystkie zagrane komponenty, aktywowane czy nie.
strona 9 - sekcja objasnienia - Sprawdzajac warunek zwyciestwa, nalezy policzyc punkty wynikajace z okreslonych zdolnosci enklaw mocy i punkty na aktywowanych komponentach.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Res Arcana

Post autor: kurdzio »

dwaduzepe pisze: 23 lut 2021, 20:07
kurdzio pisze: 23 lut 2021, 19:42
dwaduzepe pisze: 23 lut 2021, 19:38 O co chodzi z zapisem w instrukcji, ze punkty daja ,,aktytowowane komponenty'' ? Czyli nie wystarczy ich zagrac zeby dawaly punkty?
Możesz zacytować fragment instrukcji o który Ci chodzi? Punkty dają wszystkie zagrane komponenty, aktywowane czy nie.
strona 9 - sekcja objasnienia - Sprawdzajac warunek zwyciestwa, nalezy policzyc punkty wynikajace z okreslonych zdolnosci enklaw mocy i punkty na aktywowanych komponentach.
To zdanie służy jako przypomnienie żeby na pewno policzyć aktywowane komponenty - ale docelowo i tak liczymy wszystko (oczywiście oprócz niezagranej ręki).
https://boardgamegeek.com/thread/246446 ... components
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Hej.
Mag "RĘKODZIELNIK" Czy on daje zniżkę tylko do wyłożenia artefaktu z ręki na stół czyli kosztu zagrania? czy zniżka dotyczy się również kosztów mocy używanych na artefaktach?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Rękodzielnik daje zniżkę jedynie do kosztu wystawienia artefaktu.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Q: zwój Projekcja. Jak interpretować 3xesencja taka sama = złoto w ilości nagranych esencji?

Ostatnio odswiezylismy gre a konto drugiego dodatku. Dotąd ten zwoj graliśmy na zasadach ilorazu de facto np. 9 esencji dawało nam 3 złota. Ostatnio ktoś podniósł: hej.. to powinno być raczej 3 esencje razy 3.. dostajemy 9 złota..

Odrzucilismy tę interpretację ale teraz tak patrzę na te ikonki.. i.. no nie wiem.. jeśli tak miałoby to działać to zabawa się skończyła.. 10 esencji zdawałoby 30 złota.. jednym zwojem.

Ktoś coś..?
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

3x ta sama esencja = 1 złoto. Za każdy zestaw 3 dostajesz 1 złoto.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Opis działania PROJEKCJI masz w instrukcji.

Możesz zapłacić dowolną liczbę znaczników esencji tego samego rodzaju, aby zdobyć złoto. Za każde 3 zapłacone znaczniki weź z puli ogólnej 1 znacznik złota (zaokrąglając w dół).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Uncle_Grga
Posty: 549
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 83 times
Been thanked: 277 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Uncle_Grga »

Właśnie kurna. Wiedziałem, że gramy dobrze. Sęk w tym, że po nowej interpretacji od razu zajrzałem do instrukcji.. I nie znalazłem zapisu, dlatego zglupialem.. A przecież poprawna reguła skądś się wzięła.

To już drugi raz jak się motam z instrukcją z I dodatku. Instrukcja podstawki nie budziła moich wątpliwości.. mimo błędów w kartach/rysunkach.. ten nowy dodatek na razie też jest czytelny..

A z tym Luxem coś mi nie po drodze.. :roll:
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Hejka, jestem dość początkujący w planszówki i Res Arcana stanowi dla mnie pewne wyzwanie. Rozegrałem 2 partie ale mam wątpliwości czy dobrze gram, stąd parę pytań:

1) U mnie Nakręcana zjawa ma taki sam opis na karcie i w instrukcji, być może mam już jakąś poprawioną edycje? Opis to: "Jeśli [esencja] leży na [komponent], dodaj [2x esencja] każdego z tych kolorów na tę kartę"'
2) Czy w przypadku Nakręcanej zjawy mogę w fazie zbierania dołożyć esencje na dowolnym komponencie, na którym znajdują się esencje (np. jakaś Enklawa) czy tylko na kartę Zjawy?
3) Po co mam zbierać esencje na kartach, które nie mają za to bonusów (jak Enklawy - gdzie większość ma punkty za znaczniki esencji na tej karcie). Przykładowo karta artefaktu "Smocze zęby" ma moc odrzucenia 2 czerwonych znaczników i położenia 3 znaczników na komponent tylko co mi to daje, że je na tym komponencie umieszczę?
4) Czy w fazie zbierania esencji komponenty aktywowane (przekręcone o 90st) mają moc zbierania esencji czy nie?
5) Czy w fazie zbierania esencji mogę zebrać esencje z komponentów, które są aktywowane (przekręcone o 90st)?
Vanatox
Posty: 149
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Vanatox »

Spoiler:
1. Masz poprawioną
2. Tylko na zjawę
3. Mnożysz sobie esencję. Położysz 5x2 esencje, a w następnej rundzie odbierasz 15 esencji.

4./5.
Pamiętaj, że odtapowujesz wszystkie karty na początku kolejnej rundy
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Vanatox pisze: 11 lis 2021, 12:24 4./5.
Pamiętaj, że odtapowujesz wszystkie karty na początku kolejnej rundy
Ale dopiero po spasowaniu i rozpoczęciu nowej tury z tego co rozumiem. A nowa tura się zaczyna dopiero jak każdy spasuje.
Vanatox
Posty: 149
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Vanatox »

bleidd pisze: 11 lis 2021, 12:27
Vanatox pisze: 11 lis 2021, 12:24 4./5.
Pamiętaj, że odtapowujesz wszystkie karty na początku kolejnej rundy
Ale dopiero po spasowaniu i rozpoczęciu nowej tury z tego co rozumiem. A nowa tura się zaczyna dopiero jak każdy spasuje.
No tak. Więc jak masz jakąś kartę, która daje zasoby i zatapujesz ją, żeby skorzystać z jej umiejętności, po zapasowania wszystkich graczy, zaczyna się nowa runda i ją odtapowujesz. I nie dość, że daje znowu zasoby, bo początek rundy, to znowu możesz ją zatapować i skorzystać z jej umiejętności.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2021, 12:38 przez Vanatox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

bleidd pisze: 11 lis 2021, 12:20 4) Czy w fazie zbierania esencji komponenty aktywowane (przekręcone o 90st) mają moc zbierania esencji czy nie?
Nie, ani Artefakty ani Enklawy po przekręceniu o 90 stopni nie robią już nic. Jest tylko jeden wyjątek - Artefakty z mocą reakcji na atak przeciwnika wciąż mogą Cię bronić.
5) Czy w fazie zbierania esencji mogę zebrać esencje z komponentów, które są aktywowane (przekręcone o 90st)?
Na koniec je odkręcasz, więc w fazie zbierania esencji są już w prawidłowej pozycji.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Dzięki za odpowiedzi jestem zaskoczony czasem waszej reakcji :)

Nie rozumiem jednak, bo partia w Res Arcana składa się z rund, a rundy z faz (zbierania esencji, wykonywania akcji, sprawdzenie warunków zwycięstwa). Jeśli w danej rundzie aktywuje jakiś komponent i nikt nie spasuje to zaczynamy od nowa i jak rozumiem aktywowane komponenty zostają aktywowane i lecimy od nowa fazę zbierania i akcji i dopóki wszyscy nie spasują to nie rozpoczynamy następnej rundy w której to dopiero możemy swoje komponenty przygotować, więc w fazie zbierania mogę mieć trochę aktywnych komponentów i pytanie czy one mogą pozyskiwać esencje będąc aktywowane? Czy ja coś źle rozumuje?
Vanatox
Posty: 149
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Vanatox »

bleidd pisze: 11 lis 2021, 12:52 Dzięki za odpowiedzi jestem zaskoczony czasem waszej reakcji :)

Nie rozumiem jednak, bo partia w Res Arcana składa się z rund, a rundy z faz (zbierania esencji, wykonywania akcji, sprawdzenie warunków zwycięstwa). Jeśli w danej rundzie aktywuje jakiś komponent i nikt nie spasuje to zaczynamy od nowa i jak rozumiem aktywowane komponenty zostają aktywowane i lecimy od nowa fazę zbierania i akcji i dopóki wszyscy nie spasują to nie rozpoczynamy następnej rundy w której to dopiero możemy swoje komponenty przygotować, więc w fazie zbierania mogę mieć trochę aktywnych komponentów i pytanie czy one mogą pozyskiwać esencje będąc aktywowane? Czy ja coś źle rozumuje?
Faza zbierania jest tylko na początku rundy.
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Aha :D Czyli źle grałem. Więc mamy fazę zbierania, fazę akcji, którą to powtarzamy aż do spasowania i po spasowaniu każdego gracza sprawdzamy warunek zwycięstwa i jak nikt nie wygrał to resetujemy komponenty i powtarzamy cały proces?
Vanatox
Posty: 149
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Vanatox »

bleidd pisze: 11 lis 2021, 12:58 Aha :D Czyli źle grałem. Więc mamy fazę zbierania, fazę akcji, którą to powtarzamy aż do spasowania i po spasowaniu każdego gracza sprawdzamy warunek zwycięstwa i jak nikt nie wygrał to resetujemy komponenty i powtarzamy cały proces?
Jest tak jak mówisz. Przypominam, że pierwszy gracz, który spasuje w rundzie dostaje żeton pierwszego gracza, który jest jednocześnie dodatkowym punktem zwycięstwa.

e: aha, nie wiem czy to jest jasne, ale w fazie zbierania na początku rundy możesz decydować się na wzięcie wszystkich esencji z danego artefaktu/enklawy (z enklaw nie warto raczej). Więc za pomocą zębów czy zjawy produkujesz sobie zasoby, a jak jesteś w potrzebie, to możesz wziąć WSZYSTKIE zasoby z danej karty, ale tylko na początku rundy.


A w co grałeś wcześniej? (tak z ciekawości pytam)
bleidd
Posty: 10
Rejestracja: 26 paź 2021, 09:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: bleidd »

Carcassone z dodatkami, Wsiąść do pociągu Europa i Kraje Północy, Splendor z dodatkiem Miasta.

Nie wiem skąd mi się wzięło, że powtarza się w rundzie proces zbierania esencji, stąd mi się zaczęły inne reguł "rozjeżdżać".

Nie do końca jednak rozumiem to "mnożenie esencji". Rozważmy ten przykład "Smocze Zęby" jego moc to Odrzuć 2 czerwone znaczniki i połóż 3 na komponent (nie wymaga aktywowania, czyli obracania). Rozumiem, że mój zysk to 1 esencja w każdej turze? (bo oddaje swoje 2 ale dokładam 3 z puli ogólnej)?

Edit: Tak o tym znaczniku pierwszego gracza i zbieraniu esencji z karty wiem.
Vanatox
Posty: 149
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Vanatox »

bleidd pisze: 11 lis 2021, 13:09 /.../
Nie do końca jednak rozumiem to "mnożenie esencji". Rozważmy ten przykład "Smocze Zęby" jego moc to Odrzuć 2 czerwone znaczniki i połóż 3 na komponent (nie wymaga aktywowania, czyli obracania). Rozumiem, że mój zysk to 1 esencja w każdej turze? (bo oddaje swoje 2 ale dokładam 3 z puli ogólnej)?
Tak, i możesz to wykonać tyle razy ile zechcesz (a raczej tyle razy na ile pozwala Ci zasób czerwonych esencji). I na początku swojej następnej rundy możesz wziąć wszystkie esencje z Zębów.
ODPOWIEDZ