Carpe Diem (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 177 times
Been thanked: 53 times

Re: Carpe Diem (Stefan Feld)

Post autor: Siersciu »

Czym się różni nowa wersja od starej? Słyszałem, że zostały poprawione kolory na żetonach. Czy coś jeszcze zostało zmienione?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 877
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 205 times
Been thanked: 306 times

Re: Carpe Diem (Stefan Feld)

Post autor: konradstpn »

Siersciu pisze: 12 lis 2021, 13:17 Czym się różni nowa wersja od starej? Słyszałem, że zostały poprawione kolory na żetonach. Czy coś jeszcze zostało zmienione?
O ile pamiętam to zmieniono poruszanie pionem. W poprzedniej edycji było to po ścieżkach wielokąta a teraz po zwykłym okręgu. Mechanicznie nic to nie zmienia.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Carpe Diem (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

konradstpn pisze: 12 lis 2021, 14:22
Siersciu pisze: 12 lis 2021, 13:17 Czym się różni nowa wersja od starej? Słyszałem, że zostały poprawione kolory na żetonach. Czy coś jeszcze zostało zmienione?
O ile pamiętam to zmieniono poruszanie pionem. W poprzedniej edycji było to po ścieżkach wielokąta a teraz po zwykłym okręgu. Mechanicznie nic to nie zmienia.
Jest jedna zmiana mechaniczna. W pierwszej edycji można było po ruchu "odbić się" od pustego pola i wrócić na pole, z którego się startowało. W drugiej edycji (i ruchu po okręgu) zasada jest inna - gracz musi poruszać się pionkiem w jedną stronę aż do chwili, gdy zatrzyma się na polu z żetonami.
Grałem sporo w obie edycje i w moim odczuciu zasady z drugiej edycji są lepsze - bardziej przejrzyste, od razu widać, co można wziąć. Nie odczułem, żeby ten brak możliwości "odbijania się" od pustych pól wpłynął na możliwości taktyczne i jakoś je ograniczył.
ODPOWIEDZ