Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: donmakaron »

BOLLO pisze: 29 paź 2021, 10:59 POLACY
-Większość ale w wieku 25+ dobrze mówią po angielsku. Mam natomiast wrażenie że dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych mają jakiś dziwny system nauki i to im nie wychodzi na dobre.
Zapomniałeś dodać, że Polacy lubią generalizować i używać stereotypów wobec innych nacji, a poza dobrym angielskim, mają jeszcze dobry (ale nie bezbłędny) polski.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: detrytusek »

Takie generalizowanie nie ma najmniejszego sensu bo opiera się na doświadczeniach z jakimś mikro wycinkiem społeczeństwa. Moja lista byłaby zupełnie inna bo Anglicy byliby na szarym końcu jeśli chodzi o słowność, a do Włochów nic nie mam. Tyle, że wiem, że jak mi podmienią Johna i Roberto na końcu łańcuszka to nagle wszystko może być odwrotnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: BOLLO »

Takie generalizowanie nie ma najmniejszego sensu bo opiera się na doświadczeniach z jakimś mikro wycinkiem społeczeństwa
Oczywiście że nie ma sensu dlatego napisłem co poniżej. Natomiast pamiętaj że mój miro wycinek z ludzmi jest olbrzymi w porównaniu do mikoskopijnej wrecz ilości osób grające w planszówki.
moje 10letnie obserwacje wskazują że:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: detrytusek »

Oczywiście że nie ma sensu dlatego napisłem co poniżej. Natomiast pamiętaj że mój miro wycinek z ludzmi jest olbrzymi w porównaniu do mikoskopijnej wrecz ilości osób grające w planszówki.
moje 10letnie obserwacje wskazują że:
Ale mimo, że uważasz, że to nie ma sensu to jednak postanowiłeś taką generalkę popełnić. Ok. Kumam.

Zaciekawiło mnie coś innego. Od 10 lat masz kontakty z całą Europą, a jednocześnie przyznajesz, że z angielskim u Ciebie słabo. Wychodzi na to, że rozmawiasz w ich ojczystych językach (szacun) tylko jeśli tak jest to czemu oceniasz ich umiejętności w angielski?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
nds
Posty: 58
Rejestracja: 10 paź 2020, 20:08
Has thanked: 17 times
Been thanked: 10 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: nds »

Odnośnie wątku akurat wczoraj obejrzałem ten wywiad na YT z Krzysztof Szafrański specjalistą od handlu międzynarodowego w firmie Rebel, który akurat porusza w wywiadzie kwestię lokalizacji gier planszowych w Polsce i na Świecie.

https://youtu.be/IBMDKmI8M1g

Ze swojego doświadczenia powiem tak. Mieszkając w stolicy Danii, też specyficzny rynek: jest sporo gier lokalizowanych, ale też sporo tytułów jest tylko w wersji angielskiej (chyba w żadnym sklepie nie znalazłem duńsko jezycznego wydania polskiej gry, oczywiście same angielskie). Duńczykom chyba specjalnie nie przeszkadza granie w nielokalizowane gry.
Ty widzisz i nie grzmisz, a ja miałem robić za piorunochron.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 155
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 172 times
Been thanked: 56 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: The Fifth Horseman »

BOLLO pisze: 29 paź 2021, 10:59POLACY
-Większość ale w wieku 25+ dobrze mówią po angielsku. Mam natomiast wrażenie że dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych mają jakiś dziwny system nauki i to im nie wychodzi na dobre.

Ja angielski to tak słabo (miałem tylko 3lata w liceum i co rok inny nauczyciel). Gdyby nie gry na PC za łebka to nic bym zapewne nie umiał. Ale widać że polakom zależy na umiejętności lingwistycznych i to jest super. Sam nieraz się dziwie jak wy możecie grać (rozumieć) gry po angielsku ale widać że można. Ba....nasi nawet gry tłumaczą więc u nas mniemam że z angielskim puki co jest bardzo dobrze.
Co do nauki szkolnej, widziałem jak to wyglądało w 90-tych oraz na liceach i uczelniach wyższych w dwutysięcznych . Słabi nauczyciele i za mało czasu żeby ogarnąć program nawet szczątkowo, na politechnice ludzie nadal mieli problemy z podstawowymi słówkami mimo że to niby była grupa "zaawansowana" :( .
Awatar użytkownika
nds
Posty: 58
Rejestracja: 10 paź 2020, 20:08
Has thanked: 17 times
Been thanked: 10 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: nds »

The Fifth Horseman pisze: 29 paź 2021, 13:26
BOLLO pisze: 29 paź 2021, 10:59POLACY
-Większość ale w wieku 25+ dobrze mówią po angielsku. Mam natomiast wrażenie że dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych mają jakiś dziwny system nauki i to im nie wychodzi na dobre.

Ja angielski to tak słabo (miałem tylko 3lata w liceum i co rok inny nauczyciel). Gdyby nie gry na PC za łebka to nic bym zapewne nie umiał. Ale widać że polakom zależy na umiejętności lingwistycznych i to jest super. Sam nieraz się dziwie jak wy możecie grać (rozumieć) gry po angielsku ale widać że można. Ba....nasi nawet gry tłumaczą więc u nas mniemam że z angielskim puki co jest bardzo dobrze.
Co do nauki szkolnej, widziałem jak to wyglądało w 90-tych oraz na liceach i uczelniach wyższych w dwutysięcznych . Słabi nauczyciele i za mało czasu żeby ogarnąć program nawet szczątkowo, na politechnice ludzie nadal mieli problemy z podstawowymi słówkami mimo że to niby była grupa "zaawansowana" :( .
O mam podobne doświdczenia. Wiem, że sam nie mówie perfektyjnie, brakuje zasobu słów. Alę się nie wstydzę, mówić. Wychodzę z założenia, że lepiej robić błędy i się dogadać, niż się wstydzić coś powiedzieć i nic nie powiedzieć.
Jestem z pokolenia, które w latach 80-90, uczyło się jezyka angielskiego w podstawówce i LO, nauczyciele, zmieniali się co chwilę, każdy musiał sprawdzić na jakim poziomie trafił klasę, więc przerabianie non stop tego samego materiału. Mam trochę młodsze rodzeństwo, z najmłodszą siostrą mam 14lat różnicy, i widzę jaka jest przepaść pomiedzy mną, a nią i jej pokoleniem, które dobija do 25lat. Mogę spokojnie uznać, że dla niej i jej znajomych, których znam wiem jak mówia po ang, to jest to prawie jak drugi ojczysty jezyk.

Wspomniałem wcześniej, że mieszkam w DK i wiem mniej wiecej jak wygląda tutaj sytuacja z jezykiem angielskim. Ktoś również wpominał o skandynawii, i jest tak jak pisał. Filmy w kinie czy w nawet w państwowej TV, lecą z napisami. Część informacji w radiu czy TV jest podawana po angielsku. Wiekszość mieszkańców skandynawii bez rozgraniczenia wiekowego mówi tak ładnym angielskim i od razu się z automatu przestawia na ten jezyk iż nie trzeba się na początku rozmowy pytać: czy możemy porozmawiać po ang?

Co do lokalizacji gier w PL, to jesteśmy jednym z wiekszych rynków w europie, i każdy chce uszczknąć tego tortu, więc sądze, że coraz wiecej gier bedzie lokalizowanych (i mam nadzieję coraz lepiej), bo nie tylko to, że polski klient bedzie bardziej wymagający, ale to, że firma chcac sprzedać zamiast 5-10tyś kopii gry, jeśli ją zlokalizuje sprzeda np 5x wiecej. A wiadomo, mimo wszystko, dużym czynnikiem są pieniądze i chęć ich posiadania i pomnażania.
Ty widzisz i nie grzmisz, a ja miałem robić za piorunochron.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: BOLLO »

detrytusek pisze: 29 paź 2021, 12:28
Oczywiście że nie ma sensu dlatego napisłem co poniżej. Natomiast pamiętaj że mój miro wycinek z ludzmi jest olbrzymi w porównaniu do mikoskopijnej wrecz ilości osób grające w planszówki.
moje 10letnie obserwacje wskazują że:
Ale mimo, że uważasz, że to nie ma sensu to jednak postanowiłeś taką generalkę popełnić. Ok. Kumam.

Zaciekawiło mnie coś innego. Od 10 lat masz kontakty z całą Europą, a jednocześnie przyznajesz, że z angielskim u Ciebie słabo. Wychodzi na to, że rozmawiasz w ich ojczystych językach (szacun) tylko jeśli tak jest to czemu oceniasz ich umiejętności w angielski?
A co w tym dziwnego że pracuje z ludzmi z całej europy i angielski mam na poziomie który mnie osobiście nie zadawala? Nie napisałem że nie znam angielskiego ale nie jest to biegły poziom który bardzo bym chciał aby był.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: detrytusek »

BOLLO pisze: 29 paź 2021, 14:32 A co w tym dziwnego że pracuje z ludzmi z całej europy i angielski mam na poziomie który mnie osobiście nie zadawala? Nie napisałem że nie znam angielskiego ale nie jest to biegły poziom który bardzo bym chciał aby był.
A ja nie napisałem, że go nie znasz. Użyłem dokładnie słowa, którym sam się określiłeś...dla przypomnienia:
BOLLO pisze: 29 paź 2021, 10:59 Ja angielski to tak słabo (miałem tylko 3lata w liceum i co rok inny nauczyciel).
więc dopytuje skąd ta umiejętność oceniania innych przy słabej znajomości języka?

Takie luźne skojarzenie :D
https://www.youtube.com/watch?v=cUEkOVdUjHc
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: Bruno »

detrytusek pisze: 29 paź 2021, 14:40 więc dopytuje skąd ta umiejętność oceniania innych przy słabej znajomości języka?
Bez przesady, nawet słabo znając jakiś język (od strony aktywnej), umiemy ocenić, czy ktoś mówi lepiej od nas czy gorzej. Isn't it? :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: detrytusek »

Bruno pisze: 29 paź 2021, 16:38
detrytusek pisze: 29 paź 2021, 14:40 więc dopytuje skąd ta umiejętność oceniania innych przy słabej znajomości języka?
Bez przesady, nawet słabo znając jakiś język (od strony aktywnej), umiemy ocenić, czy ktoś mówi lepiej od nas czy gorzej. Isn't it? :wink:
Yes, I don`t!
Lepiej czy gorzej owszem ale nie czy dobrze czy źle. Przynajmniej ja bym z takimi stwierdzeniami nie szarżował.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: MichalStajszczak »

Dyskusja na bgg specjalnie się nie rozwinęła (mniej postów niż na naszym forum). Przede wszystkim nie zabrał głosu żaden Włoch ani Rosjanin :D
Artrem
Posty: 39
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: Artrem »

Wielkie narody nie mają kompleksów i żądają gier w swoim języku. I słusznie. Narody zakompleksione z kolei wstydzą się nie wiadomo czego i dlatego grają w wersje obce. Polacy muszą żądać gier w polskim języku, ja nigdy nie gram po angielsku czy niemiecku.
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: Cyel »

Nie zapomnimy też żądać obrazów z zagranicy przemalowanych przez polskich artystów malarzy za pomocą polskich farb ;)

Ja tam żałuję, że nie znam wszystkich języków świata by móc obcować z dziełami w takiej formie w jakiej zostały oryginalnie zaplanowane i stworzone a nie po przepuszczeniu przez ułomny filtr tłumaczenia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1614 times
Been thanked: 941 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: feniks_ciapek »

Artrem pisze: 21 lis 2021, 04:08 ja nigdy nie gram po angielsku czy niemiecku.
Sporo tracisz. Nie tylko bardziej niszowe lub mniej popularne gry, ale też możliwość grania z ludźmi z innych „wielkich narodów”, bo przecież według tej filozofii oni nie będą z Tobą grać w wersje dla nich obcojęzyczne.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: Beskid »

Dr. Nikczemniuk pisze: 24 paź 2021, 18:43 My jesteśmy dziadami i polskiego nikt nie chce się uczyć, co innego Włosi czy Rosjanie oni mogą mieć wywalone na brak znajomości angielskiego bo to inni uczą się ich bardziej "prestiżowego" języka.
Przy tym permanentny odwrót od rosyjskiego po 89 i brak nacisku w kierunku niemieckiego to grzechy główne państwowej edukacji.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 937
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Polscy gracze akceptują gry w języku angielskim, włoscy i rosyjscy nie

Post autor: sliff »

Po pierwszych kilkunastu partiach z polskim KeyForgem, do tej pory nie zdawałem sobie sprawy jak fajnie mieć karciankę po polsku i jak bardzo żałuje że MC:LCG nie wychodzi po polsku.
Niby zna jakoś człowiek zna ten angielski, może nawet planszówkowe słówka ma opanowane, a jednak różnica w przyjemności rozgrywki jest ogromna.
Przez chwilę chodził mi pomysł kupienia angielskiej Machiny Arcana ale na szczęście mi przeszło i czekam na polską wersję.

Ja zazdroszczę Niemcom, Włochom czy Rosjanom, że się postawili i chcą mieć swoje wersje językowe a sam kupno po angielsku rezerwuje tylko dla podbramkowej sytuacji gdzie gra jest naprawdę rewelacyjna a nie ma szans wersję polską.
ODPOWIEDZ