Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Dobra, tak też myślałem. A jeszcze jedno pytanie - czy jak umieściłem poplecznika podczas dobrania karty Nemezis, bo nie mogłem wybrać drugiej opcji, to teraz podczas mojej fazy głównej mając przygotowane zaklęcie o koszcie 3 lub większym, nie mogę go odrzucic żeby usunąć poplecznika, tylko muszę go teraz już zabić, zbijając mu życie, tak?

Obrazek
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Przeczytaj, proszę, jeszcze raz na spokojnie fragment instrukcji o rozpatrywaniu tury Nemezis. Najpierw rozpatrujesz obecne już w grze karty Popleczników i Mocy. Później dobierasz nową kartę z talii Nemezis i - jesli jest to Poplecznik jak tutaj - to on wchodzi do gry i nie ma możliwości zablokowania tego. Poplecznik, który wszedł do gry aktywuje się dopiero w następnej turze Nemezis (chyba że ma jakiś efekt Natychmiastowy) i dopiero w następnej turze rozpatrujesz efekt Trwaly Poplecznika: masz do wyboru zadać obrażenia najsłabszemu magowi lub odrzucić zaklęcie.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

Gdy mam kryształ który produkuje eter ale nie mam bo na co wydać to muszę zachować kartę na ręce czy mogę je odrzucić?

Zaklęcie wiem że mogę zachować.

Tak samo jeżeli z 2 kryształów produkt 1 i 2 kryształy to mogę z tych dwóch kryształów wykorzystać tak eter żeby odrzucić dwa kryształy?
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Xoltro pisze: 22 paź 2021, 20:59 Gdy mam kryształ który produkuje eter ale nie mam bo na co wydać to muszę zachować kartę na ręce czy mogę je odrzucić?

Zaklęcie wiem że mogę zachować.

Tak samo jeżeli z 2 kryształów produkt 1 i 2 kryształy to mogę z tych dwóch kryształów wykorzystać tak eter żeby odrzucić dwa kryształy?
Klejnoty i Artefakty możesz zagrać zawsze i rozpatrzyć w takim stopniu, w jakim możesz. Zagranie Kryształu daje Ci 1 Eter, który może po prostu przepaść na koniec tury. Zaklęcie nie tyle możesz, co musisz zachować, jeżeli nie masz otwartej/wzmocnionej w swojej turze bramy.

Ostatniego zdania nie rozumiem.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

aeiou871 pisze: 22 paź 2021, 21:13
Xoltro pisze: 22 paź 2021, 20:59 Gdy mam kryształ który produkuje eter ale nie mam bo na co wydać to muszę zachować kartę na ręce czy mogę je odrzucić?

Zaklęcie wiem że mogę zachować.

Tak samo jeżeli z 2 kryształów produkt 1 i 2 kryształy to mogę z tych dwóch kryształów wykorzystać tak eter żeby odrzucić dwa kryształy?
Klejnoty i Artefakty możesz zagrać zawsze i rozpatrzyć w takim stopniu, w jakim możesz. Zagranie Kryształu daje Ci 1 Eter, który może po prostu przepaść na koniec tury. Zaklęcie nie tyle możesz, co musisz zachować, jeżeli nie masz otwartej/wzmocnionej w swojej turze bramy.

Ostatniego zdania nie rozumiem.
Ostatnie zdanie nie ma znaczenie jeżeli mogę dowolnie odrzucać karty i artefakty. Dzięki
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Xoltro pisze: 22 paź 2021, 21:26
aeiou871 pisze: 22 paź 2021, 21:13
Xoltro pisze: 22 paź 2021, 20:59 Gdy mam kryształ który produkuje eter ale nie mam bo na co wydać to muszę zachować kartę na ręce czy mogę je odrzucić?

Zaklęcie wiem że mogę zachować.

Tak samo jeżeli z 2 kryształów produkt 1 i 2 kryształy to mogę z tych dwóch kryształów wykorzystać tak eter żeby odrzucić dwa kryształy?
Klejnoty i Artefakty możesz zagrać zawsze i rozpatrzyć w takim stopniu, w jakim możesz. Zagranie Kryształu daje Ci 1 Eter, który może po prostu przepaść na koniec tury. Zaklęcie nie tyle możesz, co musisz zachować, jeżeli nie masz otwartej/wzmocnionej w swojej turze bramy.

Ostatniego zdania nie rozumiem.
Ostatnie zdanie nie ma znaczenie jeżeli mogę dowolnie odrzucać karty i artefakty. Dzięki
Nie możesz ich dowolnie odrzucać, musisz je zagrać. W przypadku większości Klejnotów nie ma to większego znaczenia, ale już wśród Artefaktów będzie to duża różnica, np. Wir w Butelce zagrany musi zostać zniszczony.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

Tak chodziło mi że mogę dowolnie odrzucać kryształy. Myślałem że je też muszę spożytkować na kupno kart lub ładunków.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Xoltro pisze: 23 paź 2021, 06:46 Tak chodziło mi że mogę dowolnie odrzucać kryształy. Myślałem że je też muszę spożytkować na kupno kart lub ładunków.
Musisz je spożytkować. Nie można dowolnie odrzucać kart, niezależnie od ich typu. Kryształy możesz odrzucić tylko jeśli wydasz choć część etery przez nie produkowane. Inaczej mówiąc jeśli masz kryształ produkujący 3 eteru to możesz kupić ładunek za 2 i kartę odrzucić. Ale jeśli masz kryształ dający 1 eter i nie masz na co go wydać to takiej karty zgodnie z zasadami nie możesz odrzucić.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

seki pisze: 23 paź 2021, 22:03
Xoltro pisze: 23 paź 2021, 06:46 Tak chodziło mi że mogę dowolnie odrzucać kryształy. Myślałem że je też muszę spożytkować na kupno kart lub ładunków.
Musisz je spożytkować. Nie można dowolnie odrzucać kart, niezależnie od ich typu. Kryształy możesz odrzucić tylko jeśli wydasz choć część etery przez nie produkowane. Inaczej mówiąc jeśli masz kryształ produkujący 3 eteru to możesz kupić ładunek za 2 i kartę odrzucić. Ale jeśli masz kryształ dający 1 eter i nie masz na co go wydać to takiej karty zgodnie z zasadami nie możesz odrzucić.
Nie, nie trzeba, zagranie krzyształu daje eter. Nie ma obowiązku go wydać.

Edit poza tym eter po zyskaniu nie jest w żaden sposób powiązany z kartą jest po prostu walutą i nie ma znaczenia skąd się go wzięło i jak go się wykorzysta.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Instrukcja mówi dość jasno:
Możesz pozyskać eter nawet, jeżeli nie zamierzasz go wydać
Czyli możesz zagrywać kryształy, nawet jeśli nie wykorzystasz pozyskanego z nich eteru. Efektywnie grasz krysztaś tylko po to, zeby go odrzucić; technicznie go nie odrzuciłeś, tylko zagrałes po eter i poleciał do śmieci na koniec tury razem ze wszystkimi zagranymi kartami.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Sprawdziłem w instrukcji. Macie rację. Nie wiem skąd to mi się ubzdurało ale byłem przekonany, że jest wymóg wykorzystania eteru. Z pewnością będzie jednak łatwiej jeśli dowolnie będziemy mieli możliwość udrzucenia słabej karty kryształu bo wielokrotnie tą jedną kartę zostawialem na ręce i zaśmiecała mi rękę aż do wykorzystania. Istotnie utrudniłem sobie grę i niemal 40 partii zagrałem z tym utrudnieniem. Da się jednak wygrać :)
piter555
Posty: 91
Rejestracja: 16 lut 2019, 16:52
Has thanked: 41 times
Been thanked: 23 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: piter555 »

Talia Nemesis podstawowa 3 (NM67) - Straszliwa rzeź: Gracz z największą liczba punktów życia otrzymuje obrażenia równe tej liczbie. Co w przypadku gry 1 gracza który jest wyczerpany? Ile Gravehold dostaje obrażeń? Teoretycznie 0 ale oznaczałoby to że karta mocy nic nie robi w takim przypadku.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

piter555 pisze: 31 paź 2021, 23:19 Talia Nemesis podstawowa 3 (NM67) - Straszliwa rzeź: Gracz z największą liczba punktów życia otrzymuje obrażenia równe tej liczbie. Co w przypadku gry 1 gracza który jest wyczerpany? Ile Gravehold dostaje obrażeń? Teoretycznie 0 ale oznaczałoby to że karta mocy nic nie robi w takim przypadku.
Tak, ta moc w takim przypadku nic nie robi.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

piter555 pisze: 31 paź 2021, 23:19 Co w przypadku gry 1 gracza który jest wyczerpany?
W takim przypadku należy zerknąć do instrukcji, która nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości:
Gdy efekt danej karty zadaje obrażenia graczowi o najniższym poziomie życia, te obrażenia zawsze otrzymuje niewyczerpany gracz
o najniższym poziomie życia.
;)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

donmakaron pisze: 01 lis 2021, 09:49
piter555 pisze: 31 paź 2021, 23:19 Co w przypadku gry 1 gracza który jest wyczerpany?
W takim przypadku należy zerknąć do instrukcji, która nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości:
Gdy efekt danej karty zadaje obrażenia graczowi o najniższym poziomie życia, te obrażenia zawsze otrzymuje niewyczerpany gracz
o najniższym poziomie życia.
;)
pytanie dotyczyło gry solo jednym magiem - w takiej sytuacji nie ma niewyczerpanego gracza o najniższym poziomie życia, a obrażenia, które mają być zadane wyczerpanemu są podwajane i zadawane Gravehold. Poza tym ta moc celuje w gracza o największej, a nie najmniejszej liczbie punktów życia.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Mój błąd, przepraszam! Żle odczytałem zapis o jednym graczy i opatrznie zrozumiałem, że chodzi o jednego wyczerpanego gracza z pośród wielu.

Natomiast jeśli się gra jednym magiem i jest on wyczerpany, to chyba już game over, nie? Wszyscy magowie wyczerpani w końcu. Solo na jednego maga to chyba nieoficjalny wariant, mogą się w nim dziać jakieś dziwne rzeczy. Podstawowe zasady mówią o grze solo na kilku magów.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: sliff »

donmakaron pisze: 01 lis 2021, 13:59 Mój błąd, przepraszam! Żle odczytałem zapis o jednym graczy i opatrznie zrozumiałem, że chodzi o jednego wyczerpanego gracza z pośród wielu.

Natomiast jeśli się gra jednym magiem i jest on wyczerpany, to chyba już game over, nie? Wszyscy magowie wyczerpani w końcu. Solo na jednego maga to chyba nieoficjalny wariant, mogą się w nim dziać jakieś dziwne rzeczy. Podstawowe zasady mówią o grze solo na kilku magów.
W true solo można, koniec gry jest dopiero kiedy gravehold zejdzie do 0.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: wuher44 »

AE -Wieczna Wojna.
W moim zestawie mam dwie kart akolitów które nie mają na rewersie informacji o Talii Akolitów. Żadna z tych kart nie była do wymiany. Czy to błąd czy tak ma być?
omas
Posty: 166
Rejestracja: 25 lut 2019, 08:47
Has thanked: 437 times
Been thanked: 30 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: omas »

wuher44 pisze: 17 lis 2021, 17:36 AE -Wieczna Wojna.
W moim zestawie mam dwie kart akolitów które nie mają na rewersie informacji o Talii Akolitów. Żadna z tych kart nie była do wymiany. Czy to błąd czy tak ma być?
Nie pamiętam dokładnie ale tam dwóch startowych chyba było. Znaczy ten boss zaczyna z dwoma na start. Nie jestem pewien czy to te.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Damon22 »

Początkowe dwie karty Akolitów są losowe, na wszystkich mam odpowiedni rewers.
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Pollus89 »

wuher44 pisze: 17 lis 2021, 17:36 AE -Wieczna Wojna.
W moim zestawie mam dwie kart akolitów które nie mają na rewersie informacji o Talii Akolitów. Żadna z tych kart nie była do wymiany. Czy to błąd czy tak ma być?
To błąd. Pamiętam że jak otwierałem swoje pudełko to były tam dorzucone poprawione karty między innymi akolitów. Skontaktuj się z Portalem.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: wuher44 »

Pollus89 pisze: 18 lis 2021, 14:43
wuher44 pisze: 17 lis 2021, 17:36 AE -Wieczna Wojna.
W moim zestawie mam dwie kart akolitów które nie mają na rewersie informacji o Talii Akolitów. Żadna z tych kart nie była do wymiany. Czy to błąd czy tak ma być?
To błąd. Pamiętam że jak otwierałem swoje pudełko to były tam dorzucone poprawione karty między innymi akolitów. Skontaktuj się z Portalem.
Miałem 2 Akolitów do wymiany, ale wygląda na to że za mało.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

sliff pisze: 01 lis 2021, 14:16
donmakaron pisze: 01 lis 2021, 13:59 Mój błąd, przepraszam! Żle odczytałem zapis o jednym graczy i opatrznie zrozumiałem, że chodzi o jednego wyczerpanego gracza z pośród wielu.

Natomiast jeśli się gra jednym magiem i jest on wyczerpany, to chyba już game over, nie? Wszyscy magowie wyczerpani w końcu. Solo na jednego maga to chyba nieoficjalny wariant, mogą się w nim dziać jakieś dziwne rzeczy. Podstawowe zasady mówią o grze solo na kilku magów.
W true solo można, koniec gry jest dopiero kiedy gravehold zejdzie do 0.
Witam.
A skąd taka teza że w true solo można i koniec gry jest dopiero gdy gravehold zejdzie do zera?

W instrukcji jest że:

Gracze przegrywają, gdy dowolny z poniższych warunków
zostanie spełniony:
• Wszyscy gracze zostali wyczerpani (mają 0 życia).
• Żywotność Gravehold spadnie do 0.


Wydaje się oczywiste że w true solo jeżeli jedyny mag spadnie do zera to jest koniec bo jedyny oznacza w tym przypadku wszyscy.

A przy okazji powiedzcie mi proszę jak rozłożyć rynek w maksymalnie losowy sposób z modyfikatorami bez używania aplikacji itd? Oczywiście przy założeniu 3-2-4. W sumie o modyfikatorach to za wiele nie ma w instrukcji jak ich używać i jak je traktować i wpleść do gry. (Chyba że czegoś po prostu nie ogarnąłem, co jest oczywiste)
Jest info o pierwszej rozgrywce i o sugerowanych zasobach dla początkujących, ale jak to ma się z tymi kartami modyfikatorami?

Zbieram się w końcu do pierwszej rozgrywki która będzie true solo,(tylko talia tur będzie miała 4-2 na początek) jednak nie chcę korzystać z sugerowanych rozłożeń, tylko chciałbym przy rozkładaniu mieć jak największą losowość nawet jeśli w pierwszej rozgrywce Nemezis zleje mnie tak, że mi się odechce grać :-)
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Haisenberg83 pisze: 21 lis 2021, 13:52
sliff pisze: 01 lis 2021, 14:16
donmakaron pisze: 01 lis 2021, 13:59 Mój błąd, przepraszam! Żle odczytałem zapis o jednym graczy i opatrznie zrozumiałem, że chodzi o jednego wyczerpanego gracza z pośród wielu.

Natomiast jeśli się gra jednym magiem i jest on wyczerpany, to chyba już game over, nie? Wszyscy magowie wyczerpani w końcu. Solo na jednego maga to chyba nieoficjalny wariant, mogą się w nim dziać jakieś dziwne rzeczy. Podstawowe zasady mówią o grze solo na kilku magów.
W true solo można, koniec gry jest dopiero kiedy gravehold zejdzie do 0.
Witam.
A skąd taka teza że w true solo można i koniec gry jest dopiero gdy gravehold zejdzie do zera?

W instrukcji jest że:

Gracze przegrywają, gdy dowolny z poniższych warunków
zostanie spełniony:
• Wszyscy gracze zostali wyczerpani (mają 0 życia).
• Żywotność Gravehold spadnie do 0.


Wydaje się oczywiste że w true solo jeżeli jedyny mag spadnie do zera to jest koniec bo jedyny oznacza w tym przypadku wszyscy.

A przy okazji powiedzcie mi proszę jak rozłożyć rynek w maksymalnie losowy sposób z modyfikatorami bez używania aplikacji itd? Oczywiście przy założeniu 3-2-4. W sumie o modyfikatorach to za wiele nie ma w instrukcji jak ich używać i jak je traktować i wpleść do gry. (Chyba że czegoś po prostu nie ogarnąłem, co jest oczywiste)
Jest info o pierwszej rozgrywce i o sugerowanych zasobach dla początkujących, ale jak to ma się z tymi kartami modyfikatorami?

Zbieram się w końcu do pierwszej rozgrywki która będzie true solo,(tylko talia tur będzie miała 4-2 na początek) jednak nie chcę korzystać z sugerowanych rozłożeń, tylko chciałbym przy rozkładaniu mieć jak największą losowość nawet jeśli w pierwszej rozgrywce Nemezis zleje mnie tak, że mi się odechce grać :-)
W polskiej instrukcji do pierwszej podstawki nie jest to napisane, ale w Wiecznej Wojnie już jest zapis na ostatniej stronie:
"Nie przegrywasz, jeśli jesteś wyczerpany. Porażka następuje w momencie, gdy poziom życia Gravehold spadł do 0. Pozostałe zasady nie
ulegają zmianie. "

Możesz po prostu losować dowolne modyfikatory, żeby wybrać 9 kart rynku, a możesz nakładać dodatkowe warunki - są dostępne karty, które te warunki opisują, a można znaleźć je w internecie (np. tutaj). Przykładowo pierwszy rozkład rynku nakazuje Ci wylosować 3 klejnoty: 1 dowolny, jeden kosztujący dokładnie 4 eteru i jeden kosztujący mniej niż 4 eteru, 2 dowolne artefakty i 4 zaklęcia: za <5 eteru, < lub = 5 eteru, > lub = 5 eteru i >5 eteru.
Haisenberg83
Posty: 126
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Skoro tak jest w wiecznej wojnie to powiedzmy że ok i tak ma być :-)

Zacząłem grać i 2 pytania, żeby się upewnić czy dobrze rozumiem.

1. Karta ataku Gnieworodnego "Nieubłagany gniew"
Treść: "Wyzwolenie.
Jeżeli na stosie odrzuconych kart tury znajdują się 2 karty nemezis ,dochodzi dodatkowo do dwukrotnego wyzwolenia"
Czyli jeśli dwie karty tury Nemezis są odrzucone to dochodzi dzięki tej karcie do trzech wyzwoleń?

2. Mag Xaxos i jego moc za ładunki. (potrzebne 5 ładunków do aktywacji)
Treść: "Sojusznicy otrzymują łącznie 4 ładunki do podziału. Odkryj karty talii tur, a następnie ułóż z nich talię tur w dowolnej kolejności"
Czy grając solo na jednego maga zawsze po odrzuceniu wszystkich 5 ładunków przyznajemy sobie 4, czyli krótko mówiąc zawsze później za jeden ładunek, będziemy aktywować tę moc i móc układać talię?
ODPOWIEDZ