Mothership: sci-fi horror rpg

Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: suibeom »

Zatem zacznę wpisy w tym dziale :-)

Mothership wydawnictwa Black Monk Games to mój pierwszy kontakt ze światem gier rpg, ale już teraz spokojnie mogę napisać ze stuprocentową pewnością, że nie ostatni. Gram tylko z dziewczyną, za nami 32 sesje (ponad 70 h!), najdłuższa trwała 5 h, a standardowa trwa 2 h. Ogrywamy drugi scenariusz i bawimy się przy tym rewelacyjnie! Mothership to podręcznik, który polecano początkującym i niedoświadczonym graczom, takim jak my, w wątku viewtopic.php?f=43&t=71451&hilit=mothership Jeszcze raz bardzo dziękuję kolegom graczom za tę polecajkę. To strzał w dziesiątkę!!!

Główny podręcznik to w zasadzie sam silnik gry, który pozwala na szybkie wdrożenie się w obowiązujące zasady, jakimi trzeba się kierować w trakcie gry i na równie szybkie zbudowanie postaci, jaką będą grać gracze. Dla takich laików jak my z dziewczyną, to naprawdę bardzo pomocne, bo nie mając żadnych wcześniejszych doświadczeń baliśmy się, że się będziemy co chwilę gubić w jakiś niezrozumiałych dla nas statystykach, zasadach, warunkach itd. Podręcznik jak po sznurku pokazuje, co, kiedy i jak testujemy (są też opisane konsekwencje, gdy testy nie idą), jak rozwijamy postać, jakie profity może zdobyć (a jak mamy pomysły na swoje umiejętności, których brakuje w tabeli, są wolne sloty, by je dodać). Mamy też broń i pancerze i ich statystyki, ale i tu gra jest otwarta na wszelkie pomysły i innowacje przy tworzeniu nowych czy to broni, pancerzy, czy wszelkich konsekwencji nieudanych testów. Jedyne co pozostaje graczom to stworzenie historii, wrogów i wrzucenie bohaterów w jej wir… im mroczniej, beznadziejniej, perwersyjnie tym lepiej! Oczywiście dla nas :-)
Ja ze swej strony polecam ten 42 stronicowy podręcznik, ale ostrzegam!, może on być wstępem do większego horroru, niż ten, w którym przebywają postacie graczy: zakupu kolejnych, zdecydowanie droższych pozycji. U nas na pułkach goszczą już Kult: boskość utracona i Obcy, a w sklepach z planszówkami już widzę kolejnych kandydatów do zakupu.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: ponika »

suibeom pisze: 07 sie 2021, 14:43 Gram tylko z dziewczyną, za nami 32 sesje (ponad 70 h!), najdłuższa trwała 5 h, a standardowa trwa 2 h. Ogrywamy drugi scenariusz i bawimy się przy tym rewelacyjnie!
Ooo... Brzmi mocno obiecująco, mnie kusi cały czas jakiś system sci-fi (jak na razie regularnie grywam tylko w DnD), a nie mam dużej grupy. Da się w to grać bardziej narracyjnie-przygodowo czy mocno nastawione na walkę i statystyki?
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Moim zdaniem da się, co dobitnie pokazuje dodatek Martwa Planeta. Wprawdzie jeszcze nie zagraliśmy w ten dodatek, ale po tym co w nim znalazłem, jestem pewien, że daje szerokie możliwości kreowania historii, byle w konwencji horroru ;-). Tak więc wszystko zależy od MG i tego jaką historię będzie kreował i w jaką stronę będzie bardziej naciskał i czy gracze za nim podążą.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: TuReK »

Też chciałem zacząć dział od napisania czegoś o Mothership :)

Dodam, że za 70 zł można kupić PL podręcznik + 2 kampanie
https://blackmonk.pl/169-mothership-rpg
Tutaj angielskie
https://www.drivethrurpg.com/browse.php ... 03_0_0_0_0
https://www.exaltedfuneral.com/collecti ... mothership
jest też fajny Discord pełny materiałów i pomysłów
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: TuReK »

A Gradient Descent widzieliście? To dopiero odjechana kampania.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 161 times
Been thanked: 156 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: Muleq »

suibeom pisze: 07 sie 2021, 14:43 Gram tylko z dziewczyną,
Mam pytanie jak to robicie?? :wink: W sensie jedna osoba prowadzi jedną sesję, a potem zmiana?? Kwestia MG i tego kto będzie prowadził była głównym powodem dla którego musiałem zrezygnować z gier RPG na rzecz planszówek.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: Cyel »

Najlepsze RPG w jakie grałem w życiu było właśnie dwuosobowe - ja(MG) i moja była, graliśmy tak miesiącami. Gra 1MG 1gracz pozwala na maksymalną personalizację scenariusza pod głównego (i jedynego) bohatera. Traci się na interakcjach wśród graczy ale zyskuje w pełni spójną, osobistą historię.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4615
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: Mr_Fisq »

Cyel w którym systemie tak się zagrywaliście?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: Cyel »

Mr_Fisq pisze: 09 sie 2021, 11:23 Cyel w którym systemie tak się zagrywaliście?
Settingi dwa warhammerowe - Fantasy (szlachcianka z Nuln) i 40K (mistrzyni zakonu SoB, Harlequinka, komisarzowa IG). Większość 100% narracyjnie, przez GaduGadu. Wciąż mam skopiowane na dysk logi tych gier, są dłuższe niż niejeden cykl książkowy :P)

Spoiler:
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Nie zmieniamy się, ja jestem MG, a dziewczyna odgrywa stworzoną przez siebie postać i tak spędzamy ten czas :-). Ogólnie zgadzam się w 100% z tym co napisał Cyel. Zanim zaczęliśmy grać, bałem się, że jako MG zawładnę całym światem w którym rozgrywa się przygoda, i że będzie to mega męczące i jednostronne doświadczenie. Na szczęście myliłem się, ten świat jest otwarty i równie zaskakujący dla mnie jako MG, jak i dla mojej dziewczyny jako gracza. Jej wybory, czy działania nieraz sprawiały, że ze zdumienia przecierałem oczy i zaskoczony musiałem weryfikować opcje jakie wcześniej przygotowałem. Teraz rozgrywamy kampanię, której końca nie jestem w stanie przewidzieć, ani tego, co nas czeka na zbliżających się sesjach. I to jest wspaniałe!!! :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: karawanken »

Ja się dzisiaj skusiłem. Podstawka i pierwszy dodatek. Black Monk sprzedawał na Pyrkonie zestaw za 30 zł, żal było nie brać .
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1479
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 47 times
Been thanked: 74 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: TuReK »

dodatek Funt Ciała już dostępny, do końca miesiąca w promocji.
https://blackmonk.pl/169-mothership-rpg
Z pustego i Saruman nie naleje
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: tommyray »

A jak wygląda mothership z perspektywy gry solo?
Ktoś się tak bawił i poleca / odradza?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: Quba40 »

tommyray pisze: 26 sie 2021, 14:05 A jak wygląda mothership z perspektywy gry solo?
Ktoś się tak bawił i poleca / odradza?
Co prawda nie grałem akurat w ten system solo ale jest zbiór zasad właśnie pod grę solo https://www.drivethrurpg.com/product/31 ... ership-RPG
Zerknij sobie w Full‑size Preview jest tam dostępny cały podręcznik dla tych, których nie stać na zakup w wersji do odczytu z nadpisem.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: kinioo »

Dobry temat.

Sam bardzo tęsknie za konkretnymi sesjami RPG sprzed 20tu lat (tak, taki stary jestem) ;)

Z racji iż nie mam z kim grać zacząłem szukać systemów w których:

a) da radę zagrać solo --> kilka scenariuszy Cthulhu (Samotnie przeciwko ciemności...czy jakoś tak)
b) da redę zagrać we dwie osoby

Ja osobiści czuję sie dobrze w sf, Cthulhu i fantasy jednak moja żona sf to już tak średnio.

Ten wspomniany Mothership wygląda kusząco/obiecująco, jednak nie wiem czy to "siądzie" mojej drugiej połówce?

Jakie inne sysytemy polecacie (nie SF), w które można zgrać we dwie osoby?

K.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2021, 14:05 przez kinioo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sorki za brak polskich znakow....
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: alpha »

kinioo pisze: 28 paź 2021, 09:59 Sam bardzo tęsknie za konkretnymi sesjami TPG sprzed 20tu lat (tak, taki stary jestem) ;)
TPG - to literówka, czy czegoś nie wiem?
Pytam na poważnie :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: kinioo »

alpha pisze: 28 paź 2021, 12:17
kinioo pisze: 28 paź 2021, 09:59 Sam bardzo tęsknie za konkretnymi sesjami TPG sprzed 20tu lat (tak, taki stary jestem) ;)
TPG - to literówka, czy czegoś nie wiem?
Pytam na poważnie :)
Moje grube paluszki nie opanowały klawiatury; poprawione --> RPG :mrgreen:
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: donmakaron »

Wpadło mi to ostatnio w ręce i upatruję w tym jakiejś szansy na granie na żywo. Ciekawi mnie ten rozdźwięk między zasadniczo małym erpegiem, a mimo to dużą ilością zasad. Pewnie będzie mi lekko brakło większej swobody świata, ale na pewno łatwiej będzie opanować zwarte przygody z jasnym celem i określoną mechaniką. Ostatnio co zaczynaliśmy jakiś projekt z rozmachem, to stosunkowo szybko wygasał.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Mothership: sci-fi horror rpg

Post autor: suibeom »

donmakaron pisze: 28 paź 2021, 14:19 Wpadło mi to ostatnio w ręce i upatruję w tym jakiejś szansy na granie na żywo. Ciekawi mnie ten rozdźwięk między zasadniczo małym erpegiem, a mimo to dużą ilością zasad. Pewnie będzie mi lekko brakło większej swobody świata, ale na pewno łatwiej będzie opanować zwarte przygody z jasnym celem i określoną mechaniką. Ostatnio co zaczynaliśmy jakiś projekt z rozmachem, to stosunkowo szybko wygasał.
pewnie wynika to z mojego nieogrania w erpegi, lub ignorancji nowego, albo nieumiejętnego stosowania zasad, bo moim zdaniem podręcznik daje mnóstwo możliwości tworzenia otwartych światów światów. Obecnie ogrywam z dziewczyną drugą kampanię, za nami ponad 90 godzin grania, a przed nami jeszcze +/- 40% scenariusza. Co do "jednostrzałów", to z tych, które do tej pory słuchałem na youtubie, wszystkie były dla mnie straconym czasem.
ODPOWIEDZ