Brak informacji o projektancie - apel

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Trolliszcze »

Ludziska! Taki apel z mojej strony. Jeśli widzicie, że wydawcy wrzucają na fejsy, instagramy i gdzie tam jeszcze zapowiedzi swoich nowych gier, nie informując przy tym, kto jest ich autorem - zwracajcie im uwagę! Piętnujcie! I sami też przykładajcie do tego wagę.

Nie mam pojęcia dlaczego, ale w światku planszówkowym to wręcz nagminna praktyka. Dziś widzę zapowiedź jakiegoś euraska od Granny (Gutenberg) - o autorze/autorach w poście ani słowa. Serio? Skąd ten brak szacunku dla projektantów? Gry nie zrobił Rosenberg, więc już nie warto o nich wspominać ? A Wy, projektanci i ilustratorzy, też domagajcie się należytego uznania - nawet w ostrych słowach, jeśli inaczej do wydawców nie trafia. Bez Was to oni by sobie mogli wydawać zeszyty w kratkę i w linię.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: japanczyk »

https://www.facebook.com/grannagry/post ... 4535874023
https://www.facebook.com/GutenbergBoard ... 0376959634

Pierwsza informacja o grze to były nazwiska projektantów + okładka, więc... o co chodzi?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Trolliszcze »

Nie każdy post wskakuje na Twojego feeda, nie każdy jest sponsorowany i ma takie same zasięgi. Post, o którym mowa, pochodzi z 14 sierpnia. Jest informacja o liczbie graczy, o czasie rozgrywki, o wieku. Takie kopiuj-wklej, które pewnie będzie dołączane do każdego podobnego posta. Nie sądzę, żeby było szczególnie kłopotliwe ponad w/w informacjami dopisać: "Autorzy: Katarzyna Cioch i Wojciech Wiśniewski", prawda? To - przynajmniej w moich oczach - kluczowa informacja każdej takiej "stopki".

Ponadto, ten post to tylko przykład szerszego zjawiska. Nie zliczę, ile razy zdarzało mi się wytykać takie błędy wydawcom. Przykładowo kiedy swego czasu Phalanxi wrzucili na stronę zapowiedź Imperial Struggle, nigdzie nie było mowy o autorach - zapomnieli ich dopisać nawet na projekcie polskiej okładki...
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: garg »

Trolliszcze pisze: 18 sie 2021, 14:22 Ludziska! Taki apel z mojej strony. Jeśli widzicie, że wydawcy wrzucają na fejsy, instagramy i gdzie tam jeszcze zapowiedzi swoich nowych gier, nie informując przy tym, kto jest ich autorem - zwracajcie im uwagę! Piętnujcie! I sami też przykładajcie do tego wagę.

Nie mam pojęcia dlaczego, ale w światku planszówkowym to wręcz nagminna praktyka. Dziś widzę zapowiedź jakiegoś euraska od Granny (Gutenberg) - o autorze/autorach w poście ani słowa. Serio? Skąd ten brak szacunku dla projektantów? Gry nie zrobił Rosenberg, więc już nie warto o nich wspominać ? A Wy, projektanci i ilustratorzy, też domagajcie się należytego uznania - nawet w ostrych słowach, jeśli inaczej do wydawców nie trafia. Bez Was to oni by sobie mogli wydawać zeszyty w kratkę i w linię.
To jest to, o co walczył (i wywalczył) Wolfgang Kramer w latach 1980 w Niemczech. To od jego działań zaczęto umieszczać nazwisko autora na pudełku. I zgadzam się - jest to ważna informacja. Podobnie, jak autor książki, czy reżyser filmu.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: BartP »

Tym bardziej że w ogromnej większości nazwisko autora może na mnie podziałać co najmniej przyciągająco. Jest niewiele osób, których projekt bym z góry przekreślił.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: BOLLO »

To powiem jeszcze nieco inaczej. Auto gry jest wymieniony przeważnie na głównej okładce pod nazwą gry a czasem Ilustrator z tyłu pudełka gdzieś drobnym maczkiem. Spotkałem się też z grami gdzie ilustrator był w instrukcji na końcu gdzieś tam w stopce pod testerami.
Zgadzam się z tym że autor gry jest tym najważniejszym i zasługuje na najlepsze miejsce by jego nazwisko umieścić z przodu na pudle ale nie ujmujmy pracy ilustratorom.
Osobiście podoba mi się rozwiązanie w Nova Luna.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3210
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 417 times
Been thanked: 1007 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: psia.kostka »

Ciekawy apel, tylko my-gracze mamy na to maly wplyw chyba.

Ciekawe, ze nawet w RFN musieli sie tego nauczyc. Dzis niepodobnym by bylo, zeby zapomniec o umieszczeniu "Uwe" lub "Dr K." na pudle ;)

Ilustracje to czesto praca zespolowa wiec moze ciezko to umieszczac na okladce. Wyobrazam tez sobie, ze kontrakt jest na grafiki i basta. Chcesz nazwisko na pudlo, to bedzie kosztowac. Dzis wszystko kosztuje :?
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: MichalStajszczak »

garg pisze: 18 sie 2021, 17:09 To jest to, o co walczył (i wywalczył) Wolfgang Kramer w latach 1980 w Niemczech. To od jego działań zaczęto umieszczać nazwisko autora na pudełku.
Nazwiska autorów zaczęły pojawiać się na pudełkach już pod koniec lat 70-tych XX wieku. Oto przykład gry, wydanej w Niemczech w roku 1979. Aczkolwiek zgadzam się, że w tych czasach była to sytuacja wyjątkowa. I faktycznie od Niemiec się to zaczęło, a amerykańskie firmy, szczególnie te największe, długo się na to nie chciały zgodzić.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: BOLLO »

Mam dosyć niecodzienną sytuację. Pracuję obecnie nad pewną grą (prototyp jest w dosyć zaawansowanej formie) i dziś po rozmowach z wydawcą powstał nie lada zgrzyt. Wydawca dziś poinformował mnie że moje jak i grafika nazwisko nie może znajdować się na pudełku od gry. Jedynie na instrukcji gdzieś tam w stopce. Nie było takiej informacji spisanej na umowie ani nikt ustnie też nic takiego nie ustalał. Umowa dotyczyła prac w których przekażemy wydawcy GOTOWE pliki do druku wszystkich elementów do gry łącznie z pudełkiem,komponentami oraz instrukcją. Ale nigdzie nie ma mowy o tym jaka ta gra ma być , jakie mają być tam komponenty itd. Miałem 100% dowolność tego co robię. Nie ukrywam że jestem w szoku że zabroniono mi kategorycznie umieścić moje oraz grafika nazwisko z przodu pudełka. Sytuacja jest trochę patowa i nie fajna bo ze strony wydawcy żąda ode mnie zmiany okładki pod rygorem nawet rozwiązania umowy. :shock:

Bardzo proszę o poradę osób które miały do czynienia z projektami na umowach. Czy powinienem przystać na propozycję wydawcy czy jednak rezygnować ze współpracy z nim skoro tak stawia sprawę? Czy próbować wydać grę samemu co jest piekielnie trudne i kosztowne? Ale nie mam również gwarancji na to czy moja gra tak naprawdę zostanie wydana przez wydawcę bo tego również nie ma na umowie. Może się zatem zdarzyć tak że otrzymam swoje honorarium za projekt zgodnie z umową ale fizycznie gra nie powstanie.

Najlepiej było by wkleić tutaj treść umowy ale na tę chwilę nie mogę czegoś takiego zrobić. Tak samo nie bardzo mogę powiedzieć o którą grę dokładnie chodzi bo pracuję nad kilkoma projektami i niektórych z nich nie mogę upubliczniać na tę chwilę.
Nie mam podpisanej umowy że jestem "ghostdesignerem" ale zrzekłem się swoich praw autorskich na rzecz wydawcy bez ograniczenia terytorialnego i czasowego.

P.S Osoby testujące grę również nie mogą się pojawić w instrukcji w formie podziękowania. Ale to też nie jest nigdzie ujęte w umowie. Dodam tylko że umowa ma 3 strony maszynopisu z worda.......
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: warlock »

Zauważyłem, że to nagminna praktyka w przypadku zagranicznych recenzji gier od Awaken Realms. Na palcach jednej ręki mogę policzyć recenzje, w których nazwisko Adama Kwapińskiego padało przy okazji omawiania Nemesis czy Lords of Hellas. Zupełnie jakby te gry projektował jakiś anonimowy komitet. A jak tylko pojawi się na rynku taki Rising Sun czy Blood Rage, nazwisko Erica Langa wymieniane jest chyba jeszcze przed tytułem gry ;).
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Neoptolemos »

BOLLO pisze: 02 gru 2021, 10:56
Spoiler:
Czy to jest gra na zlecenie czy twój własny projekt, z którym to Ty przyszedłeś do wydawnictwa?
W przypadku gier na zlecenie, zależnie od klienta, może być sytuacja, w której masz 100% swobody designerskiej, ale pewnych rzeczy (np. właśnie informacji o autorach) nie przeskoczysz. Jeśli natomiast jest to drugi przypadek, to słaby ruch ze strony wydawcy, ale skoro zrzekłeś się praw autorskich, to nie wiem, ile jesteś w stanie wywalczyć.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3210
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 417 times
Been thanked: 1007 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: psia.kostka »

Nazwisko pojawia sie wtedy, kiedy mozna na tym zarobic, albo niesie jakas wartosc marketingowa (np Lang)
W ameryce chyba wiekszy nacisk jest na to jakie wydawnictwo wydaje gre na ich rynek, niz oryginalny wydawca lub autor. Troche to dla mnie absurd, bo gra moze byc z polskiej fabryki, a miec tylko wlepke Z-man ;P

Przyklad:
Warsaw: city of ruins, wydawana przez North Star Games
Za bardzo ich tam nie obchodzi, ze to Granna z Polski.
A nawet na polskim pudelku Capital nie napisano(na froncie), ze autorem jest Filip Miłuński

Ad BOLLO
Przykra sprawa. W temacie umowy nie pomoge. Oczywiscie ciekawi mnie "kto za tym stoi", wiec jak sie nie krepujesz to priv ;)
Wydawanie gry samemu wg mnie nie brzmi atrakcyjnie, bo poza produkcja musisz wziac pod uwage rowniez reklame i dystrybucje. Oczywiscie nie kazde "zawodowe wydawnictwo" potrafi samo to zrobic dobrze, ale maja juz przetarte ewentualne sciezki.

Jest tez opcja, ze Twoje nazwisko autentycznie nic a nic nie pomoze w sprzedazy tej gry. Nawet nie trzeba sie nazywac Psikuta zeby wyleciec z okladki, czasem fakt, ze zaslanialoby akwarelkowy obraz wystarczy. Gry sprzedaja sie przeciez rowniez samymi okladkami, wiec ich wyglad ma znaczenie niebagatelne.

Ad Adam Kwapiński
Oczywiscie to nazwisko ma pewna marke na rynku, ale widocznie (w wielkim swiecie) wspominanie w recenzji i reklamie niesie taki ladunek marketingowy jak wspominanie, ze Mysterium (Tajemnicze Domostwo) zrobili: Oleksandr Nevskiy i Oleg Sidorenko...
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: BOLLO »

Umowę podpisywałem z początkiem tego roku i niestety pamiętam że sporo mi w niej nie pasowało ale nie miałem wiedzy na ten temat więc zostawiłem to "samo sobie". Kiedy w jakimś stopniu podszkoliłem się w tej kwestii to już było za późno i wydawca nie chciał zmienić żadnego z punktu który mi nie odpowiadał.

Oczywiście pretensje mogę mieć tylko do samego siebie (brak wiedzy nie zobowiązuje mnie teraz do narzekania ale czuję się jakby to powiedzieć "wydymany") ale czy aby na pewno nie mam prawa być na okładce nawet jak jestem nie liczącym się w żaden sposób w tym świecie autorem gry (no name)?
Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Spróbuje odkopać moją umowę i w jakimś możliwym stopniu przedstawić jej treść tutaj. Niech bedzie przestrogą dla innych lub pomocą. Może ktoś z was prawnie jakoś poradzi bo ja serio nie znam się na tym.

Polecam również przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznać się z tym bardzo merytorycznym nagraniem.
https://www.youtube.com/watch?v=4W3XpjDwVVw

Zresztą cały kanał Bishopa jest wart uwagi . Ja przesłuchałem cały od deski do deski. Rewelacja!!!
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: morthi »

BOLLO pisze: 02 gru 2021, 13:13 Polecam również przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznać się z tym bardzo merytorycznym nagraniem.
https://www.youtube.com/watch?v=4W3XpjDwVVw
Przed podpisaniem umowy warto ją przeczytać, a wszelkie niejasności czy niedopowiedzenia wyjaśnić. Zachęcam też do kontaktu z profesjonalistą czyli radcą prawnym, adwokatem czy rzecznikiem patentowym, który wyjaśni wszelkie niejasności :) YouTube to nie jest najlepsze miejsce do nabywania wiedzy prawniczej ;)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Miszon »

O ile mi wiadomo, prawa autorskie są niezbywalne, więc nie mogłeś się ich zrzec, a w każdym razie taki zapis w umowie byłby nieważny. Mogłeś się zrzec praw do dzieła w tym sensie że oni mogą potem zrobić z tym co chcą, albo praw majątkowych, że raz zapłacą i tyle. Ale autorskich na pewno nie.
Ale nie jestem prawnikiem, więc może to źle rozumiem.

Z drugiej strony, jak nie jesteś uznanym autorem to właściwie ze strony wydawnictwa nic dziwnego, że nazwisko na okładce z ich punktu widzenia nic nie daje. Będzie hit, to druga gra będzie z nazwiskiem (patrz Domek vs Łąka).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3210
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 417 times
Been thanked: 1007 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: psia.kostka »

Miszon pisze: 02 gru 2021, 15:58 jak nie jesteś uznanym autorem to właściwie ze strony wydawnictwa nic dziwnego, że nazwisko na okładce z ich punktu widzenia nic nie daje
Nic nie daje, ale czy cos "zabiera"? Co im szkodzi? Umowe chca zrywac, serio? :?

Ale jesli Bollo zatrudnil brata do robienia grafik, to moze rzeczywiscie dziwnie wygladac okladka:
Autor: Bolek Brzęczyszczykiewicz
Ilustracje: Lolek Brzęczyszczykiewicz :P
Szukam/Kupię: Heroes of Normandie, Tide of Iron (chętnie duże zestawy HoN i ToI), Scenariusze 1ed MoM/Posiadłość Szaleństwa (blistry ENG i PL), Unlock: Mystery, Secret, Mythic, Legendary (tylko ENG, mam kilka na wymianę);
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 02 gru 2021, 15:58 O ile mi wiadomo, prawa autorskie są niezbywalne
Zależy jakie. Bo w polskim prawie rozróżnia się na prawa osobiste i majątkowe. Prawa osobiste są faktycznie niezbywalne tzn. nie można skutecznie podmienić nazwiska autora gry. Natomiast prawa majątkowe mogą zostać odsprzedane.
morthi pisze: 02 gru 2021, 14:08 Przed podpisaniem umowy warto ją przeczytać, a wszelkie niejasności czy niedopowiedzenia wyjaśnić.
Oczywiście. Problem jednak polega często nie na tym, co jest w umowie, tylko na tym, czego w umowie nie ma. I dla jednej strony jest "oczywiste" np. że na okładce musi się znaleźć nazwisko autora, a dla drugiej jest "oczywiste", że tego nazwiska tam nie będzie. Jeżeli to w umowie nie zostało ściśle określone, to albo ktoś będzie musiał ustąpić albo umowa zostanie zerwana.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 136
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 148 times
Been thanked: 52 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: The Fifth Horseman »

BOLLO pisze: 02 gru 2021, 10:56Nie było takiej informacji spisanej na umowie ani nikt ustnie też nic takiego nie ustalał. Umowa dotyczyła prac w których przekażemy wydawcy GOTOWE pliki do druku wszystkich elementów do gry łącznie z pudełkiem,komponentami oraz instrukcją. Ale nigdzie nie ma mowy o tym jaka ta gra ma być , jakie mają być tam komponenty itd. Miałem 100% dowolność tego co robię. Nie ukrywam że jestem w szoku że zabroniono mi kategorycznie umieścić moje oraz grafika nazwisko z przodu pudełka. Sytuacja jest trochę patowa i nie fajna bo ze strony wydawcy żąda ode mnie zmiany okładki pod rygorem nawet rozwiązania umowy. :shock:
Czy tą "dowolność" masz w umowie na piśmie?
Neoptolemos pisze: 02 gru 2021, 12:27W przypadku gier na zlecenie, zależnie od klienta, może być sytuacja, w której masz 100% swobody designerskiej, ale pewnych rzeczy (np. właśnie informacji o autorach) nie przeskoczysz. Jeśli natomiast jest to drugi przypadek, to słaby ruch ze strony wydawcy, ale skoro zrzekłeś się praw autorskich, to nie wiem, ile jesteś w stanie wywalczyć.
"Prawa autorskie" dzielą się na prawa majątkowe (których się zbył) oraz prawa osobiste (niezbywalne)
BOLLO pisze: 02 gru 2021, 13:13
Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Według pkt 2 masz prawo do sygnowania produkcji swoim nazwiskiem bądź pseudonimem a usunięcie ich lub zmuszenie cię do usunięcia stanowi jego złamanie i może się skończyć w sądzie. Sprawdź w umowie jakie są konsekwencje jej zerwania dla twojego kontrahenta - twoja pozycja nie jest jej złamaniem, więc wina za zerwanie też będzie po ich stronie. Ty warunki umowy wypełniłeś, jeżeli nie podoba im się że masz prawa to mogą co najwyżej odstąpić od publikacji.
MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 16:09Jeżeli to w umowie nie zostało ściśle określone
Taki zapis nie miałby mocy prawnej, ustawa jest nad nim nadrzędna.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Neoptolemos »

The Fifth Horseman pisze: 02 gru 2021, 16:25
Neoptolemos pisze: 02 gru 2021, 12:27W przypadku gier na zlecenie, zależnie od klienta, może być sytuacja, w której masz 100% swobody designerskiej, ale pewnych rzeczy (np. właśnie informacji o autorach) nie przeskoczysz. Jeśli natomiast jest to drugi przypadek, to słaby ruch ze strony wydawcy, ale skoro zrzekłeś się praw autorskich, to nie wiem, ile jesteś w stanie wywalczyć.
"Prawa autorskie" dzielą się na prawa majątkowe (których się zbył) oraz prawa osobiste (niezbywalne)
Tak, wiem, użyłem skrótu myślowego - kwestia praw majątkowych, tzn. tego, czy może tak po prostu rozwiązać umowę i iść do innego wydawnictwa.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: MichalStajszczak »

The Fifth Horseman pisze: 02 gru 2021, 16:25 Według pkt 2 masz prawo do sygnowania produkcji swoim nazwiskiem bądź pseudonimem a usunięcie ich lub zmuszenie cię do usunięcia stanowi jego złamanie i może się skończyć w sądzie. Sprawdź w umowie jakie są konsekwencje jej zerwania dla twojego kontrahenta - twoja pozycja nie jest jej złamaniem, więc wina za zerwanie też będzie po ich stronie. Ty warunki umowy wypełniłeś, jeżeli nie podoba im się że masz prawa to mogą co najwyżej odstąpić od publikacji.
MichalStajszczak pisze:Jeżeli to w umowie nie zostało ściśle określone
Taki zapis nie miałby mocy prawnej, ustawa jest nad nim nadrzędna.
Ustawa daje autorowi prawo do sygnowania dzieła swoim nazwiskiem ale nie określa, czy np. w przypadku gry to nazwisko musi być umieszczone na pudełku. I w związku z tym wydawca przedstawiając taką propozycję
BOLLO pisze: 02 gru 2021, 10:56 Wydawca dziś poinformował mnie że moje jak i grafika nazwisko nie może znajdować się na pudełku od gry. Jedynie na instrukcji gdzieś tam w stopce.
prawa nie łamie.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Miszon »

MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 16:09
Miszon pisze: 02 gru 2021, 15:58 O ile mi wiadomo, prawa autorskie są niezbywalne
Zależy jakie. Bo w polskim prawie rozróżnia się na prawa osobiste i majątkowe. Prawa osobiste są faktycznie niezbywalne tzn. nie można skutecznie podmienić nazwiska autora gry. Natomiast prawa majątkowe mogą zostać odsprzedane.[
Tak wiem, miałem na myśli majątkowe, może nie do końca jasno swą myśl wyraziłem wspominając o nich w dalszym zdaniu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 02 gru 2021, 17:32
MichalStajszczak pisze: 02 gru 2021, 16:09
Miszon pisze: 02 gru 2021, 15:58 O ile mi wiadomo, prawa autorskie są niezbywalne
Zależy jakie. Bo w polskim prawie rozróżnia się na prawa osobiste i majątkowe. Prawa osobiste są faktycznie niezbywalne tzn. nie można skutecznie podmienić nazwiska autora gry. Natomiast prawa majątkowe mogą zostać odsprzedane.[
Tak wiem, miałem na myśli majątkowe, może nie do końca jasno swą myśl wyraziłem wspominając o nich w dalszym zdaniu.
Skoro napisałeś o "niezbywalności praw autorskich", to chyba jednak miałeś na myśli prawa osobiste, a nie majątkowe.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: Miszon »

De facto jedne i drugie. Najpierw te których nie można zbyć, a potem majątkowe.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5160
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1060 times
Been thanked: 1654 times
Kontakt:

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: BOLLO »

A więc sprawa wygląda nieciekawie jeżeli chodzi o moją sytuację. Rozmawiałem wczoraj nawet z Filipem Miłuńskim i tak jak myślałem potwierdził mój czarny scenariusz.
Z braku posiadanej wiedzy podpisując tę niekorzystną umowę zrzekłem się praktycznie wszystkiego poza prawem osobistym do dzieła. Tak więc jestem na całkowitej przegranej stronie nawet gdybym chciał się z nimi sądzić (co i tak byłoby głupotą z mojej strony bo paliłbym za sobą mosty czego absolutnie nie mam zamiarów robić).

Pozostaje natomiast kwestia czy nie zrezygnować w takim razie całkowicie z umowy i próbować wydać grę swoim sumptem co wiem że przy obecnym rynku byłoby koszmarem i wieloma problemami po drodze.

Wklejam cześć treści umowy do wglądu i analizy. Oraz ku przestrodze dla innych osób planujących podpisywać podobne umowy. Mnie interesują w sumie te 2 zapisy. Jakby ktoś mógł na nie zerknąć.
Spoiler:
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 136
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 148 times
Been thanked: 52 times

Re: Brak informacji o projektancie - apel

Post autor: The Fifth Horseman »

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 0083Lj.pdf
Wykonawca zezwala na wykonywanie zależnego prawa autorskiego bez ograniczeń.....
Art. 2. 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.
2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły.
Tzn sprzedajesz kontrahentowi prawo do tworzenia nowych edycji gry, tłumaczeń na inne języki czy publikacji na jej bazie gry komputerowej bez twojego udziału.
Wykonawca dzieła oświadcza że w ramach wynagrodzenia przenosi na Zamawiającego wszelkie autorskie prawa majątkowe do dzieła.....
Autorskie Prawa Majątkowe
Art. 17. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
To chyba jest dosyć jasne?
ODPOWIEDZ