Identyfikacja gry-brak nazwy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
aldranod
Posty: 9
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:09
Has thanked: 3 times

Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: aldranod »

Witam. Próbuję zidentyfikować grę w którą grałem w latach 90. Było to euro, rodzaj giełdy. Dostępne były 3surowce , zboże, węgiel, statki. Wszystkie surowce reprezentowane przez karty o wartości 1,5,10,20 w odpowiednich kolorach : żółty, czarny, niebieski. Grało się karty akcji (zielone) , gdzie były wartości odnośnie ceny surowców, wzrost, spadek i ilość surowców których to tyczyło (ilość kropek reprezentowało ilość surowców)
Na środku planszy był pionowy tor z cenami, przesuwało się na nim znaczniki każdego surowca.
Gra prawdopodobnie była z NRD, Austrii.
Looknałem na bgg, ale brak punktu zaczepienia, więc bez efektu...
Proszę o pomoc 😉
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1721 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: BOLLO »

podpytaj MichalStajszczak. Michał to jeden z najstarszych (jak nie najstarszy) user na forum i widzie ma przeolbrzymią wiedzę szczególnie z tego okresu.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: MichalStajszczak »

aldranod pisze: 07 gru 2021, 14:28 Było to euro, rodzaj giełdy. Dostępne były 3surowce , zboże, węgiel, statki. Wszystkie surowce reprezentowane przez karty o wartości 1,5,10,20 w odpowiednich kolorach : żółty, czarny, niebieski. Grało się karty akcji (zielone) , gdzie były wartości odnośnie ceny surowców, wzrost, spadek i ilość surowców których to tyczyło (ilość kropek reprezentowało ilość surowców)
Na środku planszy był pionowy tor z cenami, przesuwało się na nim znaczniki każdego surowca.
Gra prawdopodobnie była z NRD, Austrii.
Z opisu wygląda to na coś w stylu gry Broker. Gra ma już 60 lat i miała wiele wydań, trochę się od siebie różniących. Być może to nie była oryginalna gra, tylko jakaś podróbka, bo część informacji jest zgodnych z moim egzemplarzem, a część się różni. Ale może po ponad 20 latach część informacji w pamięci uległa "modyfikacjom" i stąd te różnice.
Rekwizyty w grze Broker:
- akcje 4 firm (a nie 3 surowców) w nominałach 1, 5, 10, 20
- karty zmieniające kursy akcji (podnoszące kurs akcji jednej firmy i obniżające kurs innej albo trzech pozostałych lub na odwrót - obniżające jednej, podnoszące jednej lub trzech)
- pieniądze
- tor kursów akcji (w moim egzemplarzu były otwory w które wkładało się kołeczki ale wiem, że były też inne rozwiązania)
Co do kropek na kartach to faktycznie były ale miały inne znaczenie. Jeżeli na karcie była jedna kropka, to można było zastosować podwyżkę/obniżkę kursu do jednej firmy, a jak 3 kropki - to do trzech.
To nie musiała być gra importowana z Austrii czy innego kraju, bo w Polsce w latach 90-tych też było wydanych kilka podróbek.
aldranod
Posty: 9
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:09
Has thanked: 3 times

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: aldranod »

Bardzo dużo elementów z tych co wymieniłeś w Brokerze się zgadza! Zwłaszcza mechanika związana z obnizaniem/wzrostem cen.Niestety to nie ta gra. Bardzo możliwe że to była podróbka, stąd rozwiązanie zamiast znaczników z dziurkami ,zwykłe przesuwane znaczniki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: MichalStajszczak »

aldranod pisze: 07 gru 2021, 23:54 Bardzo dużo elementów z tych co wymieniłeś w Brokerze się zgadza! Zwłaszcza mechanika związana z obnizaniem/wzrostem cen.Niestety to nie ta gra. Bardzo możliwe że to była podróbka, stąd rozwiązanie zamiast znaczników z dziurkami ,zwykłe przesuwane znaczniki.
Z tego, co pamiętam, było w Polsce kilka podróbek Brokera. Pierwsza miała chyba tytuł Targi i była wydana w latach 80-tych przez Grotekę (formalnie przez ZSMP). Później była gra Makler Giełdowy (były chyba dwie różne gry pod tym tytułem) i Czerwone szelki. Może to któraś z nich?
Jeśli chodzi o tor z dziurkami to faktycznie było to drogie rozwiązanie, na które mogła sobie pozwolić firma Ravensburger (mam grę tej właśnie firmy) a nie mały polski wydawca.
aldranod
Posty: 9
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:09
Has thanked: 3 times

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: aldranod »

Jackpot!
Wielki szacun za wiedzę i wielkie podziękowania za pomoc! 🙂
Gra Targi z Groteki. Może gdzieś dostanę 😉
Obrazek

Jeszcze raz wielkie dzięki!!!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1721 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: BOLLO »

MichalStajszczak pisze: 08 gru 2021, 02:15
aldranod pisze: 07 gru 2021, 23:54 Bardzo dużo elementów z tych co wymieniłeś w Brokerze się zgadza! Zwłaszcza mechanika związana z obnizaniem/wzrostem cen.Niestety to nie ta gra. Bardzo możliwe że to była podróbka, stąd rozwiązanie zamiast znaczników z dziurkami ,zwykłe przesuwane znaczniki.
Z tego, co pamiętam, było w Polsce kilka podróbek Brokera. Pierwsza miała chyba tytuł Targi i była wydana w latach 80-tych przez Grotekę (formalnie przez ZSMP). Później była gra Makler Giełdowy (były chyba dwie różne gry pod tym tytułem) i Czerwone szelki. Może to któraś z nich?
Jeśli chodzi o tor z dziurkami to faktycznie było to drogie rozwiązanie, na które mogła sobie pozwolić firma Ravensburger (mam grę tej właśnie firmy) a nie mały polski wydawca.
Jak zwykle jestem pod mega wrażeniem wiedzy jaką posiadasz. Widać że to nie pasja, to ......życie!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: MichalStajszczak »

aldranod pisze: 08 gru 2021, 10:13 Gra Targi z Groteki. Może gdzieś dostanę
Spróbuj skontaktować się z reaktywowaną Groteką. Może coś doradzą.
Z obrazka widać, że nie wszystko pamiętałeś, bo jest jeszcze jeden "surowiec" - brązowe samochody. Czyli były, tak jak w Brokerze, cztery. :D
O ile pamiętam, gra Targi nie była sprzedawana w sklepach, tylko rozprowadzana "kanałami organizacyjnymi" ZSMP, jako materiał edukacyjny. Podobnie wyglądała sytuacja z grą Książę.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: hipcio_stg »

Chyba najszybciej będzie PnP. Nawet 8-letni grafik w Paincie zrobi ciekawszy projekt ;) Największą trudnością będzie zdobycie skanów kart. Chyba, że będziesz posiłkować się Brokerem to może szybciej ogarniesz.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: gogovsky »

hipcio_stg pisze: 10 gru 2021, 06:17 Chyba najszybciej będzie PnP. Nawet 8-letni grafik w Paincie zrobi ciekawszy projekt ;) Największą trudnością będzie zdobycie skanów kart. Chyba, że będziesz posiłkować się Brokerem to może szybciej ogarniesz.
Klasycznie skończy się na rozczarowaniu, bo rzadko sie tęskni do gry tylko do czasów, bo 10-15 lat w życiu ma sie raz :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1721 times
Kontakt:

Re: Identyfikacja gry-brak nazwy

Post autor: BOLLO »

gogovsky pisze: 10 gru 2021, 13:02
hipcio_stg pisze: 10 gru 2021, 06:17 Chyba najszybciej będzie PnP. Nawet 8-letni grafik w Paincie zrobi ciekawszy projekt ;) Największą trudnością będzie zdobycie skanów kart. Chyba, że będziesz posiłkować się Brokerem to może szybciej ogarniesz.
Klasycznie skończy się na rozczarowaniu, bo rzadko sie tęskni do gry tylko do czasów, bo 10-15 lat w życiu ma sie raz :D
Tak było u mnie z Talizmanem.....dlatego wstrzymałem się z wydaniem 300pln na https://boardgamegeek.com/boardgame/31586/obcy
Wydrukuje fanowską wersje i zobaczymy czy mój sentyment jest aż tak dobry jak mi się wydaje.
ODPOWIEDZ