Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
lemon_curry
Posty: 294
Rejestracja: 10 mar 2020, 12:30
Has thanked: 59 times
Been thanked: 29 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: lemon_curry »

Czy jest szansa na polską edycję?
Jeżeli nie, to jaką grę w polskiej wersji polecacie jak najbardziej podobną? Dzięki
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

lemon_curry pisze: 20 lis 2021, 10:53 Czy jest szansa na polską edycję?
Jeżeli nie, to jaką grę w polskiej wersji polecacie jak najbardziej podobną? Dzięki
Na forum jest spolszczenie do druku. Ja osobiście nie znalazłem niczego podobnego.
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

A tak z ciekawości, jaka jest jakość tłumaczenia?
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

Grahf pisze: 20 lis 2021, 12:03 A tak z ciekawości, jaka jest jakość tłumaczenia?
Polecam sprawdzić samemu :)

viewtopic.php?f=61&t=71121&p=1379721&hi ... t#p1379721
Rafal1970
Posty: 213
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Rafal1970 »

No to udało mi się zakupić odnośnie Folklore: The Affliction większość tego co było dostępne na rynku. Szykuje się do pierwszej rozgrywki i tu pytanie do weteranów jak najlepiej zorganizować setup i jak to całe dobro ułożyć w pudełkach core box i dwa duże dodatki ?? Zakładam, że zagram najpierw w core box i później dorzucę po kolei dwa dodatki - a może jednocześnie? Macie jakiś organizer/ sposób przechowywania np. kart - bo figurki są w dużym pudełku i to jest super rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Ja jak siadam do Folklore to gra leży, aż nie przejdę całego Story Journala. To sporo ułatwia, ale wymaga warunków. Co do miszania dodatków to wrzucaj od razu do kotła co tylko masz, serio. W kwestii figsow to ja używam Creature Crate i sprawdza się genialnie.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Rafal1970
Posty: 213
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Rafal1970 »

Ale po grze rozdzielasz wszystko na osobne pudełka tj. to co do core box do do core box itd ?? Cz też masz to jakość ułożone/spakowane wg. innego wzoru ???
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Nieeeee. Cała reszta mieści mi się w pudełku od podstawki i tak magazynuje. Za młodu byłem dobry w tetrisa to pomaga :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Rafal1970
Posty: 213
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Rafal1970 »

No to też tak zrobię - dzięki.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

Rafal1970 pisze: 14 gru 2021, 22:22 No to udało mi się zakupić odnośnie Folklore: The Affliction większość tego co było dostępne na rynku. Szykuje się do pierwszej rozgrywki i tu pytanie do weteranów jak najlepiej zorganizować setup i jak to całe dobro ułożyć w pudełkach core box i dwa duże dodatki ?? Zakładam, że zagram najpierw w core box i później dorzucę po kolei dwa dodatki - a może jednocześnie? Macie jakiś organizer/ sposób przechowywania np. kart - bo figurki są w dużym pudełku i to jest super rozwiązanie.
Ja sobie podzieliłem core i dwa dodatki na osobne organizery, co do składania gry, zgadzam się z Yurim. Jeśli masz warunki to jej nie składaj.
Do kart koniecznie zakup sobie tzw. podajniki na karty.

Kolejna sprawa, koniecznie maty gracza, które ułatwiają porządek w ekwipunku oraz moim zdaniem i pewnie wielu innych: monety/żetony.
Ja zakupiłem drewniane na allegro, ale w chińskim dyskoncie również coś znajdziesz. Ja postawiłem na drewno :)
Spoiler:

Przyjemnej rozgrywki życzę :)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

W dziale z relacjami z rozgrywek znajdziesz wizualizacje mojego setupu fdo tej gry. W tym wątku chyba też wpisywałem wszelkie usprawnienia jakie robiłem, sumarycznie w jeden post wrzucone. Kuknij, wiele patentów się sprawdziło i polecam.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Niedawno dołączyłem do rodziny i zaczynam grać w Folklore (w końcu doszła do mnie podstawka z Zatu). Mam Core, Fall of the spire, Equipment pack i Accessory bundle.

Wiem, że wielu z Was sugeruje, aby grać od początku z jak największą liczbą dodatków. Zdecydowałem się na rozgrywanie Story Journala 1 z dodatkami w postaci - kart wyposażenia (Equipment - wiem, detal), World Events, Town Events i i mały zestawik Rumors (z FotS). Myślę, że w trakcie gry włączę inicjatywę z FotS.

Mam jednak pytanie o bohaterów z FotS i wykorzystanie ich w podstawce - co o tym sądzicie? Czy któryś mógłby zaburzyć balans gry, czy taki problem raczej nie występuje?

Kampanię już co prawda rozpocząłem, ale na początku grałem jak łamaga, więc może ją szybko zrestartuję, aby w pełni cieszyć się grą.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Ja gram z Huntress z FotSa od samego początku j nic mi tam nie zburzyła. Burzy za to w drugim szeregu przeciwników swoją włócznią i szczerze ja polecam :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Mp02
Posty: 98
Rejestracja: 29 maja 2018, 08:29
Has thanked: 14 times
Been thanked: 11 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Mp02 »

Yuri pisze: 21 gru 2021, 14:25 Ja gram z Huntress z FotSa od samego początku j nic mi tam nie zburzyła. Burzy za to w drugim szeregu przeciwników swoją włócznią i szczerze ja polecam :)
Dokładnie tak samo gram z Huntress od początku i jest świetnie! Traktuje ją trochę jako dps healera :) Mam jeszcze rzeźnika i telepatkę, czyi w sumie gram postaciami z każdej części :)

Przy okazji zapytam czy warto grac z World Events? Zastanawiałem sie ale nie wiem czy jest sens kupować, różne sa opinie na bbg.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

Mp02 pisze: 21 gru 2021, 14:50
Yuri pisze: 21 gru 2021, 14:25 Ja gram z Huntress z FotSa od samego początku j nic mi tam nie zburzyła. Burzy za to w drugim szeregu przeciwników swoją włócznią i szczerze ja polecam :)
Dokładnie tak samo gram z Huntress od początku i jest świetnie! Traktuje ją trochę jako dps healera :) Mam jeszcze rzeźnika i telepatkę, czyi w sumie gram postaciami z każdej części :)

Przy okazji zapytam czy warto grac z World Events? Zastanawiałem się ale nie wiem czy jest sens kupować, różne sa opinie na bbg.
Mnie kumpel z roboty polecił drukarnie lokalna w jego rejonie zamieszkania, bo jak już wiele razy wspominałem moje lokalne chciały duże pieniądze za usługę. Postanowiłem u nich zrobić wycenę i zleciłem do druku equipment pack/crafting and recipes/World event.

Szczęśliwie skończyłem już Story Journal I dwoma bohaterami i trzeba sobie zrobić mala przerwę, żeby rozpocząć w nowym roku Story Journal II, bo teraz na stole miejsce zajęły świąteczne kurzołapy i durnostojki :D
Lecz tym razem stawiam na trzech bohaterów.

Odnośnie rzemiosła i przepisów jeszcze z nich nie korzystałem i mam zamiar je wrzucić do Story Journal II.

World Event wrzuciłem do trzech ostatnich historii pierwszego dziennika i mnie one osobiście pasują do rozgrywki. Podzieliłem je jednak na każdy rodzaj w czterech dekach i rzucam k4, podobnie jak przy przedmiotach.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Gram z World Eventsami i fajna, kolejna warstwę dodaje do gry. Takie meta-wydarzenia. Osobiście lubię jak gra symuluje mi takie elementy więc ja polecam.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 71 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Hej, poratujcie linkiem do talii 90+ kart z umiejętnościami? Nie mogę znaleść, a pomyślałem, ze w oczekiwaniu na malowanie figurek zabiorę się za projekt wydruku wszystkich dodatkowych talii zastępujących pisanie. Na bgg tez nie mogłem znaleść :( widać oślepłem - poratuje ktoś? Drukowaliscie to może gdzieś w drukarni?
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

Yuri pisze: 21 gru 2021, 15:35 Gram z World Eventsami i fajna, kolejna warstwę dodaje do gry. Takie meta-wydarzenia. Osobiście lubię jak gra symuluje mi takie elementy więc ja polecam.
Też się zastanawiam, bo na forum BGG bardzo mieszane opinie, głównie in minus.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Sir_Yaro »

Dazir pisze: 21 gru 2021, 20:57 Hej, poratujcie linkiem do talii 90+ kart z umiejętnościami? Nie mogę znaleść, a pomyślałem, ze w oczekiwaniu na malowanie figurek zabiorę się za projekt wydruku wszystkich dodatkowych talii zastępujących pisanie. Na bgg tez nie mogłem znaleść :( widać oślepłem - poratuje ktoś? Drukowaliscie to może gdzieś w drukarni?
http://bit.ly/Folklore_PL
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Grahf pisze: 21 gru 2021, 21:50
Yuri pisze: 21 gru 2021, 15:35 Gram z World Eventsami i fajna, kolejna warstwę dodaje do gry. Takie meta-wydarzenia. Osobiście lubię jak gra symuluje mi takie elementy więc ja polecam.
Też się zastanawiam, bo na forum BGG bardzo mieszane opinie, głównie in minus.
Ej, bez jaj :D - ten dodatek oceniło blisko 130 osób, dając średnio ocenę 7,8/10 (zakładam, że ocena jest miarą opinii). To nie są oceny "głównie in minus".

Rozumiem, że inne dodatki oceniane są wyżej, a ten tak jak podstawka (a dodatki oceniane są zazwyczaj wyżej, ponieważ oceniają je głównie ci, którzy lubią podstawkę). Niemniej 7,8/10 trudno uznać za kiepską ocenę. Co najwyżej można stwierdzić, że jest dobrze oceniany, ale gorzej niż większość pozostałych dodatków.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Generalnie im więcej dodasz do świata, tym ten świat jest bardziej "żyjący". Więc w Folklore nie ma czegoś takiego jak gorszy dodatek, bo każdy o coś wzbogaca świat i przygody.

Z innej beczki, jak ktoś miał namiar na Folklore Shadow Pack, nie bezpośrednio od GBG, to dajcie cynk, bo brakuje mi tego dodatku. Niestety moja odkupiona kopia z KS była pozbawiona tego rozszerzenia.
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

@bajbaj

Pisałem "forum", suche oceny mnie mniej interesują :wink:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: bajbaj »

Grahf pisze: 22 gru 2021, 00:32 @bajbaj

Pisałem "forum", suche oceny mnie mniej interesują :wink:
True. Niedoczytanie z mojej strony! Niemniej, możemy dowieść wszystko, powołując się na forum bgg :mrgreen:

Mi World events bardzo się podobają. Jak pisali poprzednicy - sprawiają, że świat bardziej żyje, wprowadzając jeszcze więcej nieprzewidywalności, tj. pewnych modyfikatorów do historii. Może to ułatwiać misję, może utrudniać.

Poznałem kilka, więc już się wypowiadam😂😄
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Grahf »

To może zakupie pakiet :wink:

Widziałem jedwn za około 50 Eur, events, craft, plus dwa notesy do postaci i zapisu gry.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

Grahf pisze: 22 gru 2021, 07:59 Widziałem jedwn za około 50 Eur, events, craft, plus dwa notesy do postaci i zapisu gry.
Ten?
https://www.planszomania.pl/przygodowe/ ... undle.html
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ