Res Arcana - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: MaciekK5454 »

Cześć

Karta "Sztylet Ofiarny" - tutaj to się dzieje ;).

Opis na karcie: zniszcz [tę kartę] + odrzuć kartę -> weź jej koszt [koszt karty] w [dowolnych surowcach oprócz złota]

(to co w nawiasach jest przedstawione na karcie w formie symboli)

Wyjaśnienie z instrukcji: Druga moc tego artefaktu wymaga zarówno zniszczenia tego artefaktu, jak i odrzucenia 1 karty z ręki.

Instrukcja: Niektóre efekty (np. [...] Sztylet ofiarny [...] pozwalają wziąć różne kombinacje esencji. Ich liczba zależy od kosztu zagrania innego artefaktu, który gracz decyduje się zniszczyć. (podkreślenie moje).

Pytanie: czy liczba esencji, którą dobieram w przypadku tej akcji zależy od kosztu Sztyletu Ofiarnego który niszczę (czyli dwie esencje), czy od kosztu innej karty, którą odrzucam (choć jej nie niszczę)
Wrotek
Posty: 189
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

MaciekK5454 pisze: 19 lis 2021, 08:01 Cześć

Karta "Sztylet Ofiarny" - tutaj to się dzieje ;).

Opis na karcie: zniszcz [tę kartę] + odrzuć kartę -> weź jej koszt [koszt karty] w [dowolnych surowcach oprócz złota]

(to co w nawiasach jest przedstawione na karcie w formie symboli)

Wyjaśnienie z instrukcji: Druga moc tego artefaktu wymaga zarówno zniszczenia tego artefaktu, jak i odrzucenia 1 karty z ręki.

Instrukcja: Niektóre efekty (np. [...] Sztylet ofiarny [...] pozwalają wziąć różne kombinacje esencji. Ich liczba zależy od kosztu zagrania innego artefaktu, który gracz decyduje się zniszczyć. (podkreślenie moje).

Pytanie: czy liczba esencji, którą dobieram w przypadku tej akcji zależy od kosztu Sztyletu Ofiarnego który niszczę (czyli dwie esencje), czy od kosztu innej karty, którą odrzucam (choć jej nie niszczę)
Tą którą odrzucasz
Gulek91
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 16:00

Res Arcana: Perlae Imperii

Post autor: Gulek91 »

Witam

Mam pewną wątpliwość co do jednej zasady w drugim dodatku Res Arcana, otóż według zasad gry na koniec rozgrywki perła zapewnia 1 pkt gdy ją posiadamy, ale jeśli w swojej puli posiadamy np. cztery perły to czy wtedy doliczamy sobie 4 punkty czy 1 punkt? Jeśli ktoś zna odpowiedź to będę wdzięczny.
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Res Arcana: Perlae Imperii

Post autor: Eldaril »

Z tego co pamiętam każda perła daje punkt.
Jeśli jest inaczej to nie zrozumiałem instrukcji ;)
Gulek91
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 16:00

Re: Res Arcana: Perlae Imperii

Post autor: Gulek91 »

Kurde to dziwne to jest, według instrukcji ja też tak zrozumiałem ale jeśli by tak grać to od razu można zdobyć wiele pereł i gra się kończy, jest wiele kart, które właśnie dają perły i wtedy zamiana perły na jedno złoto nie ma sensu.
Alextasha
Posty: 262
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 105 times

Re: Res Arcana: Perlae Imperii

Post autor: Alextasha »

Może i jest wiele kart, ale nie ma gwarancji że akurat takie Ci się trafią. Zdobyć perły nie jest aż tak łatwo jakby się wydawało, bo z perły zrobisz złoto albo esencje, ale nie odwrotnie.

Co do ilości pkt to trzeba też pamiętać, że z perłami trzeba zdobyć 13 a nie 10 żeby wygrać.

No i nie zapominajmy że perły tak jakby liczą się podwójnie, czyli jak enklawa daje 2 pkt za leżącą na niej perłę to jeszcze mamy +1 za każdą z nich że jest perłą.

Po przeczytaniu instrukcji też myślałam że od razu skupię się na perłach, bo będzie to łatwe zwycięstwo. Grałam już kilka razy z oboma dodatkami i zwycięstwo ze względu stricte na perły miałam raz. Ułatwiają zdobycie punktów, to fakt, ale nie są aż tak łatwe do zdobycia. No i ja nie stosuję draftu. Po prostu rozdajemy karty i trzeba kombinować z tego co się ma. Dla mnie to większa frajda dla zwojów mózgowych, aby wykombinować coś z niczego niż draftowanie i planowanie od razu strategii, ale każdy ma inny styl grania ;)
SPRZEDAM >> *click*
Gulek91
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 16:00

Re: Res Arcana: Perlae Imperii

Post autor: Gulek91 »

W sumie macie rację, pierwszy raz jak zagrałem to miałem pełno pereł ale później już nie było tak łatwo. Wasze odpowiedzi rozwiały moje wątpliwości, dziękuję :)
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 4 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Lion86 »

Dodatek z perłami plus nieszczęsna karta nakręconej zjawy. Coś mi w tej kombinacji nie pasuje, jest niemiłosiernie mocna. Jak trafiła mi się ta karta w pierwszej rundzie, to na koniec gry (po 4 rundach) uzbierałem na niej 7 pereł. 7ptk w zasadzie tylko za początkowy koszt wystawienia karty. To jak granie z kimś z kilku punktowym handicapem, minimalne szanse na dogonienie.
Teraz się zastanawiam czy ta zjawa to jest taka mocna czy też jednak coś pokręciłem i gram źle.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 768
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 23 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: sowacz »

Lion86 pisze: 05 sty 2022, 17:39 Dodatek z perłami plus nieszczęsna karta nakręconej zjawy. Coś mi w tej kombinacji nie pasuje, jest niemiłosiernie mocna. Jak trafiła mi się ta karta w pierwszej rundzie, to na koniec gry (po 4 rundach) uzbierałem na niej 7 pereł. 7ptk w zasadzie tylko za początkowy koszt wystawienia karty. To jak granie z kimś z kilku punktowym handicapem, minimalne szanse na dogonienie.
Teraz się zastanawiam czy ta zjawa to jest taka mocna czy też jednak coś pokręciłem i gram źle.
Wg Toma i niektórych innych osób drugi dodatek sprawił, że Nakręcona zjawa z karty praktycznie niegrywalnej, stała się w końcu dobrą opcją, ale nie mocniejszą niż inne potencjalne strategie w tej grze.

https://boardgamegeek.com/thread/276206 ... rls-combo/
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Lion86 pisze: 05 sty 2022, 17:39 Dodatek z perłami plus nieszczęsna karta nakręconej zjawy.
Pisałem o tym w głównym wątku. Tak ma niestety być, Lehmann się zarzeka, że jest okay.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
MoniaO
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2022, 13:50

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: MoniaO »

Dopiero zaznajomiłam się z instrukcją gry i nie rozumiem pewnych kwestii odnośnie pasowania.
1. Czy tylko pierwszy gracz, który spasował zmienia swój magiczny przedmiot na inny magiczny przedmiot i dobiera kartę na rękę, a pozostali gracze zostają ze starymi i nie dobierają karty. Czy każdy, kto kolejno spasuje bierze nowy magiczny przedmiot i dobiera kartę?
2. Rozumiem, że nie można wziąć 2 razy pod rząd tego samego magicznego przedmiotu, tylko po każdej rundzie trzeba wymienić go inny?
Eldaril
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2020, 08:22
Has thanked: 18 times
Been thanked: 50 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Eldaril »

1. Każdy gracz dobiera kartę i zmienia przedmiot.
Pierwszy, który spasował zbiera tylko (albo aż) kartonik 1 gracza z +1pkt.
2. Nie można 2 razy z rzędu wziąć tego samego Magicznego przedmiotu
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: MaciekK5454 »

Hej, pytanie które się pojawiło w trakcie gry.

Jak mam komponent, na którym leżą jakieś esencję i jednocześnie mam na nim symbol zdolności pozyskiwania esencji ("rączka" ale bez żadnych warunków), to czy w fazie zbierania mogę zarówno zebrać zgromadzone esencje jak i pozyskać nowe, czy muszę wybrać czy zdejmuje z karty czy dobieram z puli?

Instrukcja mówi "gracz zbiera esencję lub używa zdolności pozyskiwania" i nie jest do końca dla mnie jasne co dokładnie oznacza to lub tutaj (jedno i drugie jak chce, czy jedno ale nie drugie).
Pierwszy przykład z brzegu Nekromantka, załòżmy że leżą na niej trzy esencję śmierci, to w fazie dobierania zbieram te trzy + dociągam jedną z puli, czy muszę wybrać czy zbieram czy dociągam. Ale takich kart jest więcej.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Curiosity »

MaciekK5454 pisze: 18 lip 2022, 20:38 Hej, pytanie które się pojawiło w trakcie gry.

Jak mam komponent, na którym leżą jakieś esencję i jednocześnie mam na nim symbol zdolności pozyskiwania esencji ("rączka" ale bez żadnych warunków), to czy w fazie zbierania mogę zarówno zebrać zgromadzone esencje jak i pozyskać nowe, czy muszę wybrać czy zdejmuje z karty czy dobieram z puli?

Instrukcja mówi "gracz zbiera esencję lub używa zdolności pozyskiwania" i nie jest do końca dla mnie jasne co dokładnie oznacza to lub tutaj (jedno i drugie jak chce, czy jedno ale nie drugie).
Pierwszy przykład z brzegu Nekromantka, załòżmy że leżą na niej trzy esencję śmierci, to w fazie dobierania zbieram te trzy + dociągam jedną z puli, czy muszę wybrać czy zbieram czy dociągam. Ale takich kart jest więcej.
Hmmm, my zawsze graliśmy tak, że w takiej sytuacji można i zebrać to co leży i pobrać to co z symbolu rączki.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Losiek »

W instrukcji na stronie 5:
Obrazek

Zatem i jedno i drugie.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 210
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

MaciekK5454 pisze: 18 lip 2022, 20:38 Hej, pytanie które się pojawiło w trakcie gry.

Jak mam komponent, na którym leżą jakieś esencję i jednocześnie mam na nim symbol zdolności pozyskiwania esencji ("rączka" ale bez żadnych warunków), to czy w fazie zbierania mogę zarówno zebrać zgromadzone esencje jak i pozyskać nowe, czy muszę wybrać czy zdejmuje z karty czy dobieram z puli?

Instrukcja mówi "gracz zbiera esencję lub używa zdolności pozyskiwania" i nie jest do końca dla mnie jasne co dokładnie oznacza to lub tutaj (jedno i drugie jak chce, czy jedno ale nie drugie).
Pierwszy przykład z brzegu Nekromantka, załòżmy że leżą na niej trzy esencję śmierci, to w fazie dobierania zbieram te trzy + dociągam jedną z puli, czy muszę wybrać czy zbieram czy dociągam. Ale takich kart jest więcej.
Zrobiłeś nadinterpretacje.

◆ użycie zdolności pozyskiwania esencji
◆ zbiór esencji z komponentów

A to zdanie co pisałeś odnosi się do tego, że możesz to robić dowolnej kolejności.
"Każdy gracz zbiera esencje ze swoich komponentów lub używa ich zdolności pozyskiwania esencji (w dowolnej kolejności)."
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

To ja jeszcze do powyższego dodam, że polska instrukcja trochę myli. W angielskiej jest to wyraźnie zaznaczone:

"Each player does their Collect abilities and/or takes essences from
their components (in any order)."

A w naszej zostawili tylko to mylące "lub".
Cantona
Posty: 42
Rejestracja: 23 lip 2018, 11:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Cantona »

Ognisty bicz (Fiery Whip)
aktywuj i zniszcz artefakt aby uzyskac jego ksozt zagrania i 2 esencje.

Pytanie: jesli niszcze artefakt na ktorym znajduja sie esencje, czy dostane je czy one przepadną razem z artefaktem?
Haisenberg83
Posty: 123
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 141 times
Been thanked: 27 times

Re: Res Arcana - pytania i wątpliwości

Post autor: Haisenberg83 »

Przepadają.
ODPOWIEDZ