Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Mateuszxxx
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2020, 16:26

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Mateuszxxx »

Czytałem instrukcje parę razy ale nie zawsze wyłapie wszystko . Czyli jeśli golem miał ruchu 0 , postać A miał mniejsza inicjatywę to i tak zostanie przez niego zaatakowana pomimo tego że do postaci B miałby strzał na czysto . Trochę nie logiczne ale ok.
Void
Posty: 219
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Void »

Mateuszxxx pisze: 06 gru 2021, 17:19 Czytałem instrukcje parę razy ale nie zawsze wyłapie wszystko . Czyli jeśli golem miał ruchu 0 , postać A miał mniejsza inicjatywę to i tak zostanie przez niego zaatakowana pomimo tego że do postaci B miałby strzał na czysto . Trochę nie logiczne ale ok.
Cel skupienia potwora w Szczękach Lwa: przeciwnik którego może zaatakować wykonując jak najmniej ruchu. Jeżeli remis (patrz w tym przypadku atak zasięgowy i obaj przeciwnicy już są w zasięgu), wtedy niższa inicjatywa.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8733
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 2330 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Curiosity »

Uprasza się o niecytowanie ze zdjęciami. Zwróćcie uwagę jak to utrudnia przeglądanie wątku. Wrzuciłem wszystkie odpowiedzi ze zdjęciami w spojler.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
prib4
Posty: 216
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: prib4 »

Wczoraj przyszła moja kopia, zagrałem 2 scenariusze solo i na drugiej planszy zauważyłem, że przy 4 graczach powinniśmy umieścić 7 albo 8 szczurołaków a jest tylko 6 żetonów. Czy coś pokręciłem czy żetonów jest mniej niż potencjalnych wrogów? Jeśli już jesteśmy przy liczbach to zaskoczyło mnie 6 dodatkowych żetonów ożywionych zwłok - były umieszczone na oddzielnym 'pasku' i są duplikatami bo mają numery od 1 do 6. Często zdarzają się takie 'niespodzianki' w kopiach gloomhaven od albi?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

prib4 pisze: 08 gru 2021, 21:33 Wczoraj przyszła moja kopia, zagrałem 2 scenariusze solo i na drugiej planszy zauważyłem, że przy 4 graczach powinniśmy umieścić 7 albo 8 szczurołaków a jest tylko 6 żetonów. Czy coś pokręciłem czy żetonów jest mniej niż potencjalnych wrogów? Jeśli już jesteśmy przy liczbach to zaskoczyło mnie 6 dodatkowych żetonów ożywionych zwłok - były umieszczone na oddzielnym 'pasku' i są duplikatami bo mają numery od 1 do 6. Często zdarzają się takie 'niespodzianki' w kopiach gloomhaven od albi?
Chyba chcesz rozmieścić szczurołaki we wszystkich pomieszczeniach, a na początku scenariusza rozmieszczasz je tylko w pierwszym pokoju, a po otwarciu drzwi rozmieszczasz kolejne.
prib4
Posty: 216
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: prib4 »

aeiou871 pisze: 08 gru 2021, 21:43 Chyba chcesz rozmieścić szczurołaki we wszystkich pomieszczeniach, a na początku scenariusza rozmieszczasz je tylko w pierwszym pokoju, a po otwarciu drzwi rozmieszczasz kolejne.
Zgadza się, ale teoretycznie mogę przesprintować do drzwi zanim zabiję te w pierwszym pomieszczeniu i wtedy powinny pojawić się te w drugim. Dobrze rozumiem?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

prib4 pisze: 08 gru 2021, 21:53 Zgadza się, ale teoretycznie mogę przesprintować do drzwi zanim zabiję te w pierwszym pomieszczeniu i wtedy powinny pojawić się te w drugim. Dobrze rozumiem?
teoretycznie tak. Wtedy zgodnie z zasadami rozmieszczasz tyle potworów ile możesz (ile masz żetonów) zaczynając od tych znajdujących się najbliżej postaci, pozostałych potworów nie rozmieszczasz.
Edit: poprawka dzięki koledze donmakaron - jeśli brakuje żetonów potworów, najpierw rozstawiasz elitarne (w dużym GH najpierw najbliższe)
Ostatnio zmieniony 09 gru 2021, 00:16 przez aeiou871, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: donmakaron »

aeiou871 pisze: 08 gru 2021, 21:54 teoretycznie tak. Wtedy zgodnie z zasadami rozmieszczasz tyle potworów ile możęsz (ile masz żetonów) zaczynając od tych znajdujących się najbliżej postaci, pozostałych potworów nie rozmieszczasz.
Dorzucę jeszcze tylko cytacik dla porządku, bo instrukcja nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości:
Revealing a Room (cont.)
If, when a room is revealed, there are not enough standees of a specific monster set to full place every designated monster, players set up as many as they can, starting with the elite monsters of that set, and thenwhatever can’t be placed are ignored.
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

donmakaron pisze: 09 gru 2021, 00:07
aeiou871 pisze: 08 gru 2021, 21:54 teoretycznie tak. Wtedy zgodnie z zasadami rozmieszczasz tyle potworów ile możęsz (ile masz żetonów) zaczynając od tych znajdujących się najbliżej postaci, pozostałych potworów nie rozmieszczasz.
Dorzucę jeszcze tylko cytacik dla porządku, bo instrukcja nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości:
Revealing a Room (cont.)
If, when a room is revealed, there are not enough standees of a specific monster set to full place every designated monster, players set up as many as they can, starting with the elite monsters of that set, and thenwhatever can’t be placed are ignored.
To ze Szczęk? Właśnie nie byłem pewien tej reguły, bo w dużym GH jest ta, co podałem, a tutaj najpierw elitarne. Dzieki za sprostowanie
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Tak, to z glosariusza do JotL.
Awatar użytkownika
domin_guezz
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:45
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: domin_guezz »

Hej,
Czy karty klątw i błogosławieństw wtasowuje na początku gry do kart modyfikatorów postaci i potworów? Czy dopiero w trakcie gry jak uzyskam taki stan?
Every time you see me, I’ll be doing better than I was before. It’s me vs. me.
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

domin_guezz pisze: 15 gru 2021, 23:36 Hej,
Czy karty klątw i błogosławieństw wtasowuje na początku gry do kart modyfikatorów postaci i potworów? Czy dopiero w trakcie gry jak uzyskam taki stan?
Jeśli otrzymujesz błogosławieństwa/klątwy wskutek wydarzenia miejskiego lub jest to efekt scenariusza opisany we wprowadzeniu, to wtasowujesz odpowiednie karty do talii przed rozpoczęciem scenariusza. W trakcie scenariusza jeśli zostaniesz przeklęty/pobłogosławiony, od razu wtasowujesz odpowiednią kartę do talii modyfikatorów (nie wtasowujesz stosu odrzuconych modyfikatorów).
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mementomoris »

domin_guezz pisze: 15 gru 2021, 23:36 Hej,
Czy karty klątw i błogosławieństw wtasowuje na początku gry do kart modyfikatorów postaci i potworów? Czy dopiero w trakcie gry jak uzyskam taki stan?
aeiou871 pisze: 15 gru 2021, 23:46 Jeśli otrzymujesz błogosławieństwa/klątwy wskutek wydarzenia miejskiego lub jest to efekt scenariusza opisany we wprowadzeniu, to wtasowujesz odpowiednie karty do talii przed rozpoczęciem scenariusza. W trakcie scenariusza jeśli zostaniesz przeklęty/pobłogosławiony, od razu wtasowujesz odpowiednią kartę do talii modyfikatorów (nie wtasowujesz stosu odrzuconych modyfikatorów).
Trzeba tylko pamiętać, żeby nie pomylić kart błogosławieństw i klątw z kartami pudła i x2, które są na stałe w talii. Tych nie należy nigdy usuwać, a na koniec rundy, w której wyszły, odkładamy je z resztą kart modyfikatorów i przetasowujemy całą talię.
Awatar użytkownika
domin_guezz
Posty: 20
Rejestracja: 09 kwie 2020, 12:45
Has thanked: 7 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: domin_guezz »

Czy o skupieniu potworna mówimy wtedy jak jest możliwe wykonanie akcji zakończonej atakiem na danej postaci? Postaci mogą być sporo oddalone i wówczas jak nie uda się zaatakować a ma akcje ruchu to i tak przesuwa się do postaci która jest najbliżej? Czyli np. postać jest oddalona o 4, potwór ma ruch 1, ale atak tylko wręcz to i tak idzie to 1 pole w kierunku ‚celu skupienia’?
Every time you see me, I’ll be doing better than I was before. It’s me vs. me.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 671
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sin »

domin_guezz pisze: 19 gru 2021, 22:41 Czy o skupieniu potworna mówimy wtedy jak jest możliwe wykonanie akcji zakończonej atakiem na danej postaci? Postaci mogą być sporo oddalone i wówczas jak nie uda się zaatakować a ma akcje ruchu to i tak przesuwa się do postaci która jest najbliżej? Czyli np. postać jest oddalona o 4, potwór ma ruch 1, ale atak tylko wręcz to i tak idzie to 1 pole w kierunku ‚celu skupienia’?
Nie ma znaczenia czy potwór może w danej turze dojść czy nie - w podanym przez Ciebie przykładzie potwór się przesunie.
Spoiler:
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Fenri
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2021, 21:32

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Fenri »

Siemka, mam pytanie czy jeśli jakaś zdolność lub przedmiot zwiększa wartość mojego ataku to wpływają na to zwiększenie karty modyfikatorów czy liczone jest ono osobno.
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Fenri pisze: 26 gru 2021, 02:54 Siemka, mam pytanie czy jeśli jakaś zdolność lub przedmiot zwiększa wartość mojego ataku to wpływają na to zwiększenie karty modyfikatorów czy liczone jest ono osobno.
Jest to po prostu jeden ze składników, który uwzględniasz przy obliczaniu siły ataku. Takie bonusy uwzględniasz w pierwszej kolejności (jeśli masz ich kilka, o ich kolejności decydujesz sam), a kartę modyfikatora - w ostatniej.
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: imrowai »

Obrazek

Jak rozumieć wzmocnienie ataku żywiołem? +1 do zasięgu powoduje, że staje się ten atak atakiem dystansowym z pełnym tego kosekwencjami (korzyść/niekorzyść), czy też jest to zwykły atak o zasięgu 2ch pól?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

imrowai pisze: 29 gru 2021, 19:22

Jak rozumieć wzmocnienie ataku żywiołem? +1 do zasięgu powoduje, że staje się ten atak atakiem dystansowym z pełnym tego kosekwencjami (korzyść/niekorzyść), czy też jest to zwykły atak o zasięgu 2ch pól?
To błąd tłumaczenia, premia jest do Ataku, nie Zasięgu. Gracze zbierali te błędy na grupie fb, dziś Albi umieściło oficjalną erratę na stronie produktu
Karalek_PL
Posty: 93
Rejestracja: 03 kwie 2021, 17:29
Has thanked: 47 times
Been thanked: 24 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Karalek_PL »

Dzisiaj Albi opublikowało erratę: https://albipolska.pl/gloomhaven-szczek ... U_esPtzlfs
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sirafin »

Ta robiona przez graczy uwzględnia nieco więcej i będzie na bieżąco aktualizowana, gdy tylko coś zostanie wyłapane, więc warto sobie do niej zapisać link.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 8inKwYUUrU
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

Karalek_PL pisze: 29 gru 2021, 19:51 Dzisiaj Albi opublikowało erratę: https://albipolska.pl/gloomhaven-szczek ... U_esPtzlfs
A wie ktoś może coś, czy Albi planuje może jakieś dosłanie poprawionych kart przy kolejnym dodruku? Sporo z zauważonych błędów to drobnostki ale akurat błędy na kartach Wyburzyciela i Putkowicielki są już dość znaczne...
prib4
Posty: 216
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: prib4 »

Fajnie byłoby gdyby wyszli z tego z twarzą dosyłając poprawione karty osobom które kupiły poprzednie wydanie. Jednak biorąc pod uwagę jak zapierali się, że to są jakieś drobne błędy a nie wręcz problemy z mechanikami (a jak widać takie są) to nie liczę na to.
theKossak
Posty: 30
Rejestracja: 03 gru 2020, 14:48
Has thanked: 32 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: theKossak »

Wg zasad każdą zdolność można pominąć. W takim razie jaki jest sens umieszczania niekorzystnych zdolności na kartach? Przecież każdy będzie je pomijał, np Pustkowicielka, karta "Zamrożenie Duszy", dolna akcja, zdolność "klątwa na siebie" (angielska wersja: https://github.com/any2cards/jotl/blob/ ... e-soul.png)


Obrazek
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 307 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

theKossak pisze: 30 gru 2021, 22:49 Wg zasad każdą zdolność można pominąć. W takim razie jaki jest sens umieszczania niekorzystnych zdolności na kartach? Przecież każdy będzie je pomijał, np Pustkowicielka, karta "Zamrożenie Duszy", dolna akcja, zdolność "klątwa na siebie" (angielska wersja: https://github.com/any2cards/jotl/blob/ ... e-soul.png)


nie każdą można pominąć. Można pominąć każdą, która nie ma negatywnych skutków dla drużyny.
ODPOWIEDZ