Kilka gier dla początkujących

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
BartekPila
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Kilka gier dla początkujących

Post autor: BartekPila »

Cześć, sprzedałem xboxa i mam do dyspozycji 650 złotych. Zainteresowałem się planszówkami jakiś miesiąc temu, gdy dostałem kartę podarunkową do empika. Kupiłem brassa (może nie najlepszy wybór jak na pierwszą grę).
Będę głównie grał z ojcem i bratem, który ma 12 lat. Zastanawiam się nad Gloomhaven: Szczęki Lwa i Brzdękiem i Nidavellir. Moglibyście mi coś jeszcze polecić?
dareiosh
Posty: 160
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: dareiosh »

Dla mnie (nie jest najłatwiejsza) ale zdecydowanie jedna z najlepszych na jakich zaczynałem była gra Robinson Crusoe
Również polecam jakaś karciankę do duelów np . hero realms albo terrors of london
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 821
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: kurdzio »

Brzdęk będzie zdecydowanie dobrym wyborem, proste zasady a przy tym dużo emocji.

Sprawdź sobie jakieś abstrakty, to zawsze dobry wybór - różne Azule, Calico, Kaskadia, Sagrada.

Odradzam wam Robinsona, na początek gra może zniechęcić zamiast wciągnąć w planszówki. Jeśli koniecznie zdecydujecie się na kooperację to rzuć okiem na Paleo - ma przystępniejsze zasady.

Gloomhaven również zostawiłbym na pozniej. Nidaverill jest w porządku, ale raczej nie porywa.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: mineralen »

BartekPila pisze: 06 sty 2022, 21:51 Cześć, sprzedałem xboxa i mam do dyspozycji 650 złotych. Zainteresowałem się planszówkami jakiś miesiąc temu, gdy dostałem kartę podarunkową do empika. Kupiłem brassa (może nie najlepszy wybór jak na pierwszą grę).
Będę głównie grał z ojcem i bratem, który ma 12 lat. Zastanawiam się nad Gloomhaven: Szczęki Lwa i Brzdękiem i Nidavellir. Moglibyście mi coś jeszcze polecić?
Brass to świetny wybór, jeżeli masz zaangażowanych graczy na tyle żeby nauczyli się tak złożonych zasad. Daj znać jak poszło, czy chcieli się nauczyć czy nie. Jeżeli nie to Gloomhaven też nie wejdzie, bo zasady są równie mocno skomplikowane, tylko ich nauka jest rozłożona w czasie. Plus jeszcze musieliby być zdecydowani przejść całą kampanię i nie odpuszczać. Nidavelir cz Brzdęk powinny wejść łatwiej.

Tak naprawdę nie dałeś za dużo info o nich i o sobie (zresztą trudno będzie jak jeszcze nie ograliście przynajmniej paru różnych gier), trudno będzie coś polecić. Spróbuj więc na razie Brassa (jeżeli masz pewność, że się nie zniechęcą) i tego Brzdęka/Nidavelira i daj znać jak poszło.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: staniach21 »

Jak skutecznie odbić się od planszówek haha. Brass zejdzie się wam ze 3h z tłumaczeniem zasad i zmęczysz towarzystwo. To moja top3 gra, ale na start zdecydowanie coś lżejszego. Euro stawianie budynków, ale lekkie i szybkie to Little town. Zbierasz surowce jakieś mini proste zadania i sensowny czas rozgrywki. Z tych, które podałeś zdecydowanie Brzdęk.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: AntBehindLeaf »

Polecam na początek Splendor, 7 cudów Świata, Najeźdźcy ze Scytii, Azul Letni Pawilon, Everdell, Arnak, Carcasscone, Wsiąść do Pociągu, bardziej takie lżejsze klimaty.
ppeter
Posty: 533
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 155 times
Been thanked: 60 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: ppeter »

Zombicide, Potwory w Tokio, CMD, Wyprawa do El Dorado.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: Grzdyll »

Podobnych tematów na forum jest od groma, a odpowiedź w skrócie prawie zawsze ogranicza się do przefiltrowania listy gier o najwyższych ocenach z BGG (a najlepiej kategorii Family) tak, by waga gry nie była wyższa niż 2.0 (a gra była normalnie dostępna).

Nie ma za co.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4748
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: Mr_Fisq »

Ja polecę "nawalankę" karcianą - Unmatched :)
To gra w której walczą ze sobą postacie z różnych mitów/książek ( a jak dobrze pójdzie to może dotrą do nas zestawy z postaciami z Marvela). Niedługo mają pojawić się zestawy z Drakulą, Sherlockiem, Niewidzialnym Człowiekiem i Jeckyllem, oraz Beowulf z Czerwonym Kapturkiem.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 340
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: esubotowicz »

Z trzech podanych tytułów wnioskuję, że szukasz raczej gry z klimatem, pewnie czegoś o potworach i przemierzaniu lochów (=>ameri).
Jednakże świat planszówek jest przebogaty, i znajdziesz tu mnóstwo innych kategorii. Dlatego tez radziłabym Ci zrobić na początek mały rekonesans - dowiedz się czego tak naprawdę szukasz.

Powyżej padło kilka propozycji, z różnych gatunków. Oprócz ameri są gry euro o surowcach, optymalizacji i zbieraniu punktów, zwykle jest w nich jakiś temat - np. Klasycznym przykładem będzie Agricola. Są abstrakty, gdzie tego tematu za wiele nie ma, a jest np. Układanie wzorów wg jakiejś specjalnej zasady - przykład Azul, Calico, sa gry wojenne, 4x, itd. Oraz różne hybrydy.

Warto odpowiedzieć sobie poza tym na kilka pytań - czas trwania rozgrywki, czy to ma być gra rywalizacja czy kooperacyjna, czy może być karcianka, no i czy to ma być jeden duży tytuł czy kilka mniejszych i tańszych. Przy czym tańszych - nie znaczy gorszych, bo są karcianki za 50 zł bardzo wciągające i dające mnóstwo satysfakcji.

Radziłabym kupić kilka gier z różnych kategorii i popróbować, żeby sobie wyrobić zdanie.

Na początek na pewno lepiej odpuścić gry bardziej złożone, gdzie instrukcja przekracza, powiedzmy, 12 stron 🙂 (choć oczywiście nie jest to regułą, ale może to być jakiś klucz).
Ewa
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: arturmarek »

Jak dla mnie Brass lub Gloonhaven to wspaniałe gry na początek, jeśli cała ekipa ma ochotę zaangażować się mentalnie w poznanie gry, a potem we wgłębianie się w rozgrywkę.

Twój wątek zainspirował mnie do głębszego opisania moich przemyśleń na temat "gier na początek" - tutaj.
BartekPila
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2021, 14:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: BartekPila »

Cześć, dziękuję za wszystkie odpowiedzi :) Co do brassa - z tatą rozegraliśmy kilka gier i grało nam się dobrze, bratu niezbyt się spodobało.
Gloomhavena sobie póki co odpuszczę, wątpię żeby tacie się takie klimaty spodobały, a jak młodemu się nie spodoba to już w ogóle nie będę miał z kim grać. Kupię póki co Brzdęka, 7 cudów świata: pojedynek, zastanawiam się też nad Everdell. Dzięki jeszcze raz za pomoc i życzę miłego piątku.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4748
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: Mr_Fisq »

Moim zdaniem najlepiej kupować pojedynczo => z każdym tytułem lepiej będziesz wiedział co wam pasuje.

Jeśli Brass prawie chwycił, to można zawsze rzucić okiem na Concordię która przy prostych zasadach oferuję sporą głębię rozgrywki.
Pytanie jakie klimaty preferuje reszta rodziny?
Jeśli lubicie np. drugą wojnę światową to można pewnie zaryzykować: Nieustraszeni: Normandia.

Wybór jest ogromny, im więcej będziesz w stanie powiedzieć o tym co już wam się spodobało, tym łatwiej będzie nam doradzić.

Brzdęk to moim zdaniem dobry wybór jeśli lubicie ryzykować (do wyboru macie klimat SF albo Fantasy).
7 cudów świata: pojedynek powinien być niedrogi i dobry.
Everdell oby nie był wizualnie zbyt cukierkowy, możesz też rzucić okiem na Zaginioną wyspę Arnak.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
dżedaj
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:34
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: dżedaj »

BartekPila pisze: 06 sty 2022, 21:51 Cześć, sprzedałem xboxa i mam do dyspozycji 650 złotych. Zainteresowałem się planszówkami jakiś miesiąc temu, gdy dostałem kartę podarunkową do empika. Kupiłem brassa (może nie najlepszy wybór jak na pierwszą grę).
Będę głównie grał z ojcem i bratem, który ma 12 lat. Zastanawiam się nad Gloomhaven: Szczęki Lwa i Brzdękiem i Nidavellir. Moglibyście mi coś jeszcze polecić?

Dla całej trójki to
Proste i genialne na początek:
- wziąść do pociągu europa ~150zl

Do tego filerek(gra szybką i prosta, najczęściej grana pomiędzy większymi tytulami):
Istambuł gra kosciana ~50zl

I gra bardziej zaawansowana:
-Great Western Trail ~150zl (kupisz w stacjonarnej ksiegarni matras (widziałem w Opolu) - gra zawiera sporo mechanik różnego rodzaju więc zobaczysz jakie elementy w planszówkach Ci się podobają.

Zostaje Ci jeszcze 300zl na jakieś dwa mniejsze lub jeden duży tytuł np:
- Blood rage - gra typu area control - walki, bitwy, zasady do ogarnięcia dla każdego.

Zawsze możesz zobaczyć recenzję, a najlepiej wideoinstrukcję, żeby poznać gry.
Spokojnie, nawet jak nie trafisz, to planszówki nie tracą wiele na wartości więc zawsze można wymienić na inną :)
Paskuda
Posty: 10
Rejestracja: 21 cze 2021, 10:38
Been thanked: 1 time

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: Paskuda »

Jeśli wolicie współpracować, to ja również polecam Zombicide, zasady są proste i łatwe do wytłumaczenia. Dostępnych jest kilka wersji po polsku więc jest w czym wybierać. Wizualnie gra może się okazać bardzo atrakcyjna dla twojego brata.

A jeśli rywalizacja nie jest wam straszna to na początek polecam Small World. Zasady, tak jak wcześniej, bardzo proste i łatwe do wytłumaczenia. Gra się przyjemnie, a rozgrywka nie jest zbyt długa. Szczególnie polecam najnowszą wersję czyli Small World of Warcraft.

Jeśli chodzi o Brzdęk, to na początku roku ma się pojawić w sklepach Brzdęk Legacy.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Kilka gier dla początkujących

Post autor: arturmarek »

dżedaj pisze: 09 sty 2022, 05:59 Dla całej trójki to
Proste i genialne na początek:
- wziąść do pociągu europa ~150zl
Jeżeli nie planucie gry w więcej niż 3 osoby to zdecydowanie lepszą wersją Pociągów są Kraje Północy.
ODPOWIEDZ