druga gra po siedem cudów świata

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Cyel pisze: 07 sty 2022, 13:42 Concordia Venus będzie super dla każdej liczby graczy od 2 do 6. I prócz tego to również po prostu fenomenalna gra.

Druga którą polecam bo jest znakomita to Age of Discovery. Może na 2 osoby nie jest aż tak dobrze, ale 3-6 jak najbardziej. Kolejny znakomity tytuł.

Agricola z dodatkiem obsłuży 6 graczy (na dodatek PL trzeba poczekać, bez niego do 4 graczy) i nie bez powodu jest evergreenem od wielu lat. W 2 osoby też się zagra bez żadnej straty w jakości rozgrywki.

Do tego wszystkie łączą ciekawą rozgrywkę z naprawdę nieskomplikowanymi, intuicyjnymi zasadami co w Waszym wypadku może mieć znaczenie.
A Concordia Venus jest tylko po angielsku? W Age of Discovery można grać bez znajomości angielskiego?
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Nikto0 pisze: 07 sty 2022, 14:27
Cyel pisze: 07 sty 2022, 13:42 Concordia Venus będzie super dla każdej liczby graczy od 2 do 6. I prócz tego to również po prostu fenomenalna gra.

Druga którą polecam bo jest znakomita to Age of Discovery. Może na 2 osoby nie jest aż tak dobrze, ale 3-6 jak najbardziej. Kolejny znakomity tytuł.

Agricola z dodatkiem obsłuży 6 graczy (na dodatek PL trzeba poczekać, bez niego do 4 graczy) i nie bez powodu jest evergreenem od wielu lat. W 2 osoby też się zagra bez żadnej straty w jakości rozgrywki.

Do tego wszystkie łączą ciekawą rozgrywkę z naprawdę nieskomplikowanymi, intuicyjnymi zasadami co w Waszym wypadku może mieć znaczenie.
A Concordia Venus jest tylko po angielsku? W Age of Discovery można grać bez znajomości angielskiego?
Co do Concordii to nie wiem. W AoD na luzie się da, jedyne co jest w grze tekstem, to ułamek zdania na żetonach budynków, typu "1 soldier each turn" przy czym żetonów na raz jest w grze 5, więc i bez angielskiego każdy bez problemu ogarnie. Cała reszta gry nie ma nic do czytania.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A w Agricole można grać w 3 osoby?
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Nawet trzeba ;) Agricola się bezbłędnie skaluje moim zdaniem.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
emilio_butragueno
Posty: 3
Rejestracja: 22 gru 2021, 12:49

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: emilio_butragueno »

Na 6 osób poleciłbym też Misja Czerwona planeta, Libertalia, welcome to, Kartografowie, Sabotażysta.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Cyel pisze: 07 sty 2022, 14:50 Nawet trzeba ;) Agricola się bezbłędnie skaluje moim zdaniem.
A nie będzie za trudna po jednej ogranej grze Siedem cudów świata? :D
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Agricola jest naprawdę prosta. Nie prostacka, ale chcesz czegoś więcej niż 7Cudów, prawda;)? Obejrzyj sobie jakiś How To Play.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A coś nie worker placement dla 3 graczy, bo dla większej ilości chyba wybiorę Cytadelę? :D
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 645
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 196 times
Been thanked: 175 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Michito »

Dla 3 graczy to możesz przejrzeć dowolny inny wątek, bo to pytanie powracające bardzo często :) Bez preferencji co do złożoności zasad, ceny, mechanik itd. ciężko coś w ciemno polecić.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2022, 16:20 przez Michito, łącznie zmieniany 1 raz.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Michito pisze: 07 sty 2022, 16:18 Dla 3 graczy to możesz przejrzeć dowolny inny wątek, bo to pytanie powracające bardzo często :) Bez preferencji co do złożoności zasad, ceny, mechanik itd. ciężko coś w ciemno polecić.
Nie worker placement i nie może być motywów fantasy lub horroru, bo to może zniechęcić niektórych z potencjalnych graczy cena do 150zł:)
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 645
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 196 times
Been thanked: 175 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Michito »

Gry do spróbowania, nie są drogie więc w razie "wtopy" nie ma dużej straty:

Oriflamme
Wyprawa do El dorado
Wyspa Skye

Jeżeli budżet jest większy to warto spróbować Tyrants of the Underdark (pomimo klimatu Fantasy). Ale doprawdy, na 3 osoby to do wyboru, do koloru...

Są jeszcze tzw. evergreeny, tzn. pewniaki: Wsiąść do Pociągu Europa, Terraformacja Marsa, Osadnicy z Catanu, Potwory w Tokio, Carcassonne...

Ktoś wyżej wspomniał Concordię - również bym polecił. Tak samo jak np. Zamki Toskanii.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A jaka jest różnica pomiędzy Cytadelą wydaniem Galakty a Rebela?
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 645
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 196 times
Been thanked: 175 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Michito »

Nikto0 pisze: 07 sty 2022, 16:32 A jaka jest różnica pomiędzy Cytadelą wydaniem Galakty a Rebela?
Jedynie wymiar pudła (to od Rebela jest mniejsze). Zasady i grafiki są te same.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Michito pisze: 07 sty 2022, 16:25 Gry do spróbowania, nie są drogie więc w razie "wtopy" nie ma dużej straty:

Oriflamme
Wyprawa do El dorado
Wyspa Skye

Jeżeli budżet jest większy to warto spróbować Tyrants of the Underdark (pomimo klimatu Fantasy). Ale doprawdy, na 3 osoby to do wyboru, do koloru...

Są jeszcze tzw. evergreeny, tzn. pewniaki: Wsiąść do Pociągu Europa, Terraformacja Marsa, Osadnicy z Catanu, Potwory w Tokio, Carcassonne...

Ktoś wyżej wspomniał Concordię - również bym polecił. Tak samo jak np. Zamki Toskanii.
A jakie koszulki są na karty z Tyrants of the Underdark?
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Ja tylko uprzedzę, że Cytadela, choć fajna, to jednak prosta, mała popierdółka. Jeśli szukasz czegoś co będzie następnym krokiem po 7CŚ, to moim zdaniem nie tędy droga.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Cyel pisze: 07 sty 2022, 16:51 Ja tylko uprzedzę, że Cytadela, choć fajna, to jednak prosta, mała popierdółka. Jeśli szukasz czegoś co będzie następnym krokiem po 7CŚ, to moim zdaniem nie tędy droga.
A co sądzisz o następujących dla 4-6 osób:
Wysokie Napięcie
Pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla ludwika
Kartografowie :)
Cyel
Posty: 2598
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1455 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Cyel »

Zamków nie znam.

Wysokiego Napięcia nie szanuję. To jedna z tych gier gdzie możesz wyłączyć mózg, jeśli w zamian włączysz kalkulator. Niby są decyzje, ale tak naprawdę to zamiast wymyślić dobry ruch musisz go tylko policzyć, więc tak naprawdę wiele z tych decyzji to iluzje decyzji.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2022, 06:31 przez Cyel, łącznie zmieniany 1 raz.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

Może się jeszcze ktoś wypowiedzieć na temat Pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla ludwika?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: arturmarek »

Nikto0 pisze: 07 sty 2022, 17:29 Może się jeszcze ktoś wypowiedzieć na temat Pomiędzy dwoma zamkami szalonego króla ludwika?
Dla mnie niestety gra niegrywalna. Mechanicznie ciekawa, wygląda znakomicie. Problemem jest czytelność. Małe ikony na małych kafelkach. Zagrałem dwa razy i za każdym razem głowa mnie rozbolała po liczeniu punktow, tak mocno trzeba wytężać wzrok, żeby się dopatrzeć ikon.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A co sądzicie o Osadnicy narodziny Imperium?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 663
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Otorek »

Jeśli zrezygnujesz z jednej osoby to od 3-5 Hansa Teutonica, najlepiej w Big boxie. Ewentualnie Na Skrzydłach od 2-5
Wyłącznie 6 osób to Dune z 2019 od Gale Force Nine - ale tu zasady wymagają już troche tłumaczenia.
dave8
Posty: 750
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: dave8 »

Jak na tyle osób to:
Sushi go party
Colt Express
Camel up
Mysterium
Tajniacy

Z poważniejszych
Keyflower
Wysokie Napięcie
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: Nikto0 »

A co myślicie o Misja Czerwona planeta? :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: karmazynowy »

Michito pisze: 07 sty 2022, 16:37
Nikto0 pisze: 07 sty 2022, 16:32 A jaka jest różnica pomiędzy Cytadelą wydaniem Galakty a Rebela?
Jedynie wymiar pudła (to od Rebela jest mniejsze). Zasady i grafiki są te same.
Nie tylko. Wydanie Galakty ma duże ładne karty w rozmiarze tarota i żetony kartonowe przypominające jakie postacie są używane w grze. Rebel z kolei ma standardowe karty postaci i małe karty jako przypominajka. Ma też mniej plastikowych żetonów pieniędzy.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: druga gra po siedem cudów świata

Post autor: patka3000 »

Ja polecam Cytadelę, Sushi go ale party, Tajniacy, no i chyba bym rozwazyla Fasolki z dodatkiem, 6 bierze i Niepożądani goście. Przy czym ostatni wydaje się być najpoważniejszym tytułem choć nie najtrudniejsza. To jeśli chodzi o takie duże grono. Plus imprezowe gry. Pytanie czy nie lepiej dwóch gier na mniejsze grono. I tak się potem wymienić. Polecam gry do max 1h rozgrywki z przewagą 45min i instrukcja krótka, filmik z zasadami 5min. Na bgg Max trudność 2- 2.4. Takich gier jest mnóstwo. U nas super się sprawdzają oproczy wymienionych Smoki, Sen, Azul, Tu i Tam, Small World, Splendor, Królestwo Królików, Wyprawa do Eldorado. Jeszcze chyba najlepsze ale na 5 osób niestety z dodatkiem Szarlatani z pasikurowic.
ODPOWIEDZ