Aeon's End - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
akslagzim
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2021, 07:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: akslagzim »

aeiou871 pisze: 15 sty 2022, 21:19
akslagzim pisze: 15 sty 2022, 20:52
seki pisze: 23 paź 2021, 23:41 Sprawdziłem w instrukcji. Macie rację. Nie wiem skąd to mi się ubzdurało ale byłem przekonany, że jest wymóg wykorzystania eteru. Z pewnością będzie jednak łatwiej jeśli dowolnie będziemy mieli możliwość udrzucenia słabej karty kryształu bo wielokrotnie tą jedną kartę zostawialem na ręce i zaśmiecała mi rękę aż do wykorzystania. Istotnie utrudniłem sobie grę i niemal 40 partii zagrałem z tym utrudnieniem. Da się jednak wygrać :)
Według mnie nie na możliwości wyłożenia karty klejnotu bez wykorzystania eteru. W instrukcji jest dokładnie napisane „Podczas swojej tury nie możesz bez przyczyny odrzucić kart z ręki.” Zapis o tym, że „Możesz pozyskać eter nawet, jeżeli nie zamierzasz go wydać” dotyczy przypadków gdy np. aktywowane zaklęcie daje Ci dodatkowy eter do wykorzystania - wtedy nie musisz go wydawać.
„Podczas swojej tury nie możesz bez przyczyny odrzucić kart z ręki.” - zgadza się, ale odrzucanie karty, to co innego niż jej zagranie. Karty mogą zostać odrzucone na przykład w celu pozbycia się mocy z gry i wtedy lądują od razu na stosie kart odrzuconych. Karty zagrane nie lądują od razu na stosie kart odrzuconych tylko są "w grze".
Są trzy rodzaje kart: Klejnoty, Artefakty i Zaklęcia. Zaklęcia muszą zostać przygotowane na bramach lub aktywowane w inny sposób. Klejnoty i Artefakty można zagrać zawsze i należy rozpatrzyć ich efekty najlepiej, jak to możliwe. Możesz zagrać dowolny Klejnot lub Artefakt nawet, jeśli nie możesz w pełni rozpatrzyć jego efektu.
Ja to inaczej rozumiem. Kartę zagrywa się, gdy chce się skorzystać z jej efektu, tak jak pisałeś - nawet jeśli nie można w pełni rozpatrzyć efektu. Ale w momencie gdy w żadnym stopniu nie można rozpatrzyć efektu, to czy nie powinniśmy nie mieć możliwości jej zagrania? Chodzi tu o Kryształ, który zostaje nam na ręce i nic już za niego nie kupimy.

Gdy zaczynaliśmy grać w Aeons End zasady wydawały się proste, a teraz gdy się w to zagłębiam, to co raz więcej rzeczy wydaje się nie do końca oczywiste :)
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

akslagzim pisze: 15 sty 2022, 22:57

Ja to inaczej rozumiem. Kartę zagrywa się, gdy chce się skorzystać z jej efektu, tak jak pisałeś - nawet jeśli nie można w pełni rozpatrzyć efektu. Ale w momencie gdy w żadnym stopniu nie można rozpatrzyć efektu, to czy nie powinniśmy nie mieć możliwości jej zagrania? Chodzi tu o Kryształ, który zostaje nam na ręce i nic już za niego nie kupimy.

Gdy zaczynaliśmy grać w Aeons End zasady wydawały się proste, a teraz gdy się w to zagłębiam, to co raz więcej rzeczy wydaje się nie do końca oczywiste :)
Kiedy zagrywasz Kryształ, w pełni rozpatrujesz jego efekt - otrzymujesz 1 punkt eteru do puli eteru (nawet w instrukcji na str. 14 masz zdanie: "Możesz pozyskać eter nawet, jeżeli nie zamierzasz go wydać"). Zawsze możesz zagrać dowolny Klejnot i Artefakt.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: trance-atlantic »

Dokładnie tak jest. Chodzi generalnie o to, by daną kartę można było zagrać, lub inaczej - by nie było przeciwwskazań do jej zagrania.

Specyficznym przypadkiem są Zaklęcia, które muszą być umieszczone na otwartych (bądź uchylonych) bramach. Jeśli mamy dwie takie bramy a na ręku trzy karty zaklęć, to przynajmniej jedna nie może zostać zagrana, bo nie ma spełnionych warunków do tego (tj. wolnej bramy).

Karta kryształu zawsze może wejść do gry, ponieważ efektem jej zagrania jest wygenerowanie zasobu. A co my z tym zasobem zrobimy, to już nasza sprawa.

Fajnie rozwiązane jest to na Steamie, po odpaleniu zaklęć z bram pojawia się przycisk 'play all crystals' i jednym kliknięciem wszystkie kryształy lądują na stole.. To chyba ostatecznie wyjaśnia sprawę. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
akslagzim
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2021, 07:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: akslagzim »

Ok, dzięki za wyjaśnienie, już rozumiem. Teraz pytanie czy trzeba zagrywać karty klejnotów i artefaktów na ręce? Czy mogę je sobie przechować na kolejną turę? :)
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

akslagzim pisze: 16 sty 2022, 12:31 Ok, dzięki za wyjaśnienie, już rozumiem. Teraz pytanie czy trzeba zagrywać karty klejnotów i artefaktów na ręce? Czy mogę je sobie przechować na kolejną turę? :)
Nie, nie trzeba, można je przechować i czasami jest to wskazane.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: trance-atlantic »

Uzupełniając powyższą wypowiedź, nie trzeba również zagrywać kart Zaklęć, które znajdują się na otwartych bramach (pierwsza faza tury gracza), tak samo jak nie trzeba natychmiast aktywować zdolności Maga gdy uzbiera wszystkie ładunki.

Zawsze można skorzystać z podpowiedzi w formie video, mam nadzieję, że udało mi się uchwycić wszystkie zasady ;) Podzieliłem je na odcinki, żeby łatwiej można było się w nich odnaleźć.
https://www.youtube.com/watch?v=VTdT7dL ... kMKR1l65Cc
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Hej. Karta natarcia Gnieworodnego: 'Zawładnięcie' - gracze wspólnie odrzucają dwa najdroższe przygotowane zaklęcia.

Co jesli żaden z graczy nie ma przygotowanego zaklęcia? Wtedy zwyczajnie nie rozpatruje się tej karty i wtasowuje do talii natarcia, po czym zdejmuje się 3 żetony furii?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mateo0213 pisze: 16 sty 2022, 13:45 Hej. Karta natarcia Gnieworodnego: 'Zawładnięcie' - gracze wspólnie odrzucają dwa najdroższe przygotowane zaklęcia.

Co jesli żaden z graczy nie ma przygotowanego zaklęcia? Wtedy zwyczajnie nie rozpatruje się tej karty i wtasowuje do talii natarcia, po czym zdejmuje się 3 żetony furii?
Rozpatrujesz ją najlepiej jak się da. Jeśli nikt nie ma przygotowanego Zaklęcia, to nic się nie dzieje i postępujesz dalej jak zwykle (wtasowujesz do talii Natarcia i usuwasz żetony Furii).
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Pytanko odnośnie umiejętności 'Pozaziemskie Wrota' :
1. Czy w przypadku kiedy na bramie mam przygotowane zaklęcie, mogę na nie wrzucić drugie czy muszę je aktywować w 'fazie aktywacji' i dopiero później od nowa przygotować dwa na tej bramie?

Obrazek
akslagzim
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2021, 07:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: akslagzim »

Kolejna rozgrywka, kolejne wątpliwości… Gramy w dodatek Wiedźma hordy, sytuacja jest taka:

Karty nemezis w grze: Mieszaniec Hordy, 2x Orp, 1x Zom.

W wyniku wyzwolenia dociągam kolejną kartę Troggów - trafia się Zom.

Pytanie - którym Troggiem staje się Mieszaniec Hordy, skoro nie ma dominującego rodzaju Trogga w grze? Czy wtedy muszę rozpatrzyć niekorzystnie efekt karty, czy po prostu ona wtedy efektu nie daje?

Obrazek
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mateo0213 pisze: 16 sty 2022, 22:20 Pytanko odnośnie umiejętności 'Pozaziemskie Wrota' :
1. Czy w przypadku kiedy na bramie mam przygotowane zaklęcie, mogę na nie wrzucić drugie czy muszę je aktywować w 'fazie aktywacji' i dopiero później od nowa przygotować dwa na tej bramie?

Możesz dołożyć drugie zaklęcie
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

akslagzim pisze: 16 sty 2022, 22:23 Kolejna rozgrywka, kolejne wątpliwości… Gramy w dodatek Wiedźma hordy, sytuacja jest taka:

Karty nemezis w grze: Mieszaniec Hordy, 2x Orp, 1x Zom.

W wyniku wyzwolenia dociągam kolejną kartę Troggów - trafia się Zom.

Pytanie - którym Troggiem staje się Mieszaniec Hordy, skoro nie ma dominującego rodzaju Trogga w grze? Czy wtedy muszę rozpatrzyć niekorzystnie efekt karty, czy po prostu ona wtedy efektu nie daje?
Ty wybierasz, którym Troggiem staje się Mieszaniec Hordy i rozpatrujesz efekt tego Trogga.
akslagzim
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2021, 07:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: akslagzim »

aeiou871 pisze: 16 sty 2022, 22:29
akslagzim pisze: 16 sty 2022, 22:23 Kolejna rozgrywka, kolejne wątpliwości… Gramy w dodatek Wiedźma hordy, sytuacja jest taka:

Karty nemezis w grze: Mieszaniec Hordy, 2x Orp, 1x Zom.

W wyniku wyzwolenia dociągam kolejną kartę Troggów - trafia się Zom.

Pytanie - którym Troggiem staje się Mieszaniec Hordy, skoro nie ma dominującego rodzaju Trogga w grze? Czy wtedy muszę rozpatrzyć niekorzystnie efekt karty, czy po prostu ona wtedy efektu nie daje?
Ty wybierasz, którym Troggiem staje się Mieszaniec Hordy i rozpatrujesz efekt tego Trogga.
Tylko, w tej sytuacji rozpatruję efekt właśnie dobranej karty (Zoma). Także mogę założyć, że Mieszaniec Hordy jest Orpem i wtedy kartę Zoma rozpatruję z efektem odpowiadającym liczbie 2 Zomów w grze? Zgadza się?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

akslagzim pisze: 16 sty 2022, 22:43
Tylko, w tej sytuacji rozpatruję efekt właśnie dobranej karty (Zoma). Także mogę założyć, że Mieszaniec Hordy jest Orpem i wtedy kartę Zoma rozpatruję z efektem odpowiadającym liczbie 2 Zomów w grze? Zgadza się?
Masz 2 Orpy, 1 Zoma. Wchodzi Mieszaniec, powoduje Wyzwolenie, wyrównuje rachunek Troggów: 2 Orpy i 2 Zomy. Następnie Mieszaniec staje się Troggiem takim Troggiem, których jest najwięcej - do Ciebie należy decyzja czy Mieszaniec zostanie Orpem czy Zomem i rozpatrujesz wtedy efekt odpowiadający 3 Orpom lub 3 Zomom w zależności od Twojego wyboru (bo staje się on 3 Troggiem danego rodzaju)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: jrz8888 »

Elo, elo. Moje pytania i wątpliwości.

1) Starcie z Gnieworodnym. Wariant trudniejszy (odrzucenie jednego żetonu Furii, a nie trzech). Nemezis jest w posiadaniu pięciu żetonów. Kończy swoją turę. Następuje Natarcie. Odrzucany jest jeden żeton, zostają cztery. Następuje kolejne Natarcie. W efekcie zostają trzy żetony. Czas na kolejną turę. Zgadza się? Natarcie za Natarciem do czasu aż na planszy pozostaną trzy żetony Furii?

2) Jest dwóch popleczników. Jeden ma 5, drugi 6, jeśli chodzi o punkty życia. Wpada mi jedno zaklęcie o łącznej sile 8. Rozumiem, że mogę uderzyć (tym samym zabijając) tylko w jednego poplecznika albo zadać 8 punktów obrażeń nemezis? W myśl zasady jedno zaklęcie - jeden przeciwnik, bez możliwości rozbijania. Zgadza się?

3) Dobieram 5 kart do ręki. Wśród nich mam 2 Skupiska Diamentów. Dzięki temu mam łącznie 6 punktów eteru z tytułu tych dwóch kart? Gdybym miał 3 Skupiska, to punktów miałbym 8?

4) Dobieram 5 kart do ręki. Wśród nich mam 2 Przyćmione Szafiry. Sojusznik dzięki temu otrzymuje tylko 1 ładunek? Gdybym miał 1 Szafir, to nadal przysługiwałby sojusznikowi 1 ładunek?

Jeśli chodzi o Skupiska Diamentów i Przyćmiony Szafir, to niestety, ale mam problem ze zrozumieniem zasad obowiązujących te karty.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: Freshus »

Ad 1. Gnieworodny w każdej turze nacierane tylko raz. Nawet jak ma nadmiar żetonów furii, to jedno natarcie, a żetony zostają do kolejnej (jakby ktoś nie dowierzał - walkowane wiele razy, w oficjalnym FAQ z autorem na bgg jest odpowiedź).

Ad 2. Dokładnie. W kolejnych częściach dochodzą czary, które pozwalają rozbić dmg na kilka wrogów, ale jeżeli opis karty o tym nie mówi, to tak jak napisałeś - jeden czar, jeden wróg, nadmiarowy dmg przepada.

Ad 3 i 4. Mógłbyś przytoczyć efekty kart, nie pamiętam dokładnie jak jest na kartach napisane :).

Edit: dobra, wygooglowałem. Tak jak piszesz. Przy diamencie bonus odpala się tylko przy drugim zagranym. Więc przy zagraniu 3 nasz 8 hajsu. To samo z szafirem. Nawet jak zagrasz 2 to odpala się efekt tylko przy zagraniu pierwszego - więc sojusznik otrzyma 1 ładunek.

Dlatego warto układać talię tak, żeby szafiry wpadały pojedynczo co turę (o ile nie potrzebujemy dużo hajsu w jednej), a diamenty stackować po 2. Ot urok aeon's end, gdzie nie tasujemy talii a karty po zagraniu możemy odkładać w dowolnej kolejności :D
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Co kiedy skończą mi się karty w talii, albo spadną zwyczajnie poniżej 5x ? Mogę grać dalej czy jest to przegrana?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: trance-atlantic »

Rozmiar ręki nie ma znaczenia..Jeśli zostało Ci w grze np. 5 kart, to wszystkie je zagrasz a następnie wszystkie dobierzesz.

Warunki przegranej określa instrukcja w sekcji Koniec Gry, natomiast oprócz tego mogą one występować na kartach Nemezis.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Gram na Królowa Roju.
'Gdy gracz zadaje obrażenia Karaczanowi może otrzymać 1 obrażenie żeby rozdzielić te obrażenia na kilka Karaczanów'

Pytanie - jeśli aktywuje dwa zaklęcia zadające X obrażeń, to jeśli chce rozdzielić obrażenia z obydwu zaklęć, to muszę sobie odjąć 2hp czy wystarczy 1hp?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mateo0213 pisze: 20 sty 2022, 20:08 Gram na Królowa Roju.
'Gdy gracz zadaje obrażenia Karaczanowi może otrzymać 1 obrażenie żeby rozdzielić te obrażenia na kilka Karaczanów'

Pytanie - jeśli aktywuje dwa zaklęcia zadające X obrażeń, to jeśli chce rozdzielić obrażenia z obydwu zaklęć, to muszę sobie odjąć 2hp czy wystarczy 1hp?
Każde zaklęcie rozpatrujesz osobno. Za każdym razem kiedy zadajesz X obrażeń, możesz je rozdzielić jeśli poświęcisz punkt życia. Zatem w przypadku 2 zaklęć - 2 hp
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

Czy te efekty tych dwóch kart podczas rozpatrywania karty ataku 'Unicestwienie' można ze sobą połączyć? To znaczy - niszcząc 4 karty z ręki (w tym 'Wir w Butelce') mogę rozpatrzyć efekt karty 'Wir w Butelce' aby zniszczyć dodatkowo do dwóch kart na ręce i jedną dobrać czy ta karta artefaktu działa tylko w przypadku zagrania jej w fazie głównej z ręki?
Obrazek

Obrazek
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mateo0213 pisze: 22 sty 2022, 03:53 Czy te efekty tych dwóch kart podczas rozpatrywania karty ataku 'Unicestwienie' można ze sobą połączyć? To znaczy - niszcząc 4 karty z ręki (w tym 'Wir w Butelce') mogę rozpatrzyć efekt karty 'Wir w Butelce' aby zniszczyć dodatkowo do dwóch kart na ręce i jedną dobrać czy ta karta artefaktu działa tylko w przypadku zagrania jej w fazie głównej z ręki?
Nie, nie możesz połączyć. Tak jak napisałeś, rozpatrujesz efekt karty, jeśli to Ty ja zagrywasz.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: trance-atlantic »

Tura Nemezis i tura gracza są od siebie niezależne a co ważniejsze - nie można ich przeplatać. Tym samym gracz nie może aktywować swoich kart gdy musi rozpatrzyć efekt np. Ataku, jak w powyższym przykładzie. Dopiero gdy cała tura Nemezis dobiegnie końca, wtedy można aktywować swoje karty.

Ja wiem, że w grze jest sporo tekstu i różnych ciekawych zależności, ale warto się trzymać podstawowych założeń -> aktywacja Nemezis = akcje Nemezis (a nie gracza).
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
mateo0213
Posty: 9
Rejestracja: 27 wrz 2021, 01:45
Has thanked: 6 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: mateo0213 »

'Dowolny gracz wtasowuje do swojej talii karty ze stosu kart odrzuconych'

Jeśli oboje gracze nie mają nic w stosie kart odrzuconych, to muszą przetasować swoją talie?
aeiou871
Posty: 976
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Aeon's End - pytania i wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

mateo0213 pisze: 25 sty 2022, 16:35 'Dowolny gracz wtasowuje do swojej talii karty ze stosu kart odrzuconych'

Jeśli oboje gracze nie mają nic w stosie kart odrzuconych, to muszą przetasować swoją talie?
Tak EDIT: tylko jeden musi przetasować talię
Ostatnio zmieniony 25 sty 2022, 17:07 przez aeiou871, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ