Too many bones vs Undertow

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
cymbro
Posty: 25
Rejestracja: 08 kwie 2019, 09:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Too many bones vs Undertow

Post autor: cymbro »

Cześć,
Mierze się z dylematem od czego zacząć przygodę z TMB grałem raz, przeglądałem filmy i gameplaye. Grać będę solo, solo na 2 postacie lub w 2 osoby. Zastanawiam się czy lepszym wyborem będzie Undertow+Ghille/Gasket czy sama wersja podstawowa. Czy gearlocki z podstawki nie są zbyt proste/prostolinijne i nie znudzą się za szybko? Czy gearlocki z Undertow nie będą zbyt skomplikowani dla mało zaawansowanego współgracza? Czy poziom trudności Undertow nie będzie zbyt duży? Czy dołączony do Undertow tryb kampanijny/wydarzenia solo sprawiaja że Undertow jest o wiele lepszy?
Ice^S5
Posty: 101
Rejestracja: 27 paź 2007, 14:04
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 20 times
Been thanked: 9 times

Re: Too many bones vs Undertow

Post autor: Ice^S5 »

viewtopic.php?f=43&t=69239&p=1303779

oraz zerknij na posty które są podlinkowane w otwarciu podanego wątku.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1122
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 874 times
Been thanked: 635 times

Re: Too many bones vs Undertow

Post autor: bajbaj »

cymbro pisze: 29 sty 2022, 15:40 Cześć,
Mierze się z dylematem od czego zacząć przygodę z TMB grałem raz, przeglądałem filmy i gameplaye. Grać będę solo, solo na 2 postacie lub w 2 osoby. Zastanawiam się czy lepszym wyborem będzie Undertow+Ghille/Gasket czy sama wersja podstawowa. Czy gearlocki z podstawki nie są zbyt proste/prostolinijne i nie znudzą się za szybko? Czy gearlocki z Undertow nie będą zbyt skomplikowani dla mało zaawansowanego współgracza? Czy poziom trudności Undertow nie będzie zbyt duży? Czy dołączony do Undertow tryb kampanijny/wydarzenia solo sprawiaja że Undertow jest o wiele lepszy?
Wiem, że sporo w kilu wątkach pisaliśmy już o tym, co i jak warto kupować, ale - ponieważ dostałeś tylko odnośniki wcześniejszych dyskusji - to napiszę trochę subiektywnie.

Undertow - pomimo, że reklamowana jako mniejsza podstawka, od której można zacząć, to ja tego nie polecam na początek przygody. Z dwóch powodów: (1) ma bogatszą mechanikę planszy bitwy, czyli jest de facto wzbogaceniem podstawki o nowe mechaniki. Gdyby się Tobie spodobało musiałbyś poznawać dalej grę wstecz i mógłbyś odczuwać brak np. mechaniki tratwy w dużej podstawce oraz (2) z dwójki gearlocków z Undertow jeden (Stanza) należy do najbardziej złożonych w grze, a drugi (Duster) jest nominalnie łatwy do grania (trenujesz wilka i dobierasz sobie różne skile), ale ... wymaga zupełnie innego podejścia grając solo i coop. Początkującym graczom szczególnie Stanzy nie polecam. Niemniej, Undertow to bardzo dobrze wyceniony względem podstawki samodzielny dodatek - masz pełną grę, która może starczyć na bardzo długo, o ile będziesz mieć więcej gearlocków.

Podstawka zawiera trójkę dość prostych gearlocków i jednego bardziej złożonego (Tantrum). Największą radość z podstawki teraz po jakiś 80 partiach sprawia właśnie Tantrum, ponieważ jest tu najwięcej kombinowania podczas walki. Niemniej, często ktoś gra Patchesem - jest to imo najsilniejszy gearlock z wszystkich. Łatwo w kilka dni mieć tanka, zabójcę i uzdrawiacza w jednej osobie, który w zasadzie na każdego przeciwnika ma coś ciekawego (gra się nim jednak w bardzo oczywisty sposób). Do tego dochodzi klasyczny rycerz-tank Pickett (można nim grać banalnie i skutecznie, ale można zrobić mu alternatywny build, skupić się na motorycznych zdolnościach i tańczyć z przeciwnikami podczas potyczek, ale ... to wymaga sporego doświadczenia). Zostaje jeszcze Boomer - szalona gearloczka składająca w krzaczorach granaty - prosta w obsłudze, ale z kolei o bardzo losowej skuteczności ataku - cyferki na poszczególnych ściankach jej kostek są bardzo zróżnicowane + dochodzi do tego friendly fire). Minusem podstawki - w mojej ocenie największym - jest to, że wymaga dodatków AoT i 40 days... wprowadzają one dodatkowe karty wydarzeń dni 1-3 (w podstawce masz tylko po jednym), dodatkowe karty do trybu solo, do trybu coop oraz dodatkowe złole. Z nimi podstawka jest kompletna.

Dla mnie optymalnym zestawem na początek byłoby: TMB (core) + AoT + 40days + Ghillie + Nugget + Gasket. Tak wiem - to dużo i drogo. Niemniej, jeśli kupisz w trwającej właśnie zbiórce, to gwarantuję, że taki zestaw - jeśli gra by nie podeszła - odsprzedasz bez problemu i bez straty finansowej. Gdyby środki finansowe nie były problemem, to wziąłbym jeszcze Undertow - taniej niż w tej zbiórce raczej już nie będzie, a zawartości w tym pudle jest masa. Miałbyś łącznie 9 gearlocków, dwie podstawki i gry na lata. Samej podstawki na pewno bym nie brał, bo szybko bym odczuł znużenie powtarzalnością dni 1-3, kart do trybu solo, brakiem większej liczby postaci etc. Wówczas albo bym sprzedał grę (nie poznając jej do końca), albo ... dokupił szybko dodatki (najpewniej niestety po cenie wyższej niż w zbiórce...).
ODPOWIEDZ