Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Emil_1 »

Na polskich kartach są błędy ale językowe, gra jest super:)
Przydają się ringi pod figurki
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: 8janek8 »

Poszukuję przejrzyście wyjaśnionych zasad do gry (eng lub pl).
To w jaki sposób napisana jest instrukcja (przynajmniej od Czacha Games)...no niedobrze się robi jak to czytam.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
filku
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2012, 22:23
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 49 times
Been thanked: 4 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: filku »

Niestety niewiele pomogę, ale jak próbowałem ogarnąć zasady mocno posiłkowalem się wszystkim co jest tutaj:
https://www.playskytear.com/rules

Dodatkowo mają discorda gdzie skupia się społeczność tej gry i gdzie szybko odpowiadają na pytania
https://discord.gg/pr6rxFJJ6p
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: buhaj »

8janek8 pisze: 29 paź 2021, 02:49 Poszukuję przejrzyście wyjaśnionych zasad do gry (eng lub pl).
To w jaki sposób napisana jest instrukcja (przynajmniej od Czacha Games)...no niedobrze się robi jak to czytam.
Tu nieźle tłumaczą:
https://www.youtube.com/watch?v=0JBvhlCEnQ8
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4486
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1445 times
Been thanked: 1103 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: garg »

8janek8 pisze: 29 paź 2021, 02:49 Poszukuję przejrzyście wyjaśnionych zasad do gry (eng lub pl).
To w jaki sposób napisana jest instrukcja (przynajmniej od Czacha Games)...no niedobrze się robi jak to czytam.
Poświęciliśmy kiedyś razem ze swoim synem cały dzień :!: na próbę opanowania reguł z instrukcji i poddaliśmy się. Absolutna masakra - top 10 najgorszych instrukcji, jakie kiedykolwiek czytałem. A mam za sobą lektury kilku tysięcy z nich, więc próba jest spora...
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Bart Henry »

To prawda, w instrukcji jest mnóstwo niekonsekwencji, które znacznie utrudniają odbiór gry. W ogóle Skytear jest świetnym przykładem na prezentację pt. "jak nie robić instrukcji", czy też "jak nie projektować gier planszowych", szczególne gier z uwzględnieniem sceny turniejowej, które żyją z graczy. Ta gra ma tak wysoki próg wejścia, że nie dziwię się, że na turnieje w Polsce stawia się po 5-6 osób.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2269
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do obejrzenia unboxingu tego tytułu na Wojennik TV:

Ostatnio zmieniony 22 mar 2023, 10:03 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: spongePepp »

Czy jest ktoś na tym forum kto skleił instrukcję Skyteara w jedną całość, łącznie z uwględnieniem wszystkich errat, zmian itd? :)
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1388
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Emil_1 »

Na stronie playskytear.com jest wszystko ( a dokładniej https://www.playskytear.com/rules ).
Warto stronkę przejrzeć bo są tam scenariusze do gry solo, kampanijne, masa contentu. Dziwi mnie niska popularność tej świetnej gry w Polsce.
Miłego dnia! :)
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Dziami »

spongePepp pisze: 15 sty 2022, 17:59 Czy jest ktoś na tym forum kto skleił instrukcję Skyteara w jedną całość, łącznie z uwględnieniem wszystkich errat, zmian itd? :)
Na forum?? Chyba na świecie nie ma nikogo kto by to zrobił ;)
Gra jest świetna, ale mnie jej niska popularność akurat nie dziwi...
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Bart Henry »

Emil_1 pisze: 15 sty 2022, 19:41 Dziwi mnie niska popularność tej świetnej gry w Polsce.
Ta gra to zbiór błędów designerskich. Skytear próbuje być grą turniejową, a jest tworem o odpychającym wręcz poziomie wejścia, który jest podbijany co chwilę przez zmiany w ramach tzw. living rules. Widać, że to pierwszy projekt Włochów i gra dopiero długo po Kickstarterze kształtowała się na finalny produkt. Sama podstawka jest mocno wykastrowana i pozostawia wiele niedopowiedzeń.

Dla kogo to gra? Dla ludzi o dużej cierpliwości, chcących bardzo mocno wejść w jeden tytuł. Dla osób mogących szukać w kilku miejscach wytłumaczenia oddziaływania wielu efektów na siebie, gdy są nakładane jeden po drugim. Dla osób, które chcą co kilka miesięcy zmieniać pewne zasady i są w stanie to wszystko jakoś finalnie ogarnąć. Dla osób, dla których stos rozpatrywania efektów w MTG był zbyt prosty. Dla osób, które będą miały z kim regularnie grać i będą to osoby o podobnym stopniu znajomości gry. Dla osób, które pomimo pudełkowych 45 minut są w stanie poświęcić na grę nawet 2-3h. Dla osób, które, wbrew pozorom, nie szukają wrażeń rodem z gier MOBA, bo gra jest bardzo niedynamiczna, podatna na efekt kuli śnieżnej.

Dla mnie to gra, która jest świetnym materiałem na dokument pt. "jak nie robić gier". Muszę jednak przyznać, że support gry ze strony Włochów (a przynajmniej jednego z nich) jest niesamowity. Sama strona gry, pozwalająca dodawać i przeglądać statystyki po rozgrywkach, robi wrażenie. To właśnie strona daje największe wrażenie tego, że ta gra to MOBA. Szkoda, że sama rozgrywka nie dowozi tej obietnicy.

Wiele osób się od tej gry odbiło i zupełnie rozumiem dlaczego. Ja do tego stopnia chciałem dać jej szansę, że do podstawki, pomimo początkowego sceptycyzmu, dokupiłem dodatki. Gry bazujące na ogromnym zaangażowaniu graczy mają szanse zaistnieć na scenie turniejowej, ale raczej nie dotrą do mas. Wiele LCG-ów u nas już upadło, a były zdecydowanie bardziej przystępne niż Skytear. Ja jestem pełen podziwu, że polska scena turniejowa jeszcze żyje, nawet gdy na turniejach pojawia się znacznie mniej niż 10 graczy (z pamięci mówiąc, to kojarzę turniej z poprzedniego roku, z kilkoma graczami, którzy znali grę i kilkoma, którzy nigdy nie grali).
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Jinx1337 »

A ja się nie zgodzę; gra jest niesamowicie głęboka i wciągająca - ale fakt - potrzeba paru dodatków, żeby poszerzyć zbiór kart oraz instrukcję sezonu 2 (dostępna po ANG) + zbiór living rules aby ogarnąć mechanikę.

Jak już się do niej podejdzie, to dla kogoś kto lubi koncentrować się na jednym tytule jest to 10/10.
Scena grających na TTS (również Polaków) jest całkiem pokaźna.

Mnogość kombosów, zagrań, kart - gra jest cholernie głęboka i mózgożerna.
Ale ponownie - tytuł dla kogoś kto szuka czegoś, na czym można się skoncentrować i raz po raz szukać nowych taktyk, nie na pojedyncze ogranie i elo!

edit:

Polecam dołączyć do Discorda:
https://discord.gg/HAUgWszT
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: pwoloszun »

Jinx1337 pisze: 16 sty 2022, 17:52 A ja się nie zgodzę; gra jest niesamowicie głęboka i wciągająca - ale fakt - potrzeba paru dodatków, żeby poszerzyć zbiór kart oraz instrukcję sezonu 2 (dostępna po ANG) + zbiór living rules aby ogarnąć mechanikę.
Mamdwa pytania:
1) ktore dodatki wg Ciebie wypada dokupic i dlaczego?
2) czemu jest tyle hejtu na instrukcje/zasady? Obejrzalem filmiki z tlumaczeniem i zasady wydaja sie proste. Z czym jest tyle problemow?

Z gory dziekuje za odpowiedz :)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: vinnichi »

a więc jednak... wjedzie jakiś plastik na kanał!! Dobrze, dobrze
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Jinx1337 »

pwoloszun pisze: 02 lut 2022, 14:25
Jinx1337 pisze: 16 sty 2022, 17:52 A ja się nie zgodzę; gra jest niesamowicie głęboka i wciągająca - ale fakt - potrzeba paru dodatków, żeby poszerzyć zbiór kart oraz instrukcję sezonu 2 (dostępna po ANG) + zbiór living rules aby ogarnąć mechanikę.
Mamdwa pytania:
1) ktore dodatki wg Ciebie wypada dokupic i dlaczego?
2) czemu jest tyle hejtu na instrukcje/zasady? Obejrzalem filmiki z tlumaczeniem i zasady wydaja sie proste. Z czym jest tyle problemow?

Z gory dziekuje za odpowiedz :)
Tutaj jest dobra instrukcja odnośnie tego co kupować:

https://shop.playskytear.com/en/buying/

Ogólnie, proponuję zacząć od dodatkowej tektury (całe 20 PLN za coś co powinno być w pudełku - żetony minionów, AoE czarów etc.) no i ze dwa-trzy dodatki herosów, bo zwiększają ilość kart z których można budowaćm, oraz THE BREACH (same dodatkowe karty).

Dodatkowi outsiderzy i bohaterzy 'dwukolorowi' na końcu, bo i tak od skomplikowania i ilości kombosów można dostać fioła :)
I przede wszystkim - wleźć na powyższy Discord i ograć się z ludźmi po TTS - tam jest nawet liga prowadzona :)

A co do instrukcji, zacząć od tej z sezonu 2 po ANG - jest bardziej przejrzysta i wydrukować sobie zaktualizowane player aidy (wszystko na stronie).

Jeden minus taki, że niestety ale Czacha Games zrobiła parę wpadek i są źle potłumaczone karty (około 4-5).
Ale to można naprawić naklejkami, które możliwie że zaprojektujemy z ziomkiem z Discorda.
Tłumaczenia są niby błahe, ale trochę zmieniają sens karty (co w grze z zasady turniejowej, jest trochę bleh).

Dla gry 'casual' nie zmienia to absolutnie nic, ale pomęczymy trochę mailami - może zrobią małą erratę w którymś z dodatków.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Hej. Jak to chodzi na 3 osoby? Da radę pograć czy odpuścić i czegoś innego poszukać?
StanleyStone

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: StanleyStone »

Ja raz grałem 1v1, a tak to zawsze 2v2. Teraz przymierzamy się do 3v3 i drużynowo bardzo fajnie to chodzi. Jednak asymetria w składach wydaje mi się dużym problemem, bo gdy gracz kontroluje 2 bohaterów, a nie 4 ma mniejszą rękę i to jednak wpływa na grę. Można się dzielić np. - ty idziesz w obrażenia, ja w miniony etc.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: Fruczak Gołąbek »

StanleyStone pisze: 11 lut 2022, 11:51 Ja raz grałem 1v1, a tak to zawsze 2v2. Teraz przymierzamy się do 3v3 i drużynowo bardzo fajnie to chodzi. Jednak asymetria w składach wydaje mi się dużym problemem, bo gdy gracz kontroluje 2 bohaterów, a nie 4 ma mniejszą rękę i to jednak wpływa na grę. Można się dzielić np. - ty idziesz w obrażenia, ja w miniony etc.
Dzięki. Czyli po prostu jeszcze żonę muszę namówić i będzie ok :).
Pytam ponieważ przeglądałem opinie na BGG jak na ilu graczy to chodzi i królują 2 osoby.
StanleyStone

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: StanleyStone »

Jakby coś 3v3 też bardzo fajne. Chociaż to już przeskakuje w cięższy tytuł. Wtedy te 3 godz. to już jest pewne, a jak zacięty mecz to i pewnie do 4 godz. nawet.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: CrossSleet »

Pomyślałem, że warto podbić temat - gra dostępna, ale coś mało popularna.

Wiele osób obawia się złej instrukcji i też to mnie głównie powstrzymywało przed zakupem. W końcu pękłem i spróbowałem i... rzeczywiście instrukcja jest okropna. Przygotowanie do gry obejmowało 2 instrukcje, erratę, FAQ i 3 filmiki na YT, a nadal musiałem wpaść na discord i zadać kilka pytań.

Jednak naprawdę warto, bo gra jest świetna. Kupiłem już wszystko co wyszło, nawet najnowszą mapę. Jak ma się z kim grać to jest super. Mocno się czuje klimat moba, więc jak ktoś grał w Dota2 czy LoLa to będzie się dobrze bawił.

Jeśli nawet ktoś nie grał w tego typu gry to nadal warto, bo jest to coś całkiem innego.

Sprawdzi się jako alternatywa dla klasycznych bitewniakow lub skirmishy (jak warhammer underworlds).
kiniol1
Posty: 136
Rejestracja: 23 mar 2020, 10:15
Has thanked: 226 times
Been thanked: 28 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: kiniol1 »

CrossSleet pisze: 09 cze 2022, 08:47 Przygotowanie do gry obejmowało 2 instrukcje, erratę, FAQ i 3 filmiki na YT, a nadal musiałem wpaść na discord i zadać kilka pytań.
Z jakich filmików na Youtube korzystałeś?
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: pwoloszun »

A to nie tak, ze wystarczy aktualna wersja instrukcji dostepna tutaj ?
Podcast dżentelmeni przy stole:
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: CrossSleet »

kiniol1 pisze: 09 cze 2022, 10:15
CrossSleet pisze: 09 cze 2022, 08:47 Przygotowanie do gry obejmowało 2 instrukcje, erratę, FAQ i 3 filmiki na YT, a nadal musiałem wpaść na discord i zadać kilka pytań.
Z jakich filmików na Youtube korzystałeś?
Na stronie Skytear są linki: https://www.playskytear.com/start

Jest szybki 5 minut i dłuższy 15. Dodali też po materiały do szybkiego scenariusza tutorialowego.
CrossSleet
Posty: 291
Rejestracja: 17 gru 2013, 15:02
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 41 times
Been thanked: 61 times

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: CrossSleet »

pwoloszun pisze: 09 cze 2022, 10:19 A to nie tak, ze wystarczy aktualna wersja instrukcji dostepna tutaj ?
Instrukcja jest okropna i żadne poprawki jej nie uratują - trzeba by napisać od nowa. Sama konstrukcja instrukcji jest nielogiczna niestety + nadal wiele elementów jest wyjaśnionych bardzo skrótowo, więc nawet po przeczytaniu nie wie się jak dokładnie stosować wiele zasad.

Dodatkowo link, który podałeś jest do nieaktualnej wersji instrukcji. Teraz jest sezon 2 z poprawkami, niestety dostępna tylko w angielskiej wersji. Jednak nawet mimo dodania kilku wyjaśnień to nadal nie jest to łatwa instrukcja.

Nadal uważam, że gra jest super i warto zagrać. Jednak instrukcja mocno wszystko utrudnia. Sama koncepcja nie jest skomplikowana, ale pewne mechaniki wymagają wyjaśnienia, żeby po prostu grać poprawnie.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Skytear (A. Barbari, F. Gioacchini, G. Neri, R. Neri, R. Parmeggiani)

Post autor: pwoloszun »

CrossSleet pisze: 09 cze 2022, 11:08
pwoloszun pisze: 09 cze 2022, 10:19 A to nie tak, ze wystarczy aktualna wersja instrukcji dostepna tutaj ?
Instrukcja jest okropna i żadne poprawki jej nie uratują - trzeba by napisać od nowa. Sama konstrukcja instrukcji jest nielogiczna niestety + nadal wiele elementów jest wyjaśnionych bardzo skrótowo, więc nawet po przeczytaniu nie wie się jak dokładnie stosować wiele zasad.

Nadal uważam, że gra jest super i warto zagrać. Jednak instrukcja mocno wszystko utrudnia. Sama koncepcja nie jest skomplikowana, ale pewne mechaniki wymagają wyjaśnienia, żeby po prostu grać poprawnie.


Czy moglbys podac jakis przyklad, ktory nie jest wyjasniony w instrukcji lub jest wyjasniony zle/skrotowo?
Nie pytam zlosliwie. Po prostu przeczytalem instrukcje i nie mialem w trakcie partii zadnych prblemow, ani pytan. Przy czym zagralem az 2 partie, czyli cale nic. Byc moze cos zle zinterpretowalem i zagralem.
Podcast dżentelmeni przy stole:
ODPOWIEDZ