(wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
manicminer
Posty: 847
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 112 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: manicminer »

Mr_Fisq pisze: 04 lut 2022, 09:52 manicminer ja (między innymi) przez te plastikowe podkładki zrezygnowałem z Twisted Fables. Co do kosztu figurek to jak się wydaje jest on duży głównie na początku (formy). Wyższe są też pewnie koszta logistyczne.
Machina Arcana nie kosztuje też 600-700 PLN, tylko ~400. W tej cenie kupisz np. nową podstawkę do Arkhama + Dodatek kampanijny (nawet nie cały cykl) - tam nie masz nawet grama (?) plastiku...
Koszta figurek to też ich zaprojektowanie, to stosunkowo jest to najdroższy etap na pojedynczą figurkę. MA z dodatkami to 609zł, TF z dodatkami to 250zł, zdaje się obie po 600 kart, plus podoba ilość dodatkowych elementów, z przewagą po stronie MA, MA to dobra gra, ale naprawdę rozgrywka nie jest na tyle zróżnicowana by uzasadniać 600zł.... (szczególnie że to cena dodatków jest przegięta a nie cena podstawki) To nie gloomhaven i tutaj dużo szybciej powtarzalność nam zagląda w oczy.


BTW, żeby nie było tylko offtopa, to MA jest dość losową grą, mamy ciągłe rzucanie kośćmi, losowanie potworów, które mają różne cechy (łatwiejsze i trudniejsze), losowanie itemów (lepsze i gorsze), więc jeśli ktoś liczy na kalkulację w stylu gier euro, to nie jest gra dla niego... Ot tutaj walczymy z losem i przeciwnościami które nam gra rzuca pod nogi.
Dodatki raczej dodają więcej tego samego, więc nie są też niezbędne do gry, najpierw można przejść podstawkę a później je kupić.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 10:21 przez manicminer, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4507
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Hardkor »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 09:51
Hardkor pisze: 04 lut 2022, 09:25
manicminer pisze: 04 lut 2022, 09:15

Powiem tak 600-700 zł za grę ze standami a nie figurkami to już skok na kasę, wg takiej wyceny to gry figurkowe powinny kosztować od 900zł w górę, kilka kości, trochę papieru i farby ma się nijak do zaprojektowania i wyprodukowania figurki, gdzie przecież tam też są kości i papier. Standy miały być tańsze niż figurki a wychodzi że jest odwrotnie. No chyba że czeka nas też drastyczna podwyżka na plastiku, wtedy kupowanie nowych gier będzie bez sensu, zważywszy że jest od groma dobrych, starszych gier i dużo tańszych...
Mam ciągle w głowie Twisted Fables za 250zł od Czachy, gdzie mamy matę, plastikowe plansze, kilkaset kart i figurki.
https://czachagames.pl/index.php/produkt/twistedfables/

Ot Machina Arcana okazała się grą wyczekiwaną i dobrą, więc trochę wydoimy graczy... szczególnie tych co chcą mieć pełny zestaw. Pamiętajmy też że MA to już 3 edycja, gdzie zostało dodane tylko trochę kart w dodatkach, więc i koszt zaprojektowania jest dużo niższy niż na początku.
Co ty tu porównujesz? TF to prosta karcianka, MA mały moloch. Swoją drogą w szoku jestem, że autor dalej nie wypuścił żadnego zestawu Deluxe z figurkami. Przecież to by się pięknie sprzedawało. Może przy 4 edycji albo premierze nowego dodatku?
Nie grałem w MA, ale ogladalem prezentacje z TF i z tego co kojarzę to większość kart jest robiona na jedno kopyto. Parę lub więcej kopii tej samej karty z tą samą grafiką i/lub innym efektem. Bardzo powtarzalne talie.
Zarówno TF jak i MA mają po 600 kart, tokeny i plansze dla graczy, nie do końca rozumiem dlaczego MA to mały moloch... bo od strony komponentów aż tak dużo więcej nie ma.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: BOLLO »

bartekb8 pisze: 03 lut 2022, 20:53 Przypadek twórcy jest dość...ciekawy. Kiedyś obejrzałem z nim wywiad i faktycznie wygląda na to że ta gra nim zawładnęła. Z jednej strony super sprawa jeśli pracujesz nad czymś co uwielbiasz i jeszcze ludzie cię za to doceniają (i płacą!). Z drugiej strony pamiętam że poczułem jakiś taki niesmak jak zaczął określać tą grę mianem "jej", jakby mówił o żywej istocie (do czego sam się zresztą przyznał). Ale tu ponownie, nie znam na tyle gościa żeby oceniać. A może właśnie o to chodzi - może gry byłyby jeszcze lepsze gdyby częściej brali się za nie poświęceni im w 100% wizjonerzy?
Myślę że autorzy jak ich gry którzy podchodzą do projektowania na zasadzie "zrobię grę i dostanę za to wypłatę" są słabsze o dzieł którym się autorzy poświęcają w całości. I to czuć podczas grania w nie. Gry są grywalne ale często niedopieszczane. Należy pamiętać jednak również że często sam autor nie ma wpływu na to jak finalnie gra będzie wyglądała i taką grę może "zniszczyć" sam wydawca któremu już nie zależy na grze jako dziełu a traktuje to jako produkt który ma mu przynieść zarobek nic więcej. Żadne wydawnictwo nie robi gier hobbistycznie by ludziom było miło.
Artyści natomiast często tak robią że dokładają do swojego dzieła więcej niż jest to warte. Traktują je jak swoje "dzieci" i część samych siebie (ja tak mam przynajmniej).
Szanuję takich autorów jak Adam Kwapiński i jego Nemesis którego dopieszczał 6lat. Michała Oracza który tworzy gry w które sam chętnie gra. Jest zapewne jeszcze setki innych oddanych artystów/twórców ale jakoś te 2 postacie z naszego podwórka najbardziej mi się skojarzyły.

Co do Machiny Arcana to naprawdę żałuję że cena jest na tyle wysoka że nie jestem w stanie na nią przeznaczyć i tak już coraz kruchszych funduszy. Nie wiem czy winna jest pazerna Galakta czy cena jest uwarunkowana zawirowaniami światowymi (fakt że papier podrożał nawet 400%). Ale 400pln za karton odpuszczę. Tym bardziej tak jak wspomiałem wczesniej mam już klepniętego survival dungeon cravler Deep Madness który to jednak ma figurki (a ja lubię jednak figurki zamiast standów).

Swoją droga to opis gry na stronie sklepu Galakta też jest lekko mylący :
8 kart i figurek odkrywców ● 29 kart i figurek potworów . Figurka jednak co jak co ale kojarzy się z plastikiem do malowania. A te stendy powinny być opisane być może jako kartonowe figurki lub po prostu stendy lun=b jak w przypadku Nanty Narking znaczniki postaci na podstawce.

Poczekam na wyprzedaże na OLX bo myślę że ludzie się mogą od tej gry jednak odbić....
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Seykan »

BOLLO pisze: 04 lut 2022, 10:46 Poczekam na wyprzedaże na OLX bo myślę że ludzie się mogą od tej gry jednak odbić....
Sam też odpuszczam i najwyżej kupię używkę.. albo wcale, ale co do odbijania się to nie byłbym tego pewien. Od Food Chain 'a też sporo osób miało się odbić, a używek prawie nie ma, na OLX kilka aukcji z nówkami w folii w cenach sklepowych.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 11:03 przez Seykan, łącznie zmieniany 1 raz.
Soul_oka
Posty: 167
Rejestracja: 13 gru 2018, 16:12
Has thanked: 71 times
Been thanked: 33 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Soul_oka »

Polzcount pisze: 03 lut 2022, 20:45
KOSHI pisze: 03 lut 2022, 20:27 Też brałem w 3 Trolach i dzięki uprzejmości kolegi japanczyk kosztowało mnie to też 380 ziko. Tu mi się przypomina tekst z filmu "Reich" - Mercedes SL 500 ciemna śliwa, kabriolet. Myślę, że trzeba rwać. Ale klient chciał z dachem. Dach mu się sprzeda później... :mrgreen: Za te pieniądze grzech było nie brać. Za 6 stówek chyba bym się nie zdecydował.
A ja się głupi zastanawiałem czy nabyć w 3Trolach i mnie ktoś z ostatnia kopia KS'a All'in wyprzedził... teraz jest żal :/ patrząc na obecna cene.
Wybacz, pewnie sekundy 🙂
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 485
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: strid3rr »

manicminer pisze: 04 lut 2022, 07:13 Galatka chyba trochę pomyliła zarobki w DE z zarobkami w PL, ceny są identyczne jak te w niemczech, ot po prostu trzeba poczekać na promocję 20% i wtedy kupić, ewentualnie teraz podstawkę, a drogie dodatki w promocji.
https://spieletaxi.de/navi.php?qs=Machina+Arcana
Proszę zatem o konkretne dane jaki nakład został zamówiony do Polski, a jaki do Niemiec, wtedy pogadamy o zasadności porównywania zarobków.
bluebird pisze: 04 lut 2022, 02:06
strid3rr pisze: 04 lut 2022, 01:18 "No sorry, nie ryzykujesz, nie zarabiasz."
Nie wiedziałem że zakup gry to taki hazard i trzeba bawić się w spekulacje jak na giełdzie. Według mnie nie jest to normalne.
Tu nie potrzeba żadnych spekulacji, nie od dziś wiadomo, że cena przy zamówieniu z KS prawie zawsze jest dużo niższa niż w retailu.
KurikDeVolay pisze: 04 lut 2022, 08:23
Można było kupić grę w przedsprzedaży za mniej niż 400 zł z 2 dodatkami, kto komu bronił? Teraz jak zwykle najbardziej oburzeni są ci, którzy nie chcieli mrozić pieniędzy w preorder czy finansowanie na KSie.
"No sorry, nie ryzykujesz, nie zarabiasz."
Cieszmy się naszym hobby i zachowujmy się jak ludzie, byłoby na miejscu. Ale to zdanie niestety ma bardzo bucowaty wydźwięk...
Jaki by wydźwięk tego zdania nie był, to jest to sama prawda. Skoro się nie ma ochoty mrozić środków, to nie widzę zasadności późniejszych narzekań. To jak z kampaniami od CMON - albo płacisz 100% ceny i czekasz na grę z KS albo potem płacisz >200% ceny za zakup z drugiej ręki. Poza tym wystarczy popatrzeć na nowego Descenta, który miał cenę z kosmosu i kupę powietrza w pudełku. Wystawiono preordery za ~550 zł i co? I chwilę po premierze już był do kupienia za 400 zł. Gdzie zakładam, że nakład był znacznie większy niż MA. A jestem przekonany, że MA zniknie ze sklepów błyskawicznie i będzie na rynku wtórnym jeszcze drożej sprzedawana.

Nie rozumiem też porównania MA do Deep Madness, gdzie MA w 3 zbiórkach łącznie zebrała 1 203 990$, kiedy Deep Madness zebrało w 2 zbiórkach 2 278 204$, a Dawn of Madness jeszcze dodatkowe 1,261,624$. Więc takie Diemension Games drukuje sobie ciurkiem 3 kampanie i ma pole do negocjacji ceny produkcji, poza tym plastik jest niezależny językowo.
Mr_Fisq pisze: 04 lut 2022, 09:52 manicminer ja (między innymi) przez te plastikowe podkładki zrezygnowałem z Twisted Fables. Co do kosztu figurek to jak się wydaje jest on duży głównie na początku (formy). Wyższe są też pewnie koszta logistyczne.
Machina Arcana nie kosztuje też 600-700 PLN, tylko ~400. W tej cenie kupisz np. nową podstawkę do Arkhama + Dodatek kampanijny (nawet nie cały cykl) - tam nie masz nawet grama (?) plastiku...
Dokładnie, w AH LCG jedna karta kosztuje około 1zł, więc MA mając 348 kart w podstawce i 287 w dodatkach kosztuje niemal tyle samo co podstawka i jeden pełny cykl AH, tyle że w MA są nie tylko karty.
Ale to tak, jak ktoś już powiedział - gdyby nie sprzedaż podstawki od razu z dodatkami, to nie byłoby płaczu o cenę.
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

Moonday pisze: 04 lut 2022, 12:08
Niven pisze: 04 lut 2022, 11:47
Kondzio167 pisze: 04 lut 2022, 11:30 Jest ktoś w stanie powiedzieć coś więcej o dodatkach? Co dodają czy to są osobne historie? Może warto poczekać z ich zakupem i ograć najpierw podstawkę?
Brzmi dobrze. Historia się broni? Oczywiście nie spodziewam się opowieści na wzór Tainted Grail, ale czegoś bardziej dojrzałego niż np. Descent, Gloomhaven, czegoś, co nie będzie generycznym fantasy i postaci, z którymi można się zżyć ciut bardziej niż w Talismanie i Zombiecide.

Jeżeli jesteś fanem Lovecrafta i steampunka zawsze się obroni. Dla mnie było tego w sam raz. Nie jest to opowieść z elementami gry jak Tained Grail ani sieczka jak Zombiecide. Tekst jest specyficzny, dla mnie dużo ciekawszy niż w Deep Madness czy Eldritchu (do dziś pamietam ta kartę z Starszymi Istotami płynącymi statkiem na gapę 😁). Za dużo fabuły/ historii przeszkadza w grze. A jeżeli Ci mało i chcesz więcej tekstu możesz poczytać historie w albumach.
https://youtu.be/cJVP3uEN0BU

https://youtu.be/eNFBkCYNM_4
Grahf
Posty: 166
Rejestracja: 08 mar 2020, 10:03
Has thanked: 41 times
Been thanked: 25 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Grahf »

Ale Wy macie problemy, nie akceptuje ceny nie kupuje, akceptuje cenę kupuję i tyle. Szkoda czasu na roztrząsanie relacji zarobków PL do DE. Bezproduktywna dyskusja.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: BOLLO »

Grahf pisze: 04 lut 2022, 13:49 Ale Wy macie problemy, nie akceptuje ceny nie kupuje, akceptuje cenę kupuję i tyle. Szkoda czasu na roztrząsanie relacji zarobków PL do DE. Bezproduktywna dyskusja.
na aleplanszowkach 338....niby lepiej ale tez raczej nie akceptowalna. Co wy na to mam sie jednak skusic,warto?
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: tslupek »

Każdy sobie sam musi na to pytanie odpowiedzieć. Inaczej zarabiamy, różne budżety na gry mamy, różne gry na Kallaxach. Ktoś wyda 300 na restaurację, ktoś na grę a ktoś na golarkę i dla każdego ten inny zakup jest bez sensu. Tu kogoś blokuje ekstra 50 PLN a gdzie indziej zapłaci za jakieś RTV/AGD/coś 5000 PLN
Ja sobie zamówiłem podstawkę z jednym dodatkiem z płatnością przy odbiorze osobistym, więc jeszcze mam możliwość żeby się wycofać. MA wrzuciłem na radar rok temu a kupuję tylko kilka gier rocznie i jeśli bym tego nie wziął to i tak przez ssanie kupiłbym coś innego bo zaraz kończę JOTL a półka wstydu pusta. Zrezygnowałem z Nemo, choć był na shortliście, więc pewnie wezmę tę MA. Lepiej coś zrobić i żałować niż nie zrobić i żałować że się nie zrobiło.
menelobej
Posty: 400
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 91 times
Been thanked: 198 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: menelobej »

Ja czaiłem się jak czajnik w zeszłym roku na KS z 3trolli za 429 pln i jak już podjąłem decyzję, że kupuję to zonk - rano było, wieczorem już brak. No ale MA weszła na listę do zakupu polskiej wersji, a że tym bardziej po weryfikacji noworocznej tej listy kilka tytułów wypadło jak Nemo czy trochę wcześniej Deep Madness to te 200 stówki więcej są do przyjęcia, chociaż dają do myślenia na przyszłość przy grach na których mi zależy. Faktycznie tanio już było, ale bazując na gameplayach z MA stwierdziłem, że to jest ten dungeon crawler który do mnie zawita, skoro nie ma żadnego innego w wersji czysto futurystycznej/kosmicznej (czyli bez żadnego cthulu) dostępnego po polsku.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 873
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: KOSHI »

Mnie dziwi podejście - nie ma plastiku, drogo, nie zapłacę. Po kiego grzyba mi gra, która średnio / słabo hula a ma pierdyliardy plastiku? Rozumiem, że ktoś lubi malować, podobają mu się figurki danej gry (parę tytułów kupiłem głownie dla plastiku, bo mi się podobał i nie było mega drogo więc rozumiem), ale bez przesady. Cena może przesadzona, ale nie jakiś kosmos. Jest masa tytułów, w których 1500-2500zł to jest standard, żeby mieć wszystko. Arcana to nie będzie gra dla wszystkich więc spokojnie będzie coś z drugiej ręki. Druga sprawa - wydaje mi się, że część osób obudziła się po fakcie na zasadzie - na inne gry wydaję sporo cebulionów a tutaj ból d (nie lubię tego określenia ale nie da się inaczej) o parę złociszy. Nie czepiam się nikogo, ale jak czytam wątek "Ostatnio kupiłem bo" to niektóre osoby naprawdę mają lekką rękę do zakupów a tu nagle papierowe standy i płacz i zgrzytanie zębami. Mam EH i nie ukrywam, że grałbym z plastikowymi minionami, ale są zwykłe tekturowe znaczniki i też jest git. Mi się wydaje, że dobra gra broni się sama, z plastikiem, czy bez.
Niven
Posty: 87
Rejestracja: 25 lis 2018, 11:33
Has thanked: 29 times
Been thanked: 30 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Niven »

@KOSHI : 60 % modeli laduje na stole jako pomalowane, reszta ludzi gra paskudnym szarym plastikiem ( nauka malowania na minimum tabletop standard jest mozolna i czasochłonna a farby nie są tanie). Jak wspominał wcześniej @Yuri fajnie jakby była alternatywa kupna modeli do Arcany (były takie plany, temat chyba upadł wraz z nowym projektem Juraja). Podobno problemem był rozmiar pól do gry - 25 mm to za mało na modele i problem skali, niektóre potwory są tak duże, że musiały by zajmowac kilka pól ale testowałem to i gra z figurkami jest możliwa (moje wszystkie modele z DM mają zmienione podstawki na 25 mm). Także lepsze klimatyczne standy niż szary plastik.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2022, 20:01 przez Niven, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Ardel12 »

BOLLO pisze: 04 lut 2022, 13:52
Grahf pisze: 04 lut 2022, 13:49 Ale Wy macie problemy, nie akceptuje ceny nie kupuje, akceptuje cenę kupuję i tyle. Szkoda czasu na roztrząsanie relacji zarobków PL do DE. Bezproduktywna dyskusja.
na aleplanszowkach 338....niby lepiej ale tez raczej nie akceptowalna. Co wy na to mam sie jednak skusic,warto?
Ja pierdziele, nie szukaj przyklasku do swojego zakupoholizmu. Tona gier leży u Ciebie nietknięta, weź się za ogrywanie tego co masz. Zanim się znudzisz i stwierdzisz, kurde zagrałbym w MA, to:
- będzie dodruk
- będzie inna lepsza/podobna gra
- zapomnisz o niej i w sumie stanie sie obojętna

Sumarycznie jakbyśmy wspierali KS teraz to spokojnie te 450 zł by poszło(100$ za cora + dodatki i wysyłka do tego). Kto nie chciał, to teraz zabuli więcej o te 150zł(mi tyle wychodzi w 3t). Ja wtedy nie chciałem, teraz się zastanawiam, głównie dzięki recenzji Gambita. Brałbym całość albo nic. Niestety póki nie zagram to sama baza elementów i mechanika jest niewystarczająca do oceny czy warto dla mnie tyle wydać. Luty jest obłożony różnymi wydatkami na gry, więc sprawa robi się tym trudniejsza...

Przejrzałem też kampanię i w sumie wiele mi się podoba, u mnie nie ma problemu by dany scenariusz leżał przez całą rozgrywkę na stole. Jedyne co mnie powstrzymuje to to, że jest to kolejna gra z potworkami Lovercrafta. A takie mam już 2 w kolekcji(PS1&2 oraz AH LCG).
KOSHI pisze: 04 lut 2022, 19:33
Mi się wydaje, że największy ból to cena KS vs retail. Mnie to boli też. W sumie figsy to nie jest powód by gra była droga(pacz Lacerda), więc popieram mechanika >> figsy. Z tą drugą ręką to bym uważał. Nie znamy ilości jaką zamówiła Galakta, więc jeśli gra skończy się w sklepach, to z drugiej ręki zabulimy nie 600 a 800...Zgadzam się, że na wiele gier jesteśmy wydać sporo i jakoś nas to nie boli. Wszystkie LCG są tak na prawdę cholernie drogie. Sam AH LCG za 500zł daje nam jedną kampanię i X kart do budowania talii. Tutaj 100zł więcej i moim zdaniem dostajemy znacząco więcej.
KOSHI pisze: 04 lut 2022, 19:33 Mi się wydaje, że dobra gra broni się sama, z plastikiem, czy bez
Oczywiście!
Moonz
Posty: 284
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: Moonz »

strid3rr pisze: 04 lut 2022, 01:18 Można było kupić grę w przedsprzedaży za mniej niż 400 zł z 2 dodatkami, kto komu bronił? Teraz jak zwykle najbardziej oburzeni są ci, którzy nie chcieli mrozić pieniędzy w preorder czy finansowanie na KSie.
"No sorry, nie ryzykujesz, nie zarabiasz."
Oczywiście, że można było, ale weź pod uwagę, że nie każdy śledzi KS'y i preordery i wiem po sobie, że o grze dowiedziałem się jak już było pozamiatane i najzwyczajniej nie miałem szansy kupić jej taniej. Przyjąłem stanowisko Moonday'a i faktycznie 6 stówek może dużo, ale taki są czasy wzrostu cen. Sądzę, że gra mimo wszystko się odwdzięczy.

Ktoś może podpowiedzieć ile godzin +/-rozgrywki jest w podstawce? Tak jakby przejść na strzała, bez porażek.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 873
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 301 times
Been thanked: 294 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: KOSHI »

Czujcie się wydymani everyday. Sorry, ale musiałem. Prawdę jednak ktoś napisał - wersja KS zawsze będzie na propsie. Wszedłem w Lockdown i tu się nie wypowiem i wszedłem w Zombicide UoA. Wziąłem pakiet Steam i kosztowało mnie to 720 złociszy. Dokupilem na Game Stewart abo byczki i już portfel targało. Z moich doświadczeń wiem że jak przespisz KS to potem bulisz srogo za All in
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilić)

Post autor: bluebird »

KOSHI pisze: 04 lut 2022, 21:20 Czujcie się wydymani everyday. Sorry, ale musiałem. Prawdę jednak ktoś napisał - wersja KS zawsze będzie na propsie. Wszedłem w Lockdown i tu się nie wypowiem i wszedłem w Zombicide UoA. Wziąłem pakiet Steam i kosztowało mnie to 720 złociszy. Dokupilem na Game Stewart abo byczki i już portfel targało. Z moich doświadczeń wiem że jak przespisz KS to potem bulisz srogo za All in
Tak czułbym się wydymany gdybym kupił tę grę za tyle kasy nie mówiąc o dodatkach które mają trochę dodatkowych kart a kosztują tyle co niejedna duża i porządna gra. Na szczęście zdrowy rozsądek wygrał i MA w takiej cenie sobie odpuszczam, wolę za te pieniądze kupić 3-4 inne gry. Sporo tego wychodzi obecnie i to w normalnych cenach tak więc jest z czego wybierać.
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Cyel »

Nie bardzo rozumiem te płacze. Gra jest za droga, i co z tego? Co się niby stanie jak jej nie kupicie?

MA kupiłem na tym forum używane za bodajże 350zł i owszem sporo się grało i było warto, ale też bez przesady. To nie tak że jakbym nie kupił to moje gamingowe życie straciłoby sens. Tak jak pisał Ardel, pojawią się następne obiekty pożądania i nagle o MA nikt nie będzie pamiętał tylko co jakiś czas na forum będzie lądowała w dziale sprzedaż "jak nowa, otwarta, zagrana raz".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
mineralen
Posty: 976
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 572 times
Been thanked: 645 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: mineralen »

Dokładnie, ludzie zachowują się jakby to pierwsza taka droga gra wyszła i ludzie są zszokowani, że gry mogą tyle kosztować :lol:

Ciekawe co by ci wszyscy forumowicze poczęli jakby się dowiedzieli o grach Lacerdy albo nie daj borze Kingdom Death Monster. By krzyczeli po forach „Walić to, nie kupię tej gry, nikt mnie nie będzie naciągał, zamiast tego kupię sobie 21 innych gier.”
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8759
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2675 times
Been thanked: 2357 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Curiosity »

Gry planszowe to nie jest rozrywka dla biedaków 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 897
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 277 times
Been thanked: 278 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Dako »

Cyel pisze: 05 lut 2022, 09:58 Nie bardzo rozumiem te płacze. Gra jest za droga, i co z tego? Co się niby stanie jak jej nie kupicie?
Ale o co chodzi?
To, że klienci wydawnictwa tutaj na forum wyrażają swoją opinie o cenie? To gdzie mają to robić? Pisać do wydawcy email indywidualnie i wypłakiwać się mu w rękaw?
Myślę, że to normalne i zdrowe podejście bo chyba po to jest forum i warto dzielić się swoimi opiniami i przemyśleniami.
Dla wielu z Nas stosunek cena/zarobki jest akceptowalny ale to nie znaczy, że mamy każdą dowolną bezrefleksyjnie akceptować i nic tu nie napisać?
Z drugiej strony jeśli gracze "łykną tą cenę jak przysłowiowe pelikany" to być może kolejne gry będą na jeszcze wyższym poziomie cenowym i wspomniane kolejne tzw "obiekty pożądania" będą jeszcze droższe i mniej kupowane "a takie MA z Galakty nie zostanie zapomniane ale zapamiętane jako ta gra która wyznaczyła nowy poziom cenowy gier" ;)
Może okazać się, że z braku tego offtopu to pod koniec roku dla chcących kupować gry pozostaną "wspieraczki" (+ lata oczekiwania), kredyty ;) lub zmiana hobby. A w temacie na forum dot. snobizmu będzie lądować każda gra wydana w 2023 roku ;)
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Cyel »

Jeśli się nie sprzeda to cena zostanie obniżona. Jeśli się sprzeda to znaczy, że cena została ustalona prawidłowo. Jeśli wyprzeda się na pniu to znaczy że cena jest jeszcze za niska. Easy.

Konsumenci "łykają cenę jak pelikany" właśnie dlatego, że dali sobie wmówić, że absolutnie muszą to mieć. M.in. przez takie tematy gdzie ludzie biadolą, że nie mają. Więc, nie, nie muszą. Nic nie stracą jak nie będą mieli.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: rastula »

sama prawda :).
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Shodan »

mineralen pisze: 05 lut 2022, 10:07 Dokładnie, ludzie zachowują się jakby to pierwsza taka droga gra wyszła i ludzie są zszokowani, że gry mogą tyle kosztować :lol:

Ciekawe co by ci wszyscy forumowicze poczęli jakby się dowiedzieli o grach Lacerdy albo nie daj borze Kingdom Death Monster. By krzyczeli po forach „Walić to, nie kupię tej gry, nikt mnie nie będzie naciągał, zamiast tego kupię sobie 21 innych gier.”
Z różnych względów spokojnie jestem gotowy dać za nową grę Lacerdy grubo ponad 400 zł, a za grę pana Bilicia i 340 to za dużo. Tak samo jak bez mrugnięcia kupiłem SW Rebelia czy Nemesis. Po prostu każdej grze, którą chcę kupić indywidualnie wyznaczam próg cenowy, do którego gotów jestem zapłacić. Jedne gry są dla mnie warte swojej ceny inne nie.

Edit
Wpływa na to wiele czynników: gatunek, uniwersum, komponenty, mechaniki, itp.
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: bluebird »

Cyel pisze: 05 lut 2022, 10:50 Jeśli się nie sprzeda to cena zostanie obniżona. Jeśli się sprzeda to znaczy, że cena została ustalona prawidłowo. Jeśli wyprzeda się na pniu to znaczy że cena jest jeszcze za niska. Easy.

Konsumenci "łykają cenę jak pelikany" właśnie dlatego, że dali sobie wmówić, że absolutnie muszą to mieć. M.in. przez takie tematy gdzie ludzie biadolą, że nie mają. Więc, nie, nie muszą. Nic nie stracą jak nie będą mieli.
To mógłby być dobry pomysł na wymuszenie obniżki cen, ale to musieliby wszyscy zainteresowani zakupem dać sobie na wstrzymanie i wtedy wydawca musiałby zapewne obniżyć cenę do normalnej, którą pierwotnie sztucznie zawyżył z powodu hajpu na grę. Ale niestety obawiam się że u nas to raczej nie przejdzie, bo zawsze znajdzie się grupa napaleńców, którzy rzucają się na grę w pierwszych minutach pojawienia się przedsprzedaży chociaż mają tony innych tytułów na półkach wstydu. Podobnie było np z Gloomhaven Szczęki Lwa, gdzie cena polskiego wydania jest moim zdaniem sztucznie zawyżona i jest nawet wyższa od ceny wydania angielskiego. Niestety sami sobie gotujemy ten los ;-)
ODPOWIEDZ