Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: Mr_Fisq »

Ostatnio trafiłem na takie zestawienie popularności systemów RPG:

Obrazek
Źródło: https://www.geeknative.com

I o ile nie dziwi mnie dominacja D&D, o tyle jestem zaskoczony marginalnym udziałem Warhammera (i to potraktowanego zbiorczo) => 1.2% vs 53.7% D&D 5E. Młotek przegrał nawet z Pathfinderem - 3.4%.
Nie spodziewałem się też, że Zew będzie tak wysoko.

Ciekawe jak sprawa przedstawia się w Polsce...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: Golfang »

Mnie pozycja Zewe Cthulhu nie dziwi - świetny system, super świat - 3xTAK dla Zew Cthulhu 7 edycja.

Nie dziwi mnie także pozycja D&D. Myślisz RPG -> mówisz D&D. Taka jest prawda. Są ludzie, mało oblatani w tematyce i jak zapytasz o RPG kompletnie nie wiedzą o czym mówisz. Kojarzą to raczej z ręczną wyrzutnią rakiet niż z grą. Jednak jak tych samych ludzi zapytasz o D&D to odpowiadają że to przecież taka gra dla niedorosłych zboczeńców, w której możesz robić wszystko co tylko zechcesz.... ooo i na pewno jeszcze sataniście w nią grają :) bo przecież tam się przywołuje diabły.

Warhammer faktycznie bardzo kiepsko - też mnie to dziwi dlaczego tak słabo? Być może przez totalnie skopaną 3cią edycję? Markę/wizerunek buduje się latami, stracić można w ciągu jednego dnia!
----------------
10% flamberg.com.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4614
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: Mr_Fisq »

Golfang pisze: 27 wrz 2021, 12:16 Warhammer faktycznie bardzo kiepsko - też mnie to dziwi dlaczego tak słabo? Być może przez totalnie skopaną 3cią edycję? Markę/wizerunek buduje się latami, stracić można w ciągu jednego dnia!
Mnie jako fana świata Wh Fantasy najbardziej martwi brak wzrostu względem poprzednich danych.
Golfang pisze: 27 wrz 2021, 12:16 Mnie pozycja Zewe Cthulhu nie dziwi - świetny system, super świat - 3xTAK dla Zew Cthulhu 7 edycja.
Nie twierdzę, że Zew jest zły, ale nie spodziewałem się 10x większej popularności niż Młotek.

Z drugiej strony, 7ed Zewu jest wydawana od ~2014 roku, a nowy Młotek od ~2018. Za 4 lata mam nadzieję, że WFRP 4ed będzie miał już bardzo solidną bazę podręczników i nie trzeba będzie sięgać do 2nd edycji, a to też powinno przełożyć się na popularność systemu.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: Golfang »

Mr_Fisq pisze: 27 wrz 2021, 12:28 Z drugiej strony, 7ed Zewu jest wydawana od ~2014 roku, a nowy Młotek od ~2018. Za 4 lata mam nadzieję, że WFRP 4ed będzie miał już bardzo solidną bazę podręczników i nie trzeba będzie sięgać do 2nd edycji, a to też powinno przełożyć się na popularność systemu.
Miałem 1 edycję PL Warhammera, sprzedałem i przeniosłem się na 2 - bo widziałem zalety nowego systemu. Kupiłem 3 edycję i po 1 miesiącu sprzedałem... bo to była jakaś masakra no i w języku ENG - trochę tez przeszkadzało. 4 edycji nie kupię bo nie widzę takiej potrzeby. 2 Edycja jest bardzo dobra. Posiadam do niej bardzo dużo książek - zarówno tych źródłowych jak i kampanii.
----------------
10% flamberg.com.pl
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 31 times
Been thanked: 19 times

Re: Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: Darboh »

Golfang pisze: 27 wrz 2021, 12:16 Warhammer faktycznie bardzo kiepsko - też mnie to dziwi dlaczego tak słabo? Być może przez totalnie skopaną 3cią edycję? Markę/wizerunek buduje się latami, stracić można w ciągu jednego dnia!
Trzecia edycja nie była skopana, była bardzo inna :) Przede wszystkim mechanicznie (co ciekawe podobno lore było najlepsze właśnie w tej edycji), co spowodowało że w Europie się nie przyjęła bo wszyscy chcieli starej,a nie jakieś kolorowe kosteczki. Po WH 3ed ta mechanika trafiła do Star Wars RPG (mówimy o wydawnictwie FFG przecież), gdzie się bardzo dobrze przyjęła, aż ewaluowała do sobie samej uniwersalnej mechaniki która dzisiaj się nazywa Genesys RPG i Rebel za chwile wydaje ją po naszemu :) I jest bardzo dobra.
Mr_Fisq pisze: 27 wrz 2021, 12:28 Z drugiej strony, 7ed Zewu jest wydawana od ~2014 roku, a nowy Młotek od ~2018. Za 4 lata mam nadzieję, że WFRP 4ed będzie miał już bardzo solidną bazę podręczników i nie trzeba będzie sięgać do 2nd edycji, a to też powinno przełożyć się na popularność systemu.
Nie do końca. Weź pod uwagę gdzie się głównie gra, to ze w Polsce Warmłotek jest najpopularniejszy, nie oznacza że tak jest poza naszymi granicami. Wręcz przeciwnie. Europa tak, ale w USA już bardzo nie, a to tam jest największy rynek, co pokazuje tez ich ukochane D&D i marketing Hasbro. Zgadza się, obecnie wręcz dedeki są synonimem erpegów niestety. Chciałbym zobaczyć te statystyki regionalnie, bo np Pathfinder, który jest włoską odpowiedzią na dedeki, z tego co wiem także głównie jest popularny w Europie. System który łączy chyba wszystkie kontynenty pod względem stałej popularności i zagorzałych fanów to świat Mroku, który pomimo że nie wydawany całościowo obecnie i po niezbyt udanej drugiej edycji, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a poszczególne składniki wydawane teraz w osobnych edycjach dalej są bardzo popularne.
Ziew Kakuli sukces osiągnął przede wszystkim za sprawą popularności cudownej prozy HPL i świetnie przygotowanym lore w poderkach. Bo mechanicznie dla mnie to jest kloc którego nie chcę nawet tykać, ale rozumiem że może się podobać. Druga sprawa że licencja na uniwersum HPL jest otwarte i to też wskazuje na mnogość erpegów które czerpią z tego garściami. I jak to liczono do tych statystyk? Podobnie z dedekami,przecież mamy mechanikę i masę poderków z nowymi uniwersami (a te faktycznie są naprawdę dobre) i nie wiemy czy w tym zestawieniu gracze D&D to banda generycznej fantasy, cyberpunki czy Stargate'y?
W tym kontekście również myślę że Warmłotek ma dużo słabszą pozycję wobec systemów bardziej uniwersalnych.Warhammer jest warhammerem niezależenie od wersji lore. I to trzeba lubieć. A biorąc pod uwagę ilość uniwersów w dedekach, przegrywa i przegrywać będzie.

Patrząc po najpopularniejszych tytułach to powiem że wygląda to tak se. Ale całej siły erpegów upatruję przede wszystkim w pozycji Ucategorized i trzymam kciuki żeby tej kategorii rosło. Tam jest największy potencjał twórczo - rozwojowy erpegów (duże systemy co najwyżej implementują nowe wynalazki które przyjęły się szerzej).
Tam są najciekawsze settingi, tam są najciekawsze mechaniki, tam jest całe bogactwo którego nie ma w tradowych, popularnych systemach :)
To powiedział ja, miłośnik PbtA i wszelkich tworów PbtAowo podobnych :)
aniolbezserca
Posty: 140
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times
Kontakt:

Re: Udział poszczególnych RPG'ów w rynku

Post autor: aniolbezserca »

A zdajecie sobie sprawę, że te statystyki dotyczą gier, jakie są rozgrywane na Roll20, który daje największe wsparcie "dedekom"? Możliwe, że "dedeki" są faktycznie najpopularniejsze, ale nie wydaje mi się, żeby ich przewaga była aż tak wielka.

Patrząc na nasze krajowe poletko, co prawda gracze najczęściej szukają MG do dedeków, ale rynek zrobił się bardzo rozdrobniony, bo od kilku lat drukiem pojawia nowych tytułów, które cieszą się wsparciem jutuberów.

Lista RPGów wydanych "papierowo" w Polsce po 1994
Ku Przygodzie 5e! [blog]
ODPOWIEDZ