gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Taungar »

Cześć,

Możecie podpowiedzieć co można zaproponować starszej osobie która generalnie miała do czynienia tylko z grami w klasyczne karty i układaniem pasjansa? W związku z sytuacją życiową tej osoby zastanawiam się co podsunąć, aby spędzanie czasu nie ograniczało się tylko do oglądania TV :? Wariant solo byłby wskazany ze względu na samotne zamieszkanie.

Może uda się znaleźć coś co zainteresuje i w jakiś sposób urozmaici spędzanie czasu.
azazelmo
Posty: 923
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 295 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: azazelmo »

Może Botanik? Na dwie jedt super, a ma też fanowski wariant solo na bgg. Musiał byś go przetłumaczyć, ale to parę linijek tekstu.
Ewentualnie Zaginiona Ekspedycja. To trochę bardziej jak pasjans.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Mr_Fisq »

Daj znać tylko jak wzrok seniora i czy drobne teksty na np. kartach nie będą przeszkadzać.

Ostatnio np. wyszła Kaskadia która ma niezły wariant solo, można przed zakupem przetestować go w internecie; vide:
https://cascadiagame.github.io/
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: arturmarek »

Przede wszystkim potrzeba Ci strategii jak tę osobę "zmanipulować" w granie. Moim zdaniem najlepiej zacząć grać wspólnie, może wypróbować kilka gier i zobaczyć, która najlepiej siedzi. Dobrze by było wybrać gry, w które gra się podobnie solo i tutaj najlepiej sprawdzą się koopy. Nie wiem też jak bardzo senior jest Twój senior, ja sporo grywam, z teściową i trochę z rodzicami (wszyscy ok. 60l). Moja teściowa jest fanką Wsiąść do Pociągu, ale tutaj nie ma dobrego trybu solo chyba. Żaden koop nie wchodzi z nią w grę, bo nawet grając w koopa myśli jak nam dowalić. Natomiast mój ojciec lubi gry, w których można pokombinować, ale mają mało reguł, tekstu, znaczników itp. W skrócie: lubi abstrakty, sporo grywał w szachy i w klasyczne gry karciane.

Biorąc wszystko pod uwagę próbowałbym abstrakcyjne, łatwe w zasadach koopy. To nie do końca moja kategoria, ale z tych, które miałem mógłbym zaproponować:
Pandemia
Zaginiona Ekspedycja
Aerion

Ewentualnie gry escape roomowe lub detektywistyczne. Tutaj bez "mistrza gry" może być ciężko, ale możesz kilka takich gier pokazać i moderować rozgrywkę.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Taungar »

Mr_Fisq pisze: 17 lut 2022, 09:56 Daj znać tylko jak wzrok seniora i czy drobne teksty na np. kartach nie będą przeszkadzać.

Ostatnio np. wyszła Kaskadia która ma niezły wariant solo, można przed zakupem przetestować go w internecie; vide:
https://cascadiagame.github.io/
Wiek 75lat ze wzrokiem średnio... nie jest to łatwe zagadnienie, ale szukam jakichś opcji... Coopy raczej odpadają bo ja mając 2-latkę nie mam za dużo czasu żeby poświęcać na wspólną grę chciałbym bardziej pokazać, wprowadzić, zaciekawić - choć w tym wieku zastanawiam się czy to możliwe...
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1027
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 759 times
Been thanked: 242 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Beskid »

Urbanista
Łąka
Calico
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 203
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 33 times
Been thanked: 64 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Kajdi »

arturmarek pisze: 17 lut 2022, 10:33 Żaden koop nie wchodzi z nią w grę, bo nawet grając w koopa myśli jak nam dowalić.
W końcu to teściowa ;-)

A co do tematu, to myślę, że może być ciężko. 75 lat, to zazwyczaj nie jest już wiek, kiedy człowiekowi chce się uczyć nowych rzeczy. W związku z tym przy wyborze gry stawiałbym przede wszystkim na łatwość przyswojenia zasad. Prawdopodobnie lepiej od nowoczesnych gier sprawdziłyby się w tym przypadku takie klasyki jak Monopoly czy Backgammon, no ale w to sam nie pogra. W takim razie może coś z gatunku flip & write, jak Welcome to Miasteczko Marzeń? Te gry nawet w kilkuosobowym gronie, to i tak są multipasjanse.
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: Taungar »

Dzięki za propozycję. Będę coś próbował :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: arturmarek »

A klasyczne sudoku albo układanki Smart Games? U mnie jak u syna dziadki widziały IQ focus to mu wyrywali, żeby spróbować.
rutra1992
Posty: 434
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 159 times
Been thanked: 113 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: rutra1992 »

Ja z rodzicami (70+) regularnie gram w Leśne Duchy, czasem też graja sami, a jest tam chyba też tryb solo
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 477
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 235 times
Been thanked: 217 times

Re: gra dla seniora najlepiej również działająca solo

Post autor: wrojka »

Rzuć na tacę? Ogólnie chyba jakieś roll&write mogą się sprawdzić, bo często mają warianty solo
ODPOWIEDZ