Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: BOLLO »

hipcio_stg pisze: 10 gru 2021, 06:26 A co za różnica jak się wydawnictwo nazywa? Może będą się specjalizować w wydawaniu świetnych eurasów i zagarną sporą pulę zainteresowanych graczy? Nie wszędzie muszą być meeple, trolle czy rebele. Logo mi się podoba, nazwa też mi nie przeszkadza. Liczę na jakieś wydawane perły w stylu 18xx. Zawsze są na to chętni, a nie zawsze jest gdzie kupić.
Nie spinaj się hipcio_stg. Nikt nie napisał przecież że z powodu tej nazwy i pryszczatego skofjuzowanego diabełka nikt nie kupi od nich gry. Po prostu sobie dyskutujemy a myślę że dzięki mojemu wpisowi wydawnictwo znikąd ma już większe grono potencjalnie zainteresowanych odbiorców, a chyba o to chodzi.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: hipcio_stg »

BOLLO pisze: 10 gru 2021, 08:54
hipcio_stg pisze: 10 gru 2021, 06:26 A co za różnica jak się wydawnictwo nazywa? Może będą się specjalizować w wydawaniu świetnych eurasów i zagarną sporą pulę zainteresowanych graczy? Nie wszędzie muszą być meeple, trolle czy rebele. Logo mi się podoba, nazwa też mi nie przeszkadza. Liczę na jakieś wydawane perły w stylu 18xx. Zawsze są na to chętni, a nie zawsze jest gdzie kupić.
Nie spinaj się hipcio_stg. Nikt nie napisał przecież że z powodu tej nazwy i pryszczatego skofjuzowanego diabełka nikt nie kupi od nich gry. Po prostu sobie dyskutujemy a myślę że dzięki mojemu wpisowi wydawnictwo znikąd ma już większe grono potencjalnie zainteresowanych odbiorców, a chyba o to chodzi.
W ogóle się nie spiąłem. Źle odebrałeś ton wypowiedzi. Dla mnie logo na pudle nie ma żadnego znaczenia. Czy to Portal, Rebel, G3 czy inne CGE - dla mnie ważne, żeby gra była dobra, bez błędów z ładnymi komponentami i w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: BOLLO »

DICE&BONES
Spoiler:
Bardzo fajna i trafna nawa. Kości i kości ....no po prostu genialne w swojej prostocie.
Do loga dodałbym jednak jakoś sensownie obrazek kości i kości do gry. Ale to oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie.
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: HoLi »

BOLLO pisze: 14 gru 2021, 14:05 DICE&BONES
Spoiler:
Bardzo fajna i trafna nawa. Kości i kości ....no po prostu genialne w swojej prostocie.
Do loga dodałbym jednak jakoś sensownie obrazek kości i kości do gry. Ale to oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie.
Może zamiast "I" w Dice dać kość, a zamiast "O" w Bones dać kość do gry :) .

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: BOLLO »

HoLi pisze: 14 gru 2021, 14:11
BOLLO pisze: 14 gru 2021, 14:05 DICE&BONES
Spoiler:
Bardzo fajna i trafna nawa. Kości i kości ....no po prostu genialne w swojej prostocie.
Do loga dodałbym jednak jakoś sensownie obrazek kości i kości do gry. Ale to oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie.
Może zamiast "I" w Dice dać kość, a zamiast "O" w Bones dać kość do gry :) .

Pozdrawiam
Tylko w tedy było by niejako z "błędem" , ale taka wariacja w już tak zwariowanym nazewnictwie też by miała swój urok.
Tak więc ja jestem za.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: BOLLO »

Obrazek

Dziś na tapetę idzie wydawnictwo Moria Games https://moriagames.pl/
Przyznam się że nie słyszałem wcześniej o nich i nic z ich "stajni" nie mam. Chyba są nowym wydawnictwem chociaż w planszówki grają jak piszą już od 30lat (nice).
Moria to chyba była nazwa krasnoludzkiej kopalni z Władcy Pierścieni w której żył Gimlii (a może to kraina jednak była, poprawcie mnie).
W logo widać postać czarodzieja "Gandalfa?" która to nawiązuje do fantastyki. Czcionka nie do końca jednak mi się podoba. Jak na razie mają wydanych 6gier więc ruch widać jest. Życzę firmie sukcesów i determinacji w tej branży.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: anitroche »

Spoiler:
W wywiadzie z PN mówili o historii powstania wydawnictwa, w tym nazwy: https://www.youtube.com/watch?v=yNNHYRcLL5A
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: rastula »

Spoiler:
To chyba nie wypada im życzyć sukcesu z taką nazwą, ponieważ po wypłynięciu na szerokie wody mogą się spodziewać pozwu sądowego od Middle-earth Enterprises

http://tolkiengateway.net/wiki/Middle-e ... hts#Places
Ostatnio zmieniony 17 lut 2022, 13:54 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: Curiosity »

BOLLO pisze: 17 lut 2022, 11:40 Dziś na tapetę idzie wydawnictwo Moria Games https://moriagames.pl/
Na "tapet"
Ogólnie, to jednak ulga, bo myślałem, że w nazwie "Moria" będziesz się dopatrywał jakichś związków z siłami nieczystymi 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: BOLLO »

rastula pisze: 17 lut 2022, 13:48
Spoiler:
To chyba nie wypada im życzyć sukcesu z taką nazwą, ponieważ po wypłynięciu na szerokie wody mogą się spodziewać pozwu sądowego od Middle-earth Enterprises

http://tolkiengateway.net/wiki/Middle-e ... hts#Places
Co powiesz na to : https://www.gandalf.com.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: tomb »

BOLLO pisze: 17 lut 2022, 14:29
rastula pisze: 17 lut 2022, 13:48
Spoiler:
To chyba nie wypada im życzyć sukcesu z taką nazwą, ponieważ po wypłynięciu na szerokie wody mogą się spodziewać pozwu sądowego od Middle-earth Enterprises

http://tolkiengateway.net/wiki/Middle-e ... hts#Places
Co powiesz na to : https://www.gandalf.com.pl
Że Gandalf to imię z Voluspy, poematu nordyckiego.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: rastula »

trochę inna kwestia niż ta, którą wyjaśnił Tomb...


I want to name my dog Frodo is that ok?
Answer: Yes, of course!

My dog Frodo loves to eat. I’d like to start a dog food line named Frodo Baggins Bag of Dog Food Delights. May I do that? I’d be naming the business for my dog, not for the other more famous Frodo Baggins, therefore do I really need permission to make a business using my dog’s name?

Yes, you do need permission. Naming your dog Frodo is not a trademark infringement. However, once you decide to create a commercial enterprise using your dog’s name which also happens to belong to another business (ie Middle-earth Enterprises), as a trademark, you will need permission from the trademark owner to name your business using the same name as their trademark.


Co ciekawe zapewne na polu "handlu książkami" Gandalf może być zastrzeżonym znakiem słowny w Polsce...ale możemy sobie otworzyć sklep z butami i nazwać go Gandalf...

Mithrandir to już inna rozmowa...:D
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: KubaP »

Jedno „ale”. Drażni Cię angielski w nazwach polskich wydawnictw, ale sam kaleczysz język („polski” wielką literą, „na tapetę”). Nie odmawiam prawa do gustu językowego, ale na Teutatesa, miejże trochę wstydu!
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: The Fifth Horseman »

rastula pisze: 17 lut 2022, 13:48
Spoiler:
To chyba nie wypada im życzyć sukcesu z taką nazwą, ponieważ po wypłynięciu na szerokie wody mogą się spodziewać pozwu sądowego od Middle-earth Enterprises

http://tolkiengateway.net/wiki/Middle-e ... hts#Places
O dziwo, nazwa Moria nie jest kompletnie oryginalna - patrz https://en.wikipedia.org/wiki/Moria więc jeżeli nie robią konkretniejszych odniesień do śródziemia to raczej im to ujdzie
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: 612 »

A co z obcojęzycznymi nazwami polskich gier? Nemesis, Nemesis Lockdown, Tainted Grail, nie można tego po polsku? Ostatnio widziałem też polską grę o nazwie Gutenberg. Już naprawdę niemieckimi nazwiskami trzeba polskie gry nazywać? Mało mamy w kraju Kowalskich?
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: mluckner »

612 pisze: 18 lut 2022, 15:03Ostatnio widziałem też polską grę o nazwie Gutenberg. Już naprawdę niemieckimi nazwiskami trzeba polskie gry nazywać? Mało mamy w kraju Kowalskich?
Kowalski to może nie, ale już Elyan mogła by się nazywać.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kasper_Elyan
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: Miszon »

Co do Morii - nawet gdyby chodziło o tę Morię, to co w takim razie z zespołami typu Gorgoroth, Amon Amarth, itp.? Nie słyszałem, aby miały jakieś problemy prawne z tytułu praw autorskich do nazw geograficznych ze Śródziemia.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: fitzroy »

612 pisze: 18 lut 2022, 15:03 Ostatnio widziałem też polską grę o nazwie Gutenberg. Już naprawdę niemieckimi nazwiskami trzeba polskie gry nazywać? Mało mamy w kraju Kowalskich?
Mam nadzieję, że żartujesz.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: KubaP »

fitzroy pisze: 19 lut 2022, 15:19
612 pisze: 18 lut 2022, 15:03 Ostatnio widziałem też polską grę o nazwie Gutenberg. Już naprawdę niemieckimi nazwiskami trzeba polskie gry nazywać? Mało mamy w kraju Kowalskich?
Mam nadzieję, że żartujesz.
A ja mam nadzieje, ze nie :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: rastula »

Miszon pisze: 18 lut 2022, 15:41 Co do Morii - nawet gdyby chodziło o tę Morię, to co w takim razie z zespołami typu Gorgoroth, Amon Amarth, itp.? Nie słyszałem, aby miały jakieś problemy prawne z tytułu praw autorskich do nazw geograficznych ze Śródziemia.
Widać właścicielom praw intelektualnych zespoły black metalowe nie przeszkadzają. Możliwe, że nie przeszkadza im również polskie wydawnictwo planszowkowe. Natomiast prawo jest po stronie MEE.

A skoro już o skandynawskimi metalu ;).

Była sobie kiedyś grupa Disneyland after Dark...ale szybko stała się D.A.D.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2022, 19:14 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: rastula »

a z tym tolkienosatanizmoblackrockiem to jest imba ;)

https://rateyourmusic.com/list/_Rebelli ... tal_bands/
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: Miszon »

Z Disneylandem to się nie dziwię, znając ich zamiłowanie to ścigania nawet dzieci wystawiających w gminnym DK przedstawienie o Kubusiu Puchatku...
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9430
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: MichalStajszczak »

Miszon pisze: 19 lut 2022, 18:07 Z Disneylandem to się nie dziwię, znając ich zamiłowanie to ścigania nawet dzieci wystawiających w gminnym DK przedstawienie o Kubusiu Puchatku...
Znam przypadek, w którym to Disney "został ścignięty" za naruszenie znaku towarowego.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: The Fifth Horseman »

612 pisze: 18 lut 2022, 15:03A co z obcojęzycznymi nazwami polskich gier? Nemesis, Nemesis Lockdown, Tainted Grail, nie można tego po polsku?
Można... jeżeli celujesz tylko na polski rynek, bo obcokrajowcom trudno nawet poprawnie wymówić polskojęzyczną nazwę.Jak celujesz globalnie, to w pierwszej kolejności język angielski bo jest jednym z najbardziej spopularyzowanych.
Ostatnio widziałem też polską grę o nazwie Gutenberg. Już naprawdę niemieckimi nazwiskami trzeba polskie gry nazywać? Mało mamy w kraju Kowalskich?
Popatrz sobie na tematykę gry.
A teraz pomyśl kim był Johannes Gutenberg?
Aa tak, wynalazcą prasy drukarskiej. Więc nazwa jest stricte tematyczna.
mluckner pisze: 18 lut 2022, 15:37Kowalski to może nie, ale już Elyan mogła by się nazywać.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kasper_Elyan
Niby tak, ale nazwisko mało rozpoznawalne (a co dopiero poza Polską!) i nazwa mniej chwtliwa. Gutenberg sugeruje z góry jaka jest tematyka.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Nazewnictwa Polskich Wydawnictw

Post autor: rastula »

przecież to był żart :mrgreen:
ODPOWIEDZ