(wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1235 times
Been thanked: 1453 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Mr_Fisq »

Nie zdziwiłbym się, gdyby rynek gier w obliczu inflacji i spadku realnych zarobków trochę się nam skurczył. Wobec wyższych średnich SCD możemy zwrócić się w stronę naszych półek wstydu. Albo będziemy staranniej wybierać gry i po prostu kupować ich mniej... :thinking: Ciekawe czasy niestety nastały.
Sprzedam: Sands of Shurax, Dawn of the Zeds, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: trance-atlantic »

Może to i lepiej? Czego oczy nie widzą... :)

Skoro tak dużo osób kupuje gry oczami na wspieraczkach, to może w końcu autorzy pomyślą o projektowaniu czegoś, co pod naszymi strzechami będzie miało szansę utrzymać się dłużej niż 3-4 partie? ;)

Nie wiem, czy dla kogoś gry planszowe są sensem życia, dla mnie stanowią przemiły do niego dodatek, a zwłaszcza gdy mogę się nim cieszyć z najbliższymi (z tym bywa różnie :lol: ). Lubię czytać i rozkminiać instrukcje, wgryzać się w szczegóły i szczególiki aczkolwiek nie ma chyba dla mnie gier "must have", bo mam wrażenie, że przy tym, co mamy obecnie na rynku jeden tytuł da się spokojnie zastąpić drugim.

Jeśli kurczenie się rynku oznaczać będzie wyrzucenie z niego przeciętniaków, które zalegają na półkach w sklepowych magazynach, to jestem za. Czy to się jednakże odbije na cenach? Nie wiadomo. Skoro jednak gry kosztują tyle, ile kosztują, to lepiej mieć do wyboru jedną z trzech niż jedną z dziesięciu - bo ostatecznie i tak na zakupie tej jednej się pewnie nie skończy. :mrgreen:
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Ardel12 »

Mr_Fisq pisze: 06 lut 2022, 15:50 Nie zdziwiłbym się, gdyby rynek gier w obliczu inflacji i spadku realnych zarobków trochę się nam skurczył. Wobec wyższych średnich SCD możemy zwrócić się w stronę naszych półek wstydu. Albo będziemy staranniej wybierać gry i po prostu kupować ich mniej... :thinking: Ciekawe czasy niestety nastały.
Mniej gier wydawanych to dla mnie błogosławieństwo. Ile czasu marnuję by wiele z nich sprawdzić. Poczytać recki. Wątki na forach itd. Dodatkowo wychodzi pełno średniaków, które niby spoko, ale finalnie i tak odpuszczam.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: tomp »

W planszówkach często trzeba coś budować, np. budowa silniczka, budowa ekonomii, budowa domków, itp.
Czy to oznacza, że w ramach o głosy wyborcze planszówkowiczów doczekamy się 8% Vat na gry ze względu na tą budowlankę ?
Spoiler:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
MarekPlus
Posty: 177
Rejestracja: 01 lis 2020, 11:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 101 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: MarekPlus »

612 pisze: 06 lut 2022, 21:47
Ardel12 pisze: 06 lut 2022, 16:59 A co do kupowania mniej. Przecież polski ład dał więcej kasy tak wielu ludziom, że na pewno brać planszowkowa pływa w kasie i nie odczuje inflacji dzięki większym pensjom.
Niby tak ale niestety "tuskowe" wciąż drenuje nasze portfele :/
tomp pisze: 06 lut 2022, 22:05 W planszówkach często trzeba coś budować, np. budowa silniczka, budowa ekonomii, budowa domków, itp.
Czy to oznacza, że w ramach o głosy wyborcze planszówkowiczów doczekamy się 8% Vat na gry ze względu na tą budowlankę ?
Spoiler:
Zaczynamy politykę?

Obrazek

:wink:
targa
Posty: 54
Rejestracja: 05 lip 2020, 23:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: targa »

Ze względu na cenę miałem już nie kupować, ale pojawiła się nieco bardziej rozsądna oferta na Gamelord (podstawka 324.99, dodatki 115.99 za Ku Wieczności i 139.99 za Z Otchłani), więc zaryzykuję. Oceny były dobre lub bardzo dobre, nakład - przypuszczam, że niewielki, więc potraktuję to jako inwestycję :). I tak nie sprzedam, ale jak patrzę na ceny np. Ank-Morpork czy Chaosu, to stwierdzam, że lepiej kupić teraz, niż później. FOMO? Być może.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: BOLLO »

Jak już potrzebujesz przyklasku to odpal reckę Gambita, bo dawno on się nad niczym tam nie rozczulał. Sam się grą ponownie zainteresowałem po jego recenzji i biję się z myślami czy kupić czy nie, ale jest tyle innych premier, KS/GF w tym miechu, że muszę jednak powybierać a MA na szczycie listy na pewno nie jest. Nie w tej cenie. W tej cenie to kupiłbym SW: Rebelia, która łazi za mną od dawna, ale ciągle się waham ugh...bo cena też jest wyższa o jakieś 50zł niż pół roku wstecz jak patrzę w CENEO.

A tak serio do kupowania MA, to bym podszedł względem tego czy masz juz podobne rzeczy w kolekcji. Dla mnie największe nie to wtórność klimatu Lovercrafta, którego mam w 2 grach i tona innych DC, które ogrywam. Następnie cena jaką możesz ponieść za tą grę. Ja np wolę wpakować 500 w Cloudspire, gdyż mnie bardziej ciekawi, a przez zniżki u Curiosity na bank sprzedam bez problemu w cenie zakupu(jeśli ten argument jest dla Ciebie ważny).
Przyklask raczej by tu nic nie wniósł. Gambita recke widziałem dawno temu dlatego między innymi się tą grą zainteresowałem. Ale zrobiłem przez weekend rachunek sumienia oraz zysku i strat i wyszło mi na to że nie kupuje. Przynajmniej nie teraz. Mam wsparte Deep Madness i klimaty SF bardziej mi odpowiadają niż Lovecraft. Do tego tam są figurki a nie stendy.

Może jak w przyszłości cena będzie sporo niższa to się ponownie zainteresuje się tym tytułem. Z ciekawości napisałem do Galakty w zeszłym tygodniu skąd tak wywindowana cena ale jak mogłem się domyślać olali mnie :mrgreen:

Tak więc ja pasuje tym razem bo nie jest to dla mnie tytuł must have......
Peter1975
Posty: 53
Rejestracja: 20 kwie 2020, 20:19
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Peter1975 »

w Mepel po rabatach podstawka mi wychodzi 359, dodatki 153 oraz 128, razem 640 jak w pysk. Może mam słabe rabaty. Szkoda mi, strasznie byłem napalony, jestem jednak zmuszony powiedzieć pas :(
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2437
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 531 times
Been thanked: 459 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Jiloo »

Peter1975 pisze: 07 lut 2022, 10:32 w Mepel po rabatach podstawka mi wychodzi 359, dodatki 153 oraz 128, razem 640 jak w pysk. Może mam słabe rabaty. Szkoda mi, strasznie byłem napalony, jestem jednak zmuszony powiedzieć pas :(
W 3 trolle po rabatach – 334,71 / 141,31 / 118,06 suma 594,08
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: fitzroy »

Po prostu gry Galakty są drogie. Przygody Robin Hooda, Pax Pamir, Wojna Nemo, Wojna Szeptów czy Machina Arcana to tylko kilka ostatnio wysoko wycenionych w SCD tytułów. Boję się co będzie z Endless Winter bo czekam na to dość mocno. Inflacja, kryzys transportowo-kontenerowy owszem są ale mam wrażenie, że inni wciąż umieją taniej.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Shodan »

Może strategia Galakty to niskie nakłady, wysokie marże ?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: BOLLO »

Niskie naklady to bolaczka chyba wszystkich wydawnictw poza Rebelem i Granna. Ignas oswiadczyl ostatnio ze gra Bor sprzedala sie calkowicie przeddpremierowo i to do sklepow.....masakra jakas.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: bartekb8 »

Czy to kwestia tego że wydawcy faktycznie wolą grać bezpiecznie i robić dodruk niż wydawać od razu więcej?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Ardel12 »

bartekb8 pisze: 07 lut 2022, 20:39 Czy to kwestia tego że wydawcy faktycznie wolą grać bezpiecznie i robić dodruk niż wydawać od razu więcej?
Było to ongiś dyskutowane. Powodów może być wiele. Np. tytuł jest niewiadomą i może nie sprzedać się w większym nakładzie albo wydawca stoi przed wyborem wrzucenia 2 tytułów na rynek w średnim nakładzie albo jednego w dużym(pewnie druga opcja jest lepsza z biznesowego pkt). A może po prostu ich nie stać na większy nakład. Dodatkowo niewystarczający nakład potrafi wygenerować większy hype niż jakiekolwiek inne metody reklamowe. Co się działo w przypadku Brzdęka. Kolejne dostawy schodziły raz dwa. Pax Pamir obstawiam, że też jeszcze ten efekt wygeneruje, bo obecnie sporo zachwytów a nakład już poszedł.
manicminer
Posty: 847
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 79 times
Been thanked: 112 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: manicminer »

Shodan pisze: 07 lut 2022, 12:41 Może strategia Galakty to niskie nakłady, wysokie marże ?
To by pasowało, możliwe że nakład MA nie jest jakiś duży i cenę zrobili jaką zrobili (szczególnie dodatków) bo wiedzą że prędzej czy później i tak cały nakład zejdzie, a dodruków nie będzie. Więc dowalili zaporową cenę i spokojnie poczekają aż się sprzeda.
Drukujemy mało i rzucamy wysoką cenę na popularne gry, bo wiadomo że i tak kupujący się znajdzie i nie ma wyboru jeśli chce grę.
Może tutaj im pokrzyżować plany trochę sprzedaż z drugiej ręki l, bo akurat MA jest na zasadzie przejdź i sprzedaj.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 67 times
Been thanked: 61 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: bartekb8 »

No więc i właśnie, dając niskie nakłady ryzykuje się handlem z drugiej ręki, a wtedy wydawnictwo nie zarabia. A nie jest w stanie zareagować na tyle szybkim dodrukiem żeby ludziom nie opłacało się szukać potem ogłoszeń.
Ciesiel
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2021, 23:35
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Ciesiel »

Nas wyszło 484 za podstawkę + dwa dodatki. Patrząc po cenach mieliśmy szczęście. Dzisiaj segregowaliśmy. Z tego co jednak czytam to gra jest wybitna, a autor oddany - o ile można nazwać tak manię :D hehe.

Graliście już? Czy można to przyrównać np do MK albo GH?

Pzdr
Cie
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5280
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1086 times
Been thanked: 1705 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: BOLLO »

Ciesiel pisze: 22 lut 2022, 23:06 Nas wyszło 484 za podstawkę + dwa dodatki. Patrząc po cenach mieliśmy szczęście. Dzisiaj segregowaliśmy. Z tego co jednak czytam to gra jest wybitna, a autor oddany - o ile można nazwać tak manię :D hehe.

Graliście już? Czy można to przyrównać np do MK albo GH?

Pzdr
Cie
ODPOWIEDZ
Ani to Horror w Arkham (rozumiem, że chodzi o planszowy?) , ani Gloomhaven, ani Magen Knight. Nie mniej jednak, posiadam wszystkie te gry (HwA 2ed).

Najbardziej przypomina mi Bloodborne: Gra Planszowa. Niby mniejsze kafle terenów, ale sumarycznie więcej pól jest w MA. Większe kafle pozwalają na rozmieszczenie figurek, które po pomalowaniu robią robotę :)
W B:GP akcje zagrywasz kartami, np. jedna karta = 1 akcja, na ręce co turę dobierasz do 3 kart.
W MA są punkt kondycji - 6 co rundę, jedna akcja to koszt około 2-3 pkt kondycji.
Na korzyść MA jest liczna potworów i różne poziomy.
Podobnie jest ze scenariuszami i podziałem na rozdziały.
Również klimat w obydwóch grach wylewa się hektolitrami -


Do Mage Knight nie da się raczej jej porównać. MK to euro, z lekkim zarysem fabularnym w instrukcji - co daje dużą regrywalność, ale nie jest to gra dla wszystkich.

Machina Arcana czerpie po trochu z każdej dobrej gry przygodowej, niewiele w niej zbędnych elementów
Widać i czuć, że nie jest to gra robiona przez wielkie wydawnictwo, tylko czuć w niej dzieło szlifowane kilka lat.
Ciesiel
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2021, 23:35
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Ciesiel »

Spoiler:
Dziękuję - liczyłem na nowy wątek, ale stary też jwst spoko :) gdyby ktoś coś jeszcze to będę wdzięczny.
Pzdr
Cie
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4507
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1364 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Hardkor »

Był płacz, były krzyki - nakład wyprzedany w tydzień xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: KubaP »

Ja bym chciał tylko zaprotestować przeciwko tytułowi wątku. Może Wy, Polacy, lubicie niskie ceny. Ale my, Polacy, lubimy wysokie ceny!
Cyel
Posty: 2581
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1227 times
Been thanked: 1437 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Cyel »

To może tylko znaczyć że nie jesteście prawdziwymi Polakami ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: KubaP »

Cyel pisze: 23 lut 2022, 15:31 To może tylko znaczyć że nie jesteście prawdziwymi Polakami ;)
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 486
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 62 times
Been thanked: 167 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: strid3rr »

Hardkor pisze: 23 lut 2022, 15:11 Był płacz, były krzyki - nakład wyprzedany w tydzień xD
Proszę Cię! FOMO, proste.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: (wydzielony) Machina Arcana - offtop o SCD, bo my, Polacy, lubimy niskie ceny.

Post autor: Bart Henry »

Hardkor pisze: 23 lut 2022, 15:11 Był płacz, były krzyki - nakład wyprzedany w tydzień xD
Zaznaczmy, że chodzi o wypchnięcie nakładu do sklepów.

Kluczowe pytanie: ile było tego nakładu? Bez tego info może być to co najwyżej ciekawostka. Szybka sprzedaż drogiej gry do sklepów oznacza prawdopodobnie niski nakład, co z kolei uzasadnia wysoką cenę.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2022, 19:04 przez Bart Henry, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ