Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

Pytanie nr 1:
Królewna Śnieżka i jej karty trucizny: zadają one "True dmg", w sensie defensywa przeciwnika na nie nie działa prawda?
Pytanie nr 2:
Alicja- karty Kapelusznika etc. zmieniają statystyki bazowe kart np. +1 do ataku i -1 do defensywy, czy taka kartę ataku poziomu 1+1 do ataku traktujemy jakby to była karta poziomu drugiego i z jednej akcji która pozwala zniszczyć karte aby brać kartę tego samego poziomu z rynku pozwala nam buffować karty na mocniejsze (np. 1 atak wymienić na 2 ruchu etc) ?
Pytanie nr 3:
Spell defensywny Śpiącej Królewny- czy ja dobrze rozumiem, że 1 taka karta nic nie robi i dopiero trzeba ponownie rzucić spell tego samego typu, żeby cokolwiek robił?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

1. Tak. Karty trucizny mają napisane "Lose X HP". Słowo "lose" pomija obronę - takie punkty obrażeń od razu odejmuje się od życia bez względu na obronę.
Jest o tym w instrukcji na stronie 12 w tabelce "Inflict Damage, Taking Damage and Losing HP".
2. Według BGG te bonusy i negatywy dotyczą tylko akcji ataku, obrony i ruchu, nie dotyczą akcji umiejętności. Czyli jak kartę ataku zagrywasz jako akcję ataku, to masz +-1, ale jeśli zagrywasz kartę ataku jako wspomagacz karty umiejętności, to bierzesz normalnie tylko jej poziom pod uwagę.
I raczej to by się zgrywało, bo jakby te plusy i minusy działały także do kart umiejętności, to Alicja chyba byłaby przegięta.
3. Nie, ta karta dotyczy kolejnych akcji ataku, a nie akcji obrony lub umiejętności (zwróć uwagę, że na przykład karta umiejętności wymagająca karty obrony, to dalej akcja umiejętności, a nie akcja obrony).
Tak więc karta umiejętności związana z obroną zwiększa obrażenia zadawane przez X następnych akcji ataku, gdzie X to poziom karty obrony dołożonej do tej karty umiejętności. Więc jak zagrasz kartę umiejętności poziomu 3 z kartą obrony poziomu 2, to przez następne 2 ataki (plus znaczniki przebudzenia) masz bonus do każdego ataku +3 obrażenia.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

eltadziko pisze: 02 wrz 2021, 01:29
3. Nie, ta karta dotyczy kolejnych akcji ataku, a nie akcji obrony lub umiejętności (zwróć uwagę, że na przykład karta umiejętności wymagająca karty obrony, to dalej akcja umiejętności, a nie akcja obrony).
Tak więc karta umiejętności związana z obroną zwiększa obrażenia zadawane przez X następnych akcji ataku, gdzie X to poziom karty obrony dołożonej do tej karty umiejętności. Więc jak zagrasz kartę umiejętności poziomu 3 z kartą obrony poziomu 2, to przez następne 2 ataki (plus znaczniki przebudzenia) masz bonus do każdego ataku +3 obrażenia.
Tylko zobacz że na tej karcie jest symbol obrony nie ataku, więc nie byłbym tego taki pewny, że zadaje to ekstra obrażenia do ataku. Bardziej traktował bym to tak, że pierwsze zaklęcie obronne nie zadaje obrażeń ale wzmacnia drugie, drugie zaklęcie zadaje obrażenia bonusowe z pierwszego plus wzmacnia 3. Ale przeanalizuje to jeszcze raz :D
Kolejne pytanie
Śpiąca królewna i karty inwokacji(połączone z atakiem):
Zadaj 1 obrażeń+poziom karty zagranej. Możesz zadać sobie obrażenia aby zwiększyć DMG. Rozumiem to że normalnie mam kartę 1 poziomu ataku i zadaje 2dmg, ale jak odejmę sobie 1 życia to w sumie zadam 3 obrażenia ale dzięki temu zblizam się do wybudzenia.
To działa tylko raz albo 2 obrażenia albo 3, a nie że najpierw 2, pozniej odejmuje jeszcze 1hp i zadaje 3?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

addekk pisze: 02 wrz 2021, 08:24
eltadziko pisze: 02 wrz 2021, 01:29 3. Nie, ta karta dotyczy kolejnych akcji ataku, a nie akcji obrony lub umiejętności (zwróć uwagę, że na przykład karta umiejętności wymagająca karty obrony, to dalej akcja umiejętności, a nie akcja obrony).
Tak więc karta umiejętności związana z obroną zwiększa obrażenia zadawane przez X następnych akcji ataku, gdzie X to poziom karty obrony dołożonej do tej karty umiejętności. Więc jak zagrasz kartę umiejętności poziomu 3 z kartą obrony poziomu 2, to przez następne 2 ataki (plus znaczniki przebudzenia) masz bonus do każdego ataku +3 obrażenia.
Tylko zobacz że na tej karcie jest symbol obrony nie ataku, więc nie byłbym tego taki pewny, że zadaje to ekstra obrażenia do ataku. Bardziej traktował bym to tak, że pierwsze zaklęcie obronne nie zadaje obrażeń ale wzmacnia drugie, drugie zaklęcie zadaje obrażenia bonusowe z pierwszego plus wzmacnia 3. Ale przeanalizuje to jeszcze raz :D
Jest symbol obrony, ale tylko w odniesieniu, że kartę obrony musisz użyć przy tym skillu i że na podstawie poziomu tej karty jest obliczana liczba ataków działania bonusu. A na samej karcie jest wprost napisane, że masz +X obrażeń "for next Y Action Attacks", a action attacks to konkretnie akcje ataku (z karty ataku).
Tu masz oficjalną odpowiedź twórców jak te karty działają, co pokrywa się z tym co napisałem:
https://boardgamegeek.com/thread/271156 ... kills-shat
addekk pisze: 02 wrz 2021, 08:24Śpiąca królewna i karty inwokacji(połączone z atakiem):
Zadaj 1 obrażeń+poziom karty zagranej. Możesz zadać sobie obrażenia aby zwiększyć DMG. Rozumiem to że normalnie mam kartę 1 poziomu ataku i zadaje 2dmg, ale jak odejmę sobie 1 życia to w sumie zadam 3 obrażenia ale dzięki temu zblizam się do wybudzenia.
To działa tylko raz albo 2 obrażenia albo 3, a nie że najpierw 2, pozniej odejmuje jeszcze 1hp i zadaje 3?
Tak, działa jednokrotnie. Czyli zadajesz "1 + poziom karty + odjęte HP" obrażeń.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Twisted Fables

Post autor: Nycte »

Hej! Jestem po przeczytaniu instrukcji i mam dylemat.
Karty zwrotów akcji zawierające pasywne stałe zdolności nie są odrzucane w fazie odswieżenia prawda? Karty zwrotów akcji mają swój własny obszar, a w fazie odswieżenia odrzucamy karty tylko z obszaru zagrywania kart.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Twisted Fables

Post autor: polwac »

Nycte pisze: 06 mar 2022, 11:05 Hej! Jestem po przeczytaniu instrukcji i mam dylemat.
Karty zwrotów akcji zawierające pasywne stałe zdolności nie są odrzucane w fazie odswieżenia prawda? Karty zwrotów akcji mają swój własny obszar, a w fazie odswieżenia odrzucamy karty tylko z obszaru zagrywania kart.
Tak.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Nycte »

Jesteśmy w trakcie pierwszej rozgrywki i pojawił się problem ze Śnieżka, a dokładnie to z trucizna. Przeciwnik traci Hp z trucizn tylko w przypadku kiedy on odrzuca kartę na discard, czy też w momencie, kiedy mu daje karty na discard?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

Nycte pisze: 06 mar 2022, 21:32 Jesteśmy w trakcie pierwszej rozgrywki i pojawił się problem ze Śnieżka, a dokładnie to z trucizna. Przeciwnik traci Hp z trucizn tylko w przypadku kiedy on odrzuca kartę na discard, czy też w momencie, kiedy mu daje karty na discard?
Zawsze kiedy ląduje na discardzie.
Ostatnio zmieniony 07 mar 2022, 07:28 przez addekk, łącznie zmieniany 1 raz.
Weźże chodźże grać BGG
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Nycte »

Obrazek
To ta karta też działa tylko, kiedy przeciwnik odrzuca?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

Jak ostatnio pytałem się o to na BGG, to dostałem odpowiedzi, że karty trucizny odpalają się już od razu jak się je daje przeciwnikowi na stos kart odrzuconych. Patrząc konkretnie na to, jak to jest napisane na karcie, faktycznie wygląda, że tak powinno się grać.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

eltadziko pisze: 07 mar 2022, 00:18 Jak ostatnio pytałem się o to na BGG, to dostałem odpowiedzi, że karty trucizny odpalają się już od razu jak się je daje przeciwnikowi na stos kart odrzuconych. Patrząc konkretnie na to, jak to jest napisane na karcie, faktycznie wygląda, że tak powinno się grać.
Oczywiście macie rację po angielsku też pisze chyba tak samo wybaczcie dawno nie grałem :)
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

addekk pisze: 02 wrz 2021, 01:15 Pytanie nr 2:
Alicja- karty Kapelusznika etc. zmieniają statystyki bazowe kart np. +1 do ataku i -1 do defensywy, czy taka kartę ataku poziomu 1+1 do ataku traktujemy jakby to była karta poziomu drugiego i z jednej akcji która pozwala zniszczyć karte aby brać kartę tego samego poziomu z rynku pozwala nam buffować karty na mocniejsze (np. 1 atak wymienić na 2 ruchu etc) ?
Dokładnie tak to działa.

Przykład:
Magic trick reads: "For each card destroyed in this way, add a no higher than Lv <DEF icon> Basic Card into your discard pile from its supply deck."
Cheshire Cat reduces Alice's Defense card's <DEF icon> by 1. As such, you won't be able to take a card from the supply, because Lv 0 cards do not exist. Mind the emphasis of <DEF icon>. It's not the defense card's level that dictates the allowed basic cards you can pick, but its <DEF icon> value (which the cat reduces to 0 in case of Lv1 defense cards).

Update KS - Alice Tips & Tricks pisze: Alice collects cards at a rate much faster than the other fables - particularly basic cards. Many of Alice's skill cards allow her to get basic cards as a part of their effect. This has a very interesting side effect: she can usually gain a basic card based on the level of the basic card played, but, if you have the correct avatar equipped, then you can gain a level 2 card by playing a level 1 basic card with a skill, or a level 3 card by playing a level 2 basic card. That can be HUGE. However, Alice doesn't have many attack skills, and her twists are based on her current avatar, too, meaning they won't trigger if you're not in the right form. And being stuck in the wrong avatar for a turn can be a real bummer. This is one more reason why it's so important to carefully plan each turn as much as you're able.
LINK
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
_leigam_
Posty: 941
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: _leigam_ »

Jest w instrukcji że nie mogę zagrać kart ataku jak nie mogę zaatakować i pobrać dzięki temu mocy, ale nie nie pisze nic takiego odnośnie umiejętności. Śnieżka ma umiejkę że zadaje się obrażenie w zasięgu 1 i dodaje się kartę trucizny do stosu kart odrzuconych przeciwnika. Jeśli nie jestem w zasięgu mogę zagrać kartę żeby dołożyć truciznę?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

_leigam_ pisze: 11 mar 2022, 23:23 Jest w instrukcji że nie mogę zagrać kart ataku jak nie mogę zaatakować i pobrać dzięki temu mocy, ale nie nie pisze nic takiego odnośnie umiejętności. Śnieżka ma umiejkę że zadaje się obrażenie w zasięgu 1 i dodaje się kartę trucizny do stosu kart odrzuconych przeciwnika. Jeśli nie jestem w zasięgu mogę zagrać kartę żeby dołożyć truciznę?
Nie. Żeby zagrać akcje ataku albo jakąkolwiek akcje umiejętności z zasięgiem, przeciwnik musi być w tym zasięgu. Jeśli nie jest, nie można zagrać takiej karty nawet dla jakiegoś częściowego efektu.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Nycte »

Kolejne pytanko.
Obrazek
Karta epicka wchodzi do naszej talii. Jak ona w takim razie działa? Nigdzie nie ma napisane, że zostawiam ja przed sobą, a wygląda jak efekt stały.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

Nycte pisze: 13 mar 2022, 11:49
Karta epicka wchodzi do naszej talii. Jak ona w takim razie działa? Nigdzie nie ma napisane, że zostawiam ja przed sobą, a wygląda jak efekt stały.
Na arkuszu postaci masz napisane, że po wybraniu epickiej karty traktujesz ją jak Zwrot akcji, zamiast dokładać ją na rękę :)
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Ktoś jest mi w stanie wyjaśnić działanie zdolności Czerwonego Kapturka? Skąd u niego karty pokonanego przeciwnika?

Obrazek

Pytanie o poniższą kartę. Rzucając ją otrzymuje się obrażenia za każdą kartę której nie chce ujawnić przeciwnik? Dziwny opis.

Obrazek
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: eltadziko »

Torquemada666 pisze: 13 mar 2022, 20:02 Ktoś jest mi w stanie wyjaśnić działanie zdolności Czerwonego Kapturka? Skąd u niego karty pokonanego przeciwnika?
Możesz mieć karty trucizny od Królewny Śnieżki albo zapałki od Dziewczynki z Zapałkami i trzymać je na tych Zwrotach akcji, żeby Ci ręki nie zaśmiecały ;)
Torquemada666 pisze: 13 mar 2022, 20:02 Pytanie o poniższą kartę. Rzucając ją otrzymuje się obrażenia za każdą kartę której nie chce ujawnić przeciwnik? Dziwny opis.
Przeciwnik otrzymuje dodatkowe obrażenia za każdą kartę, której nie może albo nie chce ujawnić. Może nie chcieć ujawnić, ponieważ jedną z ujawnionych kart możesz sobie skopiować do talii, więc jak ma na przykład jakaś trójkę, może zdecydować, że woli obrażenie niż pozwolić Ci zdobyć jej kopię.

Edit. Doczytałem tą kartę w polskiej wersji językowej. Faktycznie jest napisane "otrzymaj obrażenia" jakby to gracz zagrywający kartę miał je otrzymać. W angielskiej wersji jest to lepiej napisane, że to gracz, którego się atakuje otrzymuje te obrażenia. W innym przypadku to by było w ogóle bez sensu ;) Po co przeciwnik miałby coś ujawniać?
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Dziękuję, tak myślałem że to tłumacz zrypał sprawę w tej karcie.
TristisAnima
Posty: 28
Rejestracja: 04 lip 2021, 22:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 20 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: TristisAnima »

Niestety nie tylko w tej karcie jest "niefortunne" tłumaczenie. Zauważyłem że chyba na wszystkich kartach gdzie oryginalnie pojawia się sformułowanie "to gain", zostało to przetłumaczone jako "otrzymaj". Wychodzi na to że tłumacz nie miał z grą nic wspólnego i pewnie jej na oczy w ogóle nie widział. Bo jako że przekład jest od biedy poprawny ("to gain" rzeczywiście można przetłumaczyć jako "otrzymaj") tak w przypadku tej gry, jest to w zasadzie błędne sformułowanie, bo chyba we wszystkich wypadkach będzie tyczyło się obrażeń i powstają dziwne kwiatki, że robiąc akcje przeciwko drugiemu graczowi mam "otrzymać obrażenia". Moim zdaniem powinno być zamiast dosłownego "otrzymaj", nie wiem, może rozdysponuj, przydziel lub po prostu zadaj. No ale to trzeba zagrać przynajmniej raz w grę żeby takie cuda wyłapać.
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

My mieliśmy wrażenie, że tłumaczenie niektórych kart w tłumaczu Google zrobiono, ale pewnie było jak piszesz, tłumacz nie miał nic wspólnego z grą (szkoda). Bardzo zepsuło to odbiór gry w pierwszej rozgrywce. Nad powyższą kartą kilka minut rozkminy o co chodziło.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

Tym bardziej, że np. Śpiąca królewna ma karty, którymi faktycznie sobie może sama zadać obrażenia :)

Dla mnie to było na początku dziwne, ale już sobie w głowie przestawiłem, że jak widzę "otrzymaj" to znaczy, że mam wskazaną wartość dodać jako ekstra dmg.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Jak powinna działać kombinacja tych dwóch kart? Spór trwa, już ponad 60 komentarzy...
https://m.facebook.com/groups/488888066 ... oser=false


Obrazek
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

W skrócie: trucizna działa.

Podobny temat omawiany na BGG -> LINK
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Wosho
Posty: 1438
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Wosho »

Czy tłumaczenie pl jest dobre i karte epicke dostaje sie do reki, mozna ja od razu zagrac jesli masz ture i idzie na discard wiec mozna ja jeszcze zagrac jesli starczy czasu?
Czy awatary alicji zmieniaja kazda karte czy akcje? W sensie np ataki -1 jesli zagrac 2x1 to zaatakuje za 0 ale jesli polacze 2x1 w jedna akcje to zaatakuje za 1?
ODPOWIEDZ