Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
deszak
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2021, 07:50

Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Post autor: deszak »

Witam, waham się między dwoma tytułami z opisu. Machina przeraża mnie trochę długością pojedynczej rozgrywki, o której mowa w recenzjach. Podoba mi się za to aspekt, iż nie jest to masakrowanie wszystkich na mapie, lecz gra czerpie z horroru, choć nie wiem, czy pod tym względem nie będzie trochę przypominała Nemesisa, którego już mam.
Co do IA nie wiem za to, na ile gra jest regrywalna bez dużych dodatków i na ile działa w niej aspekt przygodowy oraz czy nie sprowadza się właśnie do zabijania wszystkich wrogów na planszy. Niestety, większość recenzji tej gry, nawet jeśli jest dostępna to jednak mocno przedpotopowa. Nie wiem, czy mechanicznie nie zbliża się do Hard City, którego także mam.
Deep Madness odrzuciłem z uwagi na ponoć uciążliwy setup, a obie powyższe mają chyba sprawny setup i wygodną obsługę. Nie jestem szczególnie przywiązany do klimatu/tematu - jest jedynie umiarkowanie ważny.
Dzięki za pomoc, uwagi i opinie
Awatar użytkownika
tslupek
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2020, 09:31
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Post autor: tslupek »

Bez dodatków Machina jest chyba średnio regrywalna. Sam mam fulla i kombinacji jest sporo. 25 partii za mną a jeszcze 2 scenariusze mi zostały.
W grze dużo zależy od różnorodności potworów, sprzętu, wymagań rozdziałów i tego na jakim kaflu się znajdziesz . To powoduje że dany rozdział można przechodzic wiele razy ale 3 z podstawki są do siebie podobne. (W skali makro, celem i mechaniką).
Wg mnie dopiero z przynajmniej jednym dodatkiem jest przekroczona masa krytyczna.
To na pewno nie jest gra w zabijanie potworów ale ono na pewno pomaga spełnić cele i czasem jest wymagalne wprost przez scenariusz, czasem żeby obniżyc ryzyko a czasem żeby zdobyć esencję która pomaga pchnąć scenariusz do przodu.
Natomiast zgodzę się że jeśli zaczniesz grać "po 19-tej" to większości scenariuszy w jeden wieczór nie przejdziesz. Na szczęście mechanika rozdziałów pozwala przerwać grę w prawie dowolnym momencie i się nie zgubić.
Klimat jest bardziej X-COM niż horror. Oczywiście są długie lovecraftowe teksty ale one jakoś specjalnie nie budują napięcia. Natomiast to się dzieje na planszy już zdecydowanie tak.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Post autor: 13thSON »

W Imperium Atakuje można grać w kampanię, która zdecydowanie nie sprowadza się do wybijania wszystkich na mapie. Można też grać w konfrontację. Dla fana Star Wars to pozycja obowiązkowa.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4762
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1262 times
Been thanked: 1472 times

Re: Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Post autor: Mr_Fisq »

Zwróć jeszcze uwagę na dostępność obu tytułów...
IA AFAIK nie jest już dodrukowywane, został zakup z drugiej ręki.
MA w sumie może jeszcze doczeka się dodruku (zeszło na pniu, więc czemu nie?), ale też obecnie tylko z drugiej ręki.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Kill Team, Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 279 times
Been thanked: 437 times

Re: Machina Arcana vs Imperium Atakuje

Post autor: tomp »

Oba tytuły są na tyle różne, że zasugerowałbym - Kup oba, po co mieć dylematy :)
Jak jesteś fanem uniwersum star wars, to bierz IA w ciemno.

PS. MA to jakiś ewenement, niedawno była premiera i już brakuje na rynku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
ODPOWIEDZ