Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

piotrest pisze: 24 mar 2022, 08:30 Czy na koniec gry dostaje się punkty za nie zakryte pola bożków nawet gdy nie zdobyliśmy żadnego żetonu bożka? 10 punktów za nic :-)?
Tak. Nie tak za nic bo bożki dają duże wspomaganie. Bez nich jest o wiele trudniej ale jak nie musisz to nie korzystaj i masz za to extra pkt.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: tomp »

piotrest pisze: 24 mar 2022, 08:30 Czy na koniec gry dostaje się punkty za nie zakryte pola bożków nawet gdy nie zdobyliśmy żadnego żetonu bożka?
tak
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Losiek »

Oczywiście, wykorzystany bożek zabiera punkty.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: piotrest »

Losiek pisze: 24 mar 2022, 10:17 Oczywiście, wykorzystany bożek zabiera punkty.
Chodziło mi o to, czy dostanę punkty za niezapełnione miejsca bożków nawet gdy żądnego nie zdobyłem :-)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Pan_K »

piotrest pisze: 24 mar 2022, 12:43
Losiek pisze: 24 mar 2022, 10:17 Oczywiście, wykorzystany bożek zabiera punkty.
Chodziło mi o to, czy dostanę punkty za niezapełnione miejsca bożków nawet gdy żądnego nie zdobyłem :-)
Dopóki miejsca są odsłonięte - dają punkty. Zdobywając bożki, NIE kładziesz ich na tych miejscach. Trafiają tam dopiero, gdy chcesz za ich pomocą dostać jeden z bonusów. I wtedy - w zamian za bonus w trakcie gry - tracisz punkty na koniec gry.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Losiek »

No właśnie o to mi chodziło - w ten sposób wykorzystujesz bożka. Zdobycie to co innego.
Lasqa
Posty: 7
Rejestracja: 03 mar 2021, 20:58

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Lasqa »

kurdzio pisze: 23 mar 2022, 21:45
Lasqa pisze: 23 mar 2022, 21:21 Pytanie dotyczace symbolu podróży z karty artefaktu, czy w takim wypadku również musimy opłacić koszt kamiennej tabliczki?
Nie trzeba. Albo używamy symboli podróży, albo płacimy tabliczkę i wykonujemy specjalną zdolność karty.
Pytanie dodatkowe, czy jeśli kupuje kartę artefaktu to czy mogę zamiast akcji głównej na karcie wykorzystać ja jako żeton podróży?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Lasqa pisze: 24 mar 2022, 23:48
kurdzio pisze: 23 mar 2022, 21:45
Lasqa pisze: 23 mar 2022, 21:21 Pytanie dotyczace symbolu podróży z karty artefaktu, czy w takim wypadku również musimy opłacić koszt kamiennej tabliczki?
Nie trzeba. Albo używamy symboli podróży, albo płacimy tabliczkę i wykonujemy specjalną zdolność karty.
Pytanie dodatkowe, czy jeśli kupuje kartę artefaktu to czy mogę zamiast akcji głównej na karcie wykorzystać ja jako żeton podróży?
Masz na myśli symbol samolotu z karty artefaktu? Wg mnie możesz go użyć przy zakupie zamiast efektu z karty, ale to raczej kosztowne zagranie. Pamiętaj że można za dwie monety kupić samolot.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2022, 10:09 przez kurdzio, łącznie zmieniany 1 raz.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Koklusz »

Moim zdaniem nie, ponieważ kupując kartę artefaktu karta wchodzi do gry, a nie do ręki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Koklusz pisze: 25 mar 2022, 00:16 Moim zdaniem nie, ponieważ kupując kartę artefaktu karta wchodzi do gry, a nie do ręki.
Nie upieram się, ale w instrukcji jest zdanie
kupiona karta artefaktu może być od razu użyta.
Najlepiej sprawdzić na BGA na co gra pozwala ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: hutriel »

Zarówno kupno karty jak i podróż są akcjami głównymi, a można wykonać tylko jedną taką akcję w swoim ruchu. Chyba że w działaniu artefaktu jest podróż. :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Dokładnie. Nie możesz jej wykorzystać bo podróż to akcja główna jak i zakup karty. Wykorzystywanie jej jako dopełnienie innej karty też jest niemożliwe bo to oznaczałoby zagrywanie dwóch kart jednocześnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Mądrych to zawsze miło poczytać ;) oczywiście 100% zgody z powyższym.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Muczotakabrak
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2022, 10:20

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Muczotakabrak »

Jeśli można zrobić jedną akcję główną na turę
.... Jak rozumieć turę, bo ja rozumiem to w ten sposób że tura się kończy kiedy wszyscy spasują a księżycowa różdżka przesuwa się na kolejne pole turowe.

A tutaj z dyskusji wnioskuję że tura to moment kiedy po np ostatnim graczu w kolei, gra wraca do nas jako np do pierwszego gracza..

Albo sytuacja z pomocnikiem który daje zniżki na zakup kart... Jest on akcją główną, więc go tapujemy poziomo bo chcemy zniżki na zakup karty, ale z kolei zakup karty też jest akcją główną.. Bądź tu mądry 😔

Bardzo bym prosił o pomoc w tej kwestii.

Dziekuje serdecznie
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Muczotakabrak pisze: 01 kwie 2022, 10:37 Jeśli można zrobić jedną akcję główną na turę
.... Jak rozumieć turę, bo ja rozumiem to w ten sposób że tura się kończy kiedy wszyscy spasują a księżycowa różdżka przesuwa się na kolejne pole turowe.

A tutaj z dyskusji wnioskuję że tura to moment kiedy po np ostatnim graczu w kolei, gra wraca do nas jako np do pierwszego gracza..

Albo sytuacja z pomocnikiem który daje zniżki na zakup kart... Jest on akcją główną, więc go tapujemy poziomo bo chcemy zniżki na zakup karty, ale z kolei zakup karty też jest akcją główną.. Bądź tu mądry 😔

Bardzo bym prosił o pomoc w tej kwestii.

Dziekuje serdecznie
To o czym piszesz to runda nie tura.

Co do pomocników to robisz akcję, którą umożliwia Ci pomocnik czyli to nie jest kolejna akcja. Innymi słowy po prostu kupujesz kartę taniej i to jest cała Twoja akcja. Samo korzystanie z pomocnika nie jest akcją główną (nie ma takiego zapisu w instrukcji).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Muczotakabrak
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2022, 10:20

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Muczotakabrak »

Czyli jedna akcja główna na runde?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: detrytusek »

Muczotakabrak pisze: 01 kwie 2022, 10:53 Czyli jedna akcja główna na runde?
Nie. Jedna akcja główna na turę, a gra się składa z 5 rund. Nie wiadomo ile tur będzie miał gracz w jednej rundzie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Muczotakabrak
Posty: 3
Rejestracja: 01 kwie 2022, 10:20

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Muczotakabrak »

Qmam. Cały czas miesza mi się runda z Turą ☺️ Dzięki za pomoc, już wiem co chciałem wiedzieć.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Gargi »

Jakie są Wasze spostrzeżenia by jak najlepiej grać? Dużo osób w pierwszej i drugiej rundzie próbuje piąć się do góry na ścieżce świątyni by max do drugiej rundy mieć dwóch pomocników. Jakie są Wasze tricki by dobrze zacząć?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ave.crux »

Gargi pisze: 18 kwie 2022, 10:36 Jakie są Wasze spostrzeżenia by jak najlepiej grać? Dużo osób w pierwszej i drugiej rundzie próbuje piąć się do góry na ścieżce świątyni by max do drugiej rundy mieć dwóch pomocników. Jakie są Wasze tricki by dobrze zacząć?
Dużo zależy od rynku, kart które masz na ręce i nowo odkrytych wykopalisk. Raz udało mi się zakupić 3 karty w pierwszej rundzie, w drugiej dzięki temu dokupiłem kolejne 4 i miałem niesamowicie dobry start. Raczej trzeba być elastycznym i samemu dojść do tego co jest najbardziej optymalnym ruchem w danej chwili. Niekiedy jeden ruch spowoduje combo, które da ci kolejne 3-4 tury, a jakiś zły spowoduje, że jesteś dwie akcje w plecy.

Często pomijam ujarzmianie strażników na początku, zwłaszcza gdy wykopaliska mają na sobie cenny dla innych surowiec, wtedy brak zapłaty w kompasach jest rekompensowany strachem/ujarzmieniem strażnika, co powoduje lekkie spowolnienie przeciwnika.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: skibo »

Hello załoga :) mam pytanko bo nie znalazłem żadnej informacji w instrukcji :

Sytuacja z planszy : Mam 6 kart na ręku , mam rubin oraz dwa kompasy.
Wykorzystałem wszystkie karty do cna w swojej turze ale nie spasowałem bo mam rubin i kompasy , czy mogę jeszcze wykonać akcje główna za rubin ( tor badań) oraz później kolejna akcje główna kupienie artefaktu za dwa kompasy ?

Czy w momencie wydania ostatniej karty z ręki muszę ostatecznie spasować ?

Teoretycznie jak zrozumiałem mogę wykonywać akcji głównych ile mam dostępnych i nie ma informacji ze musza być zrobione w momencie wydania ostatniej karty

Chyba dobrze wytłumaczyłem :)
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Koklusz »

W momencie wykorzystania kart na ręce nie musisz pasować.
MajkelEryk
Posty: 151
Rejestracja: 01 sty 2019, 19:54
Has thanked: 42 times
Been thanked: 16 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: MajkelEryk »

skibo pisze: 18 kwie 2022, 22:36 Hello załoga :) mam pytanko bo nie znalazłem żadnej informacji w instrukcji :

Sytuacja z planszy : Mam 6 kart na ręku , mam rubin oraz dwa kompasy.
Wykorzystałem wszystkie karty do cna w swojej turze ale nie spasowałem bo mam rubin i kompasy , czy mogę jeszcze wykonać akcje główna za rubin ( tor badań) oraz później kolejna akcje główna kupienie artefaktu za dwa kompasy ?

Czy w momencie wydania ostatniej karty z ręki muszę ostatecznie spasować ?

Teoretycznie jak zrozumiałem mogę wykonywać akcji głównych ile mam dostępnych i nie ma informacji ze musza być zrobione w momencie wydania ostatniej karty

Chyba dobrze wytłumaczyłem :)
Jeżeli wszystkie 6 kart ma symbol akcji natychmiastowej to możesz tak zrobić.

W swojej turze musisz zrobić jedna akcje glowna. Więc nie możesz przesunąć się na torze badań i kupić karty bo to są dwie akcje główne.

Spasowanie też jest akcją główna.
Awatar użytkownika
skibo
Posty: 93
Rejestracja: 18 paź 2021, 12:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 19 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: skibo »

MajkelEryk pisze: 20 kwie 2022, 05:10
skibo pisze: 18 kwie 2022, 22:36 Hello załoga :) mam pytanko bo nie znalazłem żadnej informacji w instrukcji :

Sytuacja z planszy : Mam 6 kart na ręku , mam rubin oraz dwa kompasy.
Wykorzystałem wszystkie karty do cna w swojej turze ale nie spasowałem bo mam rubin i kompasy , czy mogę jeszcze wykonać akcje główna za rubin ( tor badań) oraz później kolejna akcje główna kupienie artefaktu za dwa kompasy ?

Czy w momencie wydania ostatniej karty z ręki muszę ostatecznie spasować ?

Teoretycznie jak zrozumiałem mogę wykonywać akcji głównych ile mam dostępnych i nie ma informacji ze musza być zrobione w momencie wydania ostatniej karty

Chyba dobrze wytłumaczyłem :)
Jeżeli wszystkie 6 kart ma symbol akcji natychmiastowej to możesz tak zrobić.

W swojej turze musisz zrobić jedna akcje glowna. Więc nie możesz przesunąć się na torze badań i kupić karty bo to są dwie akcje główne.

Spasowanie też jest akcją główna.

Hmm, nie napisałem ze chce w swojej turze zrobić dwie akcje główne :) tylko po kolei tura za turą z innym graczem .

Mając 6kart
1. robię kartą akcję główną plus kartą akcje darmową
Tura gracza
2. robię kartą akcję główną plus kolejna akcja darmowa
Tura gracza
3. robię kartą akcję główną plus kolejna akcja darmowa
Tura gracza

Wyprztykalem się z kart ale zostały mi groty rubiny tabliczki , za które mogę zrobić kolejna akcje główna w następnych turach oraz kompasy i monety za które mogę w kolejnej turze kupić karty i kolejnej turze zakupić artefakty

I pytanie było czy po wykorzystaniu wszystkich kart oraz akcji darmowych mogę dalej robić po kolei tury np na torze badań lub zakupy karty, do oporu tura za tura na turą.

Czy w momencie oddania ostatniej karty nie mogę nic więcej robić zasobami.
Gargi
Posty: 77
Rejestracja: 29 gru 2021, 23:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Gargi »

Możesz robić do końca tej rundy co tylko chcesz. Najważniejsze żebyś zrobił główna akcje w jednej turze. Tak jak pisałeś masz surowce które pozwalają Ci kupić kartę z rynku lub badać i możesz to robić dopóki Cię stać. Często karty się kończą a surowców jest tyle że można spokojnie rozegrać jeszcze parę tur.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ