Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

Widzę, że pozostawiono tłumaczenie Duchy = Powiat, co pociągnie za sobą Starostę (Intryga) i niestety Starościnę (Hinterlands).
Osobiście wolałbym zmianę na zgodne z oryginałem Księstwo, Księcia i Księżną, ale nie ma tragedii i jest zachowana zgodność z wydaniami Barda/GFP.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4632
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1941 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

noowy pisze: 22 mar 2022, 14:52 Osobiście wolałbym zmianę na zgodne z oryginałem Księstwo, Księcia i Księżną, ale nie ma tragedii i jest zachowana zgodność z wydaniami Barda/GFP.
Masz promkę Książę, odpada ;).
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

noowy pisze: 22 mar 2022, 14:52 Widzę, że pozostawiono tłumaczenie Duchy = Powiat, co pociągnie za sobą Starostę (Intryga) i niestety Starościnę (Hinterlands).
Osobiście wolałbym zmianę na zgodne z oryginałem Księstwo, Księcia i Księżną, ale nie ma tragedii i jest zachowana zgodność z wydaniami Barda/GFP.
Duchess raczej będzie miała nazwę na "M" (na razie nie zdradzę).
Nazw kart już wydanych nie zmieniamy, niestety trzeba czasem się pogimnastykować, żeby było dobrze (stąd m.in. w dodatku Złoty wiek karta "Mint" została Mincerzem a nie Mennicą).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

warlock pisze: 22 mar 2022, 14:59 Masz promkę Książę, odpada ;).
Faktycznie, zupełnie zapomniałem. Prince musiałby wtedy zostać jakimś królewiczem ;)
Dobrze jest.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Natrakh »

Mój egzemplarz właśnie doszedł, z tego co rozumiem zestawy kart składają się z 10 kopii, w moim egzemplarzu mam np 11 warsztatów, bandytów itp. Czy ktoś w waszych egzemplarzach też tak ma ?
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: mluckner »

Jedenasta kopia powinna mieć inny rewers i służy do losowania zestawów/oznaczania końca stosu.
Natrakh
Posty: 89
Rejestracja: 25 paź 2018, 10:30
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Natrakh »

mluckner pisze: 22 mar 2022, 16:21 Jedenasta kopia powinna mieć inny rewers i służy do losowania zestawów/oznaczania końca stosu.
Oo no to wszystko jasne nie pomyślałem o tym :D Dzieki za info
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5173
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: raj »

To jest temat o grze Dominion, a nie o tym gdzie zamawialiście i kiedy wam przysłali.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Pompa85 »

Jak oceniacie grę po latach? Zestarzała się mechanicznie bardzo? Jak wypada na tle konkurencji?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Hardkor »

Pompa85 pisze: 23 mar 2022, 14:05 Jak oceniacie grę po latach? Zestarzała się mechanicznie bardzo? Jak wypada na tle konkurencji?
Ostatnie pare stron to dyskusje między innymi na ten temat. Poczytaj sobie.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2085
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomp »

@Pompa85 Gra jest kwintesencja deck buildingu, watpię, że mechanicznie coś się zestarzało.
To co zmieniło się to trendy oraz oprawa graficzna. Gra na pewno nie przykuję oka wybrednego estety.
Gra na szczęście jest na tyle popularna, że przed kupnem fizycznej wersji można zagrać elektronicznie, dostępne: na steam, wersja webowa, na urządzenia mobilne.

Gra się wyśmienicie, mówię o wersji na mobilke - niestety moje otoczenie nie lubi deck buildingów.
Bodajże mam już za sobą 50+ partii, inne gry w wersji elektronicznej zazwyczaj dotykam z częstotliwością 10 razy / rok.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pompa85 pisze: 23 mar 2022, 14:05 Jak oceniacie grę po latach? Zestarzała się mechanicznie bardzo? Jak wypada na tle konkurencji?
Konkurencja? A jest jakaś?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

Całość zakoszulkowana w rekomendowane przez wydawcę Sloyca Standard European. Tanio, nie jest źle, ale też nie jest idelanie. Wkładkę z nazwami kart trzeba przyciąć o około 1-2mm, bo inaczej nie mieści pomiędzy przegródkami. Karty w koszulkach w większości całkiem fajnie siedzą w przegródkach, oczywiście poza Klątwami (10 z 30 się nie zmieściło, to nie problem, bardzo rzadko grywam w Dominiona w 4 osoby), Miedziakami (20 z 60 się nie zmieściło) oraz Srebrniakami i Złotem (10 z 40 i 30 się nie zmieściło). Nadmiarowe karty w koszulkach i w woreczku strunowym wchodzą pod delikatnym kątem i na lekki ścisk w środek pomiędzy rzędami kart.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Pompa85 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 23 mar 2022, 18:23
Pompa85 pisze: 23 mar 2022, 14:05 Jak oceniacie grę po latach? Zestarzała się mechanicznie bardzo? Jak wypada na tle konkurencji?
Konkurencja? A jest jakaś?
Pamiętam że w wątku o eons end ktoś porównywał do Dominiona. Da się grać solo?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Dominion oficjalnie nie ma trybu solo - ale na boardgamegeek.com chyba coś jest takiego (oczywiście utworzone przez fana, nie wspierane przez twórcę Dominiona).
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja osobiście nie miałem okazji zagrać w deckbuildera takiego ala Dominion który by mi się podobał. Bo albo typowo konfrontacyjna gra typu star realms (najlepiej w to mi się grało na tablecie bo nie musiałem mieć pod ręką kalkulatora :wink: ), albo temat nie podszedł bo nie każdy preferuje magię, demony czy horrory.
Najbliżej była Dolina Kupców, ale jednak to nie to, dlatego jak dla mnie to w temacie czystych deckbuilderów jest straszna bieda :(
Jeszcze było coś takiego jak Eminent Domain, ale o dziwo w moim odczuciu ta gra trąciłą mi myszką, czego o Dominionie powiedzieć nie mogę.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

Ja też w sumie mogę się odezwać w podobnym tonie(chyba się powtarzam w tym wątku, ale akurat znów ten temat jest poruszany) . Pojedynkowe deck-buildery jak Star-realms/hero-realms czy Terors of London kompletnie mi nie siedziały i się przy nich wynudziłem miałem wrażenie, że GRA gra się sama ( podkreślam wrażenie, żeby fani mnie nie zjedli), a tutaj ten wyścig po punkty efektywne opróżnienie decku ze swojego badziewia i rush po karty za 6 pkt jest GENIALNY. Dlatego każdy kto się odbił od w/w tytułów powinien mimo wszystko spróbować DOMINION.

Jako osoba, która weszła na świeżości i okrywa nowinki z ciekawą grafiką / meplami w kształcie surowców, którymi mają być tu nie czuje aż takiego odrzucenia z powodów estetycznych :)

Niestety pograłem tyle online(50+ partii) od momentu informacji z planszowych newsów o premierze , że teraz goła podstawka wydaję się zbyt prosta(,a w domu od 2 dni :lol: ) i czekam na dodatki, gdzie karty mają działanie na kilka kolejnych rund, albo są alternatywne sposoby punktowania [ LANDMARKI ( zasady punktowania na daną rozgrywkę) z EMPIRES + Tawerana(karty zostają tam na kolejną turę i działają w różny sposób z adventures to złoto)] szkoda, że na ten rok żaden z nich nie jest zapowiedziany, ale słyszałem, że Pieśń nocy strasznie miesza (może, aż za bardzo) natomiast chętnie to sprawdzę.
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Mrukar »

Wieczór z Dominionem w wersji dla dwóch graczy zakończony. Jestem bardzo zadowolony, nawet pomimo tego, że efekty na kartach są bardzo proste. Ten czysty deckbuilding, tworzenie ciągów akcji, tasowanie kart i patrzenie co doszło na rękę jest hipnotyzujące. Pierwszą grę trochę zamulaliśmy, każdy czytał opisy kart, biernie czekał na drugiego gracza, ale potem właściwe tempo gry zaskoczyło i jechaliśmy z kartami jak przy taśmie w fabryce (tylko że z bananem na twarzy). Skoro w podstawowej wersji gra wzbudza tak pozytywne emocje i broni się po tylu latach to tym bardziej czekam na dodatki.

P.S. Po zagraniu w wersję w przeglądarce narzekałem na kiepskie arty na kartach, ale odwołuję ten zarzut. Gra w wersji papierowej prezentuje się dużo lepiej, lepsze nasycyenie kolorów i mniejszy rzeczywisty rozmiar kart w porównaniu do cyfrowego niwelują wszelkie niedostatki.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: noowy »

Wczoraj gra wyciągnięta tylko na jedną szybką partię w celu odświeżenia sobie zasad/kart i zaprezentowania dzieciom, a skończyło się na czterech. Szczególnie zachwycony był syn (8 lat), miał straszną radochę z wykręcanych combosów. Radził sobie ok, ale miejscami potrzebował podpowiedzi w co aktualnie warto pójść, zobaczymy czy dalej będzie w stanie konkurować z dorosłymi. Grałem z nim sporo w Star/Hero Realms i stwierdził, że Dominion mu się bardziej podoba.

Ja się z nim zgadzam. Jednak stały rynek, ograniczenie do zagrania 1 karty i 1 zakupu, PZ kupowane jako karty na ręce - to wszystko tworzy głębszą, ciekawszą i znacznie bardziej satysfakcjonującą grę. Serie Realms nadal bardzo lubię, ale król jest tylko jeden.

Ogólnie powrót Dominiona po kilkunastu latach na nasz stół okazał się sukcesem, wchodzę w to na nowo w 100%, czekam na dodatki (ograne mamy tylko Podstawkę i Intrygę, także z mojej perspektywy super, że w 2 edycji są nowe karty i że Intryga będzie w późniejszym terminie)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Largo »

Widzę, ze gra sprzedawana jest z kartami promo. One są w każdym pudełku w środku, czy jakoś osobno dodawane?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Osobno. W środku są tylko karty z podstawki.

Uzupełniając wypowiedź jako ciekawostkę podam, że w dodruku pierwszej edycji od GFP na wkładce z nazwami kart był Poseł.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2022, 14:38 przez morris, łącznie zmieniany 1 raz.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staniach21 »

Largo pisze: 24 mar 2022, 14:17 Widzę, ze gra sprzedawana jest z kartami promo. One są w każdym pudełku w środku, czy jakoś osobno dodawane?
Ja dostałem do ręki, więc zakaldam, że wysyłkowo dorzucają do środka paczki . Najwyżej oceniona jest ta Sauna/Przerębel, więc ja o to poprosiłem. Najciekawszy jest wg mnie Black market. Niestety w grze fizycznej wymaga zbyt wiele obsługi gry, ale online jest super, bo zawiera w sobie 40 nieużytch kart (każdy rodzaj po 1 sztuce) mieszając 5-6 dodatków wychodzą fajne nieoczywiste zagrania, ale mówię do fizycznej gry chyba zbyt męczący
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Largo »

Dużo tych kart promo było i jakieś ciekawe? Niestety widzę, że już ich nie ma tam gdzie chciałem kupić :(
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Rafal1970 »

Ja jako karty promocyjne dostałem 11 kart POSEŁ. Zapakowanych osobno (poza pudełkiem).
Awatar użytkownika
Mark442
Posty: 83
Rejestracja: 25 wrz 2019, 11:11
Has thanked: 241 times
Been thanked: 63 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Mark442 »

Rafal1970 pisze: 24 mar 2022, 15:06 Ja jako karty promocyjne dostałem 11 kart POSEŁ. Zapakowanych osobno (poza pudełkiem).
10 kart, 11 karta jest zwykłym separatorem (rozdzielnikiem) i nie bierze udziału w grze :D . Karty z błękitnym obramowaniem można wykorzystywać do losowania konkretnych 10 grup kart na rynek kart królestwa. To jest ich drugie przeznaczenie...

W moim przypadku promoską były kart Sauny i Przerębli.
Mark
___________________________
Patchwork to nie moja bajka !!
ODPOWIEDZ