Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: krecilapka »

Probe9 pisze: 04 kwie 2022, 00:58 Mam pewne wątpliwości odnośnie działania łuków:

1. Zarówno na karcie łuku jak i strzał są parametry ataku - w jakim celu ? Chyba bierze się pod uwagę tylko parametry strzały, tak ?
2. Na przykładzie Claw Head Arrow widzę, że można jej użyć tylko raz na showdown (to się odnosi literalnie do użycia czyli jak nie zadam rany to też już koniec ? ;p), czy to nie czyni z łuku raczej przeciętnej broni skoro chyba nie można mieć w ekwipunku kilku takich strzał ? Bo wygląda na to, że po 1 ataku trzeba się przerzucić na inną broń...

No i jeszcze jedno pytanie :) Czy Survival of the Fittest nie wydaje się za mocne ? Przy każdym nowy ludku zarówno nowonarodzeni jak i wszyscy ocaleli dostają +1 strenght i evasion. Tak wynika z karty ale bardziej "logiczne" wydawałoby się żeby tylko nowonarodzeni otrzymywali ten bonus.
Ja bym tak z lekkim przymrużeniem oka przykładał logikę do gier planszowych. Inaczej będziesz miał problem jak wytłumaczyć magię 1 latarnianego roku, w którym nowonarodzony od razu wyrusza na łowy :P. Ale akurat Przetrwanie najsilniejszych / Survival of the fittest mi się udawało poskładać przykładając naszą miarę. Dzieci uczą się naśladując rodziców. Dorośli przekazując swoim potomkom zasady walki również wspólnie trenują, nie gnuśniejąc w osadzie. Dlatego wszyscy Ocalali którzy pochodzą z tej osady oraz nowonarodzeni mają tę cechę. Ocalali którzy do osady dołączą podczas kampanii w wyniku wydarzeń losowych już tego benefitu nie mają. Po prostu nie trenowali po spartańsku tak jak reszta na początkowym etapie swojego życia.
Ale już dwie kampanie rozgrywane z ludźmi położyła mi ta doktryna. Przy porodach wymarli dosłownie wszyscy w osadzie. Rzucasz dwoma kościami i 1-2-3 na którejkolwiek z nich oznacza śmierć. Nie życzę tego, ale przekonasz się jak często to się zdarza ;).
Fajnie Ardel wytłumaczył strzały :). Ja tam nie jestem ich entuzjastą, ale grałem z kolesiem który miał na nie podjarkę. Niby z takiej strzały strzelisz raz, ale najczęściej gdy zadasz ranę, to potwór dostaje pernamentnie jakąś ujemną cechę. Nagle takie -1 do wytrzymałości, gdy macie broń ledwo zadającą rany okazuje się sporym bonusem. Strzała to takie raz a porządnie - no ale zadziała też tylok wtedy jak w ogóle na wyposażeniu masz łuk. A z łuku jako takiego możesz strzelać do woli. Czy masz na wyposażeniu jakieś specjalne strzały czy też nie. W tym przypadku ma się kołczan Legolasa - zawsze można strzelać ;-).
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 252
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 59 times
Been thanked: 122 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: upadly_bankowiec »

Dokładnie tak.


Obrazek
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Probe9 »

krecilapka pisze: 04 kwie 2022, 14:23
Ale już dwie kampanie rozgrywane z ludźmi położyła mi ta doktryna. Przy porodach wymarli dosłownie wszyscy w osadzie. Rzucasz dwoma kościami i 1-2-3 na którejkolwiek z nich oznacza śmierć. Nie życzę tego, ale przekonasz się jak często to się zdarza ;).
Niby tak ale można przecież te rzuty przerzucać i to zgodnie z tym co czytałem to umiejką dowolnego ocalałego a nie tylko zainteresowanej pary :D Mi póki co wychodzi na plus, raz, że startowa populacja mi wypadła na 10, a do tej pory przy 3 rzutach na Intimacy w sumie (a 2 już z SotF) ani jednego 1-3 nie miałem :)

Co do łuków to mi póki co nie leżą, po pierwsze dlatego, że mają najmniej intuicyjne i najbardziej pokręcone zasady ;) a po drugie dlatego, że nie do końca czuję ich moc.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Probe9 »

Mam kolejne pytanie, tym razem o Intimacy. Nie widziałem przeszkód żeby triggerować to kilka razy w trakcie jednej fazy Settlement, ale czy mogę za każdym razem wybierać do tego tę samą parę ? ;p Mechancznie nie widziałem nigdzie przeciwwskazań, ale wolę sie upewnić bo logicznie to nie ma sensu ;)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardel12 »

Probe9 pisze: 05 kwie 2022, 14:34 Mam kolejne pytanie, tym razem o Intimacy. Nie widziałem przeszkód żeby triggerować to kilka razy w trakcie jednej fazy Settlement, ale czy mogę za każdym razem wybierać do tego tę samą parę ? ;p Mechancznie nie widziałem nigdzie przeciwwskazań, ale wolę sie upewnić bo logicznie to nie ma sensu ;)
Póki masz toksy, to możesz wysyłać jedną i tą samą parę. Ja używałem do tego staruchów lub kadłubki, którzy już długo by nie pożyli, więc śmierć przy połogu mnie aż tak nie ruszała.

Ogólnie musimy pamiętać, że jeden rok latarnii nie równa się naszemu. Ogólnie pojęcie czasu w grze jest nie jasne i nie wiadomo ile mija tak na prawdę. Może jedne LY są krótsze a inne dłuższe, może trwają wiele lat naszego czasu. Mamy w świecie magię, więc wszystko jest możliwe.
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Probe9 »

Kolejne pytanie :) Tym razem o o "umiejętność" Possessed. Jej opis to:
The survivor cannot use weapon specialization, weapon mastery, or fighting arts.
Moja interpretacja jest taka, że w kontekście specjalizacji i mistrzostwa to ten ocalały nie może korzystać z tego co daje dana specjalizacja/mistrzostwo ale może dalej zdobywać kolejne poziomy a po dojściu do mistrzostwa to normalnie efekt specjalizacji przechodzi na resztę ocalałych.

Natomiast w przypadku fighting arts wg. mnie inni ocaleli nie mogą korzystąć z "pasywnych" atrybutów i dane FA jest traktowane tak jakby go nie było, czyli przykładowo w przypadku Red Fist nikt tokenów siły nie otrzymuje, tak ?
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardel12 »

Probe9 pisze: 09 kwie 2022, 01:51 Kolejne pytanie :) Tym razem o o "umiejętność" Possessed. Jej opis to:
The survivor cannot use weapon specialization, weapon mastery, or fighting arts.
Moja interpretacja jest taka, że w kontekście specjalizacji i mistrzostwa to ten ocalały nie może korzystać z tego co daje dana specjalizacja/mistrzostwo ale może dalej zdobywać kolejne poziomy a po dojściu do mistrzostwa to normalnie efekt specjalizacji przechodzi na resztę ocalałych.

Natomiast w przypadku fighting arts wg. mnie inni ocaleli nie mogą korzystąć z "pasywnych" atrybutów i dane FA jest traktowane tak jakby go nie było, czyli przykładowo w przypadku Red Fist nikt tokenów siły nie otrzymuje, tak ?
Względem specjalizacji i mastery się zgadzam, ponieważ mowa wyłącznie o nie używaniu tych umiejętności, a nie o zyskiwaniu kolejnych poziomów.

Względem FA i SFA, oba są wyłączone. Ja bym grał, że nikt nie otrzymuje benefitu.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: krecilapka »

Probe9 pisze: 09 kwie 2022, 01:51 Kolejne pytanie :) Tym razem o o "umiejętność" Possessed. Jej opis to:
The survivor cannot use weapon specialization, weapon mastery, or fighting arts.
Moja interpretacja jest taka, że w kontekście specjalizacji i mistrzostwa to ten ocalały nie może korzystać z tego co daje dana specjalizacja/mistrzostwo ale może dalej zdobywać kolejne poziomy a po dojściu do mistrzostwa to normalnie efekt specjalizacji przechodzi na resztę ocalałych.

Natomiast w przypadku fighting arts wg. mnie inni ocaleli nie mogą korzystąć z "pasywnych" atrybutów i dane FA jest traktowane tak jakby go nie było, czyli przykładowo w przypadku Red Fist nikt tokenów siły nie otrzymuje, tak ?
Ja również gram tak, że opętany nie używa kompletnie sztuk walk i nie działają żadne ich elementy. Nawet te dające bonusy wszystkim.

Ale mam odmienną interpretację w posługiwaniu się bronią i mistrzostwa. Grałem tak, że ta postać nie mogla się doskonalić w sztuce walki, osiągnąć mistrzowskiego poziomu i tym samym uczyć innych w osadzie specjalizacji. Wydało mi się, że nie używa, to nie używa. Spina mi się to tez klimatycznie - te umiejętności są kompletnie niezrozumiałe dla opętanego Ocalałego. Dlaczego więc miałby je doskonalić i do tego nauczać resztę Ocalałych sztuki która jest mu obca?
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Probe9 »

Spotkałem na swojej drodze King`s Mana lvl 2 i mam kilka pytań :)

1. Jest sobie karta AI 'King`s Walk', której treść to:
After the monster performs a Basic Action, move it directly back 3 spaces without turning
No i jest to dla mnie jasne. Ale dalej na karcie jest też cechę warunkową, występującą gdy udało się zrobic krytyka Broken Knee:
Broken Knee: The King`s Man loses its balance and is knocked down.
No i tak się złożyło, że tego krytyka zadałem, więc dobrze rozumiem, że na początku tury wykonuje Basic Action, potem zgodnie z treśćią tej karty się cofa i następnie jest KO ? Trochę to dla mnie bez sensu bo przecież zaraz potem dociągą kartę AI, co powoduje, że powstaje. Więc nie za bardzo tu widzę korzyść dla mnie :) Nie ma nawet gdzie wcisąć akcji z Survi...

2. Drugie pytanie (a właściwie drugie i trzecie) dotyczy karty Silent Hymn.

a) Jest na niej informacja, że na początku tury ocalałych, każdy otrzymuje token -1 movement. No i następnie, że kiedy wartość ruchu spada do 0 to ocalały dostaje brain traume. Tak się nieszczęśliwie złożyło, że w trakcie tury potwora dostałem z efektu karty AI token -1 movement - rozumiem, że to również triggeruje ten warunek z karty Silent Hymn i dostaję w tym momencie traume ?
b) Na samym dole karty jest info, że w każdym momencie ('at any time') ocalały może poświęcić wszystkie pkt Survivalu żeby zdjąć wszystkie tokeny -1. Rozumiem, że mogę interpretować ten zapis 'at any time' dosłownie i mogę poświęcić ten Survival chociażby na początku tury ocalałych, kiedy akurat miałby wpaść 5 token -1 ? :D

3. Ostatnie pytanie dotyczy kilku kart AI z cechą First Strike.

Nie ma tam oznaczenia W, R czy F tylko dwa akapity. W pierwszym jest info, że jeżeli noszą coś heavy to jestem KO i następny, który informuje, że wszystkie odrzucone karty Battle Pressure wracają na górę talii HT. Rozumiem, że obe te akapity rozpatruje niezależnie od siebie, tak ? Nie jest tak, że te karty BP wracają tylko wtedy jeżeli mam coś heavy ? :) No i niezależnie od tego, to wounda rozpatruje tu normalnie, a dopiero potem tekst z karty ? No i czy krytyk anuluje ten opis (nie ma na karcie wskazania typu reakcji - W, R lub F jak zawsze stąd moje wątpliwości).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardel12 »

Ad.1 https://kingdomdeath.fandom.com/wiki/Pe ... ry_Actions
W takim przypadku olewamy całą kartę i zdolność z dołu ja całkowicie zastępuje. Nie ma ruchu, nie ma ataku. Od razu się przewraca.

Ad.2a Tak, sprawdzasz warunek osiągnięcia 0 ruchu. Nie ma znaczenia kiedy i przez co.

Ad2b Nie dokopałem się do potwierdzenia, ale tak bym grał. W sumie po akcji przeciwnika zostaje okno zanim będzie kolejna runda.

Ad3 Jest zależna. Jak nie masz heavy armora to nie odpalasz drugiej części również. Co ważne wearing tyczy się tylko armora. Broń ciężka można mieć i nie odpala ona tego efektu. Niestety najpierw leci tekst z karty i nawet krytyk tego nie anuluje, ponieważ nie masz latarni na karcie. Dlatego jak masz heavy armora to ta karta uwali ci cały atak.

Sam grałem źle przez to że mamy nowy akapit. Jednakże nie rozdziela to od siebie akcji tylko ma być bardziej przejrzyste. Przydałaby się jakaś ikonka to jasno łącząca.
Probe9
Posty: 2457
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Probe9 »

Ardel12 pisze: 16 kwie 2022, 08:57
Ad3 Jest zależna. Jak nie masz heavy armora to nie odpalasz drugiej części również. Co ważne wearing tyczy się tylko armora. Broń ciężka można mieć i nie odpala ona tego efektu. Niestety najpierw leci tekst z karty i nawet krytyk tego nie anuluje, ponieważ nie masz latarni na karcie. Dlatego jak masz heavy armora to ta karta uwali ci cały atak.

Sam grałem źle przez to że mamy nowy akapit. Jednakże nie rozdziela to od siebie akcji tylko ma być bardziej przejrzyste. Przydałaby się jakaś ikonka to jasno łącząca.
Ech też źle grałem, nie miałem niczego heavy ale ten 2 akapit traktowałem niezależnie od 1 i te karty zwracałem na deck HT... No to przynajmniej mam czym teraz tłumaczyć to, że mnie rozniósł :)

To jeszcze jedno szybkie pytanie - jak mam turę potwora i w trakcie rozpatrywania jego karty AI jest ten moment, w którym mogę zagrać akcje Survi to jest jakiś limit ? Zarówno co do ilości akcji jak i ilości ocalałych ? Co do ilości akcji to wiadomo, że nie mogę więcej niż raz jednej, ale czy mogę np. najpierw zrobić Dash żeby się zblliżyć a potem Surge żeby zaatakować ? No i czy po tym mogę zrobić Dash innym ocalałym ?
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Kingdom Death: Monster - pytania i wątpliwości

Post autor: Ardel12 »

Probe9 pisze: 16 kwie 2022, 10:10 To jeszcze jedno szybkie pytanie - jak mam turę potwora i w trakcie rozpatrywania jego karty AI jest ten moment, w którym mogę zagrać akcje Survi to jest jakiś limit ? Zarówno co do ilości akcji jak i ilości ocalałych ? Co do ilości akcji to wiadomo, że nie mogę więcej niż raz jednej, ale czy mogę np. najpierw zrobić Dash żeby się zblliżyć a potem Surge żeby zaatakować ? No i czy po tym mogę zrobić Dash innym ocalałym ?
Ograniczenie jest tylko na rundę, że daną akcję danym ocalałym możesz wykonać raz. Dlatego jak pojawia się okienko, to mogą wszyscy odpalić dasha i surge by dobić bestię lub wymusić jakąś zmianę. Czasem umożliwi to uratowanie jednego z ocalałych lub uniknięcie srogich bęcków :)
ODPOWIEDZ