Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: aaxxee »

Witam. Mógłby się ktoś poszielić interpretacją karty działania "dramat i poezja". Żeton kultury można przesuwać tylko na teren odpowiadający miejscu na którym leży karta, a może na dowolny? I przesuwać żeton właśnie położony czy dowolny? Oraz czy można przesuwać na pole sąsiadujące z miastem lub innym żetonem czy na dowolne pole?
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: nimsarn »

Wedle mojej interpretacji karta: "dramat i poezja" pozwala na położenie żetonu kontroli na polu dopowiadającemu wartości pozycji na torze i przesunąć dowolny żeton kontroli na pole tej pozycji odpowiadające (bądź mniejsze). Zawsze graliśmy że w tym wypadku pole na które przesuwamy żeton nie musi stykać się z miastem lub innym żetonem kontroli.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: Golfang »

Dawno nie grałem - a zamierzam zabrać grę na wakacje. Chciałbym się upewnić odnośnie zbierania surowców/cudów świata (przejrzałem ponownie instrukcję ale nie widzę tam konkretnie opisanego procesu zbierania tego)
1. Surowce można zebrać zarówno żetonem kontroli jak i karawaną - tak?
2. Cuda natury można zebrać tylko żetonem kontroli - tak?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: nimsarn »

Golfang pisze: 15 lip 2020, 13:36 Dawno nie grałem - a zamierzam zabrać grę na wakacje. Chciałbym się upewnić odnośnie zbierania surowców/cudów świata (przejrzałem ponownie instrukcję ale nie widzę tam konkretnie opisanego procesu zbierania tego)
1. Surowce można zebrać zarówno żetonem kontroli jak i karawaną - tak?
2. Cuda natury można zebrać tylko żetonem kontroli - tak?
Skąd pojawiła się idea o zbieraniu żetonów kontroli przez karawanę? Pytam bo w zasadach nie ma o tym słowa - czy to jest działanie jakieś karty (ekonomii)?
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: Golfang »

nimsarn pisze: 11 sie 2020, 10:25
Golfang pisze: 15 lip 2020, 13:36 Dawno nie grałem - a zamierzam zabrać grę na wakacje. Chciałbym się upewnić odnośnie zbierania surowców/cudów świata (przejrzałem ponownie instrukcję ale nie widzę tam konkretnie opisanego procesu zbierania tego)
1. Surowce można zebrać zarówno żetonem kontroli jak i karawaną - tak?
2. Cuda natury można zebrać tylko żetonem kontroli - tak?
Skąd pojawiła się idea o zbieraniu żetonów kontroli przez karawanę? Pytam bo w zasadach nie ma o tym słowa - czy to jest działanie jakieś karty (ekonomii)?
Zdawało mi się że tak grałem. Wertowałem tylko instrukcję, aby na szybko przypomnieć sobie przed wakacjami zasady. Jednak faktycznie nie ma nic na temat ściągania tych żetonów karawanami (chociaż może to byłoby logiczne). Jednak jak przeglądam instrukcję to nie widzę NIC na temat ściągania żetonów surowców - chyba że ciągle czegoś nie widzę w instrukcji.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 502 times
Been thanked: 174 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: nimsarn »

Golfang pisze: 11 sie 2020, 10:43 Zdawało mi się że tak grałem. Wertowałem tylko instrukcję, aby na szybko przypomnieć sobie przed wakacjami zasady. Jednak faktycznie nie ma nic na temat ściągania tych żetonów karawanami (chociaż może to byłoby logiczne). Jednak jak przeglądam instrukcję to nie widzę NIC na temat ściągania żetonów surowców - chyba że ciągle czegoś nie widzę w instrukcji.
W polskiej instrukcji na str. 8, opis działania kart kultury:
Aby umieścić żeton kontroli, gracz bierze jeden ze swoich niewykorzystanych żetonów i umieszcza go na polu sąsiadującym z sojuszniczym miastem. Jeśli dane pole zawiera żeton surowca lub cudu natury, gracz umieszcza dany żeton obok swojego arkusza lidera.
http://galakta.pl/download/Civilization ... rukcja.pdf
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: Bartoszeg02 »

Kilka pytań przed 1 rozgrywka :)
1. Co się dzieje jak osiągnę maksa na torze nauki?
2. Jeżeli przejmę miasto-państwo siła to moje umieszczone na nim miasto broni się jak na łące? (Sila2)?
3. Żeton kontroli na polu z cudem natury ma obrony 5?
4. Czy mogę umieścić żeton kontroli na polu które generuje barbarzyńców? Jeżeli tak to jak rozumiem więcej się oni tam namnażać nie będą?
5. Co się dzieje jak się wyczerpią cuda?
6. Eksplorować możemy tylko z pola na kafelki ze stolica?
7. Walka… mamy sytuacje taka: na jednym polu stoi miasto karawana i armia - jak rozumiem atakując takie pole muszę wybrać co obieram za cel ale samego miasta nie mogę dopóki nie pozbędę sie karawany i armii. Czy broniąca sie karawana otrzymuje bonus za armie i każdy sąsiadujący umocniony znacznik kontroli?
8. Czy karawany wykładamy na polu z miastem czy na polu obok miasta? Oglądałem gameplay na którym wszyscy poruszali się z pola z miastem ale w instrukcji przykład pokazuje inaczej 0.o
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Civilization: Nowy początek

Post autor: olocop »

Bartoszeg02 pisze: 07 kwie 2022, 08:54 Kilka pytań przed 1 rozgrywka :)
1. Co się dzieje jak osiągnę maksa na torze nauki?
2. Jeżeli przejmę miasto-państwo siła to moje umieszczone na nim miasto broni się jak na łące? (Sila2)?
3. Żeton kontroli na polu z cudem natury ma obrony 5?
4. Czy mogę umieścić żeton kontroli na polu które generuje barbarzyńców? Jeżeli tak to jak rozumiem więcej się oni tam namnażać nie będą?
5. Co się dzieje jak się wyczerpią cuda?
6. Eksplorować możemy tylko z pola na kafelki ze stolica?
7. Walka… mamy sytuacje taka: na jednym polu stoi miasto karawana i armia - jak rozumiem atakując takie pole muszę wybrać co obieram za cel ale samego miasta nie mogę dopóki nie pozbędę sie karawany i armii. Czy broniąca sie karawana otrzymuje bonus za armie i każdy sąsiadujący umocniony znacznik kontroli?
8. Czy karawany wykładamy na polu z miastem czy na polu obok miasta? Oglądałem gameplay na którym wszyscy poruszali się z pola z miastem ale w instrukcji przykład pokazuje inaczej 0.o
1. Jeśli przekraczasz poziom 24 to przechodzisz na 15
2. Tak.
3. Tak
4. Tak
5. Nic. Nie można budować.
6. Tak.
7. Wybierasz. Jeśli wybierzesz karawanę to ma bonus za teren + bonus 2 za armię. Jeśli armię to bonus za teren. Jeśli miasto to bonus za armię i umocnione żetony i teren X2. Jeśli wygrasz walkę z karawaną lub armią to niszczysz ją i cofasz się na pole poprzednie. Jeśli pokonasz miasto, to armia i karawana wracają na karty obrońcy, zmieniasz pion miasta i zostawiasz tam armię.
8. Pole z miastem i karta stanowią jedność. Przeniesienie karawany lub armii na miasto jest darmowe.

Tak przynajmniej ja to rozumiem.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
d0man
Posty: 117
Rejestracja: 18 gru 2017, 01:43
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: d0man »

Karta kultury IV:
pierwszy akapit jest jasny.
Natomiast druga część
wybierz wrogi żeton kontroli w zasięgu do 2 pól od sojuszniczego pola. Jeśli wybrany żeton jest nieumocniony, zastąp go jednym ze swoich żetonów kontroli, kładąc go nieumocniona stroną do góry. Jeśli wybrany żeton jest umocniony, obróć go na nieumocniona stronę.
Nie precyzuje czy mogę wykonać tą operację licząc te 2 pola przez wodę i czy ma znaczenie poziom trudności terenu wrogiego żetonu i szeregu działań mojej karty kultury?
A skoro nie precyzuje należy uznać że mass mediom granice wody ani teren są niestraszne? :)
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: Kretilla »

d0man pisze: 30 lip 2022, 17:13 Karta kultury IV:
pierwszy akapit jest jasny.
Natomiast druga część
wybierz wrogi żeton kontroli w zasięgu do 2 pól od sojuszniczego pola. Jeśli wybrany żeton jest nieumocniony, zastąp go jednym ze swoich żetonów kontroli, kładąc go nieumocniona stroną do góry. Jeśli wybrany żeton jest umocniony, obróć go na nieumocniona stronę.
Nie precyzuje czy mogę wykonać tą operację licząc te 2 pola przez wodę i czy ma znaczenie poziom trudności terenu wrogiego żetonu i szeregu działań mojej karty kultury?
A skoro nie precyzuje należy uznać że mass mediom granice wody ani teren są niestraszne? :)
Ja bym liczył tylko przez "zwykłe" pola, nie wody, z dwóch powodów:
1) na karcie np. wojsko III i IV masz wyraźnie napisane, że możesz liczyć zasięg przez pola wody (tam teren też nie ma znaczenia)
2) w instrukcji str. 7 jest napisane: "...gracze przeważnie nie mogą oddziaływać na pola wody, chyba że jakaś karta wyraźnie im na to pozwala."
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: Darboh »

Dodatek TI - dzielnice.
Dzielnica wojskowa
"Pokonaj barbarzyńców lub wrogą armię w zasięgu
do dwóch pól od twojej dzielnicy wojskowej."

Co znaczy słowo "pokonaj" w tym przypadku? Walkę, czy automatyczne pokonanie?
d0man
Posty: 117
Rejestracja: 18 gru 2017, 01:43
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: d0man »

brzmi jak automatyczne pokonanie, ale niech się wypowie ktoś bieglejszy w grze
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Civilization: Nowy początek - pytania, zasady

Post autor: Ciuniek »

"Pokonaj" znaczy "pokonaj", nie rzucasz kością, nie ma walki, zbierasz nagrody tak jakbyś walkę wygrał.
ODPOWIEDZ