Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: alpha »

Wątek dotyczący literatury poruszającej tematy związane z tematem gier RPG, np.
- porady dla Mistrza gry
- porady dla graczy
- historia gier RPG
- zapiski ciekawych sesji
- wywiady (z twórcami, z MG, z graczami)
- itd., itp.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: alpha »

Wydawnictwo Portal wydaje kolejne tomy "The Best of Magazyn Portal".

Wysłałem zapytanie do nich (miesiąc temu) z prośbą o informację zwrotną czy planują wersje elektroniczne.
Niestety miesiąc czekam na odpowiedź i cały czas cisza :roll:
Może ktoś z was wie coś na ten temat, i szybciej doczekam się informacji tutaj niż od nich?

A tak swoją drogą to ciekawy jestem czy zawartość tego czegoś jest warta czytania?
Nie czytałem niczego na temat RPG, więc byłyby to dla mnie nowości.
Pytanie tylko czy taka wiedza jest warta poświęcania czasu i pieniędzy, czy lepiej sobie to odpuścić?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Karalek_PL
Posty: 91
Rejestracja: 03 kwie 2021, 17:29
Has thanked: 47 times
Been thanked: 24 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Karalek_PL »

Na stronie https://www.grajkolektyw.pl/zin/#top jest dostępna seria IntoTheRpg oraz kilka pokrewnych, bardziej szczegółowych (piraci, zwierzęta, zło). Fajnie napisane, darmowe, polecam.

Są też książki napisane przez Ignacego Trzewiczka dotyczące mistrzowania Graj z głową oraz graj trikiem. Mnie one nie podpasowały, są pod konkretny styl prowadzenia napisane i baaaardzo ogólne
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: alpha »

Karalek_PL pisze: 11 lis 2021, 10:06 seria IntoTheRpg oraz kilka pokrewnych, bardziej szczegółowych (piraci, zwierzęta, zło)
Mam rozumieć, że to coś zupełnie odrębnego od tych 3 tomów, o które pytałem, czy tutaj też niektóre/wszystkie te artykuły trafiły?
Pewnie nie, ale wole się upewnić czy niektórzy autorzy artykułów nie pisali do kilku miejsc lub nie było przedruków za zgodą autora.

Karalek_PL pisze: 11 lis 2021, 10:06 Są też książki napisane przez Ignacego Trzewiczka dotyczące mistrzowania Graj z głową oraz graj trikiem. Mnie one nie podpasowały, są pod konkretny styl prowadzenia napisane i baaaardzo ogólne
Zwróciłem też i na to uwagę. Nie podpasowały ci z racji twojego doświadczenia w kwestii RPG, czy chodzi ci o styl pisania i/lub wypowiadania się autora?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Quba40 »

Radzę unikać porad Portalowych, są one mocno przestarzałe i promują mocno "jesienną gawędę" - wygooglaj sobie co to jest.

Mogę za to polecić kanał YT: Dobre Rzuty i ich serię luźne wrzuty
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: motti »

Na podcascie tychże Dobrych rzutów można znaleźć obszerne omówienie zawartości i recenzje 2 tomów The Best of Magazyn Portal.
Spoiler:
Karalek_PL
Posty: 91
Rejestracja: 03 kwie 2021, 17:29
Has thanked: 47 times
Been thanked: 24 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Karalek_PL »

alpha pisze: 12 lis 2021, 11:24 Mam rozumieć, że to coś zupełnie odrębnego od tych 3 tomów, o które pytałem, czy tutaj też niektóre/wszystkie te artykuły trafiły?
Pewnie nie, ale wole się upewnić czy niektórzy autorzy artykułów nie pisali do kilku miejsc lub nie było przedruków za zgodą autora.
Nie wiem co się znajduję w tomach o których wspomniałeś. Artykułu podane przeze mnie nie mają raczej nic wspólnego z Portalem i wydane zostały w zeszłym roku.
alpha pisze: 12 lis 2021, 11:24 Zwróciłem też i na to uwagę. Nie podpasowały ci z racji twojego doświadczenia w kwestii RPG, czy chodzi ci o styl pisania i/lub wypowiadania się autora?
Dokładnie już nie pamiętam z czym miałem problem. Ale ogólnie sporo z tych porad było, lekko mówiąc bardzo oczywistych. A i stosunek autora do czytelnika był lekko lekceważący.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

Nowe wydawnictwo, nie trąci naftaliną, pokazuje współczesne podejście do erpegów. Poderek celowany w średnio zaawansowanych MG, ale myślę że i nowi też coś zyskają.
https://shop.wydawnictwogramel.pl/gmporadnik

Natomiast obecnie i z własnego doświadczenia odsyłałbym przede wszystkim do sporego materiału jaki jest na YT i w tej formie. Osobiście uważam że każdy ma swoją drogę w erpegach, kwestia jej odnalezienia i doskonalenia. Dlatego wszelkie porady zawsze traktowałem jak wskazówki które testowałem. Jedne podeszły, inne zawiodły i tak też można znaleźć swoje źródło wiedzy, kiedy wiesz czyje porady Tobie odpowiadają.

A co do wydawnictw Portalu i Trzewiczka. My mamy Trzewiczka z jego Jesienną Gawędą a w USA mają Wicka z jego twardą grą. Totalne archaizmy które lepiej omijać szerokim łukiem, chyba że ktoś chce to sprawdzić tylko w celach badawczych. Podobnie jak porady niejakiego youtubera B. :wink:
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: aniolbezserca »

Jeśli chodzi o tematykę poruszoną w pierwszym poście warto poszperać w blogosferze.
Ku Przygodzie 5e! [blog]
crashbull
Posty: 92
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: crashbull »

Polecam jeszcze książki Trzewika.

Graj fabułą. Graj Trikiem. Graj z głową.

Dobre jest słuchanie sesji. Widzisz czy słyszysz jak prowadzą inni, a przy okazji poznajesz system. Ja zacząłem od jednej sesji jako gracz, byłam zafascynowany tym co robił GM, więc postanowiłem sam spróbować. Obejrzałem cały poradnik Baniaka i To Ja Go Tnę. Wysłuchałem ogromna ilość sesji, to dało mi jakąś wiedze, czego chce na sesji i do czego dążę jako GM :)
Nigdy nie zapomnę sesji w której przez cały czas byliśmy pewni że gramy Warhamera Fantasy a w finale wyszło że jesteśmy dziećmi Imperatora z geno ziarna i to jest sesja Warhammer 40K. Epicka akcja uwielbiamy za to RPG i kreatywnych GM . Takim właśnie chce być Mistrzem :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Mr_Fisq »

Przewinęły wam się ostatnio jakieś nowe materiały dla mistrzów gry godne polecenia? A może trafiliście na "stare" perełki?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

W obecnych czasach ciężko o papierowe wydawnictwa. Przy ilości blogów i kanałów na YT ciężko skupiać się na jakiś konkretach, szybciej polecić się da jakiś kanał, blog. Chyba że o to pytasz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Mr_Fisq »

Darboh pisze: 14 mar 2022, 10:01 W obecnych czasach ciężko o papierowe wydawnictwa. Przy ilości blogów i kanałów na YT ciężko skupiać się na jakiś konkretach, szybciej polecić się da jakiś kanał, blog. Chyba że o to pytasz.
Tego typu media mają ten problem, że są mało usystematyzowane - dlatego chętnie przeczytałbym jakiś podręcznik dedykowany, ale tak jak zauważyłeś - może być z tym problem (zwłaszcza w naszym rodzimym języku).

A z mediów elektronicznych co być aktualnie polecił?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

Subiektywnie najbardziej merytoryczne kanały YT: Dobre Rzuty i Lans Macabre. Nie ma tam bałaganu.
Dobre Rzuty grzebiąc w wielu systemach i filozofiach grania mają to coś że akademicko potrafią ciekawie rozprawiać. Czerpiąc z wielu źródeł.
Lans Macabre bo to profesóra neotradowego grania, zanim to stało się modne :) . Ich poradniki to praktyczne złoto.

Przyznaje że największe postępy poczyniłem dzięki powyższym.

Szukając źródła dobrze też wiedzieć czego się szuka. Takie np TJGT jest spoko ale dla mnie zbyt tradowe naprzykład.
Sam grzebiąc przede wszystkim w mechanikach PbtA, najwięcej się w tym zakresie naumiałem od DRz i na kanale Snienie Przestrachem.

A co do blogosfery to polecam taką stronkę https://blogirpg.blogspot.com/
Aktualny wykaz co i gdzie się pojawia na blogach.

Jedno co mogę powiedzieć na pewno to to że najlepiej nie korzystać z poradników pana BB ;)

Ciężko przy erpegach o jednolitą wiedzę którą można spisać. Najlepiej oglądać, drążyć i odnaleźć swoją ścieżkę :)
Teraz sprawdź czy to co mnie dużo daje, Tobie da również.
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: aniolbezserca »

Z TJGT to lubię od czasu do czasu obejrzeć sobie jakiś lorowy film dot. FR.

Jeśli ktoś chce ogólnie dowiedzieć się czegoś nt danej gry (nie pod kątem niuansów mechaniki czy tego jak grać, to warto zerknąć na Biblioteczkę Beamhita z Erpegowego Piekiełka). 10-15 minut i wiesz czy dana gra bedzie Ci pasować czy nie.

Generalnie jeśli nagranie trwa więcej niż 15 minut to nawet nie podchodzę.
Ku Przygodzie 5e! [blog]
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: alpha »

Darboh pisze: 14 mar 2022, 14:52 Jedno co mogę powiedzieć na pewno to to że najlepiej nie korzystać z poradników pana BB ;)
A co z nim nie tak?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

aniolbezserca pisze: 14 mar 2022, 17:32 Generalnie jeśli nagranie trwa więcej niż 15 minut to nawet nie podchodzę.
Czyli Lans Macabre idealnie się wpasuje :) Ichsze poradniki to krótkie filmy.
Jedna zasada filmików na YT. Nie oglądam, odsłuchuje :) Podobnie jak wszelkie sesje. A takie dysputy dwu godzinne jak np. DRz o tradycjach grania w rpg to się ciężko oderwać, a te 2h to mało :)

EP ostatnio nic nie wrzuca na YT, a faktycznie że o nim zapomniałem :(
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: aniolbezserca »

Beamhit regularnie gości na kanale Alis Games - w ostatnim czasie omawiał NGH: Bez powrotu, Dzieciaki na rowerach, Dzieciaki na miotłach. Kojarzę, że też nagrywał (u siebie) film o UVG na potrzeby zbiórki na ten system (wspominał, ze będzie więcej klipów, ale chyba poszło coś nie tak bo poza tym jednym nic więcej się nie pojawiło).
Ku Przygodzie 5e! [blog]
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

aniolbezserca pisze: 17 mar 2022, 20:30 Beamhit regularnie gości na kanale Alis Games - w ostatnim czasie omawiał NGH: Bez powrotu, Dzieciaki na rowerach, Dzieciaki na miotłach. Kojarzę, że też nagrywał (u siebie) film o UVG na potrzeby zbiórki na ten system (wspominał, ze będzie więcej klipów, ale chyba poszło coś nie tak bo poza tym jednym nic więcej się nie pojawiło).
Jako patron EP żałuję że nie wrzuca już sesji. Nie było to odkrywcze, ale ma swój styl mistrzowania, który bardzo lubię :)
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

alpha pisze: 14 mar 2022, 21:30
Darboh pisze: 14 mar 2022, 14:52 Jedno co mogę powiedzieć na pewno to to że najlepiej nie korzystać z poradników pana BB ;)
A co z nim nie tak?
Bardzo przeciętny MG. O przerośniętym ego, zakochanym w sobie na maksa. Na sesjach robi koszmarne babole, w poradach robi koszmarne błędy. Jego niektóre wypowiedzi wskazują że na zatrzymał się na erpegowym poziomie lat 90-tych. Bywa jeszcze bardziej archaiczny jak poradniki Trzewiczka. W telegraficznym skrócie.

A poza tym dla mnie totalnie niezrozumiały "fenomen", gdzie jego fandom nosi znamiona sekciarstwa.
Do niedawna był nietykalny w fandomie, no bo przecież tyle ludzi zaraził naszym hobby. Na szczęście się skończyło. I teraz jest punktowany za każdą głupotę którą robi.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: alpha »

Przyjąłem... chociaż jestem jeszcze początkujący (i to bardzo) więc na razie nie mam żadnego punktu odniesienia.
Pewnie z czasem będę to sam w stanie ocenić :wink:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

alpha pisze: 29 mar 2022, 13:27 Przyjąłem... chociaż jestem jeszcze początkujący (i to bardzo) więc na razie nie mam żadnego punktu odniesienia.
Pewnie z czasem będę to sam w stanie ocenić :wink:
Wystarczy nie zamykać się w baniakowej bańce. Punkt odniesienia wyrabiać sobie także innymi kanałami (np Lans Macabre).
Trzymam kciuki :)
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: micaj »

Darboh pisze: 29 mar 2022, 15:07
alpha pisze: 29 mar 2022, 13:27 Przyjąłem... chociaż jestem jeszcze początkujący (i to bardzo) więc na razie nie mam żadnego punktu odniesienia.
Pewnie z czasem będę to sam w stanie ocenić :wink:
Wystarczy nie zamykać się w baniakowej bańce. Punkt odniesienia wyrabiać sobie także innymi kanałami (np Lans Macabre).
Trzymam kciuki :)
Najlepiej nie zamykać sie w żadnej bańce. Kwestia obycia i oczytania szerokiego spektrum podejścia do grania, pozwoli wybrać dla siebie złoty środek. Nie skreślałbym nikogo, ale też nikogo bym nie gloryfikował.

Sam wychowałem się na wczesnych MiM, Złotym Smoku i późniejszym Portalu. Niemniej swego rodzaju idee fixe wyznaczył mi niszowy Talizman.
Spoiler:
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Literatura na temat RPG (poradniki dla MG i graczy, itp.)

Post autor: Darboh »

Droga MG to droga samotna ;) Każdy musi przejść ją sam i odnaleźć swoją. Dlatego jak polecać to źródła które kazują szukać także innych źródeł. ;)
ODPOWIEDZ