Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: Mr_Fisq »

Obrazek

Opis ze strony polskiego wydawcy:
„Ostrza w mroku” to gra fabularna, która przedstawia losy śmiałych łotrów rozwijających działalność przestępczą pośród ulic fantastyczno-industrialnego miasta. Liczne skoki, pościgi, ucieczki, niebezpieczne układy, podstępy, zdrady, zwycięstwa i śmierci – to główne elementy fabuły. Głównym celem gry „Ostrza w mroku” jest sprawdzenie, czy początkująca szajka może funkcjonować zawieszona pomiędzy rywalizującymi gangami, potężnymi rodami szlacheckimi, mściwymi duchami, Błękitnymi Płaszczami ze Straży Miejskiej oraz własnymi słabościami.
Informacje ogólne:
- Silnik mechaniczny/Rodzina gier: Forged in the Dark
- Polski wydawca: Stinger Press
- Oryginalny wydawca: Evil Hat Productions

Ciekawe linki:
- ...

Recenzje/Opinie:
- Rzut okiem od Dobrych rzutów (Youtube, PL)
- Recenzja od RPGowej Alchemii (Tekst, PL)
- Recenzja od Nerdheim (Tekst, PL)
- Recenzja na InventoryFull (Tekst, PL) (podrzucone przez lintu)
- Zapoznanie z systemem od Dobrych rzutów (Youtube, PL)
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2022, 17:51 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 2 razy.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: WieszKto »

Bardzo fajny system szkoda że nie zapowiada się tłumaczeń dodatków... Sporo fanowskich na stronach zagranicznych.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: Darboh »

Jeden z najlepszych :)
Pomijamy mniej ważne sprawy rzutami i ciśniemy czyste mięcho z sesji :) I cała władza w rękach graczy. System zajebisty koncepcją i mechaniką Harpera.
Może i dodatków jak dla mnie nie potrzeba do tego systemu. Jak się człowiek ogra w Doskvol to i sam sobie zmajstruje inne miasto.

Ale warto popatrzeć na wszystko co wychodzi na mechanice FitD. Agon, Banda Ostrzy- mechanika sprawdza się świetnie.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: Deem »

Darboh pisze: 14 kwie 2022, 11:42 Jeden z najlepszych :)
Pomijamy mniej ważne sprawy rzutami i ciśniemy czyste mięcho z sesji :) I cała władza w rękach graczy. System zajebisty koncepcją i mechaniką Harpera.
Może i dodatków jak dla mnie nie potrzeba do tego systemu. Jak się człowiek ogra w Doskvol to i sam sobie zmajstruje inne miasto.

Ale warto popatrzeć na wszystko co wychodzi na mechanice FitD. Agon, Banda Ostrzy- mechanika sprawdza się świetnie.
Zgadzam się ze wszystkim za wyjątkiem tego, że Agon jest FitD ;) Autor ten sam, ale mechanika i założenia zupełnie inne. Btw Bands of Blades już też ma polską edycję i jest to Kompania Ostrzy.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: Darboh »

Deem pisze: 14 kwie 2022, 22:00
Darboh pisze: 14 kwie 2022, 11:42 Jeden z najlepszych :)
Pomijamy mniej ważne sprawy rzutami i ciśniemy czyste mięcho z sesji :) I cała władza w rękach graczy. System zajebisty koncepcją i mechaniką Harpera.
Może i dodatków jak dla mnie nie potrzeba do tego systemu. Jak się człowiek ogra w Doskvol to i sam sobie zmajstruje inne miasto.

Ale warto popatrzeć na wszystko co wychodzi na mechanice FitD. Agon, Banda Ostrzy- mechanika sprawdza się świetnie.
Zgadzam się ze wszystkim za wyjątkiem tego, że Agon jest FitD ;) Autor ten sam, ale mechanika i założenia zupełnie inne. Btw Bands of Blades już też ma polską edycję i jest to Kompania Ostrzy.
Ok. Miałem za mały kontakt z Agonem, mea culpa. Kompania Ostrzy - poderek leży w domu na półce, a odruchowo posługuję się przedpolskoedycyjną nazwą roboczą :)
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: lintu »

Swego czasu popełniłem recenzję anglojęzycznej wersji: recenzja na blogu InventoryFull.
Bladesy przywróciły mi chęć grania w gry RPG po dłuższej przerwie od jakichkolwiek tytułów. Odpadają długie godziny ślęczenia nad opracowywaniem fabuły na sesję (dla niektórych być może to najciekawszy element grania w erpegi, ale mnie na to nie pozwalają ani czas, ani chęci), rozgrywka jest bardzo dynamiczna i angażująca dla wszystkich. Przede wszystkim jednak BitD są na tyle rewolucyjne, że mogą trwale zmienić sposób prowadzenia rozgrywki i konstruowania fabuły nawet w innych systemach; uczą skupiania się na "mięsku", dynamizowania rozgrywki, podkreślają rolę graczy i ich pomysłów w kreowaniu przygody. Fantastyczna rzecz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: Mr_Fisq »

lintu pisze: 25 kwie 2022, 15:23 Swego czasu popełniłem recenzję anglojęzycznej wersji: recenzja na blogu InventoryFull.
Dorzuciłem do pierwszego posta.

Podręcznik do Bladesów mam dopiero w trakcie czytania, a trafiłem na niego szukając czegoś co pozwoli mi ograniczyć roboczogodziny potrzebne do ogarnięcia sesji dla znajomych.
Pytanie czy podejście z Bladesów nadaje się dla nowych mistrzów, czy tylko dla wyjadaczy...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Ostrza w mroku / Blades in the Dark

Post autor: lintu »

Z własnego doświadczenia: MG (i gracze) wychowani na klasycznych systemach muszą mocno zmienić swoje nawyki i przestawić tory myślenia. Sam początkowo łapałem się na tym, że podaję za dużo szczegółów zarówno jeśli chodzi o opisy, jak i rozdrabnianie akcji - tutaj trzeba przyzwyczaić się do tego, że pojedyncza akcja to właściwie cały segment działań, który zawsze w ten czy inny sposób popycha historię naprzód i prowadzi do kolejne sytuacji wymagającej rozwiązania. MG bez doświadczenia może mieć z kolei problem z improwizowaniem i ogarnianiem mechanicznej części poza score'm, która jest trochę przyciężkawa i z każdym kolejnym skokiem robi się nieco monotonna. Na pewno warto mieć w głowie jakiś szkic fabuły. Autor podręcznika co prawda zachęca do tego, by wszystko wymyślać na bieżąco lub w drodze dyskusji między MG a graczami, ale na początku jest to niełatwe. Na szczęście podręcznik aż kipi od fluffu, inspiracji i zależności między frakcjami, więc wciągnięcie się w setting i odpalenie kreatywnego myślenia po początkowych wybojach przychodzi w miarę sprawnie.
ODPOWIEDZ