Wojna o Pierścień - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

lotheg pisze: 09 lut 2022, 16:12
HoLi pisze: 09 lut 2022, 13:46
lotheg pisze: 09 lut 2022, 13:35 Grałem już wiele razy, ale wczoraj pojawiła się wątpliwość.
Karta Zwiadowcy (Scouts). Mówi o tym, że można przed rozpatrzeniem rzutów bitwy wycofać się do oblężonej twierdzy albo do wolnego regionu.
I teraz: Cień oblega twierdzę WL. WL już wcześniej się schowały tam. Jeśli zagram zwiadowców to czy mogę...opuścić twierdzę, czyli oddać ją Cieniowi i wyjść na wolny region obok twierdzy?
Nie można tak zrobić. Dotyczy to sytuacji podczas bitwy w polu. Czyli możesz albo wycofać się do oblężonej twierdzy (w regionie, w którym toczy się bitwa) albo do wolnego regionu (sąsiadującego z regionem, w którym ma miejsce bitwa) unikając w ten sposób tej bitwy w polu.

Pozdrawiam
Proszę, nie traktuj tego ofensywnie z mojej strony, ale zapytam: to Twoja opinia czy masz jakieś źródło?
Wynika to z faktu, że armia oblężona nie może wykonać akcji "retreat", rulebook str 31 (ang)
A besieged Army cannot retreat
Zagranie tej karty nie łamie tego warunku wprost przez napisanie tego na karcie jak w innych przypadkach w grze, więc karta nie ma tutaj nadrzędności. Scouts to dalej akcja retreat, tylko w innym momencie walki.

https://boardgamegeek.com/thread/820488 ... -out-right
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: HoLi »

lotheg pisze: 09 lut 2022, 16:12
HoLi pisze: 09 lut 2022, 13:46
lotheg pisze: 09 lut 2022, 13:35 Grałem już wiele razy, ale wczoraj pojawiła się wątpliwość.
Karta Zwiadowcy (Scouts). Mówi o tym, że można przed rozpatrzeniem rzutów bitwy wycofać się do oblężonej twierdzy albo do wolnego regionu.
I teraz: Cień oblega twierdzę WL. WL już wcześniej się schowały tam. Jeśli zagram zwiadowców to czy mogę...opuścić twierdzę, czyli oddać ją Cieniowi i wyjść na wolny region obok twierdzy?
Nie można tak zrobić. Dotyczy to sytuacji podczas bitwy w polu. Czyli możesz albo wycofać się do oblężonej twierdzy (w regionie, w którym toczy się bitwa) albo do wolnego regionu (sąsiadującego z regionem, w którym ma miejsce bitwa) unikając w ten sposób tej bitwy w polu.

Pozdrawiam
Proszę, nie traktuj tego ofensywnie z mojej strony, ale zapytam: to Twoja opinia czy masz jakieś źródło?
Może trochę niejasno się wyraziłem, bo precyzując:
Nie można tak zrobić. Dotyczy to sytuacji podczas bitwy w polu. Czyli możesz albo wycofać się do swojej twierdzy, która zostaje w ten sposób oblężona przez przeciwnika (w regionie, w którym toczy się bitwa) albo do wolnego regionu (sąsiadującego z regionem, w którym ma miejsce bitwa) unikając w ten sposób tej bitwy w polu.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Czy podczas 2 fazy druzyny pierscienia,gdy gracz ujawnia sie gracz cienia ciagnie zeton z wokrka czy nie?
caro
Posty: 37
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:48
Has thanked: 29 times
Been thanked: 12 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: caro »

Nie, żeton ciągnie sie gdy po poruszeniu drużyna, poszukiwania pierścienia zakończą się sukcesem, ewentualnie ciągnie się dodatkowy żeton jeśli drużyna zostanie ujawniona (symbol odkrycia na wyciągniętym kafelku) i zajda pewne specjalne warunki (drużyna przechodzi przez twierdzę cienia).
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Czy Nazgule moga poruszyc armie wynikiem postci
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 70 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: HoLi »

osa1908 pisze: 02 kwie 2022, 19:16 Czy Nazgule moga poruszyc armie wynikiem postci
Tak, mogą.

Pozdrawiam
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

To znowu moje kolejne pytanie,wynikiem armi moge ruszyć do dwoch armi i ruszyć je o jeden region,chodzi i o slowo kluczowe wolne dla celow ruchu czyli jezeli w miescie wolnych ludow nie ma armi moge wejsc tam jedna armia ?a druge na wioske wolnych ludow gdzie tez jest brak armi?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

osa1908 pisze: 04 kwie 2022, 13:21 To znowu moje kolejne pytanie,wynikiem armi moge ruszyć do dwoch armi i ruszyć je o jeden region,chodzi i o slowo kluczowe wolne dla celow ruchu czyli jezeli w miescie wolnych ludow nie ma armi moge wejsc tam jedna armia ?a druge na wioske wolnych ludow gdzie tez jest brak armi?
Tu była zła odpowiedź :oops:
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2022, 14:30 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Marek Ch. »

Fojtu pisze: 04 kwie 2022, 13:41Nie możesz, nie są to wolne regiony. Jeżeli pole ma armię lub kontrolowany przez przeciwnika settlement (nie znam polskiej nazwy), to nie jest to wolny region.
Jeżeli na polu jest armia wroga, to nie można tam wejść (ale zaatakować oczywiście można, jeżeli jest się w stanie wojny). Natomiast jeżeli armii nie ma, to jest to region wolny dla celów ruchu (i można na niego wejść bez problemu).
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Marek Ch. pisze: 04 kwie 2022, 14:03
Fojtu pisze: 04 kwie 2022, 13:41Nie możesz, nie są to wolne regiony. Jeżeli pole ma armię lub kontrolowany przez przeciwnika settlement (nie znam polskiej nazwy), to nie jest to wolny region.
Jeżeli na polu jest armia wroga, to nie można tam wejść (ale zaatakować oczywiście można, jeżeli jest się w stanie wojny). Natomiast jeżeli armii nie ma, to jest to region wolny dla celów ruchu (i można na niego wejść bez problemu).
Faktycznie, powiem szczerze, że po tyle partiach ciągle czasem znajduję jakieś pierdoły w zasadach, które źle kiedyś doczytałem. Najśmieszniejsze, że kiedyś grałem prawidłowo a potem przeczytałem fragment jeszcze raz i zacząłem grać nieprawidłowo :lol:
Region, do którego gracz przesuwa swoją armię,
musi być wolny (patrz akapit „Wolne regiony” na
stronie 10) albo posiadać kontrolowaną przez wroga
osadę, w której nie ma żadnych wrogich armii. Takie
regiony uważa się za „wolne dla celów ruchu armii”
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Marek Ch. »

Fojtu pisze: 04 kwie 2022, 14:30 Faktycznie, powiem szczerze, że po tyle partiach ciągle czasem znajduję jakieś pierdoły w zasadach, które źle kiedyś doczytałem. Najśmieszniejsze, że kiedyś grałem prawidłowo a potem przeczytałem fragment jeszcze raz i zacząłem grać nieprawidłowo :lol:
Wbrew pozorom Wojna o Pierścień ma dość "intuicyjne zasady", tzn. takie "życiowe". W tym wypadku: można bez problemu wejść jakąś armią do miasta, w którym nie ma żadnej armii :).
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: osa1908 »

Krasnoludy zostaly zatakowane wiec je aktywowalem i przesunąłem znacznik w dół na torze polityki.Co sie dzieje jezeli schowalem sie do twierdzy a gracz cienia w swojej nastepnej turze mnie zatakowal czy znow znacznik idzie w dół jezeli gracz oblega twierdze?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: olocop »

osa1908 pisze: 11 kwie 2022, 22:43 Krasnoludy zostaly zatakowane wiec je aktywowalem i przesunąłem znacznik w dół na torze polityki.Co sie dzieje jezeli schowalem sie do twierdzy a gracz cienia w swojej nastepnej turze mnie zatakowal czy znow znacznik idzie w dół jezeli gracz oblega twierdze?
Tak. Po schowaniu do twierdzy bitwa się kończy. Jeśli gracz atakuje twierdzę, to ponownie obniżany jest znacznik.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

olocop pisze: 12 kwie 2022, 06:45
osa1908 pisze: 11 kwie 2022, 22:43 Krasnoludy zostaly zatakowane wiec je aktywowalem i przesunąłem znacznik w dół na torze polityki.Co sie dzieje jezeli schowalem sie do twierdzy a gracz cienia w swojej nastepnej turze mnie zatakowal czy znow znacznik idzie w dół jezeli gracz oblega twierdze?
Tak. Po schowaniu do twierdzy bitwa się kończy. Jeśli gracz atakuje twierdzę, to ponownie obniżany jest znacznik.
A jak ją zdobędzie to nawet jeszcze raz :)
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: jakmis83 »

Darkstorm pisze: 28 lut 2021, 10:53 Co się dzieje z dodatkową kością akcji gdy padnie towarzysz/sługa który zapewnił premię do kości akcji?
Na logikę to bym ją odrzucił ale w sumie w instrukcji nie mogę znaleźć opisanego takiego przypadku.
Odrzucasz taką kość.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

jakmis83 pisze: 03 maja 2022, 22:25
Darkstorm pisze: 28 lut 2021, 10:53 Co się dzieje z dodatkową kością akcji gdy padnie towarzysz/sługa który zapewnił premię do kości akcji?
Na logikę to bym ją odrzucił ale w sumie w instrukcji nie mogę znaleźć opisanego takiego przypadku.
Odrzucasz taką kość.
Warto chyba dodać, że odrzuca się ją od następnej tury :wink:
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: jakmis83 »

helloween85 pisze: 03 maja 2022, 23:04
jakmis83 pisze: 03 maja 2022, 22:25
Darkstorm pisze: 28 lut 2021, 10:53 Co się dzieje z dodatkową kością akcji gdy padnie towarzysz/sługa który zapewnił premię do kości akcji?
Na logikę to bym ją odrzucił ale w sumie w instrukcji nie mogę znaleźć opisanego takiego przypadku.
Odrzucasz taką kość.
Warto chyba dodać, że odrzuca się ją od następnej tury :wink:
Dla mnie to oczywiste, ale zgadza się. Po skończonej rundzie/turze taką kość odrzucasz.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

jakmis83 pisze: 03 maja 2022, 23:15
helloween85 pisze: 03 maja 2022, 23:04
jakmis83 pisze: 03 maja 2022, 22:25

Odrzucasz taką kość.
Warto chyba dodać, że odrzuca się ją od następnej tury :wink:
Dla mnie to oczywiste, ale zgadza się. Po skończonej rundzie/turze taką kość odrzucasz.
Dla jasności - z Twojej odpowiedzi to nie wynika, sam miałem zamiar sprawdzić w zasadach, bo coś mi się nie zgadzało, ale wczoraj było już za późno. To szczególnie ma znaczenie kiedy gra się z dodatkiem i dodatekowe kości są przypisane konkretnie do postaci.
michcio
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Jako, że nieraz pojawiały się tutaj wątpliwości względem kart, to podrzucę link do pdfa (angielska wersja językowa), który tłumaczy działania kart (podstawka). Znalazłem to na którymś wątku na forum na BGG.
Wątek na forum BGG - https://boardgamegeek.com/thread/280575 ... 5#39380355
Almanac -https://www.dropbox.com/s/9qkqqyibmbbid ... t.pdf?dl=0
michcio
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Przeglądałem sobie ostatnio ten Almanac, który tutaj wrzuciłem i zwróciła na mnie uwagę karta "Zwierciadło Galadrieli". W owym pdfie napisane jest, że można zamienić niewykorzystaną kość akcji Postaci na Wolę Zachodu, natomiast polska wersja mówi o zamianie dowolnej kości na Wolę Zachodu. Podejrzewam, że błąd w tłumaczeniu i to ta angielska wersja jest właściwa. Co o tym sądzicie? Na stronie Galakty nie znalazłem żadnej erraty, by móc to potwierdzić (być może źle szukałem).
Edit: dodam tylko, że na forum BGG był taki wątek, z tym że inny język. Tam również stwierdzono, że angielska wersja jest właściwa.
michcio
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Napisałem wiadomość mailową do wydawnictwa Galakta i otrzymałem informację, że karta "Zwierciadło Galadrieli" powinna brzmieć tak, jak ta w wersji angielskiej, tj.: zamień jedną niewykorzystaną kość akcji Postaci na Wolę Zachodu :)
Michal1975
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2021, 08:17
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Michal1975 »

michcio pisze: 29 maja 2022, 12:55 Napisałem wiadomość mailową do wydawnictwa Galakta i otrzymałem informację, że karta "Zwierciadło Galadrieli" powinna brzmieć tak, jak ta w wersji angielskiej, tj.: zamień jedną niewykorzystaną kość akcji Postaci na Wolę Zachodu :)
W ostatnim dodruku zostało to już sprostowane.
Awatar użytkownika
Ashall
Posty: 124
Rejestracja: 29 sty 2013, 21:16
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Ashall »

Cześć, mam dwa pytania o zasady:

- jak to jest z towarzyszami będącymi w tym samym regionie co przyjazna armia i atakiem wroga - czy zawsze muszą brać udział w bitwie (i potencjalnie zginąć)? Czy jeśli taka armia ucieka do twierdzy to towarzysze chowają się razem z nią?

- czy jak gram z dodatkiem Panowie Śródziemia, to zamiana Gandalfa Szarego (tego z dodatku) na Białego powoduje utratę jego dodatkowej kości?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Ashall pisze: 05 sie 2022, 11:02 Cześć, mam dwa pytania o zasady:

- jak to jest z towarzyszami będącymi w tym samym regionie co przyjazna armia i atakiem wroga - czy zawsze muszą brać udział w bitwie (i potencjalnie zginąć)? Czy jeśli taka armia ucieka do twierdzy to towarzysze chowają się razem z nią?

- czy jak gram z dodatkiem Panowie Śródziemia, to zamiana Gandalfa Szarego (tego z dodatku) na Białego powoduje utratę jego dodatkowej kości?
Tak, towarzysze są częścią armii, więc są także celem ataku. Jedynie kiedy Ty atakujesz to możesz ich zostawić w tylnej straży czy jak to się tam nazywa. Tak, towarzysze chowają się razem z Armią i nie mogą opuścić (ani wejść do) oblężonej twierdzy poza specjalnym efektem karty.

Tak, Gandalf Szary daje Ci kość, co więcej musi on być przewodnikiem. Jest to opisane na jego karcie.
michcio
Posty: 21
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Ashall pisze: 05 sie 2022, 11:02 - czy jak gram z dodatkiem Panowie Śródziemia, to zamiana Gandalfa Szarego (tego z dodatku) na Białego powoduje utratę jego dodatkowej kości?
Na 10 stronie instrukcji jest opis tej sytuacji. Parafrazując jeżeli wypadnie ★ na specjalnej kości Gandalfa i zostanie ona wykorzystana, a w grze jest już Gandalf Biały, to należy na początku nowej tury tę kość usunąć.
Edit: dotyczy to kości wszystkich powierników (Elrond, Galadriela, Gandalf Szary powiernik Naryi).
ODPOWIEDZ