Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Julia Falk
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2022, 19:06

Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Julia Falk »

Gdybyście z poniżej wymienionych tytułów mieli wybrać dwie najlepsze (w sensie te kupuję do kolekcji), to które by to były?
Calico, Kaskadia, Azul, Kamienna mandala, Santorini, Torres, Beez, Zamek smoków
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 935
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 326 times
Been thanked: 383 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: sliff »

kaskadia, santorini
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 898
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 277 times
Been thanked: 278 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Dako »

Kaskadia i Azul.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: rastula »

nie gralem w calico, mandalę i beez

pozostałe każda dobra, jeśli muszę wybrać 2 to

kaskadia
zamek smoków
Awatar użytkownika
Misiek1977
Posty: 91
Rejestracja: 26 kwie 2021, 13:54
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 11 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Misiek1977 »

Calico zawsze i wszędzie i Azul
Julia Falk
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2022, 19:06

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Julia Falk »

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi.
Może ktoś jeszcze zechce się wypowiedzieć?
Będę wdzięczna. 🙂
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4509
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Hardkor »

Kaskadia stanowczo, Santorini również fajna gra, ale tylko na 2 osoby i lekki abstrakt. W pozostałe w sumie nie grałem.

EDIT: W Azul też grałem. Imo dalej Kaskadia najlepsza. z pozostałych dwóch to na duo lepsze Santorini, na więcej Azul.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2022, 13:27 przez Hardkor, łącznie zmieniany 1 raz.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2825
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Gromb »

Azul i Zamek Smoków
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: kurdzio »

Calico - mój lider abstraktów, jeśli nie przeszkadza ci kurcząca się plansza to bardzo polecam
Kaskadia - przyjemny spacerek, u mnie mniej emocji jak niż przy Calico
Azul - podstawowy i Witraże zawsze warto sprawdzić,
Kamienna mandala - brzydka i moim zdaniem przeciętna

Santorini, Torres, Beez, Zamek smoków - nie grałem
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Harun »

Santorini
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: rastula »

jak widać wyniki są niejednoznaczne ;)
bobiaczek
Posty: 415
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 140 times
Been thanked: 111 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: bobiaczek »

rastula pisze: 16 maja 2022, 09:23 jak widać wyniki są niejednoznaczne ;)
Dziwne nie jest. Takie rekomendacje są kompletnie pozbawione sensu. To, że jeden lubi schabowe z kapustą kompletnie nie czyni z tej potrawy rekomendacji dla najlepszej potrawy. To są znane gry. Zdecyduj się sam! Skąd mamy wiedzieć, co lubisz a czego nie? A nawet jak byśmy wiedzieli, że fajnie Ci się grało w grę X,Y,Z to jedynie możemy domniemywać, że przy dobrych wiatrach będzie Ci się dobrze grało w gry A,B czy C bo powiedzmy mają podobną mechanikę, temat, ciężkość ... kryteriów jest całe multum.

Wbij do jakiegoś klubu lub znajomych. Wypożycz.

Zagraj parę razy.

Doświadcz "bulu wyboru" sam ;)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4509
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1365 times
Been thanked: 863 times
Kontakt:

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Hardkor »

bobiaczek pisze: 16 maja 2022, 10:15
rastula pisze: 16 maja 2022, 09:23 jak widać wyniki są niejednoznaczne ;)
Dziwne nie jest. Takie rekomendacje są kompletnie pozbawione sensu. To, że jeden lubi schabowe z kapustą kompletnie nie czyni z tej potrawy rekomendacji dla najlepszej potrawy. To są znane gry. Zdecyduj się sam! Skąd mamy wiedzieć, co lubisz a czego nie? A nawet jak byśmy wiedzieli, że fajnie Ci się grało w grę X,Y,Z to jedynie możemy domniemywać, że przy dobrych wiatrach będzie Ci się dobrze grało w gry A,B czy C bo powiedzmy mają podobną mechanikę, temat, ciężkość ... kryteriów jest całe multum.

Wbij do jakiegoś klubu lub znajomych. Wypożycz.

Zagraj parę razy.

Doświadcz "bulu wyboru" sam ;)
Jak masz grę A i B, gdzie A poleci 9 osób, a B 1 to jednak pewniej jest strzelić z zakupem w A, bo ludzie polecają to co znają, a więc łatwiejszy rynek zbytu jak nie podejdzie (bo gra pewnie popularniejsza) oraz prawdopodobnie lepsza skoro się większej ilości osób podoba. Wiadomo nie zawsze jest to prawda, ale częściej niż rzadziej.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
lukim
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2020, 11:57
Been thanked: 2 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: lukim »

Azul to taki must have. Gra ładna i chwyta w prawie każdym gronie.
Z pozostałych pewnie brałbym kaskadię lub calico w zależności od preferencji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: rastula »

lukim pisze: 16 maja 2022, 11:09 Azul to taki must have. Gra ładna i chwyta w prawie każdym gronie.
Z pozostałych pewnie brałbym kaskadię lub calico w zależności od preferencji.
i to jest właśnie takie gadanie - bo mnie np. azul z 5 gier które z ww. znam wydaje najbardziej przehajpowany i umieściłbym go na dole rekomendacji... stąd zgadzam się, że tak postawione pytanie nie przyniesie dobrych odpowiedzi...

sam zestaw jako całość jest ciekawy i dobry - ale ostateczna decyzja to już w indywidualnym zakresie - na podstawie wypożyczenia, rozgrywki, youtuba...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: mat_eyo »

Kaskadia oraz Santorini (jeśli grasz głównie na dwie osoby) albo Zamek Smoków (jeśli na więcej).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3359
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1285 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: seki »

Nie grałem w Kamienna mandala, Torres, Beez,.
Nie mamy wielu informacji odnośnie oczekiwan do gry. Różnią się drastycznie więc krótko mój komentarz.
Calico dokładanie kafelków, coraz ciaśniej i trudniej. Uważam za bardzo dobry abstrakt, nawet wyzwania solo dają radę. Los na koniec rozgrywki może mocno dać się we znaki.

Kaskadia dokładanie kafelków, coraz łatwiej i więcej możliwości. Wolę Calico.

Azul, to mój nr 1 jako absolutny gateway bo oprócz arcy łatwych zasad jest też mocna interakcja między graczami.

Santorini najlepsza z powyższych na 2 graczy. Błyskawiczne partie nawet po 5 minut więc można zagrać od razu kilka. Są tysiące kombinacji jeśli chodzi o wybór bóstw i ich umiejętności.

Zamek smoków niezwykle oryginalny abstrakt, zdecydowanie najbardziej oryginalny z w/w. Robi wrażenie na stole, ciężkie kamienie układane w piramidę. Ja mam problem z nim taki, że wyniki są mocno spłaszczone tzn wyniki różnią się niewiele między graczami. Mimo to daje satysfakcję i czystą radochę jak każda gra, w której coś budujemy i układamy. Gdybyś była zainteresowana zakupem to daj znać, mam na zbyciu.
Julia Falk
Posty: 3
Rejestracja: 07 sty 2022, 19:06

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Julia Falk »

Wiem, że gusta są różne, ale mimo to uważam Wasze posty za pomocne i serdecznie dziękuję.
Oczywiście oglądałam przykładowe rozgrywki, lecz opinie różnych zaangażowanych w hobby osób są cenne. Uwzględniając różne aspekty, wybiorę chyba Kaskadię i Santorini. Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego tygodnia.
lukim
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2020, 11:57
Been thanked: 2 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: lukim »

rastula pisze: 16 maja 2022, 13:21 i to jest właśnie takie gadanie - bo mnie np. azul z 5 gier które z ww. znam wydaje najbardziej przehajpowany i umieściłbym go na dole rekomendacji... stąd zgadzam się, że tak postawione pytanie nie przyniesie dobrych odpowiedzi...
Zależy co autorka ma na myśli pytając o "najlepsze". Zamek smoków za kilka lat będzie jakąś tam ciekawostką dla kolekcjonerów, a w pierwszego azula ludzie będą dalej grać.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: rastula »

lukim pisze: 16 maja 2022, 16:06
rastula pisze: 16 maja 2022, 13:21 i to jest właśnie takie gadanie - bo mnie np. azul z 5 gier które z ww. znam wydaje najbardziej przehajpowany i umieściłbym go na dole rekomendacji... stąd zgadzam się, że tak postawione pytanie nie przyniesie dobrych odpowiedzi...
Zależy co autorka ma na myśli pytając o "najlepsze". Zamek smoków za kilka lat będzie jakąś tam ciekawostką dla kolekcjonerów, a w pierwszego azula ludzie będą dalej grać.
to jest bardzo dziwna opinia...oparta chyba wylacznie na tym, że Azul po prostu dobrze się sprzedał...ale i tak wiecej ludzi będzie grało w monopol...co nie znaczy, ze to lepsza gra :). Poza tym na t akurat forum fajne jest to, że można odkryć "ciekawostki" a gry, które będą i tak dostępne można "łyknąć" poźniej.
lukim
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2020, 11:57
Been thanked: 2 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: lukim »

rastula pisze: 16 maja 2022, 20:03
lukim pisze: 16 maja 2022, 16:06
rastula pisze: 16 maja 2022, 13:21 i to jest właśnie takie gadanie - bo mnie np. azul z 5 gier które z ww. znam wydaje najbardziej przehajpowany i umieściłbym go na dole rekomendacji... stąd zgadzam się, że tak postawione pytanie nie przyniesie dobrych odpowiedzi...
Zależy co autorka ma na myśli pytając o "najlepsze". Zamek smoków za kilka lat będzie jakąś tam ciekawostką dla kolekcjonerów, a w pierwszego azula ludzie będą dalej grać.
to jest bardzo dziwna opinia...oparta chyba wylacznie na tym, że Azul po prostu dobrze się sprzedał...ale i tak wiecej ludzi będzie grało w monopol...co nie znaczy, ze to lepsza gra :). Poza tym na t akurat forum fajne jest to, że można odkryć "ciekawostki" a gry, które będą i tak dostępne można "łyknąć" poźniej.
Nie wiem czy porównanie do monopolu trafione. Azul osiągnął sukces w czasach kiedy można było już w grach przebierać. Gra też nie musi być wcale mechanicznie doskonała, żeby przyciągać ludzi do tego hobby. Ważne, żeby miała potencjał zarażania sobą. A widocznie azulowi tego nie brakuje skoro do tej pory, królował w rankingach gier logicznych. Sprawdzony tytuł w porównaniu do "ciekawostki" ma jednak większą szansę się spodobać. O tym po prostu świadczą liczby.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: rastula »

oczywiście, że porównanie z monopoly jest przerysowane... (chociaż "liczby mówią za siebie").

po prostu myślę, że Azul nie jest dramatycznie lepszy/gorszy od Zamku. to że jest popularniejszy - po prost wynika z marketingu, dostępności itp.

musiałbyś dookreślić dlaczego nazywasz Zamek "ciekawostką" i w czym jest tak dramatycznie lepszy od Azul (czy którejkolwiek gry na liście OPa)
Ostatnio zmieniony 17 maja 2022, 08:54 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1385
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Emil_1 »

Calico i azul
Miłego dnia! :)
lukim
Posty: 13
Rejestracja: 20 paź 2020, 11:57
Been thanked: 2 times

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: lukim »

rastula pisze: 17 maja 2022, 07:29 oczywiście, że porównanie z monopoly jest przerysowane... (chociaż "liczby mówią za siebie").

po prostu myślę, że Azul nie jest dramatycznie lepszy/gorszy od Zamku. to że jest popularniejszy - po prost wynika z marketingu, dostępności itp.

musiałbyś dookreślić dlaczego nazywasz Zamek "ciekawostką" i w czym jest tak dramatycznie lepszy od Zamku (czy którejkolwiek gry na liście OPa)
Nie jest dramatycznie lepszy od którejkolwiek z podanych gier, a po prostu ja uważam, że ma większe szanse się spodobać komuś kto jeszcze sobie nie wyrobił jakiegoś planszówkowego gustu. Widocznie temat kładzenia azulejo bardziej przemawia do wyobraźni ludzi niż stawianie plastikowych greckich domków na szachownicy, czy coś przypominającego mahjonga. Moje osobiste doświadczenia są takie, że komu nie pokażę tej gry to chwyta (szczególnie dziewczyny mają coś do tych portugalskich klimatów :roll: ) Żeby nie było też uważam zamek smoków za bardzo sensowną propozycję.
Ctenopoma
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2022, 11:16
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Które dwie gry z wymienionych ośmiu

Post autor: Ctenopoma »

Z listy dla mnie najlepsze Calico i Kaskadia. Mam obie, zagrywamy się w obie. Natomiast są to dość podobne mechanicznie gry, jak chcesz różnorodności to Santorini i:

1. Calico jak lubisz presję kurczącej się kołderki i przepalanie zwoi mózgowych.

2. Kaskadię jak wolisz gry, dające coraz więcej możliwości i bardziej luźną rozgrywkę.

Przy czym obie można zagrać dość casualowo bez ciśnienia.

Beez prosty i bez polotu (ale grałem raz), Azul słabszy od Kaskadii i Calico, reszty nie znam.
ODPOWIEDZ