Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: paracelsus444 »

Hej, mam pytanko dot. Znacznika pokoleń. Czy poza grą solo jest jakaś funkcja znacznika pokoleń której do tej pory nie zauważyłem? W grze wieloosobowej ten znacznik nie służy do niczego... nie ma przecież różnicy czy aktualnie jest 3 czy 6 czy 7 pokolenie. Chyba że są jakieś karty które odnoszą się do konkretnych pokoleń a ich nie widziałem, moze mi ktoś to wyjaśnić? Bo na chwile obecną wydaje mi się że w grze wieloosobowej śledzenie postępu pokoleń na torze jest bezcelowe.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

W grze wieloosobowej znacznik pokoleń nie ma żadnej funkcji, poza bezużytecznym odliczaniem pokoleń. Z dodatkiem Niepokoje staje się zupełnie zbędny, bo karty wydarzeń globalnych odliczają nam tury same.

Może fanowskie dodatki więcej z niego korzystają.
Awatar użytkownika
kci83
Posty: 405
Rejestracja: 24 kwie 2020, 23:45
Has thanked: 76 times
Been thanked: 76 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: kci83 »

paracelsus444 pisze: 12 lip 2021, 11:35 Hej, mam pytanko dot. Znacznika pokoleń. Czy poza grą solo jest jakaś funkcja znacznika pokoleń której do tej pory nie zauważyłem? W grze wieloosobowej ten znacznik nie służy do niczego... nie ma przecież różnicy czy aktualnie jest 3 czy 6 czy 7 pokolenie. Chyba że są jakieś karty które odnoszą się do konkretnych pokoleń a ich nie widziałem, moze mi ktoś to wyjaśnić? Bo na chwile obecną wydaje mi się że w grze wieloosobowej śledzenie postępu pokoleń na torze jest bezcelowe.
Pozdrawiam
Jest jeszcze wariant z draftem (Wariant z selekcją kart - opisany jest w instrukcji), w którym możesz określać parzyste i nieparzyste pokolenia, właśnie poprzez znacznik pokoleń.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: prib4 »

Może mało uważnie przeczytałem instrukcję ale nie do końca jestem pewien jaka jest nagroda za podniesienie temperatury. Chodzi mi o 2 pierwsze nagrody z produkcją ciepła - po dotarciu do nich każdy gracz powinien podnieść poziom ciepła (wg opisu to chyba zmiana zachodzi na całym Marsie) czy tylko ten który podniósł ten wskaźnik>
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Tylko ten który podniósł temperaturę dostaje bonus produkcji ciepła.
azz11
Posty: 4
Rejestracja: 16 sie 2019, 13:51
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: azz11 »

Witajcie, ostatnio wróciliśmy z córką do Terraformacji i zaczęła nurtować mnie taka sprawa, a mianowicie czy punkty za obszary zielone położone przy miastach można liczyć tak jakby podwójnie? Chodzi mi o to czy jeden obszar zielony leżący pyzy dwóch miastach to 2 punkty?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Tak - Las stojący przy dwóch miastach zdobywa 3 punkty: za obszar zielony i za dwa miasta.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Evokenx »

Trochę dziwnie to liczycie... :) Ja liczę po jednym punkcie za każdy las, a następnie po X punktów za miasto w zależności ile lasów sąsiaduje z danym miastem
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

No ja w zasadzie też tak liczę - najpierw swoje tereny zielone, a potem patrzę każde miasto i liczę ile ma lasów wokół.
Co nie zmienia faktu, że jak las jest między miastami to punktuje 2 razy :wink:
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Wrotek pisze: 24 paź 2021, 21:06 Co nie zmienia faktu, że jak las jest między miastami to punktuje 2 razy :wink:
Las nie punktuje dwa razy. Las daje 1 punkt za każdy kafel lasu, który do ciebie należy. Miasto punktuje za las i również nie punktuje dwa razy. Każde miasto punktuje za każdy las, który jest do niego przyklejony. Twój zapis może wprowadzać w błąd.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

ave.crux pisze: 25 paź 2021, 08:32
Wrotek pisze: 24 paź 2021, 21:06 Co nie zmienia faktu, że jak las jest między miastami to punktuje 2 razy :wink:
Las nie punktuje dwa razy. Las daje 1 punkt za każdy kafel lasu, który do ciebie należy. Miasto punktuje za las i również nie punktuje dwa razy. Każde miasto punktuje za każdy las, który jest do niego przyklejony. Twój zapis może wprowadzać w błąd.
Faktycznie czytając Twoją wypowiedź oraz to co napisałem, wprowadziłem zamieszanie. Ogólnie chodziło mi o to, że w sytuacji kiedy MÓJ las stoi pomiędzy MOIMI dwoma miastami zdobywam 3 punkty: za obszar zieleni 1 punkt i po jednym punkcie za przylegające miasta.
Oczywiście, jeżeli obszar zieleni nie byłby mój, to wtedy dostaje tylko punkt za miasto przylegające do tego obszaru.
Mam nadzieję, że teraz wszystko jest zrozumiałe.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: prib4 »

Wrotek pisze: 26 paź 2021, 01:21
Faktycznie czytając Twoją wypowiedź oraz to co napisałem, wprowadziłem zamieszanie. Ogólnie chodziło mi o to, że w sytuacji kiedy MÓJ las stoi pomiędzy MOIMI dwoma miastami zdobywam 3 punkty: za obszar zieleni 1 punkt i po jednym punkcie za przylegające miasta.
Oczywiście, jeżeli obszar zieleni nie byłby mój, to wtedy dostaje tylko punkt za miasto przylegające do tego obszaru.
Mam nadzieję, że teraz wszystko jest zrozumiałe.
Właściwie to nadal wprowadzasz zamieszanie :D Jeśli las stoi między Twoimi 2 miastami to nadal zdobywasz 1pkt, potem punktujesz miaszta ze względu na ilość przylegających lasów. Tak jest w instrukcji i jest to po prostu najbardziej intuicyjne.
RoundedHedgehog
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2021, 14:28

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: RoundedHedgehog »

Czy jeżeli wszyscy gracze oprócz jednego spasowali to czy ten ostatni gracz ma swoje dwie ostatnie akcje do wykorzystania? Czy wtedy już zagrywa tyle akcji ile tylko będzie mógł na zasadzie, że zagrywa dwie i przechodzi "tick" na następnego dostępnego gracza, czyli na niego i tak w kółko?
Jeżeli tak, to grzyby kriofilne wydają się OP, ponieważ w takim momencie można dostać dosłownie nieskończoną ilość mikrobów i roślinności, poniewaz akcja na tej karcie nic nie kosztuje
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

RoundedHedgehog pisze: 12 gru 2021, 14:35 Czy jeżeli wszyscy gracze oprócz jednego spasowali to czy ten ostatni gracz ma swoje dwie ostatnie akcje do wykorzystania? Czy wtedy już zagrywa tyle akcji ile tylko będzie mógł na zasadzie, że zagrywa dwie i przechodzi "tick" na następnego dostępnego gracza, czyli na niego i tak w kółko?
Jeżeli tak, to grzyby kriofilne wydają się OP, ponieważ w takim momencie można dostać dosłownie nieskończoną ilość mikrobów i roślinności, poniewaz akcja na tej karcie nic nie kosztuje
Tak, taki gracz wykonuje tyle akcji ile chce. Natomiast te grzyby, jeżeli to jest karta do wykonania akcji, to taką kartę można wykorzystać raz na pokolenie.
Dla pewności musiałbym zobaczyć tą kartę.

EDIT:
Znalazłem tą kartę. Jest dokładnie jak mówiłem. Jest to karta, która daje dodatkową akcje do wykonania. Takie karty można użyć tylko raz na pokolenie i oznacza się to kostką w swoim kolorze. Na pewno jest o tym mowa w instrukcji.
piotras1991j
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2022, 09:35
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: piotras1991j »

Pytanie dotyczące karty 120 "obszar zurbanizowany". Czy umieszczenie obszaru miasta sąsiadującym z dwoma innymi obszarami miast jest warunkiem koniecznym do zagrania tej karty? Jeżeli takiego układu nie ma na planszy to nie mogę zagrać tej karty?
piotras1991j
Posty: 4
Rejestracja: 04 lut 2022, 09:35
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: piotras1991j »

Obrazek
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

piotras1991j pisze: 04 lut 2022, 09:48 Pytanie dotyczące karty 120 "obszar zurbanizowany". Czy umieszczenie obszaru miasta sąsiadującym z dwoma innymi obszarami miast jest warunkiem koniecznym do zagrania tej karty? Jeżeli takiego układu nie ma na planszy to nie mogę zagrać tej karty?
Tak.
Daniel_1991
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2022, 01:42
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Daniel_1991 »

Siema wszystkim. Zajadamy jestem mega tą grą ale dopiero zaczynam (ogólnie z grami planszowymi) więc sory jak moje pytania będą czymś oczywistym.

1) miałem kartę że za każdą kartę projektu podstawowego (czy jakoś tak 😁) otrzymam 3 MC
Czy to chodzi jak zagram ja czy jak kupuje do ręki? I jakie to są karty? (Moje rozumowanie jest takie że bez tego trujkacika z drugiej talli)

2) może ktoś mi wyjaśnić jak grać mikrobami i zwierzętami bo nie ogarniam tego wgl 😁
Z góry dzięki 😁
Arius
Posty: 1413
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 297 times
Been thanked: 159 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Arius »

Daniel_1991 pisze: 05 lut 2022, 01:55 1) miałem kartę że za każdą kartę projektu podstawowego (czy jakoś tak 😁) otrzymam 3 MC
Czy to chodzi jak zagram ja czy jak kupuje do ręki? I jakie to są karty? (Moje rozumowanie jest takie że bez tego trujkacika z drugiej talli)

2) może ktoś mi wyjaśnić jak grać mikrobami i zwierzętami bo nie ogarniam tego wgl 😁
Z góry dzięki 😁
1. Akcje pochodzące z planszy głównej, czyli tzw. „Projekty podstawowe. Na planszy masz ich koszt. Budowa miasta itp. Karta o której mowisz działa tak, że jak odpalisz akcje podstawowa (płacąc jej koszt) to otrzymujesz 3 mc. Te akcje podstawowe są droższym rozwiązaniem niż efekty z kart, więc ta karta trochę łagodzi. Ale pamiętaj. To nie zmniejsza kosztu akcji. Tylko po wydaniu kasy dostajesz bonus.
2. Mikroby czy zwierzęta. Jak masz kartę która mówi, że za akcje możesz położyć na karcie zwierzątko to po prostu kładziony znacznik. Może to być ten od kasy i zasobów.
I na tej karcie pewnie też będzie napisane, że na koniec gry dostajesz np. 1 pkt za każde 3 znaczniki zwierząt.
makrenz
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2022, 23:18
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: makrenz »

Witam, mam parę pytanek do gry, jestem po dwóch rozgrywkach więc proszę o wyrozumiałość :D
1. Różnice między kartami. Karta strefa nuklearna (efekt natychmiastowy : umieść obszar na planszy i podnieś temp. o 4°C). W tym przypadku, podnoszę swoje WT o 2, jako że podniosłem temperaturę.

Karta druga to asteroida bogata w azot (efekt natychmiastowy: Podnieś swój WT o 2. Podnieś temperaturę o 2°C. Podnieś swoją produkcję roślinności o 1 poziom albo, jeśli posiadasz 3 symbole roślinności, o 4 poziomy.)

Rozumiem, że karta druga zwiększa całościowo moje WT o 3, ponieważ dodaje też bonus za podniesienie przez siebie temperatury? WT samo w sobie dodawane przez kartę trochę mnie zbiło z tropu.

2. Przy podnoszeniu produkcji roślinności określenie "3 symbole" odnosi się do symboli na zielonych/niebieskich kartach w ich prawym górnym rogu?

Pytanie odnośnie fazy akcji/ ilości tur.

3. Gram w dwie osoby, powiedzmy że ja zaczynam kolejkę a druga osoba jest po mnie. Oboje gramy po dwie lub jedną akcję w swojej turze, w pewnym momencie ta druga osoba pasuje. Czy ja w tym momencie mogę wykonać ile chcę akcji?

4.Czy jest jakaś różnica w tym, która osoba pasuje (ta zaczynająca fazę, z żetonem pierwszeństwa, lub ta druga ) ?

Dziękuję z góry za odpowiedź, swoją drogą gra wciągnęła mnie tak bardzo że nie przespałem przez nią nocki i spóźniłem się 2h do pracy :D
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

makrenz pisze: 02 kwie 2022, 15:30 Witam, mam parę pytanek do gry, jestem po dwóch rozgrywkach więc proszę o wyrozumiałość :D
1. Różnice między kartami. Karta strefa nuklearna (efekt natychmiastowy : umieść obszar na planszy i podnieś temp. o 4°C). W tym przypadku, podnoszę swoje WT o 2, jako że podniosłem temperaturę.

Karta druga to asteroida bogata w azot (efekt natychmiastowy: Podnieś swój WT o 2. Podnieś temperaturę o 2°C. Podnieś swoją produkcję roślinności o 1 poziom albo, jeśli posiadasz 3 symbole roślinności, o 4 poziomy.)

Rozumiem, że karta druga zwiększa całościowo moje WT o 3, ponieważ dodaje też bonus za podniesienie przez siebie temperatury? WT samo w sobie dodawane przez kartę trochę mnie zbiło z tropu.

2. Przy podnoszeniu produkcji roślinności określenie "3 symbole" odnosi się do symboli na zielonych/niebieskich kartach w ich prawym górnym rogu?

Pytanie odnośnie fazy akcji/ ilości tur.

3. Gram w dwie osoby, powiedzmy że ja zaczynam kolejkę a druga osoba jest po mnie. Oboje gramy po dwie lub jedną akcję w swojej turze, w pewnym momencie ta druga osoba pasuje. Czy ja w tym momencie mogę wykonać ile chcę akcji?

4.Czy jest jakaś różnica w tym, która osoba pasuje (ta zaczynająca fazę, z żetonem pierwszeństwa, lub ta druga ) ?

Dziękuję z góry za odpowiedź, swoją drogą gra wciągnęła mnie tak bardzo że nie przespałem przez nią nocki i spóźniłem się 2h do pracy :D
1. Tak
2. Tak, edit. i do tego karty Twojej korporacji oraz preludiów (jeśli macie)
3. Tak
4. Nie
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

Odnośnie 1. można doprecyzować, że pierwsza karta może nie dać żadnych WT a druga tego jednego WT - a to w przypadku gdy temperatura jest już "wymaksowana". ;)
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Niewodnik »

To jak już bawimy się w "nitpicking", to Strefa Nuklearna może dać 1 WT, jeśli ciepło jest na "6".

Pozwolę sobie odpowiedzieć po swojemu, mimo tego, że padły już poprawne odpowiedzi.

1. Karta "Asteroida Bogata w Azot" jest trochę skomplikowana, bo ma na sobie kilka różnych efektów, z czego część jest warunkowa, więc nic dziwnego, że potrafi być problematyczna.
2 WT dostaniesz zawsze.
1 WT z ciepła dostaniesz jeśli faktycznie podniesiesz ciepło (można zagrać tę kartę, jeśli ciepło jest już na maxie, natomiast przepada Ci to WT)
Przychód roślin dostaniesz 1 ALBO 4, w zależności od tego, czy na swoich kartach masz minimum 3 symbole roślinności (tak chodzi o te w prawym górnym rogu), pamiętaj jednak, że symbole z czerwonych kart się nie liczą.

2. Patrz wyżej. Liczymy wszystkie karty, z wyjątkiem czerwonych. Niektóre fanowskie dodatki potrafią też w inny sposób dodawać nam symbole.

3. W przypadku gdy wszyscy gracze poza Tobą spasują wykonujesz swoją normalną turę (a więc wykonujesz pas/1/2 akcje), a następnie jeśli nie spasowałeś, tura przechodzi do następnego gracza... czyli Ciebie. W ten sposób możesz wykonać tyle akcji ile Ci się podoba, aż nie spasujesz.

4. Nie ma różnicy jeśli patrzymy na stricte zasady (nie zmienia się kolejność, ani pasujący wcześniej nie dostają żadnego bonusu), natomiast wczesny pas może być bardzo bolesny, ponieważ, tak jak pisałem wyżej, pozostali gracze mogą dalej wykonywać ruchy do oporu i może się zdarzyć, że np. ukradną Ci tytuł, zajmą kluczowe miejsce na mapie, albo w najgorszym przypadku skończą grę a Ty zostaniesz z kartami na ręce.

5. Spóźnianie się do pracy jest bardzo brzydkie. Popieram granie w TM do oporu, ale trzeba być dorosłym i odpowiedzialnym członkiem społeczeństwa i po takiej "balandze" dzielnie wstać, odpalić kawę i ruszyć do pracy, zarabiać pieniądze na dodatki.
DJUNGLEBOBO
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, 20:15

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: DJUNGLEBOBO »

Cześć,siema i witam,

Mam do Was pytanie. Czy mogę wykorzystać akcję z niebieskiej karty aktywnej w tym samym pokoleniu, w którym zagrałem daną kartę? Czy muszę czekać do nastepnego pokolenia, żeby wykorzystać akcję z karty aktywnej?
Obrazek
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

DJUNGLEBOBO pisze: 23 maja 2022, 20:35 Cześć,siema i witam,

Mam do Was pytanie. Czy mogę wykorzystać akcję z niebieskiej karty aktywnej w tym samym pokoleniu, w którym zagrałem daną kartę? Czy muszę czekać do nastepnego pokolenia, żeby wykorzystać akcję z karty aktywnej?
Możesz w tym samym pokoleniu.
ODPOWIEDZ