Prostowanie plansz

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Prostowanie plansz

Post autor: Khag »

Panie, panowie.
Mam spory problem ponieważ wszystkie plansze w mojej pstrykance (catacombs) uległy odkształceniu i plansze są lekko powyginane. Czy znacie jakieś sposoby, które pomogą mi trwale wyprostować plansze?
Poznań i okolice.
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: kisiel365 »

Delikatne odgięcie w drugą stronę i położenie pod stertą ciężkich książek
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Bruno »

kisiel365 pisze: 22 mar 2020, 19:45 Delikatne odgięcie w drugą stronę (...)
Z tym odginaniem zalecam bardzo dużą ostrożność/delikatność działania. W przypadku jakościowo kiepskich produktów może dojść do rozwarstwienia się tektury! (u mnie się tak stało z planszą toru sławy z Mage Knighta, którą musiałem następnie podkleić wikolem...)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: bobule »

Ja mam powyginane planszetki z Azula (od nowości) i nawet trzymanie ich pod książkami im nie pomogło, dalej są bananowate :/
koka2018
Posty: 21
Rejestracja: 12 lut 2018, 17:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: koka2018 »

Powyginane plansze to najczęściej problem wynikający z technologii produkcji. Niektórzy wydawcy zwracają na to uwagę, a niektórzy nie. Polecam filmik o tym, jak do sprawy podeszło Academy Games: https://youtu.be/KDrijzWw24s?t=558
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: ENDryu »

nie wiem czy to dokladnie ten problem, ale mnie koledzy podpowiedzili do mapy w Underwater Cities, zeby wrzucic do pudelka przy planszy te woreczki pochlaniajace wilgoc i... faktycznie podzialalo :shock:
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: kisiel365 »

bobule pisze: 23 mar 2020, 06:14 Ja mam powyginane planszetki z Azula (od nowości) i nawet trzymanie ich pod książkami im nie pomogło, dalej są bananowate :/
Pewnie zbyt delikatnie odgiąłeś je w drugą stronę... :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: rattkin »

Słyszałem już z kilku stron o:
- metodzie "na piec" - włożeniu na kilkanaście minut na niską temperaturę
- metodzie "na żelazko" - przez koc, bez pary, na niskiej temperaturze, przejechać kilka sekund
- w przypadku plansz, przed przyciśnięciem ich ciężarami, jeśli są powlekane, to ... zwilżyć je lekko szmatką

We wszystkich tych metodach chodzi o "wyregulowanie" wilgoci. Bez tego, przygniatanie daje zwykle niewielkie, tymczasowe efekty. Sam nigdy nie miałem odwagi spróbować, ale akurat może będzie okazja - Sylex wysyła mi zamienniki powyginanych planszetek do Dreamscape - poeksperymentuję z tymi, które mi zostały.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2020, 11:51 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Lothrain »

rattkin pisze: 24 mar 2020, 01:28 Sam nigdy nie miałem odwagi spróbować, ale akurat może będzie okazja - Sylex wysyła mi zamienniki powyginanych planszetek do Dreamscape - poeksperymentuję z tymi, które mi zostały.
Daj znać jak Ci poszło. I dzięki za te info, sam napiszę do Sylexa, bo jedną planszetkę mam w mega łuk...
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Fenrisek83 »

Ja mam problem z planszą z dodatku City of Steel z gry Lords of hellas. Do czasu aż jej nie rozłożyłem pierwszy raz to było ok. Jednak po rozłożeniu zaczęła się powoli wyginać. Zorbie fotki przed prostowaniem abym mógł w razie jak spierniczę reklamować u AR. Popsikałem mgiełką wodną i wsadziłem pod ciężkie pudła z pluszówkami. :wink:
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Bruno »

rattkin pisze: 24 mar 2020, 01:28 Słyszałem już z kilku stron o:

- metodzie "na żelazko" - przez koc, bez pary, na niskiej temperaturze, przejechać kilka sekund
Bingo! Sprawdziłem na silnie wypaczonej planszetce z torem Sławy do Mage Knighta, której jeden brzeg podnosił się na ok. 0.5-0.8 cm (rezultat podklejenia po rozwarstwieniu się jej z jednej strony w efekcie naprawdę delikatnej próby prostowania mechanicznego...).
Planszetka między dwoma warstwami cienkiego materiału, na blacie stołu, i kilka sekund prasowania bez pary. Trzeba było procedurę wykonać dwa razy (za pierwszym na najniższej temperaturze, za drugim - o oczko wyższej). Po każdym prasowaniu planszetkę wrzucałem na 24 godz. pod naprawdę ciężkie książki. Za drugim razem planszetka płaska jak deska! :D
Dzięki za hinta!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Darkstorm »

Tutaj przykład negatywny czego nie należy robić:
https://www.facebook.com/PlanszoweSucha ... 45/?type=3
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2029
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1508 times
Been thanked: 1155 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Bruno »

Darkstorm pisze: 07 kwie 2020, 11:42 Tutaj przykład negatywny czego nie należy robić:
https://www.facebook.com/PlanszoweSucha ... 45/?type=3
Ej, ale skąd wiesz, co odpowiedział Marcin??
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Lehu89
Posty: 65
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Lehu89 »

U mnie zawsze działa (i co najlepsze, przedwczoraj prostowałem właśnie tak planszetkę z Mage Knight-a :) ) - wystawiam ją w słoneczny dzień na stole lub parapecie (oczywiście w słońcu) i zwykle po około godzinie/półtorej jest jak nowa. Planszetka w ten konkretny sposób wygina się zawsze do góry (środek idzie w dół, a narożniki do góry), u mnie działa we wszystkich grach :D Tylko nie można przesadzić ze słońcem,
żeby w jakiś sposób nie wyblakła.
Darkstorm
Posty: 872
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 141 times
Been thanked: 218 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Darkstorm »

Bruno pisze: 07 kwie 2020, 20:54
Darkstorm pisze: 07 kwie 2020, 11:42 Tutaj przykład negatywny czego nie należy robić:
https://www.facebook.com/PlanszoweSucha ... 45/?type=3
Ej, ale skąd wiesz, co odpowiedział Marcin??
No bo, tego, yyy, bo miałem wygięte plansze do Zombicide, no i wiesz...
Marbel
Posty: 224
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Marbel »

Nie znalazłem odpowiedniego tematu o prostowaniu kart... Kupiłem używane Drako Smok i Krasnoludy i cała talia kart jest wygięta, jakby od wilgoci czy coś. Macie jakiś sprawdzony patent na wyprostowanie takiej ilości kart? Ich tam jest kilkadziesiąt. Zastanawiałem się czy między jakieś 2 deseczki i do imadła nie wsadzić. Generalnie stan jest perfekt kart, więc nie chciałbym ich zniszczyć.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Gromb »

Jak pisał rattkin wilgoc jest tutaj istotna. Spróbuj je nasycić troszkę wilgocią i wtedy włożyć pod prawidło. W innym przypadku, nic nie pomoże, karty pewnie zdążyły wyschnąć, wilgoć odparowała i włókna w papierze uległy skurczeniu.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Gizmoo »

Gromb pisze: 05 cze 2022, 14:13 Spróbuj je nasycić troszkę wilgocią i wtedy włożyć pod prawidło.
Karty i wilgoć to mega słabe combo. Nie da się "nasycić kart", żeby ich nie uszkodzić. Problemem jest również równomierna dystrybucja takiej wilgoci. Także odradzam, bo można pogorszyć ich stan.

Najlepsze, co możemy zrobić i jest to sprawdzona metoda to:

Ułożyć karty na płaskim blacie stołu, położyć na nich stos (duży) ciężkich książek (na prawdę ciężkich) i poczekać tak... Co najmniej cztery dni. A najlepiej tydzień. Udało mi się doprowadzić w ten sposób do porządku kilka pokrzywionych kart, a nawet planszetek graczy.

Jest jeszcze jedna metoda, ale niestety już ryzykowna, bo w zależności od techniki wykonania kart może być bardzo skuteczna, albo... Popsuje kartę jeszcze bardziej.

Mianowicie - prasowanie żelazkiem. Również sprawdzona technika. Również udało mi się doprowadzić kilka kart do porządku, szczególnie takich z "purchlami", zalanych napojem, ale trzeba uważać, bo musi to być kartach w 100% papierowa. Dużo nowych kart ma jakieś elementy foliowane (powleczenie, albo core) i należy uważać, bo wysoka temperatura żelazka może je uszkodzić.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: hipcio_stg »

Kup koszulki 100 mikronów i po problemie.
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1675
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 371 times
Kontakt:

Re: Prostowanie plansz

Post autor: nidhog »

Gizmoo pisze: 05 cze 2022, 15:16
Mianowicie - prasowanie żelazkiem. Również sprawdzona technika. Również udało mi się doprowadzić kilka kart do porządku, szczególnie takich z "purchlami", zalanych napojem, ale trzeba uważać, bo musi to być kartach w 100% papierowa. Dużo nowych kart ma jakieś elementy foliowane (powleczenie, albo core) i należy uważać, bo wysoka temperatura żelazka może je uszkodzić.
To skuteczna metoda i dla kart i dla planszetek. Doprowadziłem do porządku planszetki z BRW z sporym zakrzywieniem. Prasowanie, by nagrzać - wygięcie w przeciwna stronę ( z umiarem - planszetki się mogą rozwarstwić przez nadmia siły, a nie przez rozgrzanie) i wrzucenie pod ksiązki.
Mam do tego prasowania trzy ważne rady.
- Koniecznie bez pary. Nie dodawajcie wilgoci, bo papier jej nie lubi.
- Prasujcie przez materiał - ale nie jakiś sztuczny. Bawełniana szmatka/ koszulka bez wzorów i nadruków. W ten sposób karta jest nagrzewana, a nie ma bezpośredniego kontaktu żelazka z warstwą plastiku, farby itd.
- Umiar - jeśli się ktoś boi, że karta/planszetka zostanie zniszczona - zacznij od mniejszej temperatury i stopniowo podnoś, aż znajdziesz odpowiednią.


I jeszcze jako ciekawostka - miałem kiedyś przygodę. Kolega zalał stół herbatą. Był tak zdolny, że udało mu się wlać ją do koszulki z kartą. Gra - Tiny Epic Pirates. Karty są na szczęście płótnowane. Ostrożnie wyciągnąłem z koszulki ( niepłótnowana pewnie wyszłaby w częściach). Osuszyłem ręcznikiem papierowym i zacząłem prasować żelazkiem bez pary przy użyciu bawełnianej torby na zakupy. Efekt - Karta jest praktycznie idealna. Jedyne uszkodzenie to odcisk po okruchu z bułki, którego nie zauważyłem w torbie ;). No ale to moja wina akurat.
Moje zbiórki - szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 242
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: dawciu »

To ja zapytam o jeszcze inna rzecz - czy ktoś ma może problem z wyginajacymi się pudełkami od planszowek? Mam taki problem ze cześć pudełek ma odkształcone wieczka po bokach (zakładam że to problem z wilgocią w powietrzu). Czy macie pomysły jak przywrócić ksztalt takiego pudełka bo prasowanie tego może być niemożliwe
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Prostowanie plansz

Post autor: BOLLO »

dawciu pisze: 07 cze 2022, 08:19 To ja zapytam o jeszcze inna rzecz - czy ktoś ma może problem z wyginajacymi się pudełkami od planszowek? Mam taki problem ze cześć pudełek ma odkształcone wieczka po bokach (zakładam że to problem z wilgocią w powietrzu). Czy macie pomysły jak przywrócić ksztalt takiego pudełka bo prasowanie tego może być niemożliwe
Tak ja mam powyginane pudełka (raczej te starsze tyt. gdzie karton jest jednak cieńszy i czasem nie powlekany jakimiś foliami) Problemem u mnie jaki występuje to różnica temperatur w ciągu roku. W zimę w pomieszczeniu jest różnie +3/+15C. Zauważam bardzo często gdy gry z lokalu przenoszę do ciepłego domu to na grze pojawia się widoczna wilgoć. To jest ten sam efekt co zaparowane okulary jak ktos z zimego dworu wchodzi do pomieszczenia. Generalnie grze jako grze to nie szkodzi i zawartość jest bezpieczna ale pudełka z zewnątrz fakt są wilgotne.

Dodatkowo mam to potwierdzone że u mnie pudełka się odkształcają bo trzymam je w pionie. Wilgoć+pion+ciężar gry= odkształcenie. Raczej tego nie unikniesz jak masz takie skoki temperatur jak ja. Ale zamykanie gier w folie (nie fabryczną z produkcji) jest jeszcze gorsze bo wtedy taka wilgotna gra nie "oddycha" i papier jak to papier pleśnieje i gnije.

Czym się ratuję? W pomieszczeniu gdzie mam gry mam ustawione 2 duże pochłaniacze wilgoci
Obrazek

Dodatkowo w grach rozpakowanych umieszczam małe pochłaniacze wilgoci czyli silikażel. Możecie je mieć z butów czy innych produktów. Ja kupiłem 100szt na allegro za 30pln.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Prostowanie plansz

Post autor: Gizmoo »

BOLLO pisze: 07 cze 2022, 10:15 Dodatkowo mam to potwierdzone że u mnie pudełka się odkształcają bo trzymam je w pionie.
Trzymam w pionie pudełka przez całe życie i nigdy mi się nic nie odkształciło. Za to kilka pudeł mam w poziomie, ustawione jedno na drugim i tam w dwóch przypadkach doszło do "odkształcenia", ale tylko z winy źle zaprojektowanego pudła (za długie wieko). Mam dosłownie dwa takie pudełka, co w całej kolekcji jest niewielkim procentem. ;) Pudło, a konkretniej - wieko, się odkształca głównie gdy jest za luźne/ źle dopasowane.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Prostowanie plansz

Post autor: BOLLO »

Gizmoo pisze: 07 cze 2022, 10:44
BOLLO pisze: 07 cze 2022, 10:15 Dodatkowo mam to potwierdzone że u mnie pudełka się odkształcają bo trzymam je w pionie.
Trzymam w pionie pudełka przez całe życie i nigdy mi się nic nie odkształciło. Za to kilka pudeł mam w poziomie, ustawione jedno na drugim i tam w dwóch przypadkach doszło do "odkształcenia", ale tylko z winy źle zaprojektowanego pudła (za długie wieko). Mam dosłownie dwa takie pudełka, co w całej kolekcji jest niewielkim procentem. ;) Pudło, a konkretniej - wieko, się odkształca głównie gdy jest za luźne/ źle dopasowane.
W takim razie to zapewne warunki temperaturowe. Zima zimno i wilgotno, lato gorąco i sucho. No ale mieszkać gdzieś trzeba więc gry nie mają optymalnej temp cały rok.
ODPOWIEDZ