Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Miczu
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2021, 00:51
Has thanked: 6 times

Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Miczu »

Szanowna Brać Planszówkowa.

Ze względu na zbyt szeroki zakres oryginalnego pytania w kolejnym poście przedstawiam przeredagowane zapytanie ;)
Spoiler:
Miczu
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2021, 00:51
Has thanked: 6 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Miczu »

Ze względu na zbyt szeroki zakres oryginalnego pytania w przedstawiam przeredagowane zapytanie ;)

W obliczu zapotrzebowania na popłynięcie dalej z planszówkowym hobby poczyniłem poszukiwania celem rozbudowy tytułów dostępnych na półce, jednakże znaczna ilości tytułów przyprawia o zawrót głowy. Mając na uwadze znaczną ilość tytułów ograną przez grupę a przez to siłę nabytego doświadczenia pozwólcie że zwrócę się z prośbą o pomoc :)

1. Czy biorąc pod uwagę mnogość mechanik i ich implementacji w różnych "Nowych" wcieleniach tzw. "stare" gry (szczególnie te które doczekały się reedycji) są nadal dobre i warte uwagi? Czy raczej są już "nudne" czy przestarzałe m.in. ze względu na nowsze tytuły, które są wizualnie przyjemniejsze i lepiej oddają zastosowaną mechanikę??
  1. Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (2015 -> 2020) + Dokąd sięgają korzenie (2019) BGG / Przy okazji: czy dodatek z 2019 jest kompatybilny z podstawką z 2020 ?
  2. Great Western Trail (2016 -> 2021) BGG
  3. Glen More II: Kroniki (2010 -> 2021) BGG
  4. La Granja: Deluxe Master Set (2014 -> 2022) BGG / Przy okazji: nowa wersja jeszcze nie w PL, ale może ktoś wie czy i kiedy będzie?
  5. Clash of Cultures: Monumentalna Edycja PL (2012 -> 2021) BGG
  6. Concorida (2016) BGG / Przy okazji: czy Concordia i Concordia: Venus (2018) to to samo i czy warto polować na drugą o ile ma się pojawić w wersji PL?
  7. Alchemicy (2015) + Królewski Golem (?) BGG
  8. Trickerion (2015) BGG / ktoś widział/słyszał coś o wersji PL (jeżeli tytuł wart zachodu?)
  9. Cywilizacja: Poprzez Wieki (2015) + Cuda i Liderzy (2020) BGG
2. Biorąc pod uwagę "area control", które z poniższych waszym zdaniem są warte większej uwagi?
  1. Clash of Cultures: Monumentalna Edycja PL (2012 -> 2021) BGG
  2. Sid Maier's Civilization: Nowy Początek (2018) + Terra Incognita (2022)BGG
  3. Tyrants of the UnderdarkL Edycja PL (2021) BGG
  4. Ankh: Bogowie Egiptu (2022) BGG
3. Które z powyższych możecie z czystym sumieniem polecić bo np. "siadają" w 9 przypadkach na 10 / nie ma dnia że nie możecie przestać o nich myśleć bo tak wciągają / inne... ;)
Zdaje sobie sprawę że gusta są różne, dlatego też pytam o subiektywną opinię, która pozwoli popchnąć "pionki na skali" ;)... decyzja i tak zostaje u mnie, ergo w razie czego pretensje tylko do siebie :D

PS: czy powyższe z wymienionymi dodatkami można uznać za pełne również bez dodatków? Czy to raczej Must Have?

PPS: Tytuły częściej bądź rzadziej (ale nadal z chęcią) ogrywane przeze mnie i grupę: Eldritch Horror, Everdell, Terraformacja Marsa, Puerto Ricko, Zamki Burgundii, NISEI, Brass, Arnak, Root, Agricolla, Kanban EV, Battlestar Galactica, Age of Steam, Dominion, Small World, Carcassonne...

PPPS: Generalnie stały skład a) 2 osobowy zawsze z racji dostępności ;), b) 4 osobowy średnio często np raz na miesiąc +/-, c) 5+ czasami np raz na kwartał... ewentualnie z niewielkimi zmianami ;)
Ostatnio zmieniony 26 cze 2022, 06:27 przez Miczu, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: arturmarek »

Fajnie by było jakbyś napisał w jakim gronie grasz. Czy to stała ekipa? W jakich składach osobowych?
Rozumiem, że z tych co wypisałeś, że gracie to wszystkie Eam się podobają. A może są jakieś gry od których się odbiliście?
Miczu
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2021, 00:51
Has thanked: 6 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Miczu »

Generalnie stały skład:
  • 2 osobowy zawsze z racji dostępności ;)
  • 4 osobowy średnio często np raz na miesiąc +/-
  • 5+ czasami np raz na kwartał
ewentualnie z niewielkimi zmianami ;)

Co do tytułów które nie podeszły, to szczerze... nie kojarzę aby coś nie trafiło przynajmniej na poziom "a w sumie to zagram :)". Dla pewności gdy mi coś jednak przyjdzie do głowy to napiszę :)

PS: uzupełniłem również "DRUGI" post o dodatkowe info (grane oraz skład) :)
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: karmazynowy »

No dobra, ale jakie jest właściwie pytanie? Wymieniłeś sporo dobrych gier, więc ciężko się do czegoś przyczepić.

Informacyjnie, Trickerion - będzie polska wersja ale nie wiadomo kto i kiedy wyda.

La Grania - raczej nie będzie nowej edycji po polsku bo stara lądowała na wyprzedażach.

GWT - lepiej kup podstawke drugiej edycji, będzie dodatek wydany w nowej edycji również.

Concordia Venus występuje w dwóch wersjach - jako podstawka z dodatkiem lub jako sam dodatek. U nas wyjdzie jako dodatek, więc trzeba mieć podstawkę osobno.

Zadałeś pytanie czy warto wchodzić w stare tytuły? Jak najbardziej, większość starych klasyków nadal broni się dziś bardzo mocno choć akurat Alchemików nie lubię.

Z wszystkich tytułów, które wypisales, na pewno na półkę wyrzuciłbym: GWT, Tyrants of the Underdark, Diuna, Cywilizacja Poprzez Wieki. To są dla mnie must have.

To czego nie masz, a powinieneś to najlepsze euro Projekt Gaja (będzie dodruk), szybka karcianke z budową silniczka - 51 Stan MS, ciasne euro z interakcja - Barrage, klasyka szkoły włoskiej - Marco Polo 2, coś co wywraca zwoje i myślenie w area Control - Pax Pamir.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3388
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Ardel12 »

Glen More II: Kroniki z 2010 to sama podstawka, w kronikach dostajesz... kroniki czyli dodatki :)
Great Western Trail -> jak nie masz starej, to bierz nową.
Alchemicy + Golem -> świetna gra, niczego jej nie brakuje, mi się finalnie znudziła, ale po wielu wielu partiach
Trickerion -> ostatnio potwierdzili PL wersję na KIEDYŚ, ale nie wiadomo czy sam core czy ze wszystkimi dodatkami.
Cywilizacja: Poprzez Wieki -> bierzesz najnowszą wersję z dodatkiem, na OLX ceny są niziutkie.

Moim zdaniem każda z powyższych gier jest co najmniej dobra i warto ją w kolekcji mieć i ograć. Ja mam/miałem wszytkie :D
Jednak tylko GWT i Trickeriona bym dał jako must have. Resztę spokojnie mógłbym dropnąć. Każda z wymienionych przeze mnie gier śmiga świetnie bez jakichkolwiek dodatków. Nie czuć, że coś było wycięte. Podstawki można ograć wiele razy(prócz Glen More) zanim dodatki staną się potrzebne.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Zawsze można podzielić Twoje propozycje na 3 zestawy :

1. Ekonomiczny ( do 500 zł )
- Arnak - Przywódcy Ekspedycji
- Tyrants of the Underdark
- Alchemicy + Golem
2. Standard ( do 1000 zł ) :
- Great Western Trail
- Sid Maier's Civilization: Nowy Początek + Terra Incognita
- Concordia
- Ark Nova
3. Premium (Ponad 1000 zł ) :
- Kawerna: Rolnicy z Jaskiń + Dokąd sięgają korzenie
- Clash of Cultures: Monumentalna Edycja PL
- Glen More II: Kroniki
- Destinies
- On Mars

Mogę też polecić 2 zestawienia od siebie złożone z gier, które najlepiej "siadły" w moim planszówkowym towarzystwie :

1. Na start :
- Great Western Trail
- Dominant Species
- Diuna Imperium
2. Na przyszłość :
- Clash of Cultures: Monumentalna Edycja PL
- Spartakus : Krew i Zdrada (koniecznie stara wersja)
- On Mars
Miczu
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2021, 00:51
Has thanked: 6 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Miczu »

karmazynowy pisze: 26 cze 2022, 08:26
Spoiler:
Zasadnicze pytanie brzmi: czy "stare" tytuły nadal dają radę pod kątem wizualnym i/lub mechanicznym czy raczej "trącą myszką" biorąc pod uwagę nowe gry wydane od tamtego czasu, które być może są dużo lepsze...
  • Projekt Gaja / ale to jest 4x czy faktycznie Euro? nie grałem ale patrząc po zdjęciach to mi to mocno przypomina Twilight Imperium ;)
  • Barrage / osobiście przeraża mnie obszar zajmowany przez grę i mnogość opcji ;), ale z chęcią się kiedyś doczepie do kogoś jak będzie grał by się przekonać na własnej skórze :)
  • 51st State / jest na liście oczekującej na dostawę ;)
  • Pax Pamir / pojawił się u mnie na liście ale zabił mnie kontent w stosunku do ceny, z czego wynika fenomen miodności? :)
Ardel12 pisze: 26 cze 2022, 09:13
Spoiler:
Dzięki za info :)
Mortinista pisze: 26 cze 2022, 10:45
Spoiler:
O, dzięki za pomysły na zestawy :)
Z tych co siadły to mogę dodać że Dominant Species zamówiony w nowej edycji i już się nie mogę doczekać, bo szczerze to się czaiłem na tą grę od lat ;)

W zasadzie to obraz jak na razie ukazuje się taki, iż "stare" gry nadal potrafią zachwycić według tego co piszecie, a to dobrze :)
Na liście wyżej niż reszta ląduje na pewno:
  • GWT2 (2022)
  • Concordia (2016)
  • Trickerion (2015->?)
  • Cywilizacja: poprzez wieki 3ed + dodatek
  • Tyreants of the underdark (2021)
jedno jest pewne ponad to, muszę znaleźć kogoś kto ma te tytuły i zagrać po kilka razy chyba że trafi się okazja do kupna w ciemno ;D

PS: Jest jakaś szansa na przedruk Alchemików i Królewskiego Golema? Bo z tego co widzę to ceny sięgają zenitu ;)
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 203
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 33 times
Been thanked: 64 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: Kajdi »

To ja tylko dodam, że Cywilizacja: Poprzez Wieki ma bardzo dobrą wersję cyfrową - można przetestować, czy gra "siądzie".
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: karmazynowy »

Stare tytuły mechanicznie bronią się na pewno, czy wizualnie to już kwestia gustu. Od kilku lat można zauważyć trend, że gry są coraz ładniej zaprojektowane ale nie zawsze idzie za tym jakość w pomyśle i mechanice.

Projekt Gaja to euras, nie ma tam nic poza expand więc to taki bardziej 1x. Zupełnie nic wspólnego z TI.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: staniach21 »

Też grywam w dwuosobowym gronie z dziewczyną :D

1. Cieżkie euro
- GWT, Brass Lancashire to fajne tytuły i warto mieć do Birmingham siadam raczej na 3-4 osoby
- Bardzo dobrym cięższym euro, które dobrze działa na dwie osoby jest obecnie Ark Nova ( Patrząc, że w grach często ogrywanych jest Terrafomacja Marsa i Everdell to Ark Nova to pewniak, że się spodoba)
-Dodatkowo Spirit Island: Tutaj dziewczynie niekoniecznie podeszła zbyt matematyczna rozgrywka, ale ja mam grę solo, a liczę, że ona się przekona :D

2. Od Vitala Lacerdy
-podobno najlepsze na dwie osoby są Lisboa i On Mars, ale nie mam jeszcze sił się zabrać do kupienia i zrozumienia tych gier. Od siebie polecam The Gallerist moja ulubiona gra. Najlepszy skład to prawdopodobnie 3 osoby, ale i na dwie jest genialnie :D


3. Co do twoich wyborów:
- Trickerion - wciąż czekam i czekam co z tym polskim wydaniem, ale też bardzo chwalony do gry na 2 osoby(natomiast potrzeba do tego jakiegoś dodatku)
-
prib4
Posty: 227
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 22 times
Been thanked: 104 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - pytanie o radę

Post autor: prib4 »

Ja ze swojej strony bardzo polecę 2 tytuły, które wymieniłeś:

Tyrants of the Underdark - jeden z najlepszych deck builderów na rynku, rewelacyjnie działa na 2 czy 4 osoby i o dziwo również tylko odrobinkę gorzej na 3 (z zasady area control raczej słabo działa na 3 graczy). Niestety wydanie tej gry w Polsce to tragedia i bardzo grube koszulki są niezbędne, fajnym upgradem są też drewniane kosteczki zamiast żetonów.

Diuna Imperium - gdyby balans liderów był odrobine lepszy to nazwałbym tą grę wybitną na 3-4 osoby. Można pograć we 2 z automą ale wtedy już czar trochę pryska bo bot robi po prostu randomowe rzeczy. Z dodatkiem bym się nie śpieszył, bo mocno zmienia podstawkę i mi osobiście na razie podoba się odrobinę mniej niż sama podstawka.

Uważam, że warto sprawdzać różne tytuły i polecę coś jeszcze, czego nie było na liście. Jest to Spartakus (na 4 osoby):
-tona interakcji i gry nad stołem wyróżnia grę na tle wszechobecnych eurasów
-śmieszna cena, 2ed w folii można dorwać na olx za 80-90zł
-przy zgranej ekipie gwarantuje świetną zabawę

Edit: Widzę, że ktoś już wspomniał Spartakusa ale ja uważam wręcz przeciwnie - kupować tylko drugą edycję z uwagi na cenę. Dodatki do 1ed są bardzo ciężko dostępne i koszmarnie drogie a z tego co widziałem na bgg, dodatki do 2ed powinny się pojawić.
ODPOWIEDZ