Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: j_g »

Neoptolemos pisze: 11 sty 2021, 16:14 Jak na tego typu grę - niezbyt piękną, z pomijalną fabułą, opartą na "staromodnym" trick-takingu - jest to pewien fenomen.
Bo to dobra gra była (i może jeszcze kiedyś będzie ponownie). Po obejrzeniu wczesnych zajawek myślałem 'koncept całkiem ok, ale czy nie będzie za łatwa i czy misje same nie będą się wygrywać?". Na szczęście pomijając kilka (-naście?) początkowych misji, nie jest tak łatwo. Dla mnie spoko, zarówno do szybkiego popykania, jak i na dłuższe posiedzenia (to jakby ktoś pytał o jeszcze jedną minirecenzję, ofkoz).
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: donmakaron »

Neoptolemos pisze: 11 sty 2021, 16:14 Meanwhile: Załoga wskoczyła już na 44 miejsce w rankingu ogólnym BGG i 3 w rodzinnym (wyprzedzając Azula). Jak na tego typu grę - niezbyt piękną, z pomijalną fabułą, opartą na "staromodnym" trick-takingu - jest to pewien fenomen.
Biorąc pod uwagę popularność brydża i innych niezbyt pięknych klasyków karcianych bez fabuły, opartych na "staromodnym" trick-takingu czy szachów - kolejnej grze niezbyt pięknej (biorąc pod uwagę jak ładnie wydaje się teraz gry, choć to oczywiście zależy trochę od zestawu szachów), bez fabuły, opartej na "staromodnym" zbijaniu pionków przeciwnika - w ogóle nie ma co się dziwić. Pominę szachy, bo to inna kategoria, ale w brydża gra na świecie więcej osób, niż we wszystkie gry z top 100 bgg razem wzięte. Biorąc to pod uwagę, nie sądzę, żeby był to jakikolwiek fenomen.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: Neoptolemos »

Nie wątpię, że brydżystów jest wciąż dużo, sam gram z rodziną, na studiach poznałem też trochę brydża sportowego. Wydaje mi się jednak, że gracze brydżowi i użytkownicy BGG to mocno rozłączne zbiory - choćby dlatego, że sam brydż ma niecałe 3000 ocen (szachy dziesięciokrotnie więcej).
Oczywiście trochę upraszczam, z pewnością spora część planszówkowiczów brydża zna, ale patrzę też przez pryzmat tego, że prawie żadna inna gra trick-takingowa - oprócz Załogi - się tak wysoko w ostatnich latach nie wbiła. Szum medialny wokół gry, która nie jest figurkowym potworem lub chociaż nowatorskim euro, jest siłą rzeczy mniejszy.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: donmakaron »

Pewnie. Też upraszczam. Zbiory są mniej lub bardziej rozłączne*, ale sądzę, że jeśli coś je łączy to właśnie takie gry jak The Crew. W mojej grupie została ta gra użyta, jako coś do pogrania z rodzicami. Sama popularność brydża świadczy również o tym, że ludzie znają i lubią lewy. Nie wspominając o tym, że jeśli ktoś lubi klasyczne gry karciane, ale ocenia je niezbyt wysoko na tle współczesnych gier, to The Crew może być właśnie takim tytułem, który łączy stare z nowym i zostaje pozytywnie oceniony.

*Choć wydaje mi się, że można się zaskoczyć, jak wielu użytkowników bgg grywa w brydża, kanastę czy inne temu podobne gry. Z nas dwóch jak rozumiem obaj mamy konto na bgg i obaj grywamy w karty ;) Strzelam też na ślepo, że tak jak ja nie masz ocenionego brydża na bgg.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: Neoptolemos »

Nietrafione. Brydż ma ode mnie 10/10 i była to jedna z pierwszych moich wystawionych ocen na BGG* ;) nigdy tylko nie wiedziałem, jaki ustawić status - owned? :D

*jakbym tak kupił teraz talię kart i się miał nauczyć brydża, to nie wiem, ile bym mu dał, ale pewnie nie 10, bo dziesiątek w zasadzie nie stawiam. Ale opis się zgadza - always want to play and expect that will never change ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: donmakaron »

Aj waj! Za to jesteś przykładem zbieżności zbiorów, więc pudło mnie aż tak nie boli ;)
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 443 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: ponika »

Druga część już od jakiegoś czasu jest dostępna, czytałam instrukcję i wydaje mi się że może być ciekawsza (z tego co rozumiem, główna różnica to zmiana kart misji z prostych "zielone 3" na szersze zadania, np "dowolna 2"). Czy ktoś może się wypowiedzieć jak to działa w praktyce? Słyszałam opinię, że morska część jest sporo gorsza od kosmicznej, a po lekturze nie widze z czego mogłoby to wynikać.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: japanczyk »

Osobiście nie gralem, ale z rozmowy ze znajomymi zadania potrafią być nie do zrealizowania - w kosmicznej części tego nie bylo
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: j_g »

ponika pisze: 11 lip 2021, 08:55 Czy ktoś może się wypowiedzieć jak to działa w praktyce?
Było pisane. Poczytaj opinie w temacie "Gry miesiąca xxx" w innym dziale.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 443 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: ponika »

j_g pisze: 11 lip 2021, 09:57Było pisane. Poczytaj opinie w temacie "Gry miesiąca xxx" w innym dziale.
Twoja odpowiedź zaleciala elektrodą.pl :)
Tym niemniej, gdyby ktoś jeszcze szukał: https://www.gry-planszowe.pl/forum/vie ... a#p1376786
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: dawid »

Ja gram w Załogę głównie w 2 osoby i nowa część bardzo mi się podoba (chyba bardziej niż pierwsza)

Oczywiście zdarzają się sytuacje, że cel jest niemożliwy do zrealizowania, ale w pierwszej części takie sytuacje też miały często miejsce (zwłaszcza w grze dwuosobowej).
Nowe cele są bardzo ciekawe. O ile w pierwszej części pierwsze 10 misji są dramatycznie nudne i można je pominąć, tak w drugiej części już od samego początku potrafią pojawić się całkiem trudne cele.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: kozz84 »

Czy ta gra jest dostępna? Wszędzie widzę nową wersję a nigdzie pierwszą część. Nawet używek nigdzie nie mogę znaleźć.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: dwaduzepe »

kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 12:57 Czy ta gra jest dostępna? Wszędzie widzę nową wersję a nigdzie pierwszą część. Nawet używek nigdzie nie mogę znaleźć.
Nowa to jest to samo co stara tylko lepsza, wiec smialo bierz nowa:)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10915
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3207 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: japanczyk »

Akurat moim zdaniem jest gorsza, lomysl na nią jest fajny, ale wole oryginal
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: kozz84 »

dwaduzepe pisze: 05 wrz 2021, 13:10
kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 12:57 Czy ta gra jest dostępna? Wszędzie widzę nową wersję a nigdzie pierwszą część. Nawet używek nigdzie nie mogę znaleźć.
Nowa to jest to samo co stara tylko lepsza, wiec smialo bierz nowa:)
Chcę kupić grę dla dzieciaków/rodziny i z tego co rozumiem misje są prostsze oraz mniej zróżnicowane w pierwszej części. Boję się druga część za dużo wprowadza naraz.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: paracelsus444 »

kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 12:57 Czy ta gra jest dostępna? Wszędzie widzę nową wersję a nigdzie pierwszą część. Nawet używek nigdzie nie mogę znaleźć.
dodruk był planowany na sierpień 2021, widocznie jest opóźnienie jak ze wszystkim :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: kozz84 »

Ok czyli będzie dodruk. Super, dzięki za info.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: paracelsus444 »

kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 17:44 Ok czyli będzie dodruk. Super, dzięki za info.
Właśnie mi wyskoczyło na aleplanszówki do kupienia, na dniach bedzie na magazynie u nich :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1281 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: seki »

kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 14:02
dwaduzepe pisze: 05 wrz 2021, 13:10
kozz84 pisze: 05 wrz 2021, 12:57 Czy ta gra jest dostępna? Wszędzie widzę nową wersję a nigdzie pierwszą część. Nawet używek nigdzie nie mogę znaleźć.
Nowa to jest to samo co stara tylko lepsza, wiec smialo bierz nowa:)
Chcę kupić grę dla dzieciaków/rodziny i z tego co rozumiem misje są prostsze oraz mniej zróżnicowane w pierwszej części. Boję się druga część za dużo wprowadza naraz.
Nie wprowadza za dużo. Jeśli chodzi o poziom skomplikowania to są identyczne, za to druga część ma ciekawsze kombinacje misji. Nie są one jednak zawiłe, są proste w zrozumieniu. Za to kombinowania jak zagrać aby ugrać jest co niemiara. Grałem w obie części i drugą z nich oceniam nieznacznie lepiej.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: kozz84 »

paracelsus444 pisze: 06 wrz 2021, 18:38 Właśnie mi wyskoczyło na aleplanszówki do kupienia, na dniach bedzie na magazynie u nich :)
Jest informacja na stronie Galakty, na dniach gra powinnna być szerzej dostępna.

http://galakta.pl/zaloga-w-poszukiwaniu ... o-sklepow/
seki pisze: 06 wrz 2021, 20:05 Nie wprowadza za dużo. Jeśli chodzi o poziom skomplikowania to są identyczne, za to druga część ma ciekawsze kombinacje misji. Nie są one jednak zawiłe, są proste w zrozumieniu. Za to kombinowania jak zagrać aby ugrać jest co niemiara. Grałem w obie części i drugą z nich oceniam nieznacznie lepiej.
Dla pewności kupię tę wersję, zobaczę czy podejdzie rodzinie. Przejrzałem karty misji z drugiej części i troszkę komplikują rozgrywkę. Nawet jeśli są proste to jednak każda gra od samego początku ma inne zadania. W pierwszej poziom skomplikowania rośnie wolniej (wygrać lewę, wygrać 2 lewy, wygrać 2 lewy w kolejności, wygrać 3 lewy...).

A jak gra podejdzie to oczywiście zaopatrzę się w jedną i drugą :D
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: ko2a »

Hej. Chce kupić grę na grę w dwie osoby. Jest sens? Działa to?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1281 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: seki »

ko2a pisze: 05 lip 2022, 09:27 Hej. Chce kupić grę na grę w dwie osoby. Jest sens? Działa to?
Na 2 osoby spróbowałem co prawda Załogi pod wodą ale to bardzo podobne gry. Nie działa zbyt dobrze i nie polecam. Już na 3 graczy jest fajnie ale na dwóch niezbyt.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: poooq »

W grze dwuosobowej używasz wariantu robota: pula kart dla trzeciego, wirtualnego gracza w części jest odkryta, grający dobierają karty odsłaniając kolejne dostępne. Taki zabieg zaburza lekko flow gry, ale dla frajdy rozgrywki można go zaakceptować. Wszystko zależy od preferencji załogantów :)
Po co piać, gdy można grać?
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: suibeom »

ja natomiast z dziewczyną bawiłem się w tej grze wyśmienicie. JARVIS, jako sztuczna inteligencja działa bardzo fajnie i dodaje klimatu całej gierce. Tak bardzo nam siadło, że po pierwszych partiach, choć nie planowaliśmy, kupiliśmy wodną wersję.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 470
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Załoga / The Crew: The Quest for Planet Nine (Thomas Sing)

Post autor: JollyRoger90 »

Ja z dziewczyną, we dwójkę, przeszyliśmy obie wersje - zatem polecam na 2 osoby z JARVISem ;)
ODPOWIEDZ